Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

5 otázek pro...

Voxel

Co poslouchá...

Janek Rubeš

Čerstvé (z)boží

Junior Smile

Headliner 1/2

Monkey Business

Headliner 2/2

5x o Monkey Business

Konspirace 1/2

Paul McCartney

Konspirace 2/2

Paul McCartney

 • Rectangle
   
   
   
   
   
   

  Sgt. Pepper‘s Lonely Hearts Club Band (1967)

  Abbey Road (1969)


  Poslední album, které nahráli The Beatles společně. Paul byl už podle všech teorií tři roky mrtvý. Po Abbey Road vyšlo ještě Let it Be, ale to bylo nahráno v lednu 1969, tedy před nahráním a vydáním Abbey Road. Přebal slavného alba symbolizuje smuteční průvod.

  Paul Is Live (1993)


  Název alba má dva významy. Ten první říká, že se jedná o živý záznam z New World Tour, ten druhý se snaží popřít, že McCartney zemřel. S tím pracuje i obal desky, který je digitálně upravenou verzí přebalu alba Abbey Road, jenž v roce 1969 celou věc rozdmýchal.


  Ve hře jsou tři možnosti:

  1. Paul McCartney nikdy nezemřel a z celého mýtu si názvem a přebalem desky utahuje.

  2. Paul McCartney zemřel a jeho dvojník sebevědomě pokračuje v suverénní imitaci světové celebrity.

  3. Paul McCartney zemřel a jeho dvojník během padesáti let dokonale uvěřil tomu, že je opravdovým Paulem McCartneym a utahuje si z mýtu, aniž by věděl, že doopravdy není Paul McCartney.


  Pokud tato deska něco potvrzuje, je to smutná pravda, že v dnešním světě není radno věřit nikomu a ničemu.

  Byl to až čas, který ukázal, že vůbec nezáleží na tom, jestli je Paul McCartney mrtvý, nebo ne. Důležitá jsou čísla. „Pokud mluvíme o prodejích desek z katalogu The Beatles, tohle bude historicky nejsilnější měsíc,“ řekl v listopadu 1969 pro časopis Rolling Stone ředitel vydavatelství Capitol Rocco Catena. Alba Sgt. Pepper‘s Lonely Hearts Club Band (1967) a Magical Mystery Tour (1967) následně opět vstoupila do žebříčku časopisu Billboard nejprodávanějších alb.

  Polygon
   

  1

  1

  GraphicLine
   
  Group

  Konspirace 2/2

  text Ondřej Horák

  foto Universal Music

  GraphicLine

  NEZVRATNÉ DŮKAZY,

  které vás přesvědčí, že Paul je mrtev

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
  RectangleRectangleRectangleRectangleRectangle

  Přední obal desky

  Přední obal desky

  Přední obal desky

  Zadní obal desky

  Zadní obal desky

  Vnitřní obal desky

  Rectangle

  Strawberry Fields Forever

  Často citovaná je stopa na konci písně Strawberry Fields Forever z alba Magical Mystery Tour (1967). John Lennon mumlá ne moc srozumitelná slova, lze ale zaslechnout I buried Paul, tedy pohřbil jsem Paula. „To vůbec není pohřbil jsem Paula, John tam tehdy opakoval slova brusinková omáčka,“ řekl v roce 1974 „falešný“ Paul McCartney.

  Revolution 9

  Originální nahrávka z eponymního „bílého“ alba The Beatles (1968), kde John Lennon opakuje slova number nine, tedy číslo devět.

  Revolution 9 (pozpátku)

  Když se nahrávka přehraje pozpátku, Lennon opakuje turn me on, dead man. Do českého jazyka se tento odkaz překládá trochu krkolomně, ale frázi turn on lze použít ve smyslu vyvolání emocionální reakce. A pokud je zmíněno dead man, lze se domnívat, že Lennon se snaží emociálně propojit s mrtvým přítelem.

  I‘m So Tired

  Na konci písně, která také vyšla na Bílém albu v roce 1968, John Lennon něco nesrozumitelně mumlá. Mark Lewisohn, který je považován za jednoho z nejpovolanějších odborníků na The Beatles, tvrdí, že Lennon mručí slova „Monsieur, monsieur, how about another one?“.

  I‘m So Tired (pozpátku)

  Pokud ale mumlání pustíme pozpátku, lze zaslechnout: „Paul is a dead, man. Miss him. Miss him. Miss him.“ Tedy, Paul je mrtvej, kámo. Chybí mi, chybí mi, chybí mi.

   
   
   

  Silné argumenty přináší i zadní obal. Mimo to je možná prvním albem, které má texty písní vytištěné přímo na zadní straně alba. A texty ne jen tak ledajaké.

   
   
   
   
   
   
   
   
  OvalPolygon
  Oval

  Ústředním motivem přebalu je záhon, který je Paulovým symbolickým hrobem.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Na záhonu leží basová kytara z květin. Je určena pro leváky, jímž Paul McCartney byl. Při troše snahy její tvar také připomíná písmeno P jako Paul.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Celá kapela je k fotografovi natočena ramenem, zatímco dvojník Paula stojí čelem. George Harrison a Ringo Starr ho podpírají, protože pravý Paul je mrtvý.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Vedle The Beatles stojí jejich mnohem mladší voskové figuríny. Jsou oblečeny ve smutečních šatech a truchlí, protože původní sestava kapely už je minulostí.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Zatímco ostatní Brouci drží žesťové nástroje, McCartney v rukou třímá anglický roh. Ten je černý, podobně jako smrt, a je vyroben ze dřeva, jež symbolizuje rakev.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Hinduistický bůh Šiva, symbol zániku i vzniku, nápadně ukazuje na voskovou figurínu Paula i na dvojníka.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Televize je vypnutá, média byla v době tragédie umlčena.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Japonská kamenná soška má na hlavě čáru coby připomínku Paulova smrtelného zranění hlavy, jemuž při autonehodě podlehl.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Panenka herečky a diplomatky, která byla mezi lety 1989 a 1992 americkou velvyslankyní v Československu, má na svetru napsáno Welcome The Rolling Stones. Ti o Paulově smrti věděli, pomohli ji krýt a tento vzkaz znamená díky.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Nad hlavou Paula je vztyčená ruka. Při pohřbu mu podle všeho bylo požehnáno knězem.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Vedle Paulovy hlavy jsou slova „without you“, tedy „bez tebe“, z písně Within You Without You.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Paulův dvojník má na rameni nášivku se zkratkou O.P.D., což se dá interpretovat jako Officially Pronounced Dead, tedy „oficiálně prohlášen za mrtvého.“ Podle dobového článku Johna Nearyho z časopisu Life se jedná o ekvivalent spojení dead on arrival, které v žargonu britské policie znamená, že přijeli na místo, když oběť už byla mrtvá.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Zatímco John, Ringo i George stojí čelem k fotoaparátu, Paul jako jediný stojí zády.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Tři černé knoflíky na jeho kabátu symbolizují tři truchlící Brouky.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  George ukazuje prstem na text „Wednesday morning at five o’clock as the day begins,“ přičemž osudná nehoda se měla stát právě ve středu v pět hodin ráno.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  George Harrison má na sobě džíny a džínovou košili, v průvodu zastupuje hrobaře.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Když spojíte osm teček, vyjde vám číslo tři, takže nápis ve skutečnosti říká 3 Beatles, což je počet přeživších členů. V roce 1970 byl Joel Glazier, který o fenoménu McCartneyho úmrtí dodnes přednáší, obhlédnout zeď a teček napočítal celkem třináct. The Beatles podle něj fotku tedy ořízli záměrně. Tečky lze také spojit do číslice pět, pro to ale konspirační vysvětlení není.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Někteří tvrdí, že procházející dívkou je Jane Asherová, Paulova přítelkyně v době smrtelné nehody. O úmrtí samozřejmě věděla, stejně jako o dvojníkovi, který jejího chlapce zastoupil. Jane Asherová dostala zaplaceno, aby o celé věci nikdy nepromluvila.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Velmi podivné stíny, které nápadně připomínají lebku.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  McCartney si obul boty, a tak popřel jedno ze stěžejních vodítek ke svému úmrtí.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Kráčí levou nohou vpřed, jde tedy ve stejném kroku jako zbytek The Beatles na originálním obalu Abbey Road.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Poznávací značka LMW-281F byla modifikována na 51IS indikujíc, že Paulovi McCartneymu je (IS) v době vydání desky 51 let.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Paul McCartney je bos a jde jiným krokem než zbytek kapely.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Cigaretu drží v pravé ruce, přestože byl levák.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Ringo Starr v černém obleku symbolizuje funebráka, případně pozůstalého.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  John Lennon v bílém zastupuje kněze nebo nebeskou postavu. V Číně a dalších asijských zemích je bílá barva symbolem reinkarnace, podle níž smrt neznamená permanentní odloučení od světa.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  V pozadí je zaparkovaná policejní dodávka jako připomínka policistů, kteří byli u Paulovy smrtelné nehody a byli uplaceni, aby nic neprozradili.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Na poznávací značce Volkswagenu Beetle stojí LMW 28IF. Písmena LMW znamenají Linda McCartney Widow (vdova Linda McCartneyová) nebo Linda McCartney Weeps (Linda McCartneyová pláče). Následující 28IF je interpretováno ve smyslu „pokud (anglicky IF) by Paul McCartney žil, bylo by mu v době vydání Abbey Road 28 let.“ Tohle trochu kulhá, ve skutečnosti by mu bylo 27 let.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Psí vodítko drží v levé ruce, protože je levák.

  Polygon
  OvalPolygon
  Oval

  Auto uplacených policistů zmizelo.

  Polygon
  audio
  audio
  audio
  audio
  audio

  Přebal psychedelického alba Sgt. Pepper‘s Lonely Hearts Club Band byl revoluční v několika aspektech. Mimo jiné byl jedním z prvních gatefoldových, tedy rozkládacích, obalů. Díky tomu disponuje rozměrnou fotkou The Beatles. Na té lze také najít několik vodítek k tragické smrti.

  Během let vznikl pečlivě vystavěný příběh a mnohovrstevnatá teorie. Ta je oficiálně známá jako Paul is Dead a někteří škarohlídi, včetně falešného Paula McCartneyho, ji označují pejorativním přívlastkem konspirační. Zatímco obal desky Abbey Road zastupuje pohřební průvod, deska Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band je samotným pohřbem Paula McCartneyho. Pojďme se na jednotlivá vodítka podívat zblízka.

  OvalPolygon
  Oval

  Hlavní důvod přítomnosti procházející ženy je ale podle Joela Glaziera jiný. Její ruka totiž vizuálně připomíná obličej Paula McCartneyho z profilu. Na ruce v horním rohu fotografie je nos, ústa tvoří loket. Jako by ta ruka Paulovi z oka vypadla.

  Polygon
 
×
Čtete:
2015/5
Paul McCartney

Téma 1/3

Grunge

Téma 2/3

12 zářezů na pažbě grunge

Téma 3/3

5 nadějí s grungem v těle

Rozhovor

L7

Headliner 1/5

Faith No More

Headliner 2/5

Mike Patton

Headliner 3/5

Faith No More

Headliner 4/5

Faith No More

Headliner 5/5

Velká recenze

Rozhovor

Apocalyptica

Fenomén 1/2

Scorpions

Fenomén 2/2

Best of Scorpions

Rozhovor

Jiří Marshal

Song Story

Blur

Rozhovor

Vladivojna La Chia

Abeceda

Erica Claptona

České Grammy 1/2

Andělská překvápka

České Grammy 2/2

Kde přistáli Andělé?

Insider

Zlata Holušová

Láska

Holky v českých textech

Rozhovor

Protoje

Story

Brian Wilson

Čerstvé (z)boží

Nano Illusions

Story

Mumford & Sons

Story

Beatsteaks

Rozhovor

Def Leppard

TOP

Roxette

Rozhovor

Rise Agains

Rozhovor

Róisín Murphy

Příběh

Hudba ve filmu

Ženský element

Florence Welch

TOP

7 českých hitů v reklamách

Televize

Videorama

Hip Hop

Elementy ulice

Klasika 1/2

Teď vážně

Klasika 2/2

Jiří Korynta

Folk

Bez cancáku

Mluvené slovo

Nechte si vyprávět

Hard & heavy

Ocelové srdce

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Odjinud

Mimochodem

Deska měsíce

Blur

Recenze

21. 5. 2015

Recenze 1/2

7. 5. 2015

Recenze 2/2

7. 5. 2015

Duel

Monkey Business - Sex and sport? Never!

Naživo

NILS FRAHM

Naživo

MUDHONEY

Naživo

Vladimir 518 & The Rocket Dogz

Naživo

WHILE SHE SLEEPS

Naživo

Against Me! Noc v punkrockovém transu

Naživo

Converse Workshop s Bastl Instruments

Naživo

Hudba Hollywoodu

Naživo

10. narozeniny Bandzone.cz

Naživo

Keep Prague Loud / DIV I DED

Tipy

Kam vyrazit?

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.