-
text JAROSLAV ŠPULÁK (PRÁVO)
foto (c) Oliver Rath
Scorpions
Odchod,
který nevyšel
4
Fenomén 1/2
1
-
V roce 2010 Scorpions vydali album Sting In The Tail a vyjeli na rozlučkové turné. Byli pětačtyřicet let na scéně, prý dost unaveni, a jedním dechem avizovali, že již nevydají žádné další album. Píše se rok 2015, na světě je nová kolekce Return To Forever a Scorpions jsou na turné. 8. května zahrají v Pardubicích.
Nejčastější otázka, kterou dnes Scorpions dostávají, se týká toho, jestli si před pěti lety dělali z fanoušků legraci. Kytarista Matthias Jabs to vysvětluje: „Chtěli jsme odejít, ale nevyšlo to. Opravdu. Byli jsme rozhodnuti, že až v roce 2012 odehrajeme v Mnichově poslední koncert, bude to konec. Jenomže když jsme za pár měsíců dostali od MTV nabídku, abychom hráli unplugged, nebyli jsme schopni ji odmítnout. No a pak přišlo padesát let kapely… a už jsme zase na turné.
Nevím, co se v našich hlavách přesně stalo, ale vím jedno – máme naplánované koncerty do konce března roku 2016. Možná pak zahrajeme naposledy. Kdo ví?“
O aktivitě z roku 2010 kytarista Rudolf Schenker řekl, že rozhodnutí skončit se narodilo během poslechů tehdy chystaného alba. „Náš manažer nás přesvědčoval, že jsme povinni opustit scénu v nejlepší formě. Zpočátku jsme si mysleli, že vtipkuje. Teprve později jsme se přesvědčili, že to myslí
4
Fenomén 1/2
2
-
Shodli jsme se na tom, že na slova manažera dáme
vážně. Hráli jsme přes čtyřicet let a vymysleli spoustu skvělých věcí. Udělali jsme mimořádnou kariéru, i když málokdo věřil, že německá kapela může takhle prorazit. My ale vždycky věřili tomu, co jsme dělali, a ještě jsme se u toho báječně bavili. Naše tehdejší album zní jako klasická deska Scorpions. Proto jsme se shodli na tom, že na slova manažera dáme,“ popisoval tehdejší situaci.
Dnes už kapela své rozhodnutí mírní vysvětlením, že říci definitivní sbohem je těžké.
„Muzika je celý náš život,“ míní zpěvák Klaus Meine. „Je těžké držet se jednou vyřknutého ne, když vám začnou chodit opravdu zajímavé nabídky na hraní z celého světa. Bylo to šílené. Všichni nám říkali, že přece nemůžeme skončit, protože fanoušci chtějí naše koncerty. A my si uvědomili, že o to, abychom své rozhodnutí přehodnotili, nás žádá i spousta mladých příznivců, kteří si nás oblíbili teprve nedávno. Při takové odezvě se nedá skončit.“
4
Fenomén 1/2
3
-
Dosáhli jsme všeho, čeho jen může rocková skupina z Německa dosáhnout
zemí, které byly v jeho područí. Tyhle změny ovlivnily celou Evropu. Wind Of Change je píseň plná naděje, se kterou se mohou ztotožnit všichni, kteří věří v lepší zítřky a mír ve světě. To platí dodnes. Na Východě se dějí změny, které se jednou mohou rovnat změnám před pětadvaceti lety v Evropě. I o tom ta písnička pojednává.“
Další kontrakt?
Během kariéry Scorpions spolupracovali s Berlínskou filharmonií a vyzkoušeli si i experimenty s elektronickou hudbou (album Eye II Eye) či akustickým hraním (album Acoustica). Televize VH1 je zařadila na 46. místo v žebříčku 100 nejlepších hardrockových interpretů.
„Žili jsme svůj sen a dosáhli jsme všeho, čeho jen může rocková skupina z Německa dosáhnout,“ řekl o kariéře Scorpions zpěvák Meine. Představil tím obsah nedávno vydaného alba Return To Forever, na kterém se to jenom hemží vzpomínkami a odkazy na časy, kdy se kapela drala na výsluní a neměla to jednoduché.
„Jestli je to naše poslední deska? Nevím. Vím jen, že když jsme v roce 2010 vydali album Sting In The Tail a mysleli si, že je poslední, naše vydavatelská firma nám nabídla kontrakt na dvě další desky. Když budu počítat i MTV Unplugged z roku 2013, Return To Forever je teď tou druhou. A zkuste uhádnout, co jsme pak my a firma udělali…“ nabízí na závěr poměrně lehkou hádanku Jabs.
Jeden ze svých prvních úspěchů zažili v roce 1984, kdy se balada Still Loving You dostala na druhé místo ve francouzském singlovém žebříčku. Další vavříny sklidila skladba Wind of Change. Vyšla několik měsíců po pádu Berlínské zdi a stala se nejprodávanější kapelní kompozicí v USA a ve Francii. Její úspěch vedl k tomu, že Scorpions pozvali na návštěvu k tehdejšímu prezidentovi Svazu sovětských socialistických republik (SSSR) Michailu Gorbačovovi.
„Byla to pro nás opravdu přelomová písnička, ale je potřeba zasadit ji do politického kontextu doby,“ vysvětluje Jabs. „Došlo k rozpadu Sovětského svazu a osvobození
Schůzka s Gorbačovem
Scorpions vznikli v německém Hannoveru v roce 1965. Debutové album Lonesome Crow vydali v roce 1972 a od té doby nabídli osmnáct studiových desek. Mimo jiné Lovedrive (1979), Blackout (1982), Love at First Sting (1984), Savage Amusement (1988), Crazy World (1990), Face the Heat (1993) či Sting in the Tail (2010). Na kontě mají také množství kompilací či koncertních záznamů.
4
Fenomén 1/2
4

Předchozí článek:
Apocalyptica

Další článek:
Best of Scorpions