-
téma 2/3
text Veronika Ondečková
foto Universal Music
ZÁŘEZŮ NA PAŽBĚ GRUNGE
12
Těmi pravými zavaděči zvuku grunge byli zástupci rockové scény z okolí amerického Seattlu a kapely jimi přímo ovlivněné. Na počátku 90. let dali vzniknout mnoha deskám silným tak, že žánru, který se neudržel u žezla víc než pár let, přinesly nesmrtelnost. Pokud chcete chápat grunge, tato alba byste podle Headlineru měli slyšet.
Mudhoney na debutovém dvanáctipalci zformovali svůj low-cost garážový ksicht, postavený na tunami bláta zatěžkaných riffech, drásavém zvuku a nedbalých melodiích. Takhle si přál znít Cobain na Nevermind a singl Touch Me I’m Sick je prostě klasika.
MUDHONEY
Superfuzz Bigmuff (1990)
Mudhoney – Touch Me I‘m Sick
Polovina praotců Green River se po svém rozpadu sešla v legendárních Mudhoney, zatímco ta druhá založila projekt Mother Love Bone. Skupina vydala respektované album Apple, osudným se jí však stala drogová závislost zpěváka Andrewa Wooda. Po jeho smrti formace ukončila činnost.
MOTHER LOVE BONE
Apple (1990)
Mother Love Bone –
Stardog Champion (demo)
Soundgarden představovali protipól grungeového trendu zavádět jednoduché riffy a harmonie. Čerpali ze sedmdesátkového hard rocku a jejich kytarista Kim Thayil se řadil mezi virtuosy. Vše korunoval frontman Chris Cornell se svým zastřeným ječákem. Skutečného průlomu se dočkali díky desce Badmotorfinger s hity Jesus Christ Pose, Outshined nebo Rusty Cage.
SOUNDGARDEN
Badmotorfinger (1991)
Soundgarden – Rusty Cage
Debut Pearl Jam nezažil přímo raketový vzestup. Vyšel o několik měsíců dříve než Nevermind a svezl se na vlně jeho úspěchu. Po bok Nirvany se tak Eddie Vedder a spol. vyšvihli až na začátku roku 1992, kdy MTV odvysílala klip ke skladbě Alive.
PEARL JAM
Ten (1991)
Pearl Jam – Alive
Nirvana – Come As You Are
Roznětku grungeového šílenství naplno spustilo druhé album tehdy ještě hvězdám vzdálené Nirvany. Inovativní fúze hard & heavy s popovými prvky svým úspěchem předčila očekávání kapely i vydavatelství. Do dneška se jej prodalo více než třicet milionů nosičů.
NIRVANA
Nevermind (1991)
Temple of the Dog – Bohemia Afterdark
Když nečekaně zemřel Andrew Wood, frontman Mother Love Bone, osiřelí členové kapely se jednorázově spojili s Chrisem Cornellem ze Soundgarden v projektu Temple Of Dog a vydali eponymní tribut památce zesnulého. Na nahrávce se podílel mimo jiné Eddie Vedder. Po vzestupu Pearl Jam se z ní stal bestseller.
TEMPLE OF THE DOG
Temple Of The Dog (1991)
Screaming Trees – Shadow Of The Season
Na scéně se Screaming Trees ze Seattlu pohybovali už v 80. letech, k výraznému úspěchu jim však dopomohl až odlesk Nirvany. Více než jiní se inspirovali sedmdesátkami a odlišovali se také zapojením country. Frontman Mark Lanegan po rozpadu kapely zahájil úspěšnou sólovou dráhu.
SCREAMING TREES
Sweet Oblivion (1992)
Alice In Chains – Would?
Alice In Chains se zavedli jako nejvíce pro-metalová kapela. V době vrcholu grunge vydali veleúspěšnou desku Dirt, kterou koncipovali jako sondu do nejtemnějších zákoutí heroinem poznamenané duše frontmana Laynea Stayleyho.
ALICE IN CHAINS
Dirt (1992)
Melvins – Hooch
Mix hardcoreu, stoneru a hard rocku v podání Melvins se stal předvojem grungeové scény, s níž se Melvins v jejím vrcholu protnuli stěžejním albem Houdini.
MELVINS
Houdini (1993)
TAD – Greasebox
Materiálem hrubšího zrna scénu zásobovala lokální kapela Tad. Pilíře zasadila do podhoubí hácéčka a svoji reputaci potvrdila albem Inhaler.
TAD
Inhaler (1993)
L7 – Pretend We‘re Dead
Během epochy grunge se hlásilo o slovo čím dál více dívčích kapel. Roli průkopnic sehrál kalifornský all girl band L7 s deskou Bricks Are Heavy, která vynesla hity Pretend We’re Dead nebo Everglade.
L7
Bricks Are Heavy (1993)
Nirvana – Heart-Shaped Box
Jako odpověď na líbivost a masivní úspěch Nevermind se Nirvana vrátila s dramaticky syrovým albem In Utero, které natočila ve spolupráci se Stevem Albinim. Fanoušci Nirvaně opět zobali z ruky, další studiovky se však již bohužel nedočkali.
NIRVANA
In Utero (1993)
1
1

Předchozí článek:
Grunge

Další článek:
5 nadějí s grungem v těle