Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

Ve studiu

5 otázek pro Prague Conspiracy

Můj soundtrack

Kristýna Kolocová

Čerstvé (z)boží

Nèro Scartch

Headliner 1/3

Coldplay

Headliner 2/3

Chris Martin

Headliner 3/3

Coldplay

Tipy

35 zaručených vánočních dárků

Rozhovor

Prostitutes

Star Wars

9 hudebníků, které provází Síla

Headliner

KLARA.

Rozhovor

Chris Corner

Art

7 nej uměleckých obalů

Jackie Crash

YellowCard

Téma

Poslední dny Johna Lennona

Story

Motley Crue

R.I.P.

Ice B byl bůh

Reportáž

Slza

TOP

9 největších vánočních hitů

Rozhovor

Struneři

Ženský element

Grimes Ještě divnější, než se zdá

Rozhovor

Anti-Flag

Televize

Videorama

TOP

11 pánů kteří znějí jako dámy

Vizuál

Warren FU

Retro

Frank Sinatra

Rozhovor

Katarína Knechtová

Test

H-D Kvíz

Insider

Barry Dickin

Song Story

Chris Isaak

Enface

Wolf Alice

Story

Johny Depp

Kalendárium

Památné dny

Hip Hop 1/2

Elementy ulice

Hip Hop 2/2

Dian

Klasika

Teď vážně

Folk

Bez cancáku

Mluvené slovo

Vyprávěj

Hard & heavy

Ocelové srdce

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary!

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Odjinud

Mimochodem

Recenze měsíce

Adele

 • Adele

  25

  Honza Vedral

  text

   

  recenze měsíce

  recenze

   
   

  Plus/minus

   
   
   
   
   
   
   
   
   

  tracklist

  1. Hello

  2. Send My Love (To Your New Lover)

  3. I Miss You

  4. When We Were Young

  5. Remedy

  6. Water Under the Bridge

  7. River Lea

  8. Love In The Dark

  9. Million Years Ago

  10. All I Ask

  11. Sweetest Devotion

   
   
   
   
   
   

  Hello

  When We Were Young

  All I Ask

  Nejlepší skladby

   
   
   
   
   
   
   
   
   

  kde koupit

   
   

  Evidentní snaha udržet se na vrcholu současné popové hry naštěstí nepřeválcovala obsah

   
   

  I když výsledek v určitých momentech zní jako velká stavebnice, v níž mají všechny díly až příliš vybroušené a naleštěné hrany, evidentní snaha udržet se na vrcholu současné popové hry naštěstí nepřeválcovala obsah. Už v prvním singlu Hello, který album otevírá, Adele nekompromisně připomíná veškerou naléhavost a sílu nečekaného hlasu, který z „holky od vedle“ udělal ikonu. V soulové tradici silně zakořeněná skladba má skvělou stavbu i gradaci v refrénu, ze které mrazí a která rozněžňuje, i když tu zpěvačka z hlediska podání nepředvádí nic, co by se vymykalo již známému. To je u majitelky nejpůsobivějšího hlasu současné popové scény samozřejmě pořád velká pochvala.

  Už v druhé skladbě Send My Love (To Your New Lover) se ale ukazuje, že se známým územím se Adele na novince nespokojila. V Maxem Martinem a Shellbackem produkované skladbě její velký soulový hlas doplňují syntetické bicí. A melodie v refrénu překvapí lehkostí a hravostí. Jenže s každým dalším poslechem se ukazuje, že to překvapení není jednoznačně pozitivní – bez prvků jistého smutku, patosu a melancholie, které jsou pro její tvorbu typické, Adele na okamžik propadá zbytečné triviálnosti.

  I později deska několikrát ukáže, že jí mnohem více sedí „tradiční“ polohy i instrumentace, ke kterým nahrávka spěje. V závěru desky je přesně taková balada All I Ask, kterou napsala společně s Brunem Marsem, v níž ukazuje – jen za jednoduchého doprovodu klavíru – popový nápřah, jaký ve svých vrcholných chvílích míval třeba Michael Jackson. Když pak přijde závěrečná Sweetest Devotion, album se s gospelovými chorály uzavírá rozhodně majestátně.

  Přes těch několik diskutabilních odboček je evidentní, že fenomén Adele nevyprchal. Desky se za prvních pár dní prodalo přes dva miliony kusů a s největší pravděpodobností jste ji v době, kdy čtete tuto recenzi, již stejně slyšeli. Přes svoji vypulírovanost a dotaženost výsledek v druhém plánu ukazuje také to, že jako autorka bude Adele i do budoucna přes nesporné úspěchy stále řešit jistou vnitřní uměleckou nejistotu. Ale možná i díky tomu zůstává na desce 25 přes všechny producentské rošády tak uvěřitelná.

  Fenomén drží

  Je patrné, že Adele musela svoji třetí sólovou desku do finálního tvaru hodně probojovat. Její vítězství nakonec není jen komerční.

  O tom, že přijít s novými nahrávkami po tak fenomenálním úspěchu desky 21, která z Adele udělala bez přehánění nejslavnější aktuální zpěvačku planety, nebude jen tak, svědčilo víc věcí než selský rozum. Přestože (anebo možná protože) Adele prožívala šťastné osobní období, dokázala vypnout showbyznys a věnovat se rodině, ve studiu jí to dlouhou dobu vůbec nešlo. Promarněných skladatelských a nahrávacích sessions nebylo jen několik. V jeden moment dokonce vzala celou natočenou desku a zahodila, protože nebyla „dost dobrá“. Výmluvně to řekl producent Rick Rubin, který jejímu úspěchu v začátcích hodně pomohl. „Nejde jen o tvůj úžasný hlas, ale o ty skladby samotné.“

  Že si jeho vousatou radu Adele vzala k srdci, je patrné z letmého pohledu do bookletu. S písničkami na desku jí pomáhala celá armáda spoluautorů, producentů a lidí, kteří se v současné popové branži pohybují na vrcholové úrovni. Zásadní bylo setkání s Gregem Kurstinem, ale zapojili se i takoví rutinéři jako Max Martin a Shellback, Ryan Tedder z OneRepublic, Paul Epworth, který se proslavil mimo jiné svou prací pro U2, Danger Mouse, ale také producentská skvadra The Smeezingtons, v jejímž čele stojí Bruno Mars. Z předchozích zpráv víme, že lidé jako Damon Albarn nebo Sia, kteří rozhodně nepatří mezi béčka, se do prací na desce zapojili také, ale do finálního tracklistu se nakonec nedostali.

   
   

  1

  1

 
×
Čtete:
2015/12
Adele

Recenze

Recenze 17. 12. 2015

Recenze

Recenze 3. 12. 2015

Duel

Mandrage

Recenze

SMS Recenze

Naživo

Kraftwerk

Naživo

Everything, Everything

Naživo

Editors

Naživo

Converse

Naživo

A Place to Bury Strangers

Naživo

Wombats

Naživo

Whitesnake

Naživo

Cassandra Wilson

Naživo

Slash

Naživo

Máchův Brooklyn

Naživo

IAMX

Naživo

Ben Cristovao

Naživo

ZAZ

Tipy

Kam vyrazit?

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.