Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

5 otázek pro...

Voxel

Co poslouchá...

Janek Rubeš

Čerstvé (z)boží

Junior Smile

Headliner 1/2

Monkey Business

Headliner 2/2

5x o Monkey Business

Konspirace 1/2

Paul McCartney

Konspirace 2/2

Paul McCartney

Téma 1/3

Grunge

Téma 2/3

12 zářezů na pažbě grunge

Téma 3/3

5 nadějí s grungem v těle

Rozhovor

L7

Headliner 1/5

Faith No More

Headliner 2/5

Mike Patton

Headliner 3/5

Faith No More

Headliner 4/5

Faith No More

Headliner 5/5

Velká recenze

Rozhovor

Apocalyptica

Fenomén 1/2

Scorpions

Fenomén 2/2

Best of Scorpions

Rozhovor

Jiří Marshal

Song Story

Blur

Rozhovor

Vladivojna La Chia

Abeceda

Erica Claptona

České Grammy 1/2

Andělská překvápka

České Grammy 2/2

Kde přistáli Andělé?

Insider

Zlata Holušová

Láska

Holky v českých textech

Rozhovor

Protoje

Story

Brian Wilson

Čerstvé (z)boží

Nano Illusions

Story

Mumford & Sons

Story

Beatsteaks

Rozhovor

Def Leppard

TOP

Roxette

Rozhovor

Rise Agains

Rozhovor

Róisín Murphy

Příběh

Hudba ve filmu

Ženský element

Florence Welch

TOP

7 českých hitů v reklamách

Televize

Videorama

Hip Hop

Elementy ulice

Klasika 1/2

Teď vážně

Klasika 2/2

Jiří Korynta

Folk

Bez cancáku

 •  
  Group

  text Jarda Konáš

  Novinky a tipy Headlineru ze světa jiného folku

  | Karel Kryl | Steven Tyler | Sufjan Stevens | Thomas Rhett |

  Bez cancáku

  Folk

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  1

 •  
   

  | Bratříček v novém |

   
   
   

  Deska měsíce

  Rectangle

  dobře, pokaždé ten moment rezonoval částí české společnosti, která Kryla stále zbožňuje. Ano, narážím na smutné úlety Daniela Landy nebo skupiny Embassy. Na druhou stranu, díky tomu si posluchač uvědomí, jak silné Krylovy skladby jsou a jak výjimečné je jejich původní podání. Podání, které si nyní můžeme vychutnat znovu v luxusní verzi. Bratříček totiž vychází i na vinylu ve výjimečném technickém provedení.

  Před rokem se v pražské Lucerně velkolepě slavily jeho nedožité sedmdesátiny, nyní se písničkář Karel Kryl může na pravdě boží těšit další poctě. Vychází totiž reedice jeho zásadní desky Bratříčku, zavírej vrátka. Jakkoli se dnes pojmy kultovní či legendární značkuje kdeco (a v hudební publicistice to platí dvojnásob), zrovna v případě Krylovy desky to sedne přesně. Bratříček je totiž zásadní deska nejen v rámci českého folku, ale celkově i domácí populární hudby posledních několika dekád. Je škoda, že byl duch alba zásadně podtržen politickými událostmi konce šedesátých let, ale není pochyb, že by šlo o silnou hudbu i bez kontextu sovětských tanků uprostřed Prahy.

  Vždyť velká část písní se dostala do zpěvníků, mnohé pak přejímali další umělci, a byť to ne vždy dopadlo

  Folk

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  2

 •  
   
   
   

  | Zpěvák Aerosmith chystá countryovou sólovku |

  Chameleon měsíce

  Rectangle

  už také stříhají ušima. Tyler totiž desku vydá pod labelem Dot Music, což je tradiční countryové vydavatelství sídlící v Nashvillu. Ostatně, v tomto městě už zpěvák několik měsíců skládá a nahrává, což je další důvod, proč oznámení sólovky nebylo až tak velkým překvapením a otázkou bylo jen „Kdy?“. Odpověď přišla velmi záhy. Měli bychom se dočkat ještě během letošního roku.

  Některé věci zkrátka zní zvláštně. Že se Steven Tyler dal na country, to je zrovna ten případ. Na druhou stranu, kdo jej v posledních letech sledoval pozorněji, nebude až tak překvapen. Tyler totiž nárazově spolupracoval na singlech několika amerických zpěváků, zajamoval si s Keithem Urbanem a tak dále. Oznámení sólové desky tak bylo jen vyústěním dlouhodobější tendence.

  Způsob, jakým Tyler informoval svět, nemohl být stylovější. Vystoupil totiž v rámci známého koncertního pořadu Grand Ole Opry. Šlo o překvapení v programu, pódium totiž ten večer patřilo úplně jiným interpretům, ale stejně si je Tyler ukradl pro sebe. Zpráva se prakticky okamžitě rozletěla do světa a je možná překvapivé, že se tomu nikdo moc nesmál. Naopak, zpěvákovi fanoušci berou jeho cíl vážně a posluchači country

  Folk

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  3

 •  
   

  Ač narozen v Detroitu, je Sufjan Stevens už spíše brooklynský písničkář. V této newyorské čtvrti sídlí i Asthmatic Kitty, hudební label, pod kterým před pár týdny vydal sedmou studiovou desku Carrie & Lowell. Ta prakticky okamžitě začala sklízet nadšené recenze, a ačkoli nelze říct, že by prodejně šla do trháku, i bez toho je už nyní považována za jednu z největších indiefolkových událostí letošního roku.

  | Sufjan Stevens sklízí chválu a chystá se do Evropy |

   
   
   

  Hvězda měsíce

  PolygonPolygonPolygonPolygon
  Polygon
  Rectangle

  foto: facebook Sufjan Stevens

   
   
  PolygonPolygonPolygonPolygon
  Polygon

  dostaví. Důležité však je, že Sufjan Stevens nedávno začal na svých stránkách zveřejňovat termíny prvních evropských koncertů. V době uzávěrky bylo jasno o třech vystoupeních na konci léta. Pevně doufáme, že další brzy přibudou a v ideálním případě zavítá Sufjan Stevens i k nám!

  A zaslouženě, neboť Stevens je na ní v dechberoucí formě. Kritici oceňují především uskromnění instrumentální formy a návrat k písničkářským kořenům a intimitě, což je logické, neboť Stevens se v nejnovější tvorbě vyrovnává se skonem matky. Říkat k desce cokoli dalšího by v tuto chvíli byla škoda, protože (pokud jste ji ještě neslyšeli) byste byli ochuzení o element překvapení až nadšení, který se po vložení do přehrávače

  music.sufjan.com

  music.sufjan.com

  Folk

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  4

 •  
   
   
   

  | Do tance se španělkou na krku |

  Singl měsíce

  RectangleGroup

  Thomas Rhett:

  Crash and Burn

  prakticky ihned po vydání vyhoupl do čela countryového žebříčku iTunes. Jak si povede dále, to budeme moci sledovat až během tohoto měsíce, pro rozhlasové vysílání uvolnil zpěvák nahrávku až na konci dubna. Úspěch se však dá očekávat, už předchozí dva Rhettovy singly získaly v americké countryové hitparádě metu nejvyšší, a to nebyly tak roztančené jako Crash and Burn.

  Ačkoli jsme v recenzi novou desku formace Florida Georgia Line zrovna nešetřili, jedno se musí nechat. Hitový potenciál v ní najít můžeme a propojuje country s popem tak přirozeně, že by se z toho mohla učit i Věra Martinová. Velkou zásluhu na tom nese bezpochyby Thomas Rhett, který pár písní pro dvojici složil a nyní jí předskakuje na americkém turné. A právě tento pětadvacetiletý písničkář v posledních dnech boduje se skladbou Crash and Burn.

  Překvapivé je, že nejde o ryzí country, dokonce ani o výše zmiňovaný mix s popem. Rhett totiž přidal i diskotékové prvky a odkazuje k R&B. Nejde o experiment, mladá generace zaoceánských songwriterů s těmito žánry pracuje v posledních letech poměrně intenzivně, ale teprve Rhett dokázal bodovat ve velkém – singl Crash and Burn se totiž

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  Folk

  5

 
×
Čtete:
2015/5
Bez cancáku

Mluvené slovo

Nechte si vyprávět

Hard & heavy

Ocelové srdce

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Odjinud

Mimochodem

Deska měsíce

Blur

Recenze

21. 5. 2015

Recenze 1/2

7. 5. 2015

Recenze 2/2

7. 5. 2015

Duel

Monkey Business - Sex and sport? Never!

Naživo

NILS FRAHM

Naživo

MUDHONEY

Naživo

Vladimir 518 & The Rocket Dogz

Naživo

WHILE SHE SLEEPS

Naživo

Against Me! Noc v punkrockovém transu

Naživo

Converse Workshop s Bastl Instruments

Naživo

Hudba Hollywoodu

Naživo

10. narozeniny Bandzone.cz

Naživo

Keep Prague Loud / DIV I DED

Tipy

Kam vyrazit?

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.