-
Kapela Mydy Rabycad, která prorazila jako průkopník elektroswingu, slaví úspěch se svým druhým studiovým albem Glamtronic. Křest byl náležitě nadupaný.
text Veronika Ondečková
foto jakub macháček
BUDOUCNOST PATŘÍ ELEKTRONICE
mydy rabycad
3
naživo
1
-
Lucerna Music Bar, Praha, 26. 3. 2015
Mydy Rabycad za sebou mají rozsáhlý nábor fanoušků a před publikum pražského Lucerna Music Baru, jež praskal ve švech, nastoupili jako kapela, která je přízně davů hodna. Kromě nepopiratelné líbivosti a mladického elánu, který obnáší jejich muzika, na tom má do jisté míry zásluhu i silný tým pomocných rukou, který je obklopuje. Výsledkem kvalitní týmové práce byla do puntíku zvládnutá pódiová show, jejímž esenciálním základem se stal stylový ohoz (dotažený do úchylně zábavných detailů zejména v případě zpěvačky Žofie s nafukovacími balónky pod sukní nebo netopýřími křídly z třásní), neutuchající tanec a efektní projekce. V porovnání se zažitým obrázkem neformálního průběhu většiny tuzemských křtů byla všechna tahle paráda zajímavým kontrastem, který ponoukal k položení otázky: „Kdo jsou, sakra, Mydy Rabycad?“
Hodina a půl koncertního času se nesla ve strhujícím tempu. Nedokonalá znalost nového materiálu spolu s hodinou zpoždění startu a nezanedbatelným podílem prvoposluchačů možná zabránily tomu, aby atmosféra dosáhla bodu varu tak, jako tomu při vystoupeních
Mydy Rabycad často bývá. To už ale byla převážně vina objektivních okolností, nikoli kapely. Ta udělala pro udržení ohně pod kotlem maximum.
Mydy Rabycad nezapomněli nahlas vyslovit přání, že se jim snad naživo podařil demonstrovat odklon z elektroswingem vyšlapané cesty. Úplné zpřetrhání byť neúmyslně získaných vazeb k žánru, který ovládá klubové i venkovní taneční parkety, se ale zatím nekoná. Výrazná elektronizace a experimentování se syntezátory, které si chlapci a děvče na Glamtroniku vyzkoušeli, jsou sice nepřeslechnutelné, přítomnost swingových prvků, zvlášť za přibrání v jazzu tradičně zastoupených nástrojů, je však stále kartou, která přebíjí. Ne snad proto, že by kvantitativně převažovala, ale díky dominantní povaze. Výjimkami v tomto směru jsou na dramatických beatech postavené songy jako Ready To Start nebo Good Times, kterých by se Mydy Rabycad v budoucnu vůbec nemuseli bát nasázet víc. Tady se sice jejich fanoušci mohou názorově rozcházet, pravda ale je, že v práci s elektronikou je nastupující mladá kapela bravurní.
naživo
3
2
-
naživo
3
3

Předchozí článek:
Michal Hrůza

Další článek:
Visací zámek