Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

Headliner

Vojtěch Dyk

Rozhovor

Elis

Start

Čerstvé (z)boží

Portrét

Enter Shikari

Headliner

Eminem

Enface

Korben Dallas

Rozhovor

Živé kvety

Anketa

Nominace na čtenářskou desku roku 2014

Anketa

Nominace na čtenářskou desku roku 2014

Story

Mark Ronson

Vzpomínáme

Zůstala po nich muzika

Rozloučení

Joe Cocker

TOP

10 vět, které by muzikanti neměli říkat

Story

Scott Stapp

Story

Moby

Portrét

Charli XCX

Výročí

Tom Waits

Po stopách

Kdo je Mirek Tabák?

Odhalení

Petr Ostrouchov

Výročí

Tina Turner

Nominace

Cena Apollo

Rozhovor

Josef Sedloň

TOP 50

50 nejzásadnějších singlů roku 2014

TOP 50

50 nejzásadnějších singlů roku 2014

TOP 50

50 nejzásadnějších singlů roku 2014

TOP 50

50 nejzásadnějších singlů roku 2014

Objektivem

2014 Objektivem

Objektivem

Jan Nožička

Objektivem

Ivan Prokop

Objektivem

Martin Semenysin

Objektivem

Tomáš Třeštík

Objektivem

Andrea Sovová

Objektivem

Vojta Florian

Objektivem

Kryštof Kalina

Objektivem

Jakub Macháček

Insider

Michal Thomes

Test

HD kvíz

Ženský element

Macy Gray

 • RectangleGraphicLine

  text šárka hellerová

  foto live nation

  GraphicLine

  macy gray

  POHÁDKA O NEURVALÉM SKŘEHOTÁNÍ

  Polygon
   

  5

  GraphicLine
   

  ženský element

  1

 • Na podzim loňského roku vydala Macy Gray osmé album The Way. Hovoří se o něm jako o pokusu o návrat zasloužilé zpěvačky, která byla vždy o jeden hit vzdálena mainstreamovému publiku. Jenže návrat k čemu? Jaká byla životní cesta pětačtyřicetileté soulové zpěvačky, která vystoupí 23. února v pražském klubu SaSaZu?

  GraphicLineGraphicLine

  Malá holka se ve městě Canton v Ohiu projíždí na kole. Jmenuje se Natalie McIntyre, učí se hrát na piano, občas chodí za školu, ale je dost chytrá na to, aby nakonec vždy prošla. Trochu se nudí a doufá, že jednoho dne odjede z města pryč. Stačí chvilka nepozornosti a Natalie na kole upadne a natáhne se před poštovní schránkou, na které stojí jméno Macy Gray. Holka později odjede z města, začne zpívat a říkat si právě tímhle jménem staršího pána z rodného města.


  Byla jsem kráva

  „Byla jsem hrozná kráva,“ zhodnotila velmi upřímně své nejúspěšnější období Gray loni

  v pořadu Where They Are Now moderátorky Oprah Winfrey. „Měla jsem tehdy hodně prachů, nikdy dřív jsem peníze neměla. A lidé kolem vám neustále říkají, jak jste skvělá, a křičí vaše jméno,“ přiznala rovnou, že se tehdy s nově nabytou popularitou neuměla vyrovnat.

  Macy Gray, která dnes kromě zpěvu ráda příležitostně hraje ve filmech, se původně přestěhovala do Kalifornie, aby studovala scenáristiku. „Tehdy jsem se dostala do kruhů, kde bylo cool být podivín,“ vzpomínala pro magazín Herald Scotland. Aby se mohla motat poblíž muzikantů, začala psát texty. Jednou byla přítomna zkoušce jazzové kapely ve chvíli, kdy nedorazila zpěvačka.

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  ženský element

  2

 • GraphicLineGraphicLine

  Můj manažer byl z Anglie. Celý den jenom kouřil hašiš a věděl, kde dostane dobrou extázi

  GraphicLineGraphicLine

  Říkali, že jsem záhadná, že neodpovídám na ničí otázky. Ale já u rozhovorů spala

  K nahrání „druhého debutového“ alba přiměl Macy Gray muž jménem Jeff Blue, jenž tehdy pracoval pro vydavatelství Atlantic a zpěvačku u konkurence prosazoval pod pseudonymem. V roce 1999 nakonec díky němu vyšla deska On How Life Is, která definovala celou kariéru Macy Gray. Singl I Try vévodil na počátku milénia žebříčku Billboardu,

  Zastoupila ji a při dnešní znalosti jejího hlasu, který je silně nakřáplý, zároveň ovšem měkce sametový, není divu, že ji kapelník hned angažoval. Tak se Macy začala nořit do losangeleské klubové scény.


  Pýcha předchází pád

  Když ji oslovilo vydavatelství Atlantic, byla těhotná, a tak mu nejprve odpověděla, že je několik týdnů plně zaneprázdněná. V roce 1995, to už měla podepsanou nahrávací smlouvu, porodila dceru a syna. Až pak natočila debutové album, které ovšem nikdy nespatřilo světlo světa. Vydavatelství se prý zaleklo jejího příliš výrazného a neobvyklého pěveckého projevu a kolekci nevydalo.

  Bohužel ani to, že v té době byla již trojnásobnou matkou, jí nepomohlo si slávu náležitě vychutnat a neztratit přitom hlavu. Možná i proto, že už se stihla rozvést s otcem svých dětí Tracym Hindsem a bydlela opět u matky. Na turné k veleúspěšné desce začala brát drogy a nastalo pro ni období, které tak kriticky hodnotila v pořadu Oprah Winfrey. „Brát drogy jsem začala na turné. Můj manažer byl z Anglie. Celý den jenom kouřil hašiš a věděl, kde dostane dobrou extázi. Začnete si s tím hrát a najednou je z toho berle.“


  Záhadná nebo protivná?

  V tom období na tom Macy Gray nebyla dobře. Dokonce usínala při rozhovorech, a tak nosila tmavé brýle a zásadně se novinářům nekoukala do očí. Když se vzbudila, nabádala je, aby jí pomohli ukrást hotelové vybavení. „Mluvili na mě a já spala. Pak říkali, že

  album se stalo třikrát platinovým a získalo pět nominací na cenu Grammy. Proměnila tu za nejlepší ženský popový vokální výkon.

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  ženský element

  3

 • Rectangle

  jsem záhadná, že neodpovídám na ničí otázky. Když se jí na něco zeptáte, jenom zírá, tvrdili. Je velmi intenzivní. Ale já jsem jen spala,“ přiznává dnes zpěvačka, kterou v té době fotograf časopisu Vogue Lord Snowdon označil za „nejneurvalejší osobu, se kterou kdy pracoval“.

  Zatímco druhé album The Id se ještě svezlo na vlně úspěšného debutu, třetí deska byla považována za propadák.

  „Nesoustředila jsem se už na své řemeslo, nekrmila jsem ho. Mám nějaký talent, ale nepečovala jsem o něj,“ vzpomíná Gray, která se na vrchol nevrátila ani se svým následným albem Big. Své fanoušky se snažila získat zpět i dalším počinem The Sellout,

  jenž prezentovala jako album „o všech horách, které jsem slezla, abych se dostala v profesionálním i osobním životě tam, kde chci být“. Následovalo album coververzí, pocta Steviemu Wonderovi, a nyní, patnáct let po závratném startu kariéry, The Way.

  Album, se kterým soulová diva přijede do Prahy, je prezentováno jako hudba pro dospělé, která prý v současném hlavním hudebním proudu chybí. Mohlo by to znamenat, že i Macy Gray už se definitivně dostala ze svých divokých eskapád a opravdu dospěla. Přejme to jí i jejím fanouškům, kteří by jistě návrat k hudební úrovni z dob hitu I Try uvítali.

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  ženský element

  4

 • RectangleRectangleTextFrameGroup

  I Try

  GraphicLineGraphicLineTextFrameGroup

  Stoned

  GraphicLineGraphicLine
   
   
  Polygon
   
   
   

  5

  GraphicLine

  ženský element

  5

 
×
Čtete:
2015/1
Macy Gray

Co poslouchá

Ondřej Kobza

Tip

Wounds

Televize

Videorama

Rozhovor

Voxel

Hip Hop

Elementy ulice

Klasika

Teď vážně

Folk

Bez cancáku

Hard & Heavy

Ocelové srdce

Jazz Blues

Bluesbar

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Pohled

Slabý rok 2014

Deska měsíce

Vojtěch Dyk

Recenze

Recenze 15. ledna 2015

Recenze

Recenze 1. ledna 2015

SMS/REC

SMS/RECenze

Duel

Wu Tang Clan

Naživo

Lamb

Naživo

Taking Back Sunday

Naživo

Selah Sue

Naživo

Vypsaná fixa

Tipy

Kam vyrazit?

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.