Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

5 otázek pro...

Lenny

Co poslouchá...

Anna Polívková

Čerstvé (z)boží

Maella / Frequency / Plum Dumplings

Headliner 1/2

David Koller

Headliner 2/2

David Koller

Téma

Jednou a naposledy

Téma 1/4

Muzikanti

Téma 2/4

Muzikanti

Téma 3/4

Muzikanti

Téma 4/4

Muzikanti

Rozhovor

Jan Burian

Headliner 1/2

The Prodigy

Headliner 2/2

The Prodigy

Rozhovor

Xavier Baumaxa

Průvodce

Xavier Baumaxa

Fenomén

„Divné“ nosiče

Story

Tereza Černochová

Rozhovor

VR/Nodody

Festival

Mighty Sound

Rozhovor

Bastille

TOP

Sedm duetů, které nikdo nečekal

Rozhovor

Punkt meets Music Infinity

Rozhovor

Jiří Kučerovský

Enface

Zdeněk Bína

Rozhovor

Johny Machette

Insider

Lešek Wronka

Pohled

Walk Choc Ice by byli schopni života i dnes

Story

Mark Knopfler

Story

Giorgio Moroder

Rozhovor

Mydy Rabycad

On the Road

Mandrage

Story

Kelly Clarkson

Ženský element

Björk

Rozhovor

Record store day

V hlavě

Ema Brabcová-Dietrichová

Test

HD kvíz

Televize

Videorama

Hip Hop

Elementy ulice

Klasika

Teď vážně

Klasika

Pavel Haas Quartet

Folk

Bez cancáku

Folk

Jakub Ondra

Hard & heavy

Ocelové srdce

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Odjinud

Mimochodem

Deska měsíce

The Prodigy

Recenze

16. 4. 2015

Recenze

2. 4. 2015

SMS/REC

SMS Recenze

Duel

Xavier Baumaxa

 • RectangleRectangle

  duel

  Značný žánrový obrat na své nové desce Pijano předvádí litvínovský svéráz Xavier Baumaxa. Nad albem, u nějž název mluví za vše, se v duelu střetl Václav Trávníček s Ondřejem Horákem. A kdo z toho vyšel vítězně?

  Xavier Baumaxa

  Pijano

  GraphicLineGraphicLine

  Baumaxa si coby muzikant dělá, co chce. Těžko odhadovat, jaký bude jeho další krok. Před časem vyhrožoval, že chystaná deska bude klidně folk-rap-metalová, případně jenom na ukulele, podle toho, jak bude chtít. Člověk u něj v podstatě nikdy neví, na čem je, a jestli to celé správně pochopil. A to je dobře.

  Litvínovský provokatér, samorostlý intelektuál často vystupuje jako neřízená střela, přesto lze od něj jisté věci čekat. Je to především slovní hračičkovství, vzdělané texty a silné obrazy. Pijano pokračuje v melancholické náladě minulé desky Dawn­tempo a kdo by čekal legrační hity typu Pažitka nebo Ozajstný hip hop, kterými si Baumaxa před lety získal především mladé publikum, nedočká se.

  Očekávání

  GraphicLineGraphicLineGroupGroupGroupGroup

  Pokud muzikant přijde s vlastním stylem a udrží si ho, je mu po čase vytýkáno, že se opakuje. U Baumaxy je to ale spíš známka kvality. Jeho hudbu poznáte po pár taktech, stejně jako poznáte hudbu Wohnout, Monkey Business nebo třeba Mňágy a Žďorp. Na Pijanu se Baumaxa pořád drží toho, co u něj známe, ale i v rámci toho je stále invenční.

  Máme tu čest s dotaženou deskou, jejíž zvuk je postaven především na síle akustických nástrojů. Baumaxa nikdy neměl problém technicky zvládnout svůj nástroj, na Pijanu ale neexhibuje a dává přednost jednodušším aranžím, díky kterým vynikne samotná píseň. Hudba doplňuje text, jedno nebere prostor druhému. Baumaxa nešetří na spoluhráčích a vybral si ty nejlepší, což je slyšet na první poslech. Profesionální zvuk nijak neubírá na emocích, které nejsou prvoplánové.

  Hudba

  GraphicLineGraphicLine
   

  václav

  ondřej

  vs.

  Polygon
   
   

  Říct, co bude Pijano v Baumaxově kariéře znamenat, je při roztříštěnosti hudební scény věštění z křišťálové koule. Předpokládám ale, že jím nové fanoušky nezíská, spíše potěší ty stávající. Především však zařadí nové písničky do koncertního playlistu, protože jsou zkrátka dobré. Jinak si Xavier Baumaxa pojede dál to své.

  Pijano je dospělou deskou dospělého písničkáře. Díky univerzálním tématům, jako jsou vyhoření, alkoholismus a z toho plynoucí sebelítost, má potenciál oslovit především dospělejší publikum. Tomu jdou na ruku i tradičnější aranže písní a určitě zaujme i hořký humor, jímž jsou texty nasáklé. Pijano navazuje na zasmušilou desku Dawntempo. Baumaxa své temné stíny nepřemohl, písně jsou ale solidním výstupem z osobního boje a lze se s nimi ztotožnit. Komerční stanice se o ně pravděpodobně nepoperou, ale fanoušci alternativních stanic typu Radio 1 je v éteru slýchat budou.

  Potenciál

  GraphicLineGraphicLineGroupGroup

  Ačkoli je Pijano každý pes jiná ves, drží ho pohromadě osobnost litvínovského samorosta. Parodie na Cohena Dátamtůja může s rozšafnou DVD vyčistit 2, osobní Přestávám se umět smát nebo asi nejlepší skladba desky Dvě labutě můžou úplně v pohodě koexistovat a nepůsobí hloupě, protože právě taková je Baumaxova duše. A vaše taky.

  Pijano swinguje od stylu ke stylu, Baumaxův rukopis je ale silným pojítkem, které z alba dělá funkční celek. Nijak nevyčnívá ani akustické reggae Mámámamá. Žánrový rozptyl naopak desce dodává na barevnosti a poslech nenudí.

  Celistvost

  GraphicLineGraphicLineGroupGroupGroupGroup

  Pijano jde po textové stránce ještě víc na dřeň, než tomu bylo u předchozí nahrávky Dawntempo. Čekejte otevřené zpovědi o alkoholu, nevěře, osobních krizích a ještě větší porci vulgarit. Klíčový je humor a nadhled, který desku zastřešuje.

  Už samotný titul alba je baumaxovskou přesmyčkou, Pijano navíc náladu prázdného baru s pianem a vypitými lahvemi místy opravdu má. Baumaxa se tematicky uzavírá sám do sebe, míří na sebe a své okolí. Kdysi se prohlásil za buránka regionálního charakteru, dnes spílá maloměšťáckým sousedům. Slova ohýbá víc, než je u něj zvykem, občas i na úkor srozumitelnosti. U písní Dátamtůja a poťouchlého reggae Mámámamá je zprvu těžké rozpoznat, zdali se jedná o alkoholické blábolení, nebo text nese nějaký význam. Baumaxa se vyžívá v patosu a milostný song Dvě labutě koketuje s kýčem, pomyslnou hranici ale nepřekročí.

  GraphicLine

  Texty

  GraphicLine
   

  4 inline Polygon

  verdikt

  :

  4 inline Polygon

  GraphicLineGroupGroup
   

  Finančák

  Xavier Baumaxa

  Pijano

  PolygonPolygon

  1. Finančák

  2. Alkeholki

  3. Dátamtůja

  4. Mámámamá

  5. Problémy s piptím

  6. Muzikantská Liduška

  7. Dej koňům napít

  8. Dvě labutě

  9. Tired of life

  10. Přestávám se umět smát

  11. DVD - vyčistit 2

  12. Ať hraje kapela!

  GroupGroup
  audio
 
×
Čtete:
2015/4
Xavier Baumaxa

Naživo

Burton Špindl Spring Sessions

Naživo

Kapitán Demo

Naživo

THE DANDY WARHOLS

Naživo

Xavier Baumaxa

Naživo

Dry The River

Naživo

Keep Prague Loud/Purist

Naživo

Manfred Mann‘s Earth Band

Naživo

Tomáš Klus

Naživo extra

První křížek na krku aneb 15 obrazů památného večera

Naživo

Prague Allnighters

Naživo

Archive

Naživo

Michal Hrůza

Naživo

Mydy Rabycad

Naživo

Visací zámek

Naživo

LUNO

Tipy

Kam vyrazit?

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.