Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

Co poslouchá

Kamu ra

Čerstvé (z)boží

Matt, John Wolfhooker, Fanfan

Headliner

Ed Sheeran

Anketa

Album roku

Téma

Bootlegáři

Promo

Skutečně nebeská hudba

5 otázek

Kabát & Yarda Helešic

Rozhovor

Smrtislav

Téma

Indies

TOP

Goran Bregovič

Enface

Katarzia

Insider

Nick Hobs

Headliner 1/3

Jiří Burian

Headliner 2/3

10 tváří Jiřího Buriana

Headliner 3/3

Kapitán Demo

Fenomén

Večírky na úrovni

TOP

11 Nejlepších oscarových hitů

Story 1/2

Queen

Story 2/2

Queen & Adam Lambert

Rozhovor

Cirkopolis

Rozhovor

DJ Tráva

Rozhovor

LA4

Rozhovor

Dorian Concept

Story

The Subways

Rozhovor

Enter Shikari

Story

Jelen

Ženský element

Katy Perry

Portrét

Kid Rock

Pohled

Madonna

Pohled

Protesty do větru

 •  
  Rectangle

  POHLED

   

  Minulý měsíc českým internetem proletěla nová skladba Tomáše Kluse nazvaná zmrZlým. Po delší době tak vybídla k zamyšlení, jak to dnes čeští folkaři vlastně mají s protestsongy.

  Protesty do větru

  GraphicLineGraphicLine

  text Jarda Konáš

  foto shutterstock

  GroupGroup

  Nastupující generace folkařů nemá témata

  GraphicLineGraphicLine
   
   

  Abych se ale dostal k původní myšlence. Protestsong u nás má tradici díky nedávné minulosti a některé písně jsou dnes po zásluze v učebnicích i zpěvnících. Jenže proti čemu mají protestovat folkaři, kteří se narodili do svobodné éry? Správně, moc toho není. Přesto se pokouší, ale v drtivé většině případů z toho vylezou jen polopatické myšlenky jak z pamfletu Socialistické solidarity. Český protestsong ve 21. století, pokud bychom měli opustit neurčité sluníčkové zírání Tomáše Kluse a zaměřit se na konkrétní témata, to jsou písně kritizující ČEZ, Ochranný svaz autorský, poplatky u lékaře, zkrátka typické brblání nad tím, že za něco musím platit. Často takový protestsong vychází buď z prohřešku autora, nebo neznalosti problematiky (OSA je typický příklad) a jako takový pak naprosto ztrácí smysl, stává se jen karikaturou protestu, která dělá z interpreta upovídaného neználka.

  V posledních letech u nás tedy máme dva druhy protestsongů. Jednu skupinu tvoří neurčité motání se okolo „vyššího“ problému ve stylu „někde něco nějací zlí“. Druhým typem jsou pak písně mající jasný cíl, ale ani ty nijak nerezonují společností a připomínají povzdech otráveného štamgasta. Ano, můžeme z toho odvodit, že protestsong u nás i nadále žije, a je dobře, že písničkáři cítí potřebu se k veřejnému dění vyjadřovat bez ohledu na to, o jak hluboké myšlenky jde. Ale že by se jednotlivé skladby zpívaly na náměstích, folkových festivalech, nebo se dokonce dostaly do dalších zpěvníků? Na to u nás nastupující generace folkařů nemá témata. A asi ani autory.

  Při čtení článků na toto téma napříč médii se může zdát, že aktuální domácí protestsong rovná se Klusův Pánubohu do oken a Sami Barbory Polákové a Davida Kollera. Pokud bychom to měřili podle toho, mezi kolik posluchačů se skladba dostane, tak ano, jiné protestsongy u nás nejsou. Když půjdeme ale více pod povrch, zjistíme, že tento specifický subžánr mezi českými folkaři stále žije. Obsahově jde však o plácání do vody, o instantní povzdech vycházející ze standardně blbé nálady společnosti, nikoli angažování zpěváka či nějaký jeho dlouhodobý postoj, to už vůbec ne. Je to výmluvné i pro Pánubohu do oken a Sami, jejichž úspěch lze přičítat spíše známé tváři interpreta a dobrému mediálnímu načasování, obsahově totiž nenabízí nic, co by mělo posluchače zvednout ze židlí. A o to přece v protestsongu jde.

  To samé platí i pro novinku zmrZlým, kde se pacifistický apel rozmělnil v neurčitých otázkách, jak můžou být lidé tak zlí. Navíc skrze naivní rýmování „ruce, co tvoří spoušť / tak chlapče, zmáčkni spoušť“. Brrr!

 
×
Čtete:
2015/2
Protesty do větru

Enface

Modest Mouse

V hlavě

Honzy Kaliny – Sto zvířat

Televize

Videorama

Hip Hop

Elementy ulice

Klasika

Teď vážně

Folk

Bez cancáku

Hard & heavy

Ocelové srdce

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary!

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Odjinud

Mimochodem

Test

H-D Kvíz

Deska měsíce

Mark Ronson

Recenze

Recenze 19. února 2015

Recenze

Recenze 5. února 2015

SMS/REC

SMS Recenze

Duel

Marilyn Manson

Naživo

Kiesza

Naživo

Goran Bregović

Naživo

Ed Sheeran

Naživo

The Afghan Whigs

Naživo

25 let Indies

Naživo

Enter Shikari

Naživo

Royal Blood

Naživo

Zoot Woman

Naživo

Battlelines

Naživo

Undercover Games

Tipy

Kam vyrazit?

Demence

Nickelback

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.