Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

5 otázek pro...

Tata Bojs

Co poslouchá...

TOMÁŠ HANÁK

Čerstvé (z)boží

Dalekko

Headliner 1/2

Muse

Headliner 2/2

Muse

Téma

Alkohol ne, raději knihu

Rozhovor

Ivo Pospíšil

Legenda

B. B. King

Headliner 1/2

Kryštof

Headliner 2/2

Kryštof

Enface

Thom Artway

Rozhovor

Radůza

Fenomén

Jiří Černý

Rozhovor

Sick of it All

Rozhovor

Refew

Průvodce

Píseň po písni

Pohled

KURTOVA NESNESITELNÁ TÍHA BYTÍ

Retro

Ian Curtis

TOP

10 kapel, které se vrátily k hard rocku

Festival

Barbora Šubrtová

Enface

Peter Pan Complex

Rozhovor

Lukáš Krol

Čerstvé (z)boží

Electric Lady

Legenda

Keith Morris

Rozhovor

Fanánek

TOP

Kolik máš jmen, tolikrát jsi Snoop Doggem

Song Story

Mötorhead

Festival

20 let Brutal Assault

Rozhovor

Holywood Undead

Fakta

Muzika a věda

Čerstvé (z)boží

Artvox

Story

Caro Emerald

TOP

5 hvězd YouTube

Insider

Michal Šamánek

Story

Neil Young

Reportáž

Tomáš Klus

Rozhovor

Lake Malawi

TOP

Lake Malawi

Story

Tori Kelly

Story 1/2

Nile Rodgers

Story 2/2

Nile Rodgers

Reportáž

Coachella

 • RectangleGraphicLine

  text, foto Jana Kusalová

  GraphicLine

  COACHELLA

  Festival po americku

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  reportáž

  1

 • Je to nejslavnější americký festival, na kterém je dost věcí jinak než na evropských hudebních přehlídkách. Většina z nás se na něj nejspíš nikdy nepodívá. Díky Headlineru si můžete přečíst, jak to na Coachelle vypadá.

  GraphicLineGraphicLine

  navíc můžete vybrat ze dvou víkendů s identickým programem.

  Pokaždé pro mě Coachellu definovalo jedno dvě jména. Letos to musí být barevní Australani, ale o tom za chvíli. Mimochodem… nedaleko od festivalu stojí v poušti Integratron – taková podivná stavba, v níž provozují něco jako hudební lázně. Jako zajímavost fajn, ale tu pravou zvukovou koupel jsem si užila až právě při vystoupení Tame Impala. Mému hippie srdíčku se dostalo maximální péče a jejich hitová psychedelie hlavnímu pódiu Coachelly moc slušela. Tuším, že jejich letošní album bude patřit k těm nejlepším.

  Britská senzace Royal Blood je pro mě něco jako imaginární děti Queens Of The Stone Age a The White Stripes (ostatně Jack White

  Palmy, kýčovité západy slunce, koberec z trávníku, spálená záda, ale i pouštní bouře. A line-up, který ten rok prostě chcete vidět. I něco navíc, co ani nevíte, že chcete vidět, protože vám to dojde až půl roku potom. Obrovská housenka, která se druhý den promění v barevného motýla, nebo třicetimetrový kosmonaut. To všechno se mi vybaví ještě pár týdnů potom a vyloudí připitomělý výraz na tváři. Festival, jenž v dubnu vždy okupuje všechny sociální sítě, hudební i módní blogy. A na tuhle pozici se kalifornská Coachella vyhoupla teprve za posledních pár let. Často se mě lidé ptají na srovnání s Glastonbury – to je tradice, srdcařina a bláto.

  Coachella je zaručené počasí, vymazlenost a přehlídkové molo. Ale také velká hudební party a reklamní platforma. Od roku 2012 si

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  reportáž

  2

 • Rectangle

  Belle and Sebastian přivezli roztomilé retro

  GraphicLineGraphicLine

  velkou kapelu jako v Evropě, ale i oni si stejně jako před třemi lety opět podmanili stan Mojave. V Americe jsou zkrátka karty rozdané trochu jinak, a tak má evropský fanoušek možnost zažít komornější vystoupení hvězd jako jso George Ezra, MO, Lykke Li nebo ukápnout slzu při vzkříšených Ride.

  Florence (And the Machine) Welsch je americkým miláčkem. Dala tomu jako vždy všechno, a tak si letos zvládla při prvním víkendu zlámat kotník a při tom druhém nabídnout akustickou verzi setu. Na hlavní scéně si zahráli i oblíbenci tisku The War On

  na festivalu také vystoupil se zřejmě nejhlasitějším setem festivalu). Dostala celkem brzký odpolední slot a z něj vyždímala maximum. Minulý rok jsem ji zažila na domácí půdě a bylo hezké pozorovat, jak si všechny do posledního postupně omotává kolem prstu. Je to kapela, kterou chcete vidět znovu a znovu.

  Další ostrovní dovoz na tom byl podobně. Belle and Sebastian přivezli roztomilé retro a v dokonalém podvečerním světle prošpikovali set chytlavými tracky z poslední desky. Kasabian v Americe rozhodně neplatí za

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  reportáž

  3

 •  
  GraphicLineGraphicLine

  Po prvotním maratonu si člověk rád sedne kamkoli na trávu a pozoruje třeba Run the Jewels

  pro mě budou jednoznačně jedno z nejlepších vystoupení, které jsem tam viděla. Ale bylo jasné dopředu, že angažovat Drakea byl buď totální úlet, nebo záměrný experiment. No neutáhl to. Loňský nepříliš zdařilý comeback Outkast dnes oproti tomu vypadá jako ještě celkem slušný headliner. Nepříjemně trapnou hostovačku Madonny jste asi na YouTube viděli sami.

  Na Coachelle samozřejmě nejde jen o kapely. Spousta lidí za víkend nevidí ani jednu. Taneční EDM stany tam totiž za poslední roky neustále zvětšují, a přestože ten největší – Sahara – už dosahuje úctyhodných rozměrů fotbalového hřiště, jsou pro některá jména i tak malá. Letos organizátoři vytáhli na venkovní pódia třeba Kaskade, live-act Nero nebo dua Odesza a Flosstradamus. Na Sahaře jste se zase mohli vlnit na Madeona, Duke Dumonta, Davida Guettu, Gramatika. Zvětšování se týkalo i techno-house scény Yuma, která je jako jediná zcela zatemněná a u stropu jí dominuje blýskající žralok. Jména jako Jamie xx, Annie Mac, Erol Alkan nebo dýdžejská čtyřka J.E.S.u.S. mluví sama zase sebe.

  Bude zajímavé do budoucna pozorovat, jak moc budou pořadatelé popularitě EDM vycházet vstříc a zároveň se snažit vybalancovat line-up tak, aby si stále zachovali jasný rukopis. Zatím se jim to daří a právem patří Coachella mezi nejlepší festivaly na světě.

  A i když není jednoduché a levné se na ni dostat (lístky každoročně zmizí za 45 minut), pokud budete mít šanci, rozhodně byste se tam měli alespoň jednou za život vypravit.

  Ze jmen, o kterých se hodně mluví, mě ale nepřesvědčila FKA Twigs. Vypadá jako milá holka, když ji potkáte na pizze. Koncert mi ale přišel jako… ehm, blbost. Ruchy beze smyslu, jednolité zvukové plochy přes sebe, do toho slabý vokál, který se v tom všem totálně ztrácí. Ani ta deska mě vlastně nebaví. Tak jsem si šla radši dát nejlepší pizzu na světě s černým česnekem.

  A kontroverzní Drake? Hip hop na Coachellu jednoznačně patří. A Dr. Dre se Snoopem

  Drugs, a i když mě poměrně baví na desce, marně jsem tápala, jestli jsem na jejich vystoupení moc mladá, nebo stará. Na kousek Becka si třeba ale vždycky najdu čas.

  Po prvotním maratonu si pak člověk rád sedne kamkoli na trávu a pozoruje třeba Run the Jewels, na nichž je hlava na hlavě. Newyorská rapperská dvojka (El-P a Killer Mike) byla jedním z nejočekávanějších jmen a hostovačka Travise Barkera se propálila už dopředu, takže alespoň překvapil Zack de la Rocha z Rage Against The Machine při Close Your Eyes.

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  reportáž

  4

 •  
  Group
  GroupRectangle
  GroupRectangle
  GroupRectangle
  GroupRectangle
  GroupRectangle
  GroupRectangle
  GroupRectangle
  GroupRectangle
  GroupRectangle
  GroupRectangle
  Polygon
   
   
   

  5

  GraphicLine

  reportáž

  5

 
×
Čtete:
2015/6
Coachella

Festival

Okoř článek

Story

Blur

Peníze

Kiss

Ženský element

Joss Stone

Test

H-D kvíz

Televize

Videorama

Hip Hop

Elementy ulice

Klasika 1/2

Teď vážně

Klasika 2/2

James Horner

Folk 1/2

Bez cancáku

Folk 2/2

Justin Lavash

Mluvené slovo

Nechte si vyprávět

Hard & heavy

Ocelové srdce

Jazz & Blues 1/2

Bluesbar

Jazz & Blues 2/2

Petr Ostrouchov

Indie

Ty kytary!

Alternativa 1/2

Kroky podzem

Alternativa 2/2

Květy

EMD

MDMA

Odjinud

Mimochodem

Recenze měsíce

Kryštof

Recenze

Recenze 18. 6. 2015

Recenze

Recenze 4. 6. 2015

Duel

Kabát

SMS/REC

SMS/RECenze

Naživo

David Koller

Naživo

Trail of Dead

Naživo

Bobby McFerrin

Naživo

David Guetta

Naživo

Kiss

Naživo

Rise Against

Naživo

Karin Park

Naživo

Our Last Night

Naživo

Stick To Your Guns, Deez Nuts, Trash Talk, Being As An Ocean

Naživo

Roxette

Naživo

Monkey Business

Naživo

Def Leppard

Naživo

Kabát

Naživo

Budějovický Majáles

Naživo

Converse WorKshop

Naživo

Beatsteaks

Tipy

Kam vyrazit?

Festivalový speciál 1/4

FESTIVALY 2015

Festivalový speciál 2/4

FESTIVALY 2015 - červen

Festivalový speciál 3/4

FESTIVALY 2015 - červenec

Festivalový speciál 4/4

FESTIVALY 2015 - srpen/září

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.