-
text jaroslav špulák (právo)
foto universal
queen
Letos je jí pětačtyřicet let, protože na svět přišla v Londýně v roce 1970. Co na tom, že od roku 1991, po smrti svého zpěváka, pro milovníky klasické sestavy v podstatě neexis-tuje. Patří k nejslavnějším kapelám historie, prošla si chvílemi slávy i smutku. Toto jsou milníky v příběhu Queen, formace, na kterou se neplive.
Klasičtí Queen v číslech
- ve své kariéře odehráli 706 koncertů
- z toho v letech 1970 a 1971 šestnáct bez Johna Deacona
- na třech festivalech hráli na playback (Montreux 1984 a 1986 a San Remo 1984)
- nejvíce lidí na jejich koncert přišlo 12. ledna 1985 v Rio de Janeiro, 250 tisíc
- nejméně je na koncertě vidělo 28. ledna 1972 v Bedford College v Londýně, šest
- v Americe odehráli 249 koncertů, v Británii 200, v Německu 55
- nejčastěji hráli naživo písničku Now I’m Here, až 590x
- Bohemian Rhapsody hráli 500x
- jen jednou hráli naživo Sleeping On The Sidewalk
- skladbu Jesus hráli třikrát, v letech 1971 až 1972
Na vznešené pouti
Vychází album The Cosmos Rock s Paulem Rodgersem, následuje společné turné k němu.
2008
Queen jedou na turné se zpěvákem Paulem Rodgersem. Poprvé vystupují také v Praze, a to 16. dubna. „Mysleli jsme, že už nikdy nebudeme koncertovat,“ tvrdí Taylor.
2005
Queen jsou uvedeni do Rock’n’rollové síně slávy. Ve Walford Astoria Hotelu v New Yorku zahrají We Will Rock You se Spikem Edneye a Stevem Barnaclem a Tie Your Mother Down s Davem Grohlem a Taylorem Hawkinsem z Foo Fighters.
2001
May a jeho hudební přítel Paul Rodgers, zpěvák kapely Free, vystupují v Los Angeles.
1996
V listopadu vychází album Made in Heaven. Jsou na něm nahrávky posbírané z let 1980 a 1995.
1995
Spekuluje se o tom, že by v kapele mohl Mercuryho nahradit George Michael. On i Queen to však dementují.
1993
V Londýně se 20. dubna koná koncertní vzpomínka na Freddieho Mercuryho. Vystupují na ní Elton John, Guns N’Roses, Roger Daltrey, Liza Minnelli, David Bowie, George Michael, Def Leppard, Spinal Tap a další. Je zveřejněna Mercuryho závěť. Velkou část jmění odkazuje blízké kamarádce Mary Austin.
1992
Již pátý rok kapela nehraje. V únoru vychází album Innuendo. 23. listopadu Mercury oznamuje, že má AIDS. O den později umírá. V prosinci kapela dostává nominaci v Brit Awards v kategorii Skupina roku. Ten samý měsíc vychází znovu singl Bohemian Rhapsody, jako hold zesnulému zpěvákovi. Zamíří na první místo hitparády a výtěžek z prodeje putuje na pomoc nemocným AIDS. „Když zemřel, bylo to jako ztráta člena rodiny. Každý z nás se s tím vyrovnával po svém. Já chtěl od Queen utéct, nechtěl jsem o kapele ani slyšet,“ vzpomíná May.
1991
V médiích se začíná spekulovat o špatném zdravotním stavu Mercuryho. Kapela to dementuje, ale záhy se šíří spekulace, že zpěvák má AIDS. Na předávání Brit Awards se objevuje hubený a posmutnělý.
1990
Mercury se dál věnuje opeře. V květnu vychází album Queen The Miracle a později i starší raritní záznamy.
1989
Operní kariéra Mercuryho nabírá grády. S Montserrat Caballe vystupuje v Barceloně, ovšem ukazuje se, že zpívá na playback, což vyvolává vlnu nevole. Vychází debutové album kapely The Cross. May a Deacon s ní vystupují v Hammersmith Palais.
1988
Další „prázdninový“ rok. Mercury pokračuje jako sólista a v únoru vydává singl The Great Pretender, což je jeho největší samostatný hit. V klubu Ku na Ibize vystupuje s operní pěvkyní Montserrat Caballe. Jejich písnička Barcelona byla později vybrána španělským olympijským výborem jako znělka pro barcelonskou olympiádu v roce 1992. Na podzim vyjíždí Taylor na turné s kapelou The Cross.
1987
V březnu vychází singl A Kind Of Magic, který se objevuje ve filmu Highlander. Červnové stejnojmenné album putuje na první místo hitparády. Při evropském turné přijde na Queen v součtu téměř milion lidí. 27. července hrají v Budapešti, je to jejich první koncert ve východní Evropě.
1986
V lednu vystupují na festivalu Rock in Rio pro 250 tisíc lidí a míří do Austrálie, na Nový Zéland a do Japonska. V červnu hrají dvacet minut na charitativním monstrkoncertu Live Aid. A protože prodej alb roste, May neohroženě říká: „Queen jsou pravděpodobně nejlepší kapelou na světě.“
1985
V lednu vychází diskotékový singl Radio Gaga a jde na druhé místo prodeje. Písničku píše Taylor a inspirací mu je výraz jeho tříletého synka, který často mumlá „radio bu bu“. Boj o první místo v hitparádě prohrává se skladbou Relax od Frankie Goes To Hollywood. V jedenácti dalších zemích ale vítězí. V únoru kapela hraje na festivalu v italském San Remu a vychází album The Works. Taylor říká: „Dali jsme lidem pokouřit,“ čímž naráží na diskotékový rytmus desky. Na podzim kapela podepisuje nejkontroverznější smlouvu své kariéry a hraje na sérii vyprodaných koncertů v Sun City v Jihoafrické republice. Sklízí za to kritiku tisku i fanoušků, ale May říká: „Jsme proti apartheidu a všemu, co s sebou nese. Chtěli jsme v boji proti němu pomoci.“ V listopadu vychází vánoční singl Thank God It’s Christmas.
1984
Členové kapely se rozhodnou na rok si od sebe odpočinout a koncentrují se hlavně na sólové projekty. Deacon hraje na baskytaru v duetu Man Friday and Jive Junior nazvaném Packing Up Sounds, May vystupuje v Los Angeles s Def Leppard, produkuje album kapely Heavy Pettin’ a vydává desku Star Fleet Project. Mercury pracuje v Mnichově na albu Mr Bad Guy.
1983
V květnu vychází album Hot Space, jež se vyšplhá na čtvrté místo hitparády na ostrovech. Červnový koncert v Milton Keynes Bowl natáčí Channel Four.
1982
Koncerty, turné, koncerty. V říjnu vychází společný singl Queen a Davida Bowieho Under Pressure. Taylor říká: „Je to jedna z nejlepších písní, které jsme kdy nahráli.“ V hitparádách s přehledem kraluje.
1981
V červnu vychází kolekce The Game a je zase první. Kapela pracuje na soundtracku pro film Flash Gordon. Ten vychází v prosinci.
1980
Na evropských koncertech vzniká nahrávka pro desku Live Killers, která vystoupá na třetí místo žebříčku prodeje. Kapela ale není spokojena s kvalitou nahrávky a Taylor hlásí: „Za kvalitu neneseme odpovědnost my, ale firma.“ Singl Love Of My Live je až na šedesáté hitparádové pozici. V říjnu vychází další singl Crazy Little Thing Called Love, o němž Mercury říká, že ho napsal ve vaně. Hraje v něm na kytaru. V Británii je druhý, v Americe první, a co víc, dobře ho přijímá kritika, která Queen do té doby moc nemilovala.
1979
V listopadu vychází album Jazz, kapela tráví velkou část roku v Americe.
1978
Queen hrají v Americe s Thin Lizzy a pak se přesunují do Evropy. Na dvou koncertech v Earls Court v Londýně vydělávají 75 tisíc liber. Britský tisk však kritizuje Mercuryho za aroganci, kterou dává na koncertech na odiv, a nazývá jej „pitomcem“. Objevují se první informace o jeho životě, drogách a nekonečných mejdanech. Na konci října vychází album News Of The World, které jde na čtvrté místo žebříčku. Od listopadu do konce roku hraje kapela v Americe. Mercury produkuje album svého kamaráda Petera Strakera. Výsledek se jmenuje This One’s On Me.
1977
V lednu startuje další americké turné a díky němu je A Night At The Opera devátá v americké hitparádě. Následují koncerty v Austrálii a Japonsku. Na vystoupení do Hyde Parku zamíří více než 150 tisíc lidí, koncert přenáší Capital Radio. V prosinci vychází album A Day At The Races a rovnou putuje na první pozici v žebříčku prodejnosti.
1976
V únoru zahajují ve městě Columbus v Ohiu první americké turné. Melody Maker je vyhlašuje kapelou roku, následně cestují do Japonska. V srpnu opouští původní management Trident a uzavírají kontrakt s manažerem Eltona Johna Johnem Reidem. „Opustili jsme Trident jako hromadu listí na chodníku,“ hlásí Mercury. Vzniká album A Night At The Opera, ale na EMI mají strach vydat na něm budoucí hymnu Bohemian Rhapsody. Nahrávka se dostane k jednomu z nejlepších dýdžejů Británie Kennymu Everettovi, který ji pustí v rádiu, čímž vyvolává senzaci. EMI od svých pochybností ustupují a videoklip k uvedené skladbě se posléze stává historicky prvním opravdovým v pop music. Na konci roku je album první v hitparádě.
1975
Popularita Queen vzrůstá. Hrají v Austrálii a singl Seven Seas Of Rhye šplhá na desáté místo hitparády. Mercury do médií tvrdí: „Vždycky jsem věděl, že jsme jedna z nejlepších britských kapel.“ V březnu vychází album Queen II, které míří rovnou na páté místo hitparády. Před dalším turné na konci roku vychází v listopadu album Sheer Heart Attack, které startuje na druhé hitparádové pozici. Queen jedou na malé evropské turné.
1974
Kapela podepisuje nahrávací smlouvu s EMI. V dubnu hraje podruhé v Marquee. V červnu vydává Freddie Mercury singl I Can Hear Music pod pseudonymem Larry Lurex. V červenci jde do světa debutová píseň Queen nazvaná Keep Yourself Alive, za kterou je kapela osočena svými fanoušky z komerčnosti a pozérství. Radio One ji odmítá hrát, nicméně ještě v červenci vychází debutové album. Kapela hraje v Německu, Nizozemí i Francii, koncert v The Paris Theatre zaznamenává Radio One. V listopadu Queen jedou na turné jako předskokani Mott The Hoople. Zájem o debutovou desku stoupá.
1973
Odehrají jen pět koncertů, z toho jeden organizuje John Deacon pro šest kamarádů. Další se koná v londýnském klubu Marquee. Queen se soustředí na nahrávání prvního alba. Mercury vytváří slavné logo kapely. „Nemáme žádné mantinely. Našimi idoly jsou Beatles a Jimi Hendrix. The White Album nám ukázalo, že můžeme být absolutně kreativní,“ říká May.
1972
Pořád nemají stálého baskytaristu, a tak dávají do novin inzerát, na který se hlásí John Dea-con (19. 8. 1951). Od července do října jsou Queen na prvním britském turné. Propagují práci studia DC Lane Lea a na oplátku dostávají neomezený čas k nahrání demosnímků.
1971
Staffel z kapely odchází do formace Hurnpy Bong. Místo sebe doporučuje kámoše ze studií Freddieho Bulsaru (5. 9. 1946), který si později mění příjmení na Mercury. Ukazuje se, že on a May bydlí kousek od sebe, ale nikdy se nepotkali. Mercury předtím zpíval v kapelách Wreckage i Sour Milk Sea. V listopadu hrají už jako Queen v Ballspark College v Hertfordu.
1970
Společnost Mercury s nimi podepisuje kontrakt. Vychází píseň Earth, kterou skládá Staffel a vydaná je jen v USA. Ohlas je nulový a Mercury vypovídá smlouvu.
1969
Brian May (19. 7. 1947), student posledního ročníku fyziky na Imperial College v Londýně, dává na nástěnku oznámení, že hledá muzikanty do kapely. Jako první se hlásí baskytarista a zpěvák Tim Staffel, hned po něm bubeník Roger Taylor (26. 7. 1949). Dávají si jméno Smile.
1968
story 1/2

Předchozí článek:
11 Nejlepších oscarových hitů

Další článek:
Queen & Adam Lambert