-
Mark Ronson
Uptown Special
Ondřej Horák
text
deska měsíce
recenze
Plus/minus
tracklist
1. Uptown’s First Finale (featuring Stevie Wonder & Andrew Wyatt)
2. Summer Breaking (featuring Kevin Parker)
3. Feel Right (featuring Mystikal)
4. Uptown Funk (featuring Bruno Mars)
5. I Can’t Lose (featuring Keyone Starr)
6. Daffodils (featuring Kevin Parker)
7. Crack in the Pearl (featuring Andrew Wyatt)
8. In Case of Fire (featuring Jeff Bhasker)
9. Leaving Los Feliz (featuring Kevin Parker)
10. Heavy and Rolling (featuring Andrew Wyatt)
11. Crack in the Pearl, Pt. II (featuring Stevie Wonder and Jeff Bhasker)
Feel Right
Uptown Funk
I Can’t Lose
Nejlepší skladby
kde koupit
Ronson skládá svá alba jako diskžokej, jímž také celý život byl. Když začínal pouštět vinyly v New Yorku, kde byl na studiích, publikum si jeho sety oblíbilo pro žánrovou pestrost. Za noc si říkal padesát dolarů. A právě žánrová pestrost se na aktuální desce trochu vytratila. Uptown Special není stoprocentní funky deskou, ale sexy žánr je rozhodně jejím jmenovatelem. Všechno přitom zapadá do plánu na ovládnutí světa. Ronson se nechal unést trendem, který nastolil Pharrell Williams hitem Happy a jehož ozvěny jsou slyšet pomalu v každém druhém rádiovém hitu.
Mark Ronson se dostal do pozice následovníka trendů místo toho, aby je udával, jak tomu bývalo kdysi. Některé skladby splývají a nahrávka se topí v omáčce, která na předešlé desce Record Collection příjemně vyplňovala mezery mezi hity. Zvuk minulé desky připomíná syntezátorová osmdesátková vypalovačka I Can‘t Lose, kterou zpívá Ronsonem objevená gospelová zpěvačka Keyone Starr, nebo In Case of Fire s poťouchlým kytarovým riffem.
Minulá nahrávka Record Collection nedosáhla takového úspěchu jako průlomové album Version, přesto měla neoddiskutovatelné kvality. Ronson tehdy nahrál taneční desku, která pojmenovala náladu tanečního parketu v rozjetém klubu a zaznamenala zvukové trendy v desátých letech jednadvacátého století. Aktuální Uptown Special je spíš kabátem pro velmi vydařený singl, který budeme slýchat často a nejspíš všude.
Čtvrtá deska Marka Ronsona z velké části prodává upocenou a přitažlivou špinavost živelné periferie. Nebo alespoň její zromantizovaný obraz. Ve skutečnosti ale míří na nablýskané vrcholky světových hitparád. Mistr kooperací, pojící prvek světových muzikantů a producentský mág zkonstruoval desku Uptown Special jako vycizelovaný stroj na dobývání světových hitparád. Pro to zjištění nemusíte být génius, stačí se podívat do seznamu hostů.
Aby Ronson zvýšil své šance za oceánem, vsadil na amerického zpěváka, který za nikterak dlouhou kariéru prodal dvanáct milionů desek a šedesát osm milionů singlů. A světe, div se, vyšlo to. Bruno Mars je hlavní hvězdou veleúspěšného singlu, který od Vánoc až do uzávěrky únorového Headlineru opanoval první místo hitparády ve Státech, Británii a dalších zemích. Singl zároveň drží rekord jako vůbec nejhranější poté, co si ho posluchači naladili dva a půlmilionkrát během jediného týdne.
Jenže s tímhle „nadsinglem“ hitparáda víceméně končí. Dalším z velkých hostů je Stevie Wonder, pokud ale čekáte moderní rhythm and blues hit s legendou, budete zklamáni. Wonder zahraje po jednom sólu na začátku a na konci desky a Mark Ronson si tak především plní sen a opticky zvětšuje seznam hostů. Pokud něco funguje až překvapivě dobře, je to skladba Feel Right s Mystikalem. Neworleanský rapper typicky naštvaně posílá proud slov do funky smyčky, jejíž zvuk má pěkně akustický nádech sedmdesátých let.
Mark Ronson upustil od syntezátorů a podlehl funky zeitgeistu. Pilotní singl Uptown Funk funguje skvěle, obdobný hit ale na desce už nenajdete a album plave v omáčce.
Hit utopený v trendu

Předchozí článek:
H-D Kvíz

Další článek:
Recenze 19. února 2015