Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

Ve studiu

The Prostitutes

Můj soundtrack

Masker

Čerstvé (z)boží

Max Bazowski

Headliner 1/3

Jelen

Headliner 2/3

Jelen

Headliner 3/3

Jelen v říjnu

Enface

Sima Martausová

TOP

8 posmrtných alb

Rozhovor

Zebra Katz

Enface

Myles Kennedy

Reportáž

Fenomén Liberec

Rozhovor

Paulie Garand

Čerstvé (z)boží

Červen

Headliner 1/2

Ellie Goulding

Headliner 2/2

Ellie Goulding

Rozhovor

Support Lesbiens

Art

7 nelepších architektonických obalů

Story

Story Acey Slade

Výslech

Mortal Cabinet

Rozhovor

Health

Téma 1/2

Producenti

Téma 2/2

6 dalších vyhledávaných producentů

 •  

  vyhledávaných
  českých producentů

  text JAROSLAV ŠPULÁK (PRÁVO)

  foto ARCHIV PRODUCENTŮ

  Dobrých a zkušených producentů je dnes v České republice spousta. Headliner vybral jedenáct, kteří patří po právu k nejvyhledávanějším.

   

  První nabídku k produkování dostal v roce 1995. Ten rok se jich vyrojilo hned několik, ať už šlo o alba Moniky Načevy Nebe je rudý, či brněnské skupiny Here. „Překvapilo mě to. Do té doby žádná taková nabídka nepřišla a nejednou se s nimi roztrhl pytel,“ diví se i s odstupem let Muchow. Od té doby má na kontě spoustu dalších produkcí. „Z věcí, které jsem produkoval, mám rád zmíněné album Načevy, Mikrokosmos skupiny Kryštof, samozřejmě práci pro svou kapelu Ecstasy of St. Theresa a z poslední doby třeba první desku Báry Polákové,“ říká.

  1 Jan P. Muchow

  Začal jako koproducent alba Lenky Dusilové Mezi světy. Pendloval mezi San Franciskem a Prahou. „V Americe byl koproducent, který měl více zkušeností než já. Byla to pro mě zajímavá práce, a když končila, řekl jsem si, proč něco takového nikdo nedělá u nás. A tak jsem se stal producentem,“ vzpomíná Ledvina. To bylo v roce 2004. Následovala menší produkce alba skupiny Jarret Vztahem zapni (2006) a pak první větší, debut skupiny Mandrage Přišli jsme si pro vaše děti (2007). „To byla má první spolupráce s Martinem Červinkou. Trvá dodnes,“ uzavírá Ledvina.

  2 Martin Ledvina

  Autorská polovina elektropopového tandemu Cartonnage se rovněž zabývá produkcí a patří k aktuálně nejvyhledávanějším u nás. Armin Effenberger se podepsal například pod alba skupin Wohnout, UDG, se kterou bude pracovat i na další desce, Kieslowski, zpěvačky Jitky Charvátové a doslova před pár dny dokončil s Ecsonem Waldesem nové album skupiny Mandrage.

  3 Armin Effenberger

  Patří ke starší generaci českých producentů. „Poprvé mi vyloženě někdo svěřil nahrávku asi v roce 1994. V té době to byly hlavně věci od Ondřeje Šturmy a jeho společnosti Scrape Sound,“ vzpomíná. Na kontě má mimo jiné práci pro Slut, Gnu, Hm..., PSH, WWW, Tata Bojs, OTK, Midi Lidi, Zrní, Charlie Straight, Southpaw či Vypsanou fixu. „Každý rok se objeví dvě tři desky, na kterých strávím hodně času a tím si k nim vybuduju hlubší citový vztah,“ říká. „Producent by měl kapelám pomoci najít to, co chtějí. Někdy pro mě zase produkce spočívá v tom, že se do toho moc necpu. Nejzajímavější mi ale přijde hledat potenciál v kapele a jako spolutvůrce se do toho víc vložit až ve chvíli, kdy je opravdu potřeba zasáhnout nebo něco rozlousknout.“

  4 Ondřej Ježek

  „Chci točit skvělé desky, které kapely hudebně posunou a budou bavit i mě. Chodím s kůží na trh tak jako kapela, čili mám zájem, aby u mě vznikaly krásné a moderní nahrávky. Zajímají mě současné trendy a výzvou jsou mladé kapely, které mají chuť nahrát pořádnou desku,“ konstatuje Jiří Paška, jenž si říká Ecson Waldes. Specializuje se na hudbu progresivních skupin, které hledají kvalitní silný zvuk a současné trendy v rocku, elektru a popu. „Ze svých produkcí mám rád klubové desky, například bratislavské elektrokapely Noisecut nebo posthardcoreových Your Last Breath. Nemůžu nezmínit nahrávky s Davidem Kollerem, skladbu Konec nočních toulek od Jasné páky a hodně rád mám album Siluety skupiny Mandrage,“ tvrdí.

  5 Ecson Waldes

  Jako producent se podepsal především pod několik alb skupiny Tata Bojs. Na kontě má také spolupráci s Václavem Neckářem na albu Mezi svými, s kapelami Vypsaná fixa, Umakart a také s Kafka Bandem a dalšími. „S každým, s kým pracuju, je to vždy jiné a vždycky něčím nové. To mám rád, tu interakci mezi mnou a umělcem,“ vysvětluje Neuwerth.

  6 Dušan Neuwerth

  Je muzikant, který se producentem stal asi před deseti lety, protože měl na hudbu jasný názor. Produkoval mimo jiné nahrávky Jaromíra Nohavici, o kterém říká: „Jarek je génius, je to jako dělat se Stingem. Má cit pro geniální melodii a práci s textem. Při práci s ním je důležité mu hlavně vytvořit dobré podmínky a nic mu při tom nezkazit,“ konstatuje. Je pyšný na produkci alb Tak mě tu máš od Nohavici, Hlavní uzávěr splínu od Tomáše Kluse, nahrávky s Xindlem X, též nedávno dokončené debutové desky skupiny Slza či album Kotlina od folkové Epydemye.

  7 Dalibor Cidlinský

  Milan Havrda, který se na hudební scéně pohybuje pod uměleckým jménem Boris Carloff, je rovněž muzikant, který se stal i producentem. Poprvé se takto projevil v roce 2001. Od té doby se vypracoval mezi žádané, přitom dál skládá vlastní kompozice a vydává je na albech. „Z věcí, které jsem produkoval, mám nejraději album The Sixth Seal rakouské kapely Cardiac Move a Breath od našich A Banquet,“ říká.

  8 Boris Carloff

  Další muzikant Honza Ponocný se stal producentem v roce 1996. Tehdy spolupracoval s vydavatelskou firmou Universal Music a dělal například na desce Lenky Filipové. Na začátku produkoval mimo jiné i kolekci punkrockové kapely Jaksi taksi, tedy má stylový rozptyl široký. „Nemám moc paměť na to, co jsem dělal, takže pokud mám říct svou nejoblíbenější desku z těch, jež jsem produkoval, pak je to poslední nahrávka Janka Ledeckého, která vyšla letos v říjnu. Rád pracuju s někým, kdo je otevřený, a to Janek je,“ vysvětlil Ponocný.

  9 Honza Ponocný

  Produkovat začal už na začátku devadesátých let ve studiu Citron v Ostravě. Během let spolupracoval s řadou umělců, za všechny jmenujme Lucii, Davida Kollera, Ivana Krále, Mira Žbirku, Janka Ledeckého, Michala Hrůzu, Vypsanou fixu, Lenku Dusilovou nebo Mňágu a Žďorp.

  10 Petr Slezák

  Patří k těm, kteří u nás práci producenta povýšili na hodnověrnou a důležitou, a to již na konci osmdesátých let. Od té doby pracoval s řadou umělců, v současné době má vlastní studio Hacienda v Žirovnici. Jeho poslední produkcí je nové album Petra Koláře, které vyjde v listopadu.

  11 Miloš Dodo Doležal

   
   

  1

  1

  téma 2/2

 
×
Čtete:
2015/11
6 dalších vyhledávaných producentů

Rozhovor

St. Germain

TOP

Madonna

Story

Jackie Crash

Jackie Crash

Papa Roach

Rozhovor

Five finger Death Punch

Retro

Kraftwerk

TOP

Bez šance

Návrat

Bez ladu a skladu

Anketa

Hudebnická knihovna

Rozhovor

Xindl X

Vizuál

Nabil

Rozhovor

Chelsea Wolfe

Výslech

TroubleGang

Rozhovor

The Dead Daisies

Song Story

Mňága a Žďorp

Rozhovor

Hrdinové nové fronty

Ženský element

Janet Jackson

Rozhovor

Mikoláš Růžička

Test

H-D Kvíz

Rozhovor

Tonya Graves

Insider

Martin Červinka

Televize

Videorama

Turné

Ben Cristovao

Kalendárium

Památné dny

Hip Hop 1/2

Elementy ulice

Hip Hop 2/2

Honza Pentifull

Klasika

Teď vážně

Folk 1/2

Bez cancáku

Folk 2/2

Kings of Convenience

Hard & heavy

Ocelové srdce

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary!

Alternativa 1/2

Kroky podzem

Alternativa 2/2

Čankišou

EDM 1/2

MDMA

Mluvené slovo

Vyprávěj

Odjinud

Mimochodem

Tip

Struny podzimu

Recenze měsíce

Dave Gahan & Soulsavers

Recenze

19. 11. 2015

Recenze

5. 11. 2015 1/2

Recenze

5. 11. 2015 2/2

Duel

Richard Müller

SMS REC

SMS/RECenze

Naživo

Young Fathers

Naživo

Converse workshop

Naživo

Nouvelle Prague

Naživo

Madonna

Naživo

Jaga Jazzist

Naživo

Tata Bojs

Naživo

Róisín Murphy

Naživo

Prodigy

Naživo

Joe Satriani

Naživo

Health

Naživo

Sto zvířat

Naživo

Troublegang

Naživo

Kryštof

Naživo

Simply Red

Naživo

Anti-Flag

Tipy

Kam vyrazit?

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.