Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

Ve studiu

5 otázek pro Prague Conspiracy

Můj soundtrack

Kristýna Kolocová

Čerstvé (z)boží

Nèro Scartch

Headliner 1/3

Coldplay

Headliner 2/3

Chris Martin

Headliner 3/3

Coldplay

Tipy

35 zaručených vánočních dárků

Rozhovor

Prostitutes

Star Wars

9 hudebníků, které provází Síla

Headliner

KLARA.

Rozhovor

Chris Corner

Art

7 nej uměleckých obalů

Jackie Crash

YellowCard

Téma

Poslední dny Johna Lennona

Story

Motley Crue

R.I.P.

Ice B byl bůh

Reportáž

Slza

TOP

9 největších vánočních hitů

Rozhovor

Struneři

Ženský element

Grimes Ještě divnější, než se zdá

Rozhovor

Anti-Flag

Televize

Videorama

TOP

11 pánů kteří znějí jako dámy

 • text VOJTA TKÁČ

  foto profimedia

  pánů, kteří znějí
  jako dámy

  11

  Už se vám někdy stalo, že jste nevěděli, jestli posloucháte zpěváka, nebo zpěvačku? Přinášíme žebříček jedenácti pánů, které možná dodnes považujete za dámy. Tito zpěváci matou svými hlasy a dokážou dosáhnout výšek, o kterých si obyčejný chlap může nechat jen zdát.

   

  13

   

  top

  1

 •  
   
   
   
   

  1 I BØRNS

  Klamání hlasem i vlasy

  Garret Borns alias BØRNS vydal svůj debut Dopamine teprve v říjnu, přesto stihl překročit několikamilionové milníky na Spotify i YouTube. Zpěvákovu indiepopovou tvorbu odlišuje od záplav nahrávek tohoto žánru hlavně jeho hebký hlas, se kterým umí výborně pracovat. Paradoxně předskakoval britské Charli XCX, kterou by pěvecky strčil do kapsy asi ve všech galaxiích. „Lidi si často myslí, že jsem holka. Stává se to hlavně na letištích, kde mě oslovují jako slečnu Bornsovou. Asi za to můžou dlouhé vlasy,“ líčí. My se domníváme, že za to může i hlas.

   
   
   

  BØRNS – Electric Love

   
   
   
   

  13

   

  top

  2

 •  
   
   
   

  2 I WAYNE NEWTON

  Princezna z Disneyho animáků

  V našem žebříčku nemůže chybět někdejší jazzman a současný bavič z Las Vegas jménem Wayne Newton. V počátcích své kariéry totiž zněl jako princezna z Disneyho animáků. Ve spojení s německým refrénem jeho hitu Danke Schoen šlo v šedesátých letech o jedinečný zážitek. Málokterý zpěvák exceloval s „baby-face“ projevem právě tak jako Newton. Dnes už pochopitelně Mr. Las Vegas podobné zázraky s hlasem nesvede a velkými plastickými změnami si prošel i jeho obličej.

   
   
   

  Wayne Newton – Danke Schoen

   
   
   

  13

  top

  3

 •  
   
   
   

  3 I SHAMIR

  Žádné pohlaví ani gender

  Jednadvacetiletý Shamir Bailey letos světovou scénu zasáhl jako málokdo. Jeho elektropopový debut Ratchet nabízí nálož syntezátorů, neodolatelně taneční melodie a hlavně velmi charakteristický vokál. Při prvním poslechu si pohlavím zpěváka úplně jisti nebudete. Všechny pochybovatele ovšem nedávno smetl suverénním tweetem: „Nemám žádný gender, žádné pohlaví a je mi to u prdele.“ Jedno je jisté, charisma a hudebních nápadů má Shamir na rozdávání.

   
   

  Shamir – On The Regular

   
   
   

  13

  top

  4

 •  
   
   
   

  4 I BARRY GIBB (Bee Gees)

  Milionový falzet

  Přestože nejde o ryze ženský hlas, osobitý falzet Barryho Gibba občas zněl jako z jiné planety. Legendární Bee Gees kralovali hitparádám i diskotékám sedmdesátých let a velkou zásluhu na tom měl právě jeho neslýchaný vysoký vokál. Tehdy by vás určitě nenapadlo, že megahit Stayin‘ Alive zpívají ve skutečnosti tři macho bráchové. Barry svůj milionový falzet na nějakou dobu odložil stranou, protože začal naprosto zastiňovat ostatní členy skupiny. Aneb když se vzdáte milionového daru pro dobro rodiny.

   
   
   
   
   

  Bee Gees – Stayin‘ Alive (1977)

   
   

  13

   

  top

  5

 •  
   
   
   

  5 I BRENDAN B. BROWN (Wheatus)

  Prci, prci, prcičky

  Pokud jste někdy holdovali pop punku nebo máte rádi filmovou ságu Prci, prci, prcičky, stoprocentně znáte hit Teenage Dirtbag. Možná vám ale uniklo, že ho celý zpívá muž. Hymnu teenagerů nultých let složil Brendan B. Brown a jeho Wheatus. Kapela sice má doprovodnou vokalistku, hlavní part v písni však patří Brownovi. Přestože se kromě tohoto megahitu nikdy neprosadili, hudba minulé dekády by bez Wheatus byla chudší. Stále se nemůžeme rozhodnout, jestli větší kredit zaslouží Brownův hlas nebo jeho perkusista s ananasem na hlavě.

   
   
   
   
   

  Wheatus – Teenage Dirtbag Live

   
   
   

  13

  top

  6

 •  
   
   
   

  6 I YOUTH LAGOON

  Křehkost ve všech ohledech

  Jak to zní, když má muzikant hlas stejně křehký jako své emoce? Právě takhle. Talentovaný skladatel a zpěvák Trevor Powers vydal v září svou třetí desku Savage Hills Ballroom. Přestože působí přímočařeji a méně zasněně, sametově vysoký vokál na ní nezměnil. A to je dobře. U prvotiny se zdálo, že Youth Lagoon svůj zpěv elektronicky upravuje. Na novince lze ovšem jasně slyšet, že se jedná o autentický projev. Inu někdo si musí hlas prohnat auto-tune efektem a někdo se tak narodí.

   
   
   
   
   

  Youth Lagoon –
  Highway Patrol Stun Gun

   
   

  13

   

  top

  7

 •  
   
   
   

  7 I milosh

  Jemný, ale ne ženský hlas?

  Indie elektro duo Rhye se těší největší popularitě v Dánsku, odkud pochází jeho instrumentalista Robin Hannibal. Úspěch však primárně pramení z nezaměnitelného zpěvu druhého člena formace, Kanaďana Mikea Miloshe. Sám frontman ví, že má jemný hlas, ale nepovažuje ho přímo za ženský. „Nejdřív to byla sranda, ale pak mi došlo, že nechci, aby si mě lidi pletli s ženou. Rozhodli jsme se proto dělat hodně rozhovorů, aby se novináři na vlastní oči přesvědčili, že jsem chlap,“ popisuje Milosh. Díky za upřesnění, mistře.

   
   
   
   
   

  Rhye – Open

   
   

  13

   

  top

  8

 •  
   
   
   

  8 I BRIAN MOLKO (Placebo)

  Ikonický androgyn

  V případě frontmana Placebo se dá mluvit spíše o fyzických podobnostech. Jeden z nejznámějších androgynů rockového světa se do povědomí fanoušků dostal díky dámským outfitům, očním linkám a make-upu. Brian Molko ale v určitých pasážích také zní jako dáma, zejména kvůli typickému pronikavému zpěvu přes nos. V první polovině devadesátých let daly tyto indikátory vzniknout domněnce, že v čele Placebo skutečně stojí žena. Dnes samozřejmě všichni vědí, že to tak není… nebo ano?

   
   
   
   
   

  Placebo – Every You Every Me

   
   
   

  13

  top

  9

 •  
   
   
   

  9 I BRIAN AUBERT
  (Silversun Pickups)

  Tvrdé riffy a vysoký vokál

  Kontrast v hudbě nikdy neomrzí. Tvrdé kytarové riffy v kombinaci s vysokými vokály zkrátka fungují. U alternativních rockerů Silversun Pickups z počátku nešlo jasně rozeznat, jestli hlavní vysoký vokál patří muži, nebo ženě. Na webu lze stále dohledat desítky diskuzí, v nichž se fanoušci dohadují. „Plno lidí si pořád myslí, že máme zpěvačku. Už se to ale nestává tak často, a vlastně mi to trochu chybí,“ vysvětluje charismatický frontman Brian Aubert. Možná by pomohlo se oholit.

   
   
   
   
   

  Silversun Pickups – Lazy Eye

   
   
   

  13

  top

  10

 •  
   
   
   

  10 I JÓNSI BIRGISSON
  (Sigur Rós)

  Síla islandské něžnosti

  Možná za to může islandština a asociace s tamní líhní talentovaných zpěvaček, ale kdekdo neví, že u post-rockových snílků Sigur Rós zpívá muž. Pozici frontmana od začátku zastává Jónsi Birgisson. Sametové melodie svých atmosférických písní doplňuje ještě sametovějším vokálem. Islandštinu většina lidí neovládá, můžeme se tak jen domýšlet, o čem Sigur Rós zpívají. O to jednodušeji jsme žili s bujnou představou, že za mikrofonem stojí něžná vikingská blondýna. Ne tak docela.

   
   
   
   
   

  Sigur Rós – Starálfur

   
   

  13

   

  top

  11

 •  
   
   
   

  11 I DANIEL BEDINGFIELD

  Afektovaný bratr

  Že si na něj nevzpomínáte? Nebojte, my také ne. Daniel Bedingfield si slávu zažil na přelomu tisíciletí s několika singly, které dnes už moc přesvědčivě neznějí. V některých působí vlastně trochu afektovaně jako zpěvačka, která si teprve vybírá hudební žánr. Zpěvák s nadprůměrným rozsahem se před dvěma lety připomněl jako porotce novozélandské odnože soutěže X-Factor. Bohužel se ale nikdy nevyrovnal své sestře Natashe Bedingfield, kterou si díky několika hitům zřetelně pamatujeme i my.

   
   
   
   
   

  Daniel Bedingfield –
  Gotta Get Thru This

   
   

  13

   

  top

  12

 • FENOMÉN FALZETU

  Když už jsme do seznamu zařadili Barryho Gibba z Bee Gees, mohli byste namítnout, že nejde o jediného zpěváka s nadpozemským falzetem. Přestože si je se zpěvačkou asi nespletete, šílenými výškami dnes disponují například i tito pánové.

   
   
   

  Scissor Sisters –
  I Don’t Feel Like Dancin

   
   
   
   

  The Darkness – I Believe In A Thing Called Love

   
   
   
   

  Prince – Breakfast
  Can Wait

   
   
   
   

  Dry The River – No Rest

   
   
   
   

  MIKA – Grace Kelly

   
   
   
   

  Bon Iver – Skinny Love

   
   
   
   

  Justin Timberlake – Mirrors

   
   
   
   

  13

  top

  13

 
×
Čtete:
2015/12
11 pánů kteří znějí jako dámy

Vizuál

Warren FU

Retro

Frank Sinatra

Rozhovor

Katarína Knechtová

Test

H-D Kvíz

Insider

Barry Dickin

Song Story

Chris Isaak

Enface

Wolf Alice

Story

Johny Depp

Kalendárium

Památné dny

Hip Hop 1/2

Elementy ulice

Hip Hop 2/2

Dian

Klasika

Teď vážně

Folk

Bez cancáku

Mluvené slovo

Vyprávěj

Hard & heavy

Ocelové srdce

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary!

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Odjinud

Mimochodem

Recenze měsíce

Adele

Recenze

Recenze 17. 12. 2015

Recenze

Recenze 3. 12. 2015

Duel

Mandrage

Recenze

SMS Recenze

Naživo

Kraftwerk

Naživo

Everything, Everything

Naživo

Editors

Naživo

Converse

Naživo

A Place to Bury Strangers

Naživo

Wombats

Naživo

Whitesnake

Naživo

Cassandra Wilson

Naživo

Slash

Naživo

Máchův Brooklyn

Naživo

IAMX

Naživo

Ben Cristovao

Naživo

ZAZ

Tipy

Kam vyrazit?

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.