Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

Co poslouchá

Kamu ra

Čerstvé (z)boží

Matt, John Wolfhooker, Fanfan

Headliner

Ed Sheeran

Anketa

Album roku

Téma

Bootlegáři

Promo

Skutečně nebeská hudba

5 otázek

Kabát & Yarda Helešic

 • Letos už se to stane. Skupina Kabát vydá na jaře nové album. Jeho název není zatím známý, stejně jako termín vydání. Na trh se ale prý dostane před prvním koncertem turné, který je naplánován na 19. května v Karlových Varech. Kabát desku točí v pražském studiu Barrandov Sound s producentem Yardou Helešicem. Spolupracují poprvé.

  Loni o prázdninách jste se rozhodli přerušit natáčení desky a soustředit se pouze na přípravu koncertu na Vypichu v Praze. Nelitujete toho?

  Josef Vojtek: Nelitujeme. Podle mě je dobře, že jsme to udělali, protože kdybychom desku v tom stresu před koncertem chtěli za každou cenu dodělat, nemusela by dopadnout dobře. Navíc se pro nás pak změnily věci. Došli jsme k závěru, že máme studio Sono a Milana Cimfeho strašně rádi, udělali jsme tam spolu několik dobrých desek, ale teď jsme se dostali do situace, kdy potřebujeme změnu, která by do našich plachet foukla nový vítr. Po každé delší spolupráci je to normální věc, takže jsme se dohodli s Yardou Helešicem a začali jsme na písničkách pracovat s ním.

  Group

  Proč právě s Helešicem?

  Milan Špalek: Už před koncertem na Vypichu jsme si s kapelou sedli a já řekl, že deska, kterou natáčíme, není zdaleka hotová, protože se na ní dá udělat ještě mnohem víc. Navíc mi ty první nahrávky takříkajíc neházely témata k textům. Domluvili jsme se tedy, že zkusíme pracovat s někým jiným. V jednu chvíli jsme chtěli oslovit víc producentů. V tom jsme byli inspirovaní poslední deskou Foo Fighters, na kterou nahráli každou písničku v jiném studiu. Přijeli do něj, nechali se jím inspirovat, nahráli pecku, Grohl napsal přes noc text, což fakt nechápu, a jeli dál. Nakonec jsme tenhle nápad několika producentů zavrhli. Pak jsme si sedli s naším manažerem Radkem Havlíčkem a řekli si, že bychom se mohli zkusit domluvit s Yardou Helešicem. Byl totiž v tom výběru producentů, s nimiž jsme chtěli na desce dělat.

  Group

  Yardo, produkovat desku Kabátu je náročné už jenom proto, že se očekává, že bude dobrá a potěší statisíce fanoušků, které kapela má. Nejsi z toho nervózní?

  Yarda Helešic: Nejsem. Po koncertu na Vypichu, kde jsem hrál v doprovodné kapele Lenky Hrůzové a celé to pro mě byl úžasný zážitek, mi zavolali manažeři Kabátu Radek Havlíček a Panky a zeptali se mě, jestli bych při nahrávání desky pomohl klukům s kytarami. Sešli jsme se, poslechl jsem si demosnímky a na základě toho jsme se dohodli, že do toho půjdeme. Předesílám, že když pominu nějaké to pozdravení na koncertech, tak jsem se s kluky z Kabátu neznal. Postupem času, kdy jsem byl už naprosto přesvědčen, že Kabát má připravené skvělé písničky, jsem naši spolupráci vzal komplexněji. Kytary byly primární, ale v návaznosti na to jsem chtěl oba kytaristy nadchnout a přimět je, abychom do těch nahrávek dali něco, co pomůže zažehnout jiskru v Milanovi a on začne psát texty. Postupně se to vyvíjelo, písničky dostávaly nový charakter a Milan psát začal. Podařilo se mi dokonce kluky přimět k tomu, abychom dali novou šanci písním, které oni už z výběru na desku vyhodili.

  Group

  Překoná tedy nová deska ty starší?

  Josef Vojtek: O tom rozhodnou hlavně naši fanoušci. Ale podle toho, jak zatím zní ve studiu, si myslím, že na ní bude dost písniček, které je příjemně překvapí.

  Milan Špalek: Když člověk ví, že nemá k dispozici takové písně, jak by si představoval, a že ani texty nejsou povedené, řekne si, že by desku asi zatím vydávat neměl. My čekali čtyři roky a vlastně až teď, v poslední fázi nahrávání, věříme, že bude dobrá. Základem toho, aby to tak bylo, je, že nás to bude ve studiu bavit. Když to tak je, je to v pořádku. Vydávat ale desku jenom proto, aby se jelo na šňůru a aby si kapela odškrtla v diskografii jednu položku, je k ničemu. My si řekli, že se budeme při nahrávání bavit. Proto desku točíme, vydáme ji a věříme jí.

  Group

  Kdy vyjde?

  Milan Špalek: Musíme ji vydat do turné. Začínáme 19. května v Karlových Varech a bylo by špatné, kdybychom to nestihli. Tím spíš, když je turné plánované na podporu nové desky. Přesný termín ale neznáme, je před námi ještě dost práce.

  GroupGroup

  5 otázek

  GroupGraphicLineGraphicLine

  Text JAROSLAV ŠPULÁK (PRÁVO)

  foto headliner

  Nahrávat tohle album nás baví

  Kabát & Yarda Helešic

 
×
Čtete:
2015/2
Kabát & Yarda Helešic

Rozhovor

Smrtislav

Téma

Indies

TOP

Goran Bregovič

Enface

Katarzia

Insider

Nick Hobs

Headliner 1/3

Jiří Burian

Headliner 2/3

10 tváří Jiřího Buriana

Headliner 3/3

Kapitán Demo

Fenomén

Večírky na úrovni

TOP

11 Nejlepších oscarových hitů

Story 1/2

Queen

Story 2/2

Queen & Adam Lambert

Rozhovor

Cirkopolis

Rozhovor

DJ Tráva

Rozhovor

LA4

Rozhovor

Dorian Concept

Story

The Subways

Rozhovor

Enter Shikari

Story

Jelen

Ženský element

Katy Perry

Portrét

Kid Rock

Pohled

Madonna

Pohled

Protesty do větru

Enface

Modest Mouse

V hlavě

Honzy Kaliny – Sto zvířat

Televize

Videorama

Hip Hop

Elementy ulice

Klasika

Teď vážně

Folk

Bez cancáku

Hard & heavy

Ocelové srdce

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary!

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Odjinud

Mimochodem

Test

H-D Kvíz

Deska měsíce

Mark Ronson

Recenze

Recenze 19. února 2015

Recenze

Recenze 5. února 2015

SMS/REC

SMS Recenze

Duel

Marilyn Manson

Naživo

Kiesza

Naživo

Goran Bregović

Naživo

Ed Sheeran

Naživo

The Afghan Whigs

Naživo

25 let Indies

Naživo

Enter Shikari

Naživo

Royal Blood

Naživo

Zoot Woman

Naživo

Battlelines

Naživo

Undercover Games

Tipy

Kam vyrazit?

Demence

Nickelback

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.