Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

5 otázek pro...

Nano

Můj soundtrack

Veronika Arichteva

Čerstvé (z)boží

Saved by the Fortune

Headliner 1/4

David Bowie

Headliner 2/4

Tvůrčí vrchol ve stínu Berlínské zdi

Headliner 3/4

9+1 podoba ikonického Davida

Headliner 4/4

Plný šatník převleků

Headliner

Marpo

Art

7 nej politických obalů

Hlášky

Slipknot

Rozhovor

Bloc Party

Téma

Móda v hudbě

Ženský element

Sia

Rozhovor

Everything Everything

Rozhovor

Michal Pavlíček

Story

Imagine Dragons

TOP

10 nejmastnějších klipů

Téma 1/3

Best of 2015

Téma 2/3

Songy roku

Téma 3/3

Best of 2016

RIP

Vzpomínáme

RIP

Lemmy Kilmister

Obrazem 1/12

109 fotek roku

Obrazem 2/12

Jan Nožička

Obrazem 3/12

Petr Klapper

Obrazem 4/12

Adam Henze

Obrazem 5/12

Andrea Sovová (Andy Owl)

Obrazem 6/12

Jakub Macháček

Obrazem 7/12

Magdaléna Lindaurová

Obrazem 8/12

Michal Havlíček

Obrazem 9/12

Rusty Shepherd

Obrazem 10/11

Vojta Florian

Obrazem 11/11

Kryštof Kalina

Obrazem 12/12

Ivan Prokop

Rozhovor

Suede

Enface

Savages

Poradna

Jarda, sex a něžnosti

Insider

Rikk Scholvinck

Retro

Elton John

Televize

Videorama

Dialog

Jarda Svoboda vs. Nèro Scartch

Jackie Crash

Limp Bizkit

Songstory

Red Hot Chilli Peppers

Test

Headliner test

Kalendárium

Památné dny

Hip Hop 1/2

Elementy ulice

Hip Hop 2/2

DJ Friky

Heavy

Natvrdo

Folk

Bez cancáku

Mluvené slovo

Vyprávěj

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary!

 •  

  text kay buriánek

  Kytary útočí. Temně, teskně, naštvaně, radostně i hlasitě.
  Značka: vážně a nezávisle.

  | Savages | Julian Casablancas / Jehnny Beth | Apollinaire |

  | Eagles Of Death Metal | Bezbolestná |

  Ty kytary!

   
   

  6

  indie

  1

 •  
   

  Savages: The Answer

   
   

  Savages: The Answer

  | Video měsíce |

  Savages jsou moje černé svědomí. Nějak jsem je minul, možná je to tím, že obecně chovám trochu nedůvěru vůči feministicky profilovaným kapelám, ať už jsou opravdu feministické, nebo naopak, a nemusím moc ženské za mikrofonem (až na výjimky, u kterých si to potom užívám), ale není v tom rozhodně nic šovinistického. Savages jsou ale jedna ze světlých výjimek a sypu si popel na hlavu za to, že jsem procitl až poměrně nedávno. I proto se tento měsíc bude hodně věcí motat kolem nich.

  První zastávkou je nové video k songu The Answer z nového alba Adore Life, které vychází 22. ledna. Upřímně, nemůžu se dočkat.

   
   

  6

  indie

  2

 •  
   

  Jehnny Beth
  & Julian Casablancas:
  Boy/Girl (cover)

   
   

  Boy/Girl

  | Song měsíce |

  Druhá špinavost, ve které zní hlas zpěvačky Savages Jehnny Beth, je song Boy/Girl. Jejím mužským protějškem je Julian Casablancas, který, jak se zdá, má čím dál tím lepší vkus. Napomáhá tomu i fakt, že šéfuje vlastnímu labelu Cult Records, který je sice na počet titulů skoupý, ale zato co deska či song, to perla. Nejinak je tomu u coveru legendární dánské kapely Sort Sol, která ovlivnila celou novou vlnu kodaňské artové postpunkové scény, jejíž nejznámějším zástupcem jsou Iceage.

  Boy/Girl v jejich podání je punkový blitzkrieg s retro oháňkou a rohy narostlými v roce 2015.

   
   

  6

  indie

  3

 •  
   

  Martin Přikryl si tuhle recenzi u mě koupil. Honza Vedral mi vyfoukl recenzování nových The Prostitutes, tak mám štěstí, že undergroundový reklamkář je tak agilní. Ale teď vážně. Na Apollinaire jsem byl hodně zvědavý. Psát elaborát na Nocturne v 00:35 se zdá být zcela v pořádku. Jen si trochu nevím rady s občas neusazeným hlasem Zdeňka Lichnovského. Když už to i díky opulentním zpěvovým aranžím začne opravdu hodně swingovat, naštěstí se někde zázračně vyloupne s podpůrným vokálem Tereza Vytisková, která to dolepí. Je fakt, že výrazem hodně připomíná ségru Kláru, ale na tom není nic špatného.

  Apollinaire: Nocturne

   
   
   

  | Album měsíce |

   
   

  Apollinaire

  urputné, prkenné a upocené, radost z toho leze naprosto spontánně a bonusem je nepřeslechnutelná invence a přesah všech čtyř zainteresovaných. Ice je pro mě osobně jeden z vrcholů Nocturne, nejvíc vyvážená a lehce patetická emověc, přesně tak, jak to mám rád. Hříčkou Kretek by to dle mého klidně mohlo skončit. Mirrisa a Western Himmel jsou už navíc. Poslední Wizard vlastně paradoxně odkrývá zásadní problém, který s některými songy na Nocturne mám. Až moc vzdávají hold vzorům, místy se blíží nebezpečně k hranici coverů, čímž akcentují fakt, jak mají hlavně hlasové polohy Zdeňka k charismatickým předlohám a předobrazům daleko. Což je prostě něco, co nejde ignorovat. Na druhou stranu klobouk dolů, takhle retrovizionářsky u nás zatím nikdo hudebně nepřemýšlel. Možná robot Moimir Papalescu, ale jeho cesta je mnohem avantgardnější a o pop se opírá jen velmi zřídka. Proto považuju Nocturne za velmi podařený projekt a vlastně bych si přál, aby z něj byla plnohodnotná, koncerty hrající kapela s potenciálem dělat dál nové věci. Na debut nadprůměrné.

  Pyramids a The Code jsou super nonšalantní reminiscence všeho dobrého napříč legendárními New Order, Morris­seym, Spandau Ballet, OMD, Duran Duran, napomádovaným krautrockem, Soft Cell a samozřejmě nezbytnými Depeche Mode. Project A je smíchána trochu nešťastně a bolestivě, ale možná je to záměr. The Broken Chain je super song, jenom škoda, že Zdeňkův vokál ho posílá na pomezí vážné polohy a parodie. Nocturne evokuje vzrušující doby objevování – Soubor tradičního popu, ranou Extázi, Sebastians, český devadesátkový, lehce naivní, ale vlastně boží synthpop a shoegaze, kdy nám bylo nevědomím blaze, všichni byli kámoši a seděli svorně na jedné straně baru. Friday Night Lights. Haha, je vidět, že dělat tuhle desku musela být velká zábava, a to na celé nekonečné kolekci třinácti songů oceňuju nejvíc. Není to

   
   

  6

  indie

  4

 •  
   

  Savages: I Love You
  All The Time

   
   

  Savages: I Love You All The Time (Eagles Of Death Metal cover)

  | Video cover měsíce |

  Do třetice Savages. Tentokrát ale sláva nejde tak úplně za nimi. Všichni víme, co se stalo v pařížském klubu Bataclan a není třeba o tom psát zas a znovu dokola. Přesto devastovaní Eagles Of Death Metal požádali hudebníky, aby coverovali jejich song I Love You All The Time z jejich poslední desky Zipper Down a výtěžek z vydavatelských práv půjde na charitu pro oběti masakru v Bataclanu. Savages jsou jednou z kapel, která nedávno v pařížském klubu La Maroquinerie právě tento song coverovala (jako třetí po Ween

  a My Morning Jacket). Na atmosféru, která tam panovala, se můžete podívat na videu natočeném ze strany pódia. I tak z toho pořád mrazí.

   
   

  6

  indie

  5

 •  
   
   
   

  Bezbolestná

  | Tuzemák měsíce |

  BandCamp

  BANDCAMP

  Na smečku jménem Bezbolestná jsem narazil náhodou. Vím jenom, že se jedná o skvadru, rekrutující se z bývalých členů kapel La Prosperite, Mörkhimmel, Václav Klaus, Naiada, Goodbye Blues, Bonus/Martin Tvrdý trio a Dlouhej tah. Vydali split kazetu s Peleton na podzemním labelu Stoned To Death a hrají poctivý bordeloidní emocore odkazující na konec devadesátek. Rád bych viděl koncert. Jejich songy si můžete stáhnout zadarmo na Bandcampu.

   
   

  6

  indie

  6

 
×
Čtete:
2016/1
Ty kytary!

Klasika

Teď vážně

Alternativa 1/2

Kroky podzem

Alternativa 2/2

Slnko Records - Máme jen naprosté nadšení

EDM

MDMA

Recenze měsíce

Bloc Party

Recenze měsíce

David Bowie

Recenze

Recenze 7. 1. 2016

Recenze

Recenze 21. 1. 2016

Duel

The Chancers

Recenze

SMS Recenze

Naživo

Jelen

Naživo

Kabát

Naživo

Vypsaná Fixa

Naživo

Michal Prokop & Framus Five

Naživo

Ennio Morricone

Naživo

Imagine Dragons

Tipy

Kam vyrazit?

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.