Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

5 otázek pro...

Nano

Můj soundtrack

Veronika Arichteva

Čerstvé (z)boží

Saved by the Fortune

Headliner 1/4

David Bowie

Headliner 2/4

Tvůrčí vrchol ve stínu Berlínské zdi

Headliner 3/4

9+1 podoba ikonického Davida

Headliner 4/4

Plný šatník převleků

Headliner

Marpo

Art

7 nej politických obalů

Hlášky

Slipknot

Rozhovor

Bloc Party

Téma

Móda v hudbě

Ženský element

Sia

Rozhovor

Everything Everything

Rozhovor

Michal Pavlíček

Story

Imagine Dragons

TOP

10 nejmastnějších klipů

Téma 1/3

Best of 2015

Téma 2/3

Songy roku

Téma 3/3

Best of 2016

RIP

Vzpomínáme

RIP

Lemmy Kilmister

Obrazem 1/12

109 fotek roku

Obrazem 2/12

Jan Nožička

Obrazem 3/12

Petr Klapper

Obrazem 4/12

Adam Henze

Obrazem 5/12

Andrea Sovová (Andy Owl)

Obrazem 6/12

Jakub Macháček

Obrazem 7/12

Magdaléna Lindaurová

Obrazem 8/12

Michal Havlíček

Obrazem 9/12

Rusty Shepherd

Obrazem 10/11

Vojta Florian

Obrazem 11/11

Kryštof Kalina

Obrazem 12/12

Ivan Prokop

Rozhovor

Suede

Enface

Savages

Poradna

Jarda, sex a něžnosti

Insider

Rikk Scholvinck

Retro

Elton John

Televize

Videorama

Dialog

Jarda Svoboda vs. Nèro Scartch

Jackie Crash

Limp Bizkit

Songstory

Red Hot Chilli Peppers

Test

Headliner test

Kalendárium

Památné dny

Hip Hop 1/2

Elementy ulice

Hip Hop 2/2

DJ Friky

Heavy

Natvrdo

Folk

Bez cancáku

Mluvené slovo

Vyprávěj

 •  

  text Jarda Konáš

  Co se povídá ve světě audioknih,
  rozhlasových her a mluveného slova

  | Toulky českou minulostí | Mlýn na mumie |

  | Pikantní astrologie | Fotbalové schopnosti |

  Vyprávěj

   
   

  5

  Mluvené slovo

  1

 •  
   

  Když má nějaký rozhlasový pořad přes sto dílů, je to obdivuhodné. Když jich má přes tisíc, je to výjimečné. A právě tuto cifru nedávno překonaly Toulky českou minulostí, jejichž díly s čísly 1001 až 1050 nyní Český rozhlas vydává na dvou CD s Emilem Holubem na přebalu. Kromě známého cestovatele potkáme třeba Josefa Václava Myslbeka, Karla Václava Raise, zacvičíme si s Miroslavem Tyršem, navštívíme první krajany za oceánem... a dokonce i na toho Cimrmana dojde.

  Toulky českou minulostí
  otevírají druhou tisícovku

   
   
   

  | Milník měsíce |

  Toulky českou minulostí se poprvé vysílaly 5. dubna 1995. Tvůrčí tým se velmi brzy ustálil a spousta posluchačů si jej zamilovala – díky nim patří mezi nejoblíbenější a nejvyhledávanější pořady v rámci Českého rozhlasu, s nadsázkou se dá říci, že populárnější už je snad jen Zelená vlna. V posledních letech však došlo k malé změně. V ustáleném týmu se vystřídali dva herci, Igora Bareše nahradil Igor Dostálek, místo Františka Derflera usedl za mikrofon Vladimír Krátký. Na začátku ledna šel do rozhlasového vysílání díl s číslem 1071, dá se tedy předpokládat, že ještě během letošního roku vyjde na CD

  další padesátka. Takový vytrvalostní běh (pardon, vysílání) netrumfnou asi ani Tlučhořovi.

   
   

  5

  Mluvené slovo

  2

 •  
   

  Mumie se konečně melou
  i v přehrávači

   
   
   

  | Deska měsíce |

  Už to bude téměř rok, co Petr Stančík dostal za román Mlýn na mumie Literu v kategorii kniha roku. Není se co divit, jeho fascinující sloh, barvité a doslova, neboť postavy stále něco hodují, šťavnaté vyprávění, originální zápletka a lehce nostalgická vlna zasazená do Prahy krátce před asanací zkrátka fungují skvěle – sotva román dočtete, budete se do toho chtít pustit znovu. Kniha v mnohém připomíná pár let starý román Miloše Urbana jménem Lord Mord, navíc však nabízí výrazný smysl pro humor a fantaskní až surrealistické scény.

  O Mlýnu na mumie jsme v této rubrice již psali v době, kdy vydavatelství Tympanum oznámilo přípravy. Nyní, když je audiokniha venku, můžeme doplnit, že je načtená Ivanem Řezáčem a Zdeňkem Maryškou a v nezkrácené verzi ve formátu mp3 zabírá jedno CD. V prodeji je i digitální verze. Pokud jste Mlýn na mumie ještě nečetli, možná zvažte spíše koupi knihy, která vyjde levněji a motiv jejího nádherného obalu na CD zas tak nefunguje. Nicméně v autě s deskou cesta příjemně ubíhá a že se u ní výborně usíná, nemusíme jistě dodávat.

   
   

  5

  Mluvené slovo

  3

 •  
   

  Do světa mluveného slova
  si našla cestu astrologie

   
   
   

  | Premiéra měsíce |

  Pikantní astrologie, toť název nové audioknihy z pera Daniely Fischerové. Obor, který se neobejde bez všelijakých tabulek, obrazců a pozorování, se dlouho s formátem mluveného slova vylučoval, ale přesto tu dnes máme astrologickou premiéru. Je to dáno hlavně tím, že spisovatelka a známá autorka rozhlasových her Fischerová pojala látku ryze beletristicky. Její loňská kniha Pikantní astrologie se zaměřuje spíše na vyprávění a popis jednotlivých znamení, vzájemných vztahů a komických situací, které ze střetů plynou.

  Autorka sama se zhostila role vypravěčky, na desce nadále uslyšíme i její režisérku Hanu Kofránkovou a především Ivana Trojana, který svým sarkasmem podtrhuje určité momenty lépe, než by člověk u astronomické knihy čekal. Pokud nejste vyloženě odpůrcem čtení z hvězd či členem Klubu skeptiků Sisyfos, dejte Pikantní astrologii šanci. Fischerová je přece jen protřelá humoristka.

   
   

  5

  Mluvené slovo

  4

 •  
   

  Návod, jak správně kopat
  do mičudy

   
   
   

  | Kuriozita měsíce |

  Párkrát už jsme na to v naší rubrice narazili – zatímco Čechy jsou malý trh automaticky selektující náměty i jistou úroveň titulů, v USA žádná taková omezení neplatí a vychází kdejaká... kuriozita. Tou nejnovější z nich je audiokniha, jejíž název se dá volně přeložit jako 44 tajemství pro skvělé fotbalové schopnosti střílet góly.

  Autor knižní předlohy Misrad Hasic pochází ze Srbska. Za války v roce 1993 uprchl s rodinou do Švédska, kde se začal věnovat profesionálně fotbalu. Možná namítnete, že defenzivní záložník z neznámého týmu není žádné terno a příručku pro střelce by měl raději napsat Christiano Ronaldo, ale na jméně v tomto případě nezáleží. Fotbalistům se často lidé vysmívají pro jejich prostoduché vyjadřování v před i pozápasových rozhovorech. Hasic dokazuje, že fotbal je svým způsobem věda a kromě kopání do míče vyžaduje i soustředění, psychologickou přípravu a složitý trénink i mimo hřiště. Například když popisuje, jak musel coby pravák naučit svůj mozek pracovat s levou nohou, člověk si barvitě představuje celý ten

  proces a není to žádná legrace. Nikdo netvrdí, že po poslechu této audioknihy z vás bude nový Messi, ale o fotbalu řekne rozhodně víc než Csaplár s Kukou ve studiu o poločasové přestávce finále Ligy mistrů.

   
   

  5

  Mluvené slovo

  5

 
×
Čtete:
2016/1
Vyprávěj

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary!

Klasika

Teď vážně

Alternativa 1/2

Kroky podzem

Alternativa 2/2

Slnko Records - Máme jen naprosté nadšení

EDM

MDMA

Recenze měsíce

Bloc Party

Recenze měsíce

David Bowie

Recenze

Recenze 7. 1. 2016

Recenze

Recenze 21. 1. 2016

Duel

The Chancers

Recenze

SMS Recenze

Naživo

Jelen

Naživo

Kabát

Naživo

Vypsaná Fixa

Naživo

Michal Prokop & Framus Five

Naživo

Ennio Morricone

Naživo

Imagine Dragons

Tipy

Kam vyrazit?

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.