-
Frequency
Mladá slovenská čtveřice si u nás začíná budovat fanouškovskou základnu.
Slovenská kytarová scéna byla od té naší vždycky trochu odlišná. Neprolínala se tolik jako popová či hiphopová, málo českých kapel jezdívá hrát na Slovensko a opačným směrem je to ještě slabší. Šanci aspoň na chvíli rozhoupat misky vah mají Frequency, partička z Vranova nad Topl‘ou. Tři z členů jsou spolužáci už od první třídy, v roce 2011 se k nim ještě přidal basák a kapela byla kompletní. V Čechách se o nich začíná mluvit až v poslední době, klip k singlu Bauhaus překvapivě nasadily do vysílání Óčko i Česká televize. Kromě ostrovního indiepopového zvuku v něm kapela zaujme hlavně provedením, je celý natočený na jeden záběr.
„Bauhaus jsme dohromady dělali tři dny,“ říká pro Headliner frontman Mário Jenčo. „Dva dny nácvik choreografie v odstaveném vlaku v depu, třetí den jsme točili jednozáběrovku na trase Humenné – Prešov. Klip jsme točili ve vlaku a v uniformách kvůli tomu, že skladba Bauhaus je o klukovi, co narukuje, a když poprvé zastřelí protivníka, uvědomí si, že válka není taková, jakou si ji představoval.“ Zajímavé je, že klipů na jeden střih se kapela drží dlouhodobě, pojala tak už druhý singl v řadě, třetí video je v přípravě.
A jak to mají Frequency s debutem, který vyjde tento měsíc, na to odpovídá bubeník Filip následovně: „Název Moon Starter je anagram slova Astronomer, což je jedna z našich nejoblíbenějších věcí na desce. Bude na ní celkem dvanáct skladeb, každá zní a je pojatá trochu jinak, ale zároveň je ze všech cítit náš rukopis. Produkujeme si to sami, je, myslím, cítit, že nám do nahrávání nikdo nezasahoval, a jsme za to rádi.“
V případě Frequency je zajímavá jedna věc, ačkoli jde u nás o zatím ne zrovna známou kapelu, na letní festivaly i podzimní klubové štace mají paradoxně víc nabídek z Čech než ze Slovenska. Šance, že si je budete moci poslechnout naživo někde poblíž, je tak poměrně vysoká.
v rychlosti
kdo | mladší svižnější Charlie Straight, co se neberou tak vážně
styl | indie pop
vydali | tento měsíc debut Moon Starter
web | www.facebook.com/frequency.sk
start
Slováci se záluskem na české festivaly, neodmaturovaná folkařka i francouzsky zpívající Brňáci. Taková je nabídka dubnových mladých kapel podle Headlineru.
Čerstvé (z)boží
text Jarda Konáš, Antonín Kocábek
Plum Dumplings
Švestkové knedlíky z Brna hrají navzdory celému angloamerickému světu. S energií, emocemi a bez zbytečného patosu i póz.
Za nezávislého a alternativního se dnes už považuje kdekdo. Jenže brněnská formace s trochu zavádějícím názvem nezůstává jen u slov. Hned napoprvé zaujme nejen soustředěným a emotivním projevem zpěvačky Adel, ale hlavně francouzštinou. Trochu tak může starším připomenout pardubické Miou Miou; oproti nim je ale výrazně tvrdší. Její hudba na poprvé působí možná obyčejně, ale zdání opravdu klame. Pětice sází na ojedinělou melodii jazyka v kontrastu s živelným vystupováním své frontwoman a využívá jej k oživení kytarových stěn a místy taneční rytmiky.
Texty ve francouzštině a inspirace Bretonem nebo Vianem přestanou překvapovat ve chvíli, kdy se zjistí, že zpěvačka je herečkou brněnského Divadla na cucky a má jazyk galského kohouta vystudovaný. V sestavě ji
doplňují bubeník Majkl, Vyky a Tomáš, kteří se střídají o basu a kytaru, a konečně kytarista, kterému nikdo neřekne jinak než Květák. Pardon, Quethak.
„Snažíme si prokopávat vlastní cestu od klasické tvrdší kytarovky vycházející z Radiohead, Sonic Youth nebo Arctic Monkeys k vlastnímu stylu, a hlavně oslovit publikum nejen hudbou, ale také texty, které často citují nebo odkazují na literární předlohy,“ shrnuje přístup kapely Majkl. Vcelku se jí to daří, působivé je zejména střídání křehkosti s nekompromisní energií.
Aktuálně kapela pracuje na nových písničkách, čímž vyplňuje koncertně-mateřskou pauzu, ale už v květnu chystá s novým materiálem návrat na pódia.
v rychlosti
kdo | brněnská parta se zpěvačkou
styl | indie kytary
vydali | debutové album L´épitaphe des papillons!
web | www.plumdumplings.xf.cz
Nadja
Ráda by výhledově dala dohromady stálou kapelu, momentálně hledá další muzikanty, ale jako písničkářka nemusí moc tlačit na pilu, protože už teď vystupuje docela intenzivně. Nabídky jsou, v Praze hrává několikrát do měsíce, občas se podívá po republice nebo si zajde jen tak na open mic a různé akustické sešny.
Kolegy z folkové branže překvapila už před dvěma lety, kdy dala své první skladby na Soundcloud. „Té že je šestnáct?“ kroutili mnozí hlavou. Na otázku, jak to má Maella s publikováním skladeb a případnou deskou, odpovídá s jasnou vizí: „Všechny písně, které jsem zatím zveřejnila, jsem si natočila doma. Ale teď v květnu mě čeká maturita a hned po ní mám v plánu točit první desku.“ Tak přejme Maelle u maturity hodně štěstí, ať je deska brzy na světě!
v rychlosti
kdo | křehká písničkářka před maturitou
styl | anglický folk
vydali | DIY singly, chystá desku
web | bandzone.cz/maella
Maella
Na domácí akustickou scénu míří nová výrazná songwriterka.
„Pseudonym Maella je zkratkou mého jména Michaela,“ vysvětluje na první pohled nenápadná blondýnka, která však naživo umí v sále spolehlivě zaujmout svým podmanivým hlasem a melodiemi balancujícími mezi tradičním folkem a alternativním popem. „Hudbu jsem si oblíbila odmalička, od osmi let jsem na škole chodila do mezinárodního školního sboru, kde jsme zpívali zejména jazz, soul, gospel, r‘n‘b. Taky jsem byla k muzice vedená tátou hudebníkem, vyrůstala jsem na Stingovi, Peteru Gabrielovi a Madonně. Ty její starší věci jsou dobrý,“ směje se autorka, která vystupuje ještě s druhým kytaristou Daliborem, občas se k nim přidá basák Martin.

Předchozí článek:
Anna Polívková

Další článek:
David Koller