Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

5 otázek pro...

Voxel

Co poslouchá...

Janek Rubeš

Čerstvé (z)boží

Junior Smile

Headliner 1/2

Monkey Business

Headliner 2/2

5x o Monkey Business

Konspirace 1/2

Paul McCartney

Konspirace 2/2

Paul McCartney

Téma 1/3

Grunge

Téma 2/3

12 zářezů na pažbě grunge

Téma 3/3

5 nadějí s grungem v těle

Rozhovor

L7

Headliner 1/5

Faith No More

Headliner 2/5

Mike Patton

Headliner 3/5

Faith No More

Headliner 4/5

Faith No More

Headliner 5/5

Velká recenze

Rozhovor

Apocalyptica

Fenomén 1/2

Scorpions

Fenomén 2/2

Best of Scorpions

Rozhovor

Jiří Marshal

Song Story

Blur

Rozhovor

Vladivojna La Chia

Abeceda

Erica Claptona

České Grammy 1/2

Andělská překvápka

České Grammy 2/2

Kde přistáli Andělé?

Insider

Zlata Holušová

Láska

Holky v českých textech

Rozhovor

Protoje

Story

Brian Wilson

Čerstvé (z)boží

Nano Illusions

Story

Mumford & Sons

Story

Beatsteaks

Rozhovor

Def Leppard

TOP

Roxette

Rozhovor

Rise Agains

Rozhovor

Róisín Murphy

Příběh

Hudba ve filmu

Ženský element

Florence Welch

TOP

7 českých hitů v reklamách

Televize

Videorama

Hip Hop

Elementy ulice

Klasika 1/2

Teď vážně

Klasika 2/2

Jiří Korynta

Folk

Bez cancáku

Mluvené slovo

Nechte si vyprávět

 •  
  RectangleRectangleRectangleRectangleRectangleRectangleRectangleRectangle

  text Jarda Konáš

  Co se povídá ve světě audioknih, rozhlasových her a mluveného slova

  | Šimek | Sobota | Nárožný | Hra o trůny | Žeryk | Vojna a mír |

  Vyprávěj

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  Mluvené slovo

  1

 •  
   

  Úctyhodný dárek připravil Supraphon k příležitosti nedožitých pětasedmdesátých narozenin Miloslava Šimka. Jde o masivní kolekci deseti CD mapujících éru po Grossmannovi, tedy s Luďkem Sobotou a Petrem Nárožným. Tato trojice byla převážně spjata s divadlem Semafor a kompilace tak svým způsobem funguje i jako časosběrný dokument o části repertoáru divadla. Mimovolně tak při poslechu člověk vzpomíná i na Pavla Bobka, který v této době v Semaforu účinkoval a jehož písně pojily jednotlivé scénky nejen na jevišti, ale fungují stejně i v rámci kompilace. Přiložený booklet je bohatý na doprovodný materiál a seznámí posluchače s pozadím vzniku jednotlivých představení tak detailně, jako kdyby autorům koukal přímo pod ruce.

  Jistě, některé části trochu ztrácejí vtip. Hodně je to cítit třeba v případě

  záznamu pořadu Zavěste, prosím, volá Semafor, kde posluchač neznalý dotazovaných osob nebo tehdejší oficiální kultury nebude asi tušit, která bije. Na druhou stranu velká část scének zlidověla a Šimkův humor patřil k tomu nejlepšímu, co se tehdy do československé televize a rozhlasu dostalo. Je proto skvělé, že po velkém souborném vydání jeho práce s Grossmannem přichází nyní pokračování. A tím archiv zdaleka není vyčerpán...

  | Velká vzpomínka na Miloslava Šimka |

   
   

  Kolekce měsíce

  RectangleGroup

  Šimek, Sobota, Nárožný:

  Cesta vlakem 1. část

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  Mluvené slovo

  2

 •  
   

  Olbřímí sága George R. R. Martina jménem Píseň ledu a ohně je fenoménem posledních let. Hodně tomu pomohl televizní kanál HBO, který knihy zpracoval formou seriálu, jehož pátá řada se začala vysílat minulý měsíc. A u nás před pár dny vyšla třetí audiokniha pojmenovaná Bouře mečů. Role vypravěče se zhostil František Dočkal, který načetl již předchozí dvě knihy Hra o trůny a Střet králů. Pokud si pouštíte mluvené slovo na cestách autem, připravte se na hodně dlouhou výpravu – všechny tři vydané romány už dávají na dvanácti discích dohromady přes sto padesát hodin ve formátu MP3 a Bouře mečů je z nich nejdelší. Martin knižní podobu dokonce rozdělil na dva samostatné díly.

  Ačkoli se to kvůli aktuálnímu úspěchu nemusí zdát, epický příběh bojů o moc mezi několika šlechtickými rody fiktivního Západozemí se začal psát již před

  téměř dvaceti lety. Hra o trůny vyšla v létě roku 1996 a téměř okamžitě začala sbírat různá ocenění včetně prestižní sošky Hugo. Audioverzi celé ságy u nás vydává Tympanum v edici Načteno, koupí cédéček tak přispějete na rozšíření knižní databáze pro zrakově postižené spoluobčany.

  | Zima přichází potřetí |

   
   

  Trhák měsíce

  RectangleGroup

  George R. R. Martin:

  Bouře mečů

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  Mluvené slovo

  3

 •  
   

  Nechce se tomu věřit, ale Žerykovi už je osmdesát pět let. Rozdává tak radost již páté generaci dětských i dospělých posluchačů. Bez přehánění můžeme říct, že příhody Spejbla a Hurvínka patří k základním pilířům nejen českého loutkového divadla, ale především mluveného slova. Desky s jejich příběhy vycházely už za první republiky, kromě divadelních a rozhlasových her vznikly i televizní adaptace a filmy.

  Žeryk se na scéně objevil poprvé v dubnu roku 1930, v té samé hře se představila i Mánička. Od té doby všechny postavy trochu změnily vzhled, v případě pejska však nejmarkantněji, čehož si lze dobře všimnout například v odlišném provedení uší. Věrný foxteriér se v příbězích sice drží většinou zkrátka, ale občas se stal hlavní postavou, a existují dokonce hry, ve kterých lze jeho štěkotu rozumět jako lidské řeči.

  Supraphon, který rozhlasové hry Spejbla a Hurvínka vydával už před 2. světovou válkou, nyní dal do kupy kompilaci nazvanou Ať žije Žeryk! aneb 85 let spolu. Najdeme na ní archivní nahrávky napříč generacemi, desku doprovází neobvykle zpracovaný booklet popisující mnoho zajímavostí ze Žerykova života i procesu vzniku loutky. A teď pozor, za pár let bude Spejbl slavit stovku!

  | Žeryk je stále čipera |

   
   

  Oslavenec měsíce

  RectanglePolygon
   
   

  5

  GraphicLine

  Mluvené slovo

  4

 •  
   

  Vojna a mír, Lev Nikolajevič Tolstoj. Stačí si to říct nahlas a kromě literárních nadšenců si většina dílo spojí spíš se střední školou a klepáním se v lavici, aby o tom nemusel jít povídat k tabuli. Komu se ale podařilo ostych překonat a ponořil se do románu hlouběji, byl odměněn obrovskou epopejí postav a událostí tak, jak to uměli jen ruští realisté. A právě neopakovatelné kouzlo ruské klasiky se podařilo zvýraznit v rozhlasové dramatizaci z roku 1978, kterou nyní vydává v reedici Radioservis.

  Velikou zásluhu na tom má kolektiv herců, kteří se k nahrávání sešli. V roli Bezuchova se představil Eduard Cupák, mladého Bolkonského ztvárnil Viktor Preiss, Anatola Kuragina Václav Postránecký, Rostova František Němec. A to jsme nakousli jen malou část ansámblu. Je to však režie Jiřího Hořčičky, která z poslechu desky dělá zážitek. Pokud

  znáte jeho vynikající dramatizaci Čapkovy Války s mloky nebo Bulgakovova Mistra a Markétky, jistě tušíte, že Vojna a mír, jakkoli obrovská a pro mnohé těžkopádná klasika, v jeho pojetí bude stát za to.

  | Napoleonské války v MP3 |

   
   

  Klasika měsíce

  RectanglePolygon
   
   

  5

  GraphicLine

  Mluvené slovo

  5

 
×
Čtete:
2015/5
Nechte si vyprávět

Hard & heavy

Ocelové srdce

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Odjinud

Mimochodem

Deska měsíce

Blur

Recenze

21. 5. 2015

Recenze 1/2

7. 5. 2015

Recenze 2/2

7. 5. 2015

Duel

Monkey Business - Sex and sport? Never!

Naživo

NILS FRAHM

Naživo

MUDHONEY

Naživo

Vladimir 518 & The Rocket Dogz

Naživo

WHILE SHE SLEEPS

Naživo

Against Me! Noc v punkrockovém transu

Naživo

Converse Workshop s Bastl Instruments

Naživo

Hudba Hollywoodu

Naživo

10. narozeniny Bandzone.cz

Naživo

Keep Prague Loud / DIV I DED

Tipy

Kam vyrazit?

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.