-
Po měsících spekulací je to venku. Apple toto léto vstoupí na stále rostoucí trh i bojiště v jednom a skrze novou aplikaci Apple Music nabídne vlastní platformu pro streamovanou hudbu. Kromě toho bude zahrnovat i nonstop rádio a jakousi odlehčenou verzi sociální sítě, skrze kterou můžou hudebníci komunikovat s fanoušky. To vše za deset dolarů měsíčně, což je v rámci oboru standardní cena. Službu si lze vyzkoušet zdarma na tři měsíce. A v tom byl kámen úrazu.
Ne všichni se hrnuli do náruče nové služby tak hladce. Zkušební období Apple Music bez poplatků znamenalo, že společnost by zároveň hudebníkům nezaplatila ani cent, i kdyby měli miliony přehrání. „Nechceme po vás iPhone zdarma, nechtějte po nás zdarma hudbu,“ prohlásila například Taylor Swift. „Chápeme, že chce Apple představit službu zákazníkům, ale nesouhlasíme s tím, aby to odnesli hudebníci a držitelé autorských práv,“ přidalo se vydavatelství Beggars Group. A našli bychom další a další příklady. Důležité je, že tento spor na hranici interních starostí obou stran prosákl do médií. A stalo se tak především díky Taylor Swift, jejíž popularita z ní učinila neformální mluvčí celé skupiny rebelujících muzikantů. Jenže...
Zpěvačka se ještě před spuštěním netajila chutí dát svou poslední desku 1989 Apple Music k dispozici, což je privilegium, které jiná streamovací služba nemá. A pokračujme ještě dále, Apple a Beggars Group spolupracují už roky, nejprodávanější album na iTunes za posledních deset let, 21 od Adele, vydal právě tento label. Věta z jejich prohlášení: „Doufáme, že překážky ve spolupráci brzy odstraníme,“ hovoří jasně. Apple zkrátka od začátku tahal za delší konec a rebelové dopředu, když už ne přímo hlásili, tak minimálně vypouštěli kouřové signály, že do toho stejně půjdou. Jako by se jen chtěli vyhnout zaváděcímu období, kdy z toho nebudou mít ani dolar.
Pro společnost by to asi žádná výrazná ztráta nebyla. Přes léto k sobě i tak natáhne nejen spolehlivé jádro uživatelů Apple, ale i velkou část zákazníků konkurence, kteří si budou chtít novou službu bezplatně vyzkoušet. Přesto se rozhodli v této věci ustoupit a budou hudebníkům vyplácet honoráře i za období bez poplatků, tedy na vlastní náklady. „Jsem velmi šťastná a cítím úlevu. Děkuji vám za dnešní slova podpory. Naslouchali nám,“ vzkázala fanouškům nadšeně Taylor Swift přes Twitter.
Tento zajímavý spor tak skončil situací, ze které těží všechny strany. Hudebníci dostanou peníze, Apple nyní vypadá jako společnost, která zastupovaným umělcům naslouchá a vychází jim vstříc, což je pro rozjíždějící se byznys k nezaplacení. A pak jsou tu ještě posluchači mající nový zdroj hudby, potažmo zábavy a v rámci konkurenčního boje se můžou těšit na to, jak si je jednotlivé služby budou hýčkat.
POHLED
Konec června patřil v hudebním průmyslu zajímavému střetu velké společnosti se skupinkou opatrných rebelů, do jejichž čela se postavila světově uznávaná zpěvačka. Kupodivu vyhrála.
Taylor Swift vs. Apple
text jarda konáš
foto universal music
1
1

Předchozí článek:
Sběratel

Další článek:
Ella Eyre