Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

5 otázek pro...

Lenny

Co poslouchá...

Anna Polívková

Čerstvé (z)boží

Maella / Frequency / Plum Dumplings

Headliner 1/2

David Koller

Headliner 2/2

David Koller

Téma

Jednou a naposledy

Téma 1/4

Muzikanti

Téma 2/4

Muzikanti

Téma 3/4

Muzikanti

Téma 4/4

Muzikanti

Rozhovor

Jan Burian

Headliner 1/2

The Prodigy

Headliner 2/2

The Prodigy

Rozhovor

Xavier Baumaxa

Průvodce

Xavier Baumaxa

Fenomén

„Divné“ nosiče

Story

Tereza Černochová

Rozhovor

VR/Nodody

Festival

Mighty Sound

Rozhovor

Bastille

TOP

Sedm duetů, které nikdo nečekal

Rozhovor

Punkt meets Music Infinity

Rozhovor

Jiří Kučerovský

Enface

Zdeněk Bína

Rozhovor

Johny Machette

Insider

Lešek Wronka

Pohled

Walk Choc Ice by byli schopni života i dnes

 • Rectangle
   

  POHLED

   

  Walk Choc Ice jsou dnes spíš pojmem pro pamětníky. Na české scéně se zjevili v roce 1992 a v roce následujícím už platili za nejnavštěvovanější klubovou kapelu u nás. Společně s Kurtizánami z 25. avenue, Support Lesbiens a Jolly Joker And The Plastic Beatles of the Universe tvořili kvarteto skupin, při jejichž koncertech kluby praskaly ve švech.

  Walk Choc Ice by byli schopni života i dnes

  GraphicLineGraphicLine

  text JAROSLAV ŠPULÁK (PRÁVO)

  foto archiv wCHI

  GroupGroup
   
   
   

  Hudebně to byla energická smršť, kterou člověk hned tak na koncertě neuvidí

  GraphicLineGraphicLine

  Nejhorší okamžik koncertu byl, když Honza Křížek řekl, že je to zřejmě naposledy. Každý ze členů Walk Choc Ice má své hudební aktivity, a navíc není jisté, že by dnes byla tahle kapela schopna odehrát turné tak, aby to ocenili jak diváci, tak ona sama. Od dob jejího konce zkrátka uběhlo dlouhých dvanáct let, od dob její největší slávy nějakých dvacet. S přihlédnutím k tomu, co současná česká crossoverová klubová scéna nabízí, je ale zpráva o posledním vystoupení hořká. Walk Choc Ice totiž odehráli koncert, který se nesmírně podobal některému z jejich vystoupení z první poloviny devadesátých let. Pravda, Honza Křížek má už trošku větší bříško a věk se podepsal na tváři jeho i souputníků, hudebně to ale byla energická smršť, kterou člověk hned tak na koncertě neuvidí. Kromě toho má kapela řádku písniček, jež jsou evidentně nadčasové a dobře fungují i nyní. A je tu i pěvecká hravost a schopnost vokalisty Křížka i instrumentální um Luboše Moravce, Vladimíra Zotova, Honzy Vanického a Martina Křížka.

  Ano. Walk Choc Ice v Lucerna Music Baru předvedli, jak by měl vypadat rockový koncert. Z tohoto pohledu by byli schopni hudebního života i dnes. Otázkou je, jestli by pamětníci, kteří tvořili převážnou část publika, uměli svá doporučení předat dětem tak přesvědčivě, aby tyto na pro sebe neznámou kapelu vyrazily. Jelikož výsledek není jistý, je naprosto pochopitelné, že Walk Choc Ice se do dalších koncertů nehrnou. Honza Křížek sice pronesl ono okřídlené „nikdy neříkej nikdy“, žádné konkrétní plány tahle kapela pro další měsíce ale nemá.

  Ačkoli si dovedu představit, že ji fanoušci přemlouvají k nejméně dalšímu vzpomínkovému koncertu. Třeba v Brně, protože Praha přece byla pro Moraváky moc z ruky.

  Ve čtyřiadevadesátém vyšlo debutové album Keep Smiling. Potom se ještě objevila další dvě, přičemž nahrávku Walk Choc Ice (1998) produkoval Ivan Král a Rejdit (2000) Radim Hladík, který když později obnovoval Blue Effect, si do sestavy velmi správně přizval zpěváka Honzu Křížka a pojistil se tím proti jakýmkoli pochybnostem. Walk Choc Ice se totiž v roce 2003 rozešli. Bylo to po poměrně dlouhém období stagnace, při němž bylo patrné, že napětí je v kapele i kolem ní a publikum už má trochu jiné favority.

  Kdyby rozpadem před dvanácti lety historie Walk Choc Ice skončila, nebylo by třeba psát tyto řádky. Loni se ale bubeník Martin Křížek rozhodl iniciovat vzpomínkový koncert v domovském Kostelci nad Orlicí, na němž si kapela měla připomenout dvacet let od vydání debutového alba Keep Smiling. Mělo jít jen o jeden set, teď a tady.

  Přišlo však dvanáct set diváků a muzikantům narostla křídla. Jistě i proto, že jim řada přátel hlásila, jak ráda by na tom vystoupení byla, ale Kostelec nad Orlicí je speciálně v říjnu dost daleko, tudíž by nebylo od věci, kdyby se akce zopakovala, a to nejlépe v Praze. Červík výzvy se zahryzl do mozkových závitů muzikantů a vylezl z nich po pár schůzkách jako vítěz. A tak 5. března Walk Choc Ice znovu hráli v pražském Lucerna Music Baru.

 
×
Čtete:
2015/4
Walk Choc Ice by byli schopni života i dnes

Story

Mark Knopfler

Story

Giorgio Moroder

Rozhovor

Mydy Rabycad

On the Road

Mandrage

Story

Kelly Clarkson

Ženský element

Björk

Rozhovor

Record store day

V hlavě

Ema Brabcová-Dietrichová

Test

HD kvíz

Televize

Videorama

Hip Hop

Elementy ulice

Klasika

Teď vážně

Klasika

Pavel Haas Quartet

Folk

Bez cancáku

Folk

Jakub Ondra

Hard & heavy

Ocelové srdce

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Odjinud

Mimochodem

Deska měsíce

The Prodigy

Recenze

16. 4. 2015

Recenze

2. 4. 2015

SMS/REC

SMS Recenze

Duel

Xavier Baumaxa

Naživo

Burton Špindl Spring Sessions

Naživo

Kapitán Demo

Naživo

THE DANDY WARHOLS

Naživo

Xavier Baumaxa

Naživo

Dry The River

Naživo

Keep Prague Loud/Purist

Naživo

Manfred Mann‘s Earth Band

Naživo

Tomáš Klus

Naživo extra

První křížek na krku aneb 15 obrazů památného večera

Naživo

Prague Allnighters

Naživo

Archive

Naživo

Michal Hrůza

Naživo

Mydy Rabycad

Naživo

Visací zámek

Naživo

LUNO

Tipy

Kam vyrazit?

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.