Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

Ve studiu

The Prostitutes

Můj soundtrack

Masker

Čerstvé (z)boží

Max Bazowski

Headliner 1/3

Jelen

Headliner 2/3

Jelen

Headliner 3/3

Jelen v říjnu

Enface

Sima Martausová

TOP

8 posmrtných alb

Rozhovor

Zebra Katz

Enface

Myles Kennedy

Reportáž

Fenomén Liberec

Rozhovor

Paulie Garand

Čerstvé (z)boží

Červen

Headliner 1/2

Ellie Goulding

Headliner 2/2

Ellie Goulding

Rozhovor

Support Lesbiens

Art

7 nelepších architektonických obalů

Story

Story Acey Slade

Výslech

Mortal Cabinet

Rozhovor

Health

Téma 1/2

Producenti

Téma 2/2

6 dalších vyhledávaných producentů

Rozhovor

St. Germain

TOP

Madonna

 •  

  Madonna

  Královniny dobré skutky

  text JAROSLAV ŠPULÁK (PRÁVO)

  foto universal, profimedia

  Madonna, to je obvykle jeden skandál vedle druhého. Alespoň se tak o ní zpravidla píše, protože to je zábavné a je to zjevně i její záměr a strategie. Headliner se ale nenechal nachytat a vypravil se po stopách dobrých skutků americké zpěvačky, která se 7. a 8. listopadu představí v pražské O areně.

  Madonna se v charitativní oblasti angažuje už od konce osmdesátých let. Tehdy totiž několik jejích přátel podlehlo AIDS. Byli mezi nimi i umělec a aktivista Keith Haring, Martin Burgoyne nebo tanečník Christopher Flynn. Zpěvačka na to konto podporovala různé organizace stojící za lékařským výzkumem. Zúčastnila se rovněž několika charitativních koncertů. V roce 2007 dokonce spolu s dalšími dvaadvaceti zpěváky natočila skladbu Sing z repertoáru Annie Lennox. Výtěžek z prodeje šel na konto britské organizace The Sing Campaign.

  Za zemřelé kamarády

  V roce 2006 se spojila se známým americkým ekonomem Jeffreyem Sachsem a společně vymysleli, jak pomoci dětem v Malawi. V srpnu téhož roku pak poukázala tamním sirotkům tři miliony dolarů. „Vím, že možnost angažovat se v tak ambiciózním projektu je privilegium a rovněž vedlejším produktem mé slávy,“ řekla magazínu Time. „Po narození mých dětí Lourdes a Rocca se ale změnily mé životní priority. Od té doby přemýšlím, jak pomoci různým dětem v těžké situaci.“ Ve stejném roce vznikla organizace Raising Malawi, za kterou stáli Madonna a Michael Berg. Je to první charitativní organizace, kterou spoluzaložila. Plány má velké, cílené na vybranou zemi. V ní později adoptovala děti Davida a Mercy.

  Tři miliony dolarů pro sirotky

  Takto pojmenovaná škola byla za finanční a osobní pomoci Madonniny charitativní organizace otevřena v dubnu roku 2010 v Lilongwe. „Chtěla bych do systému rozvoje dětí v Malawi zavést několik změn,“ nechala se slyšet zpěvačka. „Ráda bych, aby z té školy vyšly stovky nebo tisíce dívek lépe připravených na život. Měly by pokračovat ve svém vzdělávání a stát se lepšími lidmi. Nyní je situace taková, že jen třiatřicet procent dívek v Malawi jde na střední školu. To chci změnit.“ V následujících letech otevřela Madonna v Malawi několik dalších škol. Později ale měla problémy s tamní vládou, které vadilo, že každý humanitární krok, jenž tam udělá, je provázen velkým zájmem médií. Zpěvačka to schytala za to, že pomáhá ze zištných důvodů, tedy kvůli propagaci sebe sama.

  Škola pro lepší dívky

  V noci z 5. na 6. dubna 2009 došlo v severní a střední Itálii k sérii otřesů, při kterých zahynulo na tři sta lidí a desítky obyvatel přišly o střechu nad hlavou. Madonnu, jež má italské kořeny, požádal o pomoc starosta města Pacentro, ve kterém žili její předci. Neví se přesně, kolik na obnovu postiženého kraje věnovala, ale spekulovalo se o půl milionu dolarů. „Jsem ráda, že mohu pomoci kraji, ze kterého pocházeli moji předkové. Z celého srdce podporuju rodiny, které přišly o své domy,“ řekla magazínu People.

  Obnova domů italských předků

  Madonna bojuje dlouhodobě za práva homosexuálů a své si před několika měsíci řekla i na adresu nepřítele této menšiny, ruského prezidenta Putina. V roce 2010 byli v Malawi na čtrnáct let uvězněni Tiwonge Chimbalanga a jeho partner Steven Monjeza za to, že jako první v zemi uspořádali veřejný homosexuální obřad. Tamní justice je obvinila z porušování práv a zákonů přírody. Madonna vzkázala, že země tímto rozsudkem udělala krok zpět. „Svět je plný problémů a utrpení a to je důvod, proč bychom se měli postarat o to, aby byla dodržována většina základních lidských práv, ke kterým bezpochyby patří i právo milovat a být milován,“ řekla a požádala, aby byli muži osvobozeni. Do věci se vložil prezident země a oba vězni byli propuštěni.

  Homosexuály zbavila čtrnácti let žaláře

  V roce 2012 žil svět příběhem ruských punkerek Pussy Riot, které v únoru 2012 zazpívaly v moskevské katedrále Krista Spasitele písničku Bohorodičko, vyžeň Putina. Tři členky kapely byly později zadrženy a vězněny. Madonna apelovala na ruskou vládu, aby dívky propustila, a když to nepřineslo kýžený efekt, vystoupila v New Yorku na koncertě, který pořádala Amnesty International a jenž měl za cíl podpořit Pussy Riot a vymoci jejich svobodu.

  Podpora Pussy Riot

  V říjnu 2012 zničil hurikán Sandy velkou část newyorského poloostrova Rockaway. Klaus Biesenbach, kustod tamního Musea of Modern Art, který v postižené oblasti bydlel, požádal osobnosti kulturního světa, aby pomohly sesbírat peníze na obnovu oblasti. Mezi prvními mu vyšla vstříc Madonna. Mimo jiné přijela osobně podpořit obyvatele oblasti a navštívila starostu New Yorku Michaela Bloomberga s prosbou, aby nezapomněl při obnově města na pomoc obyvatelům Rockaway. Přispěla samozřejmě i finančně.

  Obnova poloostrova Rockaway

  Královna popu se loni rozhodla podpořit také město Detroit, v němž vyrůstala. Finanční částka nebyla zveřejněna, ale využita bude zejména na zařízení sportovišť, vybavení učeben včetně tabletů a interaktivních tabulí, vybavení uměleckých učeben, vybavení tkalcovských dílen a další účely. „Cítím se hluboce oslovena úsilím tolika lidí, s nimiž jsem se setkala a kteří svůj život zasvětili pomoci dětem i dospělým vymanit se ze spárů chudoby. Viděla jsem výsledky jejich snažení a jejich tvrdá práce již přináší své výsledky,“ uvedla v tiskové zprávě. „Kousek mého srdce bude vždy patřit Detroitu a jsem ráda, že mu můžu s pokorou něco vrátit.“ Připomeňme, že v roce 2013 vyhlásilo město Detroit bankrot.

  Kousek srdce v Detroitu

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

  1

  1

   

  top

 
×
Čtete:
2015/11
Madonna

Story

Jackie Crash

Jackie Crash

Papa Roach

Rozhovor

Five finger Death Punch

Retro

Kraftwerk

TOP

Bez šance

Návrat

Bez ladu a skladu

Anketa

Hudebnická knihovna

Rozhovor

Xindl X

Vizuál

Nabil

Rozhovor

Chelsea Wolfe

Výslech

TroubleGang

Rozhovor

The Dead Daisies

Song Story

Mňága a Žďorp

Rozhovor

Hrdinové nové fronty

Ženský element

Janet Jackson

Rozhovor

Mikoláš Růžička

Test

H-D Kvíz

Rozhovor

Tonya Graves

Insider

Martin Červinka

Televize

Videorama

Turné

Ben Cristovao

Kalendárium

Památné dny

Hip Hop 1/2

Elementy ulice

Hip Hop 2/2

Honza Pentifull

Klasika

Teď vážně

Folk 1/2

Bez cancáku

Folk 2/2

Kings of Convenience

Hard & heavy

Ocelové srdce

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary!

Alternativa 1/2

Kroky podzem

Alternativa 2/2

Čankišou

EDM 1/2

MDMA

Mluvené slovo

Vyprávěj

Odjinud

Mimochodem

Tip

Struny podzimu

Recenze měsíce

Dave Gahan & Soulsavers

Recenze

19. 11. 2015

Recenze

5. 11. 2015 1/2

Recenze

5. 11. 2015 2/2

Duel

Richard Müller

SMS REC

SMS/RECenze

Naživo

Young Fathers

Naživo

Converse workshop

Naživo

Nouvelle Prague

Naživo

Madonna

Naživo

Jaga Jazzist

Naživo

Tata Bojs

Naživo

Róisín Murphy

Naživo

Prodigy

Naživo

Joe Satriani

Naživo

Health

Naživo

Sto zvířat

Naživo

Troublegang

Naživo

Kryštof

Naživo

Simply Red

Naživo

Anti-Flag

Tipy

Kam vyrazit?

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.