Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

5 otázek pro...

Voxel

Co poslouchá...

Janek Rubeš

Čerstvé (z)boží

Junior Smile

Headliner 1/2

Monkey Business

Headliner 2/2

5x o Monkey Business

Konspirace 1/2

Paul McCartney

Konspirace 2/2

Paul McCartney

Téma 1/3

Grunge

Téma 2/3

12 zářezů na pažbě grunge

Téma 3/3

5 nadějí s grungem v těle

Rozhovor

L7

Headliner 1/5

Faith No More

Headliner 2/5

Mike Patton

Headliner 3/5

Faith No More

Headliner 4/5

Faith No More

Headliner 5/5

Velká recenze

Rozhovor

Apocalyptica

Fenomén 1/2

Scorpions

Fenomén 2/2

Best of Scorpions

Rozhovor

Jiří Marshal

Song Story

Blur

Rozhovor

Vladivojna La Chia

Abeceda

Erica Claptona

České Grammy 1/2

Andělská překvápka

České Grammy 2/2

Kde přistáli Andělé?

Insider

Zlata Holušová

Láska

Holky v českých textech

Rozhovor

Protoje

Story

Brian Wilson

Čerstvé (z)boží

Nano Illusions

Story

Mumford & Sons

Story

Beatsteaks

Rozhovor

Def Leppard

TOP

Roxette

Rozhovor

Rise Agains

Rozhovor

Róisín Murphy

Příběh

Hudba ve filmu

Ženský element

Florence Welch

TOP

7 českých hitů v reklamách

Televize

Videorama

Hip Hop

Elementy ulice

Klasika 1/2

Teď vážně

Klasika 2/2

Jiří Korynta

 •  
  RectangleRectangle

  text Lucie Drugdová

  Jiří Korynta

  klasika 2/2

  Polygon
   
   

  8

  GraphicLine

  1

 •  
   

  Když zjistil, že nesplňuje podmínky k přijetí do Londýnského symfonického orchestru, rozhodl se založit si vlastní. A tak dal dirigent Jiří Korynta (30) před jedenácti lety během pár týdnů dohromady Pražský filmový orchestr (PFO). „Věděl jsem, že díky kontaktům ho sestavím hned,“ usmívá se. V rozhovoru pro Headliner prozradil, z jakého filmu jsou jeho nejdražší noty, co mu v dopise napsal hollywoodský skladatel John Williams nebo proč je hudba z „bijáků“ tak oblíbená.

   
   
   

  Filmová hudba

  je klasikou dnešní doby

  RectangleRectangle

  Prstenů, sci-fi a superhrdinů. Tradičně se ho zúčastnili i fanoušci převlečení za postavy z některých snímků včetně Gandalfa.

  Pražský filmový orchestr pod taktovkou dirigenta Jiřího Korynty naplánoval na začátek května velký trojkoncert Pána

  klasika 2/2

  Polygon
   
   

  8

  GraphicLine

  2

 •  
   
  Rectangle
   
   

  I zkušení sólisté se za zády se symfoňákem někdy trošku rozklepali

  Brali vás spolužáci právě díky úspěchům a talentu jako školní hvězdu, nebo vám spíš záviděli?

  Já jsem byl vždycky na škole celebrita (úsměv). Prostě takový Harry Potter. Ostatní mě zastavovali a ptali se, jestli jsem ten kluk, který umí hrát na hodně nástrojů a je v Guinessovce. A také je zajímalo, na jaké nástroje ještě nehraju.

  Už od osmi let jste se pohyboval v prostředí orchestrů a vystřídal řadu hudebních těles. Dokonce jste se rozhodl odjet hrát do Londýna. Co bylo hlavním důvodem?

  Mým cílem je hrát a natáčet filmovou hudbu s Johnem Williamsem. No a pak

  Kromě toho, že dirigujete Pražský filmový orchestr, jste také multiinstrumentalistou, za což máte dokonce zápis v Guinessově knize rekordů. Co vás vedlo k tomu, abyste postupně začal hrát na čtyřiatřicet nástrojů?

  Upřímně hlavně nuda a zvědavost. Viděl jsem nástroj a řekl si: „Hmmm, proč to nezkusit, zajímalo by mě, jak to funguje.“ Začal jsem tedy hrát ve třech letech na housle a zobcovou flétnu, v pěti jsem přidal trumpetu a pak už se všechno tak nějak nabalovalo. V patnácti už to bylo třiatřicet nástrojů, za což mám právě zápis v Guinessovce. Na konzervatoři pak ještě přibyl fagot.

  klasika 2/2

  Polygon
   
   

  8

  GraphicLine

  3

 •  
   
  RectangleGroup

  Jiří Korynta

  a jeho PFO hrají

  Piráty z Karibiku

  zavolat do Prahy a říct kamarádům: „Hele kluci, tak teď jsem akorát dotočil Star Wars 8.“ To by byla pecka... Proto jsem se hlásil do Londýnského symfonického orchestru, což je vlastně jeden z hlavních orchestrů pro filmovou hudbu. Měl to být další stupínek, než bych odjel do Ameriky. V okolí si ale všichni ťukali na hlavu a smáli se, že na mě nikdo není v osmnácti zvědavý. Nejsem zase úplný blbec. Nešlo mi o to, aby na mě čekali s otevřenou náručí, ale abych zkusil něco nového. Cvičil jsem, připravoval se a hlavně věděl, že mám co nabídnout. Bohužel to nakonec nevyšlo kvůli tomu, že Česká republika nebyla v Evropské unii, což byla jedna z hlavních podmínek.

  Když tedy nevyšel Londýn, napadlo vás založit si vlastní orchestr?

  Ano. Bylo mi ale jasné, že nejdřív musím sehnat noty. Protože jsem věděl, že když si písknu, tak orchestr mám okamžitě (úsměv). Dát ho dohromady mi trvalo jen pár týdnů. Za ta léta v hudebním prostředí jsem totiž nasbíral spoustu kontaktů.

  Jak jste tedy sháněl noty? To asi není úplně jednoduchá věc, že?

  Vůbec. České orchestry často hrají filmovou hudbu z not, které odposlouchají, nebo mají jen zjednodušené výukové

  Na kolik korun vás jedny přišly?

  No, upřímně – jsou strašně drahé. Ale záleží hlavně na titulu.

  Z jakého filmu byly partitury nejdražší?

  Na to, jak je skladba dlouhá, myslím, že asi čtyři minuty, tak určitě Transformers. Ale ve výsledku člověk peníze ani tolik neřeší, protože když noty seženu pro orchestr, tak jsou i mé a můžu si je osahat, procházet a studovat. Pro mě je krásný pocit dotýkat se historie. Když můj tatínek, který je aranžér, poprvé viděl noty

  aranže. A takovou cestou já jít nechtěl. Obeslal jsem tedy hollywoodská studia. První partitura, kterou jsme získali, byl soundtrack k Harrymu Potterovi 1, Jurskému parku a Star Wars. Byly to originální noty, ze kterých hraje i Londýnský orchestr a právě i Williams.

  klasika 2/2

  Polygon
   
   

  8

  GraphicLine

  4

 •  
   
  Rectangle
   
   

  Filmové skladby člověk nemůže hrát jako Mozarta

  kvapený i já, když jsem si stoupl před orchestr prvně. Kolikrát bych v něm stejně raději seděl a hrál.

  A proč to někdy neuděláte?

  Na menších koncertech jsem si párkrát zahrál. Ale málokterý dirigent ví, jak filmovou hudbu uchopit. Ne že by to dělali úplně špatně, ale já už prostě vidím chyby. Filmové skladby totiž člověk nemůže hrát jako Mozarta. Musíte

  ke Star Wars, divil se, že se je lidé vůbec snaží rozepisovat jen podle sluchu. Člověk přeslechne spoustu detailů.

  Na koncertech s vámi občas vystupují i hosté. S kým jste byli na jednom pódiu?

  Například s Felixem Slováčkem, Gabrielou Deméterovou nebo Bohušem  Matušem. Zajímavé je, že i zkušení sólisté se za zády se symfoňákem někdy trošku rozklepali. Tou silou jsem byl pře

  klasika 2/2

  Polygon
   
   

  8

  GraphicLine

  5

 •  
   
  RectangleGroup

  Pražský filmový orchestr a Williamsova skladba Imperial March ze snímku Star Wars

  vědět, co za každým tónem leží, co se ve snímku zrovna děje. Ale lidé prostě často netuší, co si počít. Něco jako kdybych já šel učit jadernou fyziku.

  Dá se nějak charakterizovat typ lidí, kteří chodí na vaše koncerty?

  Navštěvují nás všechny generace. Filmová hudba je totiž klasika dneška. Jelikož i lidé, kteří muzice nerozumí, mají určitě nějakou oblíbenou filmovou melodii. A když ji potom mohou slyšet naživo, je to pro ně obrovský zážitek. Bohužel hodně pánů, kteří hrají moderní klasiku, si myslí, že je to jediná skutečná hudba a ostatní je něco pod. To je prostě ten takříkajíc frakounskej náhled na věc.

  Mám poznamenaný jeden váš výrok o tom, že moderní klasika je z osmadevadesáti procent blábol. Proč myslíte?

  Samozřejmě ne všechno. Ale od té doby, co lidé mají doma počítače a v nich nahrávací program, kdekdo si v nich něco naťuká, hrozně se mu to samozřejmě líbí a myslí si bůhví jaký není skladatel. Tohle dělají i studenti HAMU a konzervatoří. Bohužel i po škole. Vůbec se nezamýšlejí, jestli bude výsledek hratelný, a prostě to naplácají vedle sebe. A vím, o čem mluvím, protože jsem podobných skladeb viděl opravdu hodně. Dneska si totiž každý myslí, že bude druhý Zimmer nebo Williams.

  Máte nějaké pravidlo, podle kterého vybíráte skladby a sestavujete program?

  Zpočátku jsem vybíral hlavně podle toho, co jsem chtěl sám, ale samozřejmě jsem brzy začal brát na vědomí přání lidí, protože hrajeme pro ně. Od minulé sezony zařazujeme také známá díla české filmové hudby. Doposud jsme hráli Nemocnici na kraji města,

  Právě váš oblíbený skladatel John Williams vám poslal dopis. Co přesně v něm stálo?

  Uspořádal jsem koncert k jeho osmdesátým narozeninám. V celé České republice to nikdo jiný neudělal. No a on nám napsal, že vítá všechny diváky v sále, přeje, ať se jim koncert líbí, a orchestru zase, ať si hezky zahraje. Opravdu doufám, že se k němu do Hollywoodu ještě stihnu dostat.

  klasika 2/2

  Polygon
   
   

  8

  GraphicLine

  6

 •  
   
  RectangleGroup

  PFO pod taktovkou

  Jiřího Korynty přehrává melodie Hanse Zimmera

  z velkofilmu Gladiátor

  Jak dostat tatínka do polepšovny, Četnické humoresky, Zdivočelou zemi nebo A je to. Nově jsme si vypůjčili také skladbu Luboše Sluky k filmu Pod Jezevčí skálou. Problém s českou filmovou hudbou ale je, že za komunistů byla rozkradena a spálena, takže chybí originální verze, což jsem se dozvěděl od pana Vadima Petrova.

  Je nějaký titul, který byste chtěl, ale nemůžete ho dostat?

  No, zatím se nakonec vždycky všechno zvládlo. Jen s Morriconem je velký problém, protože si turné jezdí sám.

  V jednom rozhovoru jste zmínil, že skladby od Hanse Zimmera naživo nebudou znít tak dobře bez elektronických zvuků, které často používá. Na podzim ale plánujete koncert převážně s jeho melodiemi. Jak jste tento problém vyřešil?

  Hans Zimmer totiž skvěle pracuje s elektronikou, bez které to na živém koncertě prostě nikdy nebude úplně ono. Z jeho originálů se hlavně hrát nedá. Jeho spolupracovníci proto vždycky připraví aranž pro koncertní provedení. My jsme v březnu interpretovali například tu z Temného rytíře. V ní se skvěle využije orchestr, který nahradí elektroniku a zvukové efekty. On vlastně Zimmer celkově není až tak dobrý skladatel, ale naprosto famózní

  Těsně po naší uzávěrce odehrajete trojkoncert Pána prstenů, sci-fi a superhrdinů. Jak náročný je?

  Uzavíráme desátou sezónu a já chtěl udělat něco opravdu velkého. To se mi splnilo s koncertem Pána prstenů, ze kterého byli lidé tak nadšení, že jsme museli přidat další. Přitom i když skladby zní tak epicky, jsou šíleně jednoduché. Pak následoval samostatný koncert sci-fi a superhrdinů, který byl určitě nejnáročnější. Ten květnový je výběrem z odehraných vystoupení a je to pro nás pomyslné vyvrcholení jubilejní sezony.

  sound designér, výborně pracuje se zvuky a nasadí skladbám takový kabát, že je lidé milují. Hráli jsme od něj už například Počátek, Gladiátora nebo Pearl Harbor.

  klasika 2/2

  Polygon
   
   

  8

  GraphicLine

  7

 •  
   
  Rectangle
   

  Kdo je Jiří Korynta

  Multiinstrumentalista a dirigent Jiří Korynta se narodil 30. dubna 1985 v Praze do muzikantské rodiny. Na hudební nástroje začal hrát už ve třech letech a v patnácti byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů s počtem třiatřiceti nástrojů. Během studia na Ježkově konzervatoři pak přidal ještě hoboj. Už v osmi letech působil v Pražském studentském orchestru a během následujících let vystřídal řadu dalších hudebních těles, například Virtuosi di Praga, Český symfonický orchestr (pro nějž napsal několik skladeb), Orchestr F. O. K., Českou filharmonii nebo Magnum Jazz Big Band. Jelikož se kvůli nečlenství České republiky v Evropské Unii nemohl stát součástí Londýnského symfonického orchestru, založil si v roce 2004 svůj vlastní s názvem Pražský filmový orchestr. Jiří Korynta působí také jako pedagog na hudební škole a je několikanásobným vítězem Czech Orchestra Competition, Suma cum laude, Concerto Bohemia a mnoha dalších soutěží. Jeho cílem je dostat se do Hollywoodu a se skladatelem Johnem Williamsem pracovat na hudbě k filmu Star Wars.

  Polygon
   
   

  8

  GraphicLine

  klasika 2/2

  8

 
×
Čtete:
2015/5
Jiří Korynta

Folk

Bez cancáku

Mluvené slovo

Nechte si vyprávět

Hard & heavy

Ocelové srdce

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Odjinud

Mimochodem

Deska měsíce

Blur

Recenze

21. 5. 2015

Recenze 1/2

7. 5. 2015

Recenze 2/2

7. 5. 2015

Duel

Monkey Business - Sex and sport? Never!

Naživo

NILS FRAHM

Naživo

MUDHONEY

Naživo

Vladimir 518 & The Rocket Dogz

Naživo

WHILE SHE SLEEPS

Naživo

Against Me! Noc v punkrockovém transu

Naživo

Converse Workshop s Bastl Instruments

Naživo

Hudba Hollywoodu

Naživo

10. narozeniny Bandzone.cz

Naživo

Keep Prague Loud / DIV I DED

Tipy

Kam vyrazit?

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.