Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

Co poslouchá

Kamu ra

Čerstvé (z)boží

Matt, John Wolfhooker, Fanfan

Headliner

Ed Sheeran

Anketa

Album roku

Téma

Bootlegáři

Promo

Skutečně nebeská hudba

5 otázek

Kabát & Yarda Helešic

Rozhovor

Smrtislav

Téma

Indies

TOP

Goran Bregovič

Enface

Katarzia

Insider

Nick Hobs

Headliner 1/3

Jiří Burian

Headliner 2/3

10 tváří Jiřího Buriana

Headliner 3/3

Kapitán Demo

Fenomén

Večírky na úrovni

TOP

11 Nejlepších oscarových hitů

Story 1/2

Queen

Story 2/2

Queen & Adam Lambert

Rozhovor

Cirkopolis

 • GroupGraphicLine

  text Petr Boháč

  foto ARCHIV PALÁC AKROPOLIS

  GraphicLine

  Cirkopolis

  BLÁZNI, KTEŘÍ SE NEBOJÍ RISKOVAT

  Polygon

  6

  GraphicLine

  rozhovor

  1

  Group
 • „V novém cirkusu, stejně jako ve všech druzích živého umění, jde především o osobnosti, výjimečný talent a houževnatost,“ říká Šárka Maršíková, která se touto oblastí nového divadla zabývá dlouhodobě.

  GraphicLineGraphicLine

  Nový cirkus má mnoho podob. Jakou bude mít letošní festival Cirkopolis?

  Cirkopolis se drží svého hlavního cíle, představovat moderní a inovativní projekty. Letos uvádíme celkem tři zahraniční soubory, shodou okolností samé Francouze, což ale neznamená, že Francie je jedinou zemí v Evropě, která má co nabídnout. Závěr letošního festivalu bude opět patřit speciálu, tentokrát Cirkopolis Vol. 3. Tento rok bude jeviště sdílet celkem devět interpretů ze všech koutů Evropy. Přibudou také workshopy, aby čeští profesionálové a poloprofesionálové měli šanci umělce potkat nejen v divadelním baru, ale mohli se také něco přiučit. Plánujeme i velké mezinárodní setkání profesionálů.


  Hlavní událostí bude francouzská formace Oktobre. V anotaci píšou, že jejich poetika je něco mezi Timem Burtonem a Davidem Lynchem. Co si pod tím máme představit?

  Představení má noirovou atmosféru, proto ten zmíněný Lynch a Burton. Na jevišti se dějí věci, které popírají zákony fyziky. Nevíte, kde a v jakém čase se zrovna nacházíte, ale všechno je možné. Během tvorby Oktobre spolupracovali s guruem nové magie Rafaelem Navarrem, který pomáhal s technickou tvorbou triků. Právě propojení nového cirkusu a tzv. nové magie s expresivní divadelní poetikou nabízí velmi silný divácký zážitek.

  Můžeme se v sestavě Oktobre těšit i na Yanna Frische, který vyhrál World Champion of Magic 2012 a jehož kanál na YouTube poté vyvolal naprostou senzaci?

  Nejenom portál YouTube, kde měl přibližně za čtrnáct dní víc než milion zhlédnutí, ho proslavil. Yann má naprosto výjimečný talent. Je fantastický herec, tanečník a jeden z nejvyhledávanějších magiků současnosti. Proto také není snadné si tuhle skupinu připsat do

  Polygon

  6

  GraphicLine

  rozhovor

  2

 • Rectangle

  programu. Yann není nahraditelný, bez něj se představení nedá hrát ani přezkoušet, ale to platí i pro ostatní interprety. Vystoupení je postaveno na silných osobnostech. Upřímně ale nedoporučuji divákům hledat Yannova čísla na YouTube před představením, protože se ochudí o prvotní zážitek naživo, a to by byla velká škoda.

  V programu je i Compagnie DeFracto. Takže si užijeme další novocirkusové šílence s dýdžejským doprovodem?

  Šílenci jsou určitě v tom nejlepším slova smyslu. Guillaume a Erik jsou fascinující žongléři. Hrají si s rytmem a sekvencováním pohybu. Flaque je jedno z nejzajímavějších

  Polygon

  6

  GraphicLine

  rozhovor

  3

 • RectanglePolygon

  6

  GraphicLine

  rozhovor

  4

 • žonglérských představení, které jsem za poslední roky v Evropě viděla. Vlastně jde o jednoduchý koncept, ale neustále překvapující nejen diváka, ale i sám sebe. Vedle přesných choreografií nechávají tito pánové prostor improvizaci a tím se udržují neustále v pozoru. Třetím partnerem do hry je zvukový designér David Maillard, který sám sebe označuje spíš jako mistra „ruchu“. A k tomu asi není co dodat.


  Jste napojena na evropské platformy nového cirkusu. Co teď hýbe novocirkusovým světem?

  Cirkus je hodně živé umění, organicky se mění a přetváří podle situace. Zhoršující se

  finanční situace v Evropě nutí producenty a ředitele více spolupracovat na mezinárodní úrovni, což je dobře pro země jako je Česká republika, protože jsme vyhledávaným partnerem. Umělci a producenti vnímají celkovou situaci a musí na to reagovat. Často připravují cíleně menší, a tedy méně nákladné projekty, aby se uživili a mohli snáze cestovat. Velké produkce v šapitó vznikají u opravdu špičkových a zavedených společností, které jsou ovšem natolik výjimečné, že je festivaly pozvou i přes finanční náročnost. Ale v novém cirkusu, stejně jako ve všech druzích živého umění, jde především o osobnosti, výjimečný talent a houževnatost jít za svým cílem. Takže novocirkusovým světem stále hýbají blázni, kteří se nebojí riskovat.

  Représentation en plein air du spectacle Flaque par la Compagnie de jonglage Defracto à la rencontre des jonglages organisée par la Maison des Jonglages à la Courneuve le samedi 12 avril 2014. Les artistes sont Guillaume Martinet, Eric Longequel et David Maillard.Polygon

  6

  GraphicLine

  rozhovor

  5

 • RectanglePolygon

  6

  GraphicLine

  rozhovor

  6

 
×
Čtete:
2015/2
Cirkopolis

Rozhovor

DJ Tráva

Rozhovor

LA4

Rozhovor

Dorian Concept

Story

The Subways

Rozhovor

Enter Shikari

Story

Jelen

Ženský element

Katy Perry

Portrét

Kid Rock

Pohled

Madonna

Pohled

Protesty do větru

Enface

Modest Mouse

V hlavě

Honzy Kaliny – Sto zvířat

Televize

Videorama

Hip Hop

Elementy ulice

Klasika

Teď vážně

Folk

Bez cancáku

Hard & heavy

Ocelové srdce

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary!

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Odjinud

Mimochodem

Test

H-D Kvíz

Deska měsíce

Mark Ronson

Recenze

Recenze 19. února 2015

Recenze

Recenze 5. února 2015

SMS/REC

SMS Recenze

Duel

Marilyn Manson

Naživo

Kiesza

Naživo

Goran Bregović

Naživo

Ed Sheeran

Naživo

The Afghan Whigs

Naživo

25 let Indies

Naživo

Enter Shikari

Naživo

Royal Blood

Naživo

Zoot Woman

Naživo

Battlelines

Naživo

Undercover Games

Tipy

Kam vyrazit?

Demence

Nickelback

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.