Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

Ve studiu

5 otázek pro... KLARA

Co poslouchá...

Erik Tabery

Čerstvé (z)boží

Mirka Miškechová

Headliner 1/3

Meky Žbirka

Headliner 2/3

Procházka Abbey Road

Headliner 3/3

Pete Brown

Fenomén 1/4

Pár jsou dva

Fenomén 2/4

Pár jsou dva

Fenomén 3/4

Pár jsou dva

Fenomén 4/4

Pár jsou dva

TOP

Zapojte se

Rozhovor

Sto zvířat

Fenomén

Hacienda

Enface

CocoRosie

TOP

7 nejlepších komiksových obalu

Téma

Vypsaná FiXa vs. Wohnout II

Rozhovor

Eagles of Death Metal

Story

Duran Duran

TOP

Genius loci

Headliner

Foals

Rozhovor

Patrik Rytmus Vrbovský

Pohled

Ako sa žije sídliskový sen

Story

Please the Trees

Hlášky

Keith Richards

Rozhovor

War on Drugs

Song Story

Kate Bush

Vzpomínka

Romek Hanzlík

Anketa

Stalo se 3

Rozhovor

Joe Bonamassa

Story

Twisted Sister

Enface

Mucha

Čerstvé (z)boží

Inheritance

Insider

Veronika Douglas

Story

Kurt Cobain

Rozhovor

Lavagance

Enface

Shinedown

Test

H-D Kvíz

Rozhovor

Derrick Morgan

Story

David Gilmour

 • RectangleRectangleGraphicLine

  text Jarda Konáš

  foto archiv davida gilmoura

  GraphicLine

  David Gilmour

  PolygonPolygonPolygon

  Pro náročné rockery to bude jedna z hudebních událostí roku. Kytarista Pink Floyd David Gilmour vydá 18. září novou desku Rattle That Lock. Správný čas připomenout si ty nejzajímavější a nejoriginálnější momenty jeho kariéry.

  GraphicLineGraphicLine
   
   
   

  1 I  Mladý model

  Než David Gilmour nastoupil na muzikantskou dráhu, živil se chvíli jako model. Dnes o tom nerad hovoří, a tak jediným bližším vodítkem zůstává rozhovor z roku 2003, který s ním vedl hudební historik Daryl Easlea. „V polovině šedesátých let jsem se poflakoval po Londýně, Cambridge mě začínala trochu nudit. V kapele peníze moc vydělat nešlo, dvacet liber za koncert si mezi sebou dělilo šest nebo sedm lidí. Měl jsem známého, který mi občas zavolal, a poslal mě třeba na závodní dráhu Santa Pod, kde jsem pózoval v blbých hadrech u blbýho motoru, ale dostal jsem za to padesát liber. Padesát liber za jeden den! Nikdy jsem nebyl u nějaké agentury nebo tak, ale když vám nabídnou práci, kdy si vyděláte tolik jako za tři týdny koncertování, jdete do toho. Ale věnoval jsem tomu dohromady asi tři dny svého života, takže není tak úplně přesné, když mou tehdejší práci někdo popisuje jako modeling,“ řekl v něm Gilmour.

  RectangleRectangleRectangleRectangleRectangleRectangle
   
   

  Kate Bush a David Gilmour pracovali každý na svých projektech, ale čas od času se spolu sešli na koncertním pódiu.

  Skladbu Shine On You Crazy Diamond, která je věnována Sydu Barrettovi, považuje David Gilmour za svou nejoblíbenější „floydovskou“ píseň.

  GraphicLineGraphicLineGraphicLineGraphicLine

  Kate Bush & David Gilmour – Running Up That Hill

  Shine On You Crazy Diamond

  GroupGroup
   
   
   
   
   
   
   

  2 I  Objevitel Kate Bush

  Zpěvačka Kate Bush je dnes v Británii považována za hudební šlechtičnu, ale v začátcích to neměla snadné a kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby si jí nevšiml právě David Gilmour. Bush byla nesmírně talentovaná a plodná autorka, v šestnácti letech obesílala hudební vydavatelství s více než padesáti demonahrávkami. Bez odpovědi. Ricky Hopper, společný přítel Bushových a Gilmourových, předal demáče Davidovi a toho zaujaly natolik, že mladou zpěvačku pozval do studia, aby jí pomohl nahrát profesionální EP. Obsahovalo tři skladby, nahrané a zaplacené kompletně Gilmourem. Nový zvuk Bush otevřel dveře do hudebního průmyslu skrze smlouvu s vydavatelstvím EMI.

  3 I  Fotky? Zapomeňte!

  Oproti svému mládí přistupoval David Gilmour už coby zkušený hudebník k fotografování s nedůvěrou. Chápal, že promo fotky jsou nedílnou součástí profesionála, ale snažil se jejich počet eliminovat na minimum. Byl to právě on, kdo prosadil, že slavná deska The Dark Side Of The Moon se světelným paprskem procházejícím jehlanem na obalu nebude obsahovat žádné portréty skupiny. „Když nám Storm (grafický designér a obrazně řečeno pátý člen Pink Floyd Storm Thorgernson, pozn. red.) představil všechny návrhy obalu, bylo jasné, že tento je pravý. Byl to prostý komerční záměr, bude vypadat skvěle ve výloze. A není to žádný vágní obrázek kapely pózující někde na venkově, to jsem odmítal od začátku,“ vysvětloval Gilmour.

  5 I Hendrixův fanda

  David Gilmour a Jimi Hendrix se mezi sebou „přetahují“ v mnoha anketách o nejlepšího kytaristu, což Gilmour komentuje s nadhledem. „Však mají pravdu, ne?“ odpověděl jednomu novináři na dotaz, co říká na své vítězství v anketě o nejlepšího kytaristu hrajícího na Fendera, v níž překonal právě Hendrixe nebo třeba Claptona. Pak ale zvážní, podobné ankety relativizuje a Hendrixe uvádí za svůj vzor. „Viděl jsem ho v roce 1966 v Londýně. Nikdo z lidí, kteří byli ten večer v sále, nemohl byť jen trochu zapochybovat, že Jimi Hendrix je a bude nejlepší,“ řekl. Navíc legendárnímu kytaristovi dodnes vzdává hold tím nejlepším možným způsobem – na koncertech má svou kytaru připevněnou na ikonickém, semišovém hnědém řemenu se světlými křížky, který patřil Hendrixovi a Gilmourovi jej v roce 2006 věnovala jeho manželka. Hendrixův popruh se snaží napodobit hned několik výrobců od čínské velkovýroby po řeckého brašnáře, ale originál bude vždy jen jeden. Na krku Davida Gilmoura.

  7 I  Sláva, čest a uznání

  Kromě nespočtu hudebních cen a vítězství v anketách se těší David Gilmour i poctám nejvyšším. Pink Floyd byli v roce 1996 uvedení do americké Rock’n’rollové síně slávy, o devět let později vstoupili do britské Hudební síně slávy. V tom samém roce obdržel Gilmour Řád britského impéria za zásluhy v hudbě a filantropii. Je velkým podporovatelem charitativních sdružení, v několika se aktivně angažuje. Na dobročinné účely věnoval přes čtyři miliony liber, převážně pro lidi bez domova. Dále podporuje organizace starající se o duševně nemocné, Greenpeace, Amnesty International, vědecké a lékařské společnosti bojující proti rakovině a organizaci PETA bojující za práva zvířat. A to jsme jmenovali jen ty největší z nich, seznam Gilmourova donátorství je mnohem delší.

  4 I  Kdo ví, jak to bylo se Sydem

  Okolo bývalého člena Pink Floyd Syda Barretta kolují hotové pověsti, což je dáno tragikou jeho příběhu. Jedna z nich například praví, že David Gilmour přišel k Pink Floyd, vyhodil Barretta z kapely a zabral jeho místo. Skutečnost je ovšem taková, že v momentě, kdy se u Barretta začaly objevovat první známky duševní poruchy, požádali zbylí členové kapely, zda by s nimi Gilmour nemohl hostovat. Souhlasil a oba kytaristé pracovali nějaký čas společně (dokonce i později na Barrettových dvou sólových deskách). Gilmour se stal členem Pink Floyd až v období přípravy druhé desky, kdy se Barrett psychicky zhroutil a dokázal nahrát už jen jednu skladbu. Když se v roce 1975 zastavil ve studiu, kde Pink Floyd zrovna nahrávali desku Wish You Were Here, vypadal v devětadvaceti letech na padesát a Gilmoura s Watersem jeho fyzický i duševní stav rozplakal (většinu návštěvy si Barrett, který měl vypadanou většinu vlasů a vyholené obočí, čistil zuby a hudbu složenou k jeho poctě okomentoval slovy, že je trochu stará). „Hodně lidí si Syda idealizuje,“ prohlásil Gilmour před několika lety, „protože do něj ani do věcí okolo neviděli. Skutečnost je taková, že Syd Barrett je zkrátka jen smutný lidský příběh, nic víc.“

  6 I  Byznys z koníčku

  Létání je Gilmourovou celoživotní láskou. Kromě toho, že je zkušeným pilotem, sbírá zároveň stará letadla. Jak se jeho kolekce rozrůstala, rozhodl se ji proměnit v aktivní letecké muzeum Intrepid Aviation, v němž se můžete za asistence několika pilotů proletět ve špičkově udržovaných leteckých veteránech. Muzeum se rychle stalo populární, což Gilmoura odvádělo od hudby a rozhodl se raději svou kolekci prodat. „Intrepid Aviation jsem založil, abych trochu kompenzoval náklady na svůj koníček. Ale jak se z toho stával větší a větší byznys, žádalo si to i přístup byznysmena. Najednou jsem se nevěnoval koníčku, ale podnikání, tak jsem to celé prodal. Nechal jsem si jenom krásný starý dvouplošník, ve kterém se občas proletím,“ říká kytarista.

   
   
   
   

  story

  Polygon
   
   
   

  1

  1

  GraphicLineGroup
 
×
Čtete:
2015/9
David Gilmour

Ženský element

Lauren Mayberry

Televize

Videorama

Výročí

Kalendárium

Hip Hop

Elementy ulice

Klasika 1/2

Teď vážně

Klasika 2/2

Jarmila Novotná

Folk

Bez cancáku

Hard & heavy

Ocelové srdce

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary!

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Mluvené slovo

Nechte si vyprávět

Odjinud

Mimochodem

Recenze

Recenze měsíce

Recenze

Recenze 17. 9. 2015

Recenze

Recenze 3. 9. 2015

Duel

Voxel

Naživo

Maella, eFeM, Kuba Alexa

Naživo

Jim Adkins

Naživo

Zebra Katz

Naživo

Eurotrialog

Naživo

Brutal Assault Festival

Naživo

INTERPOL

Naživo

Kings of Leon

Naživo

HALESTORM

Naživo

Grape festival 2015

Naživo

Cocotte Minute

Naživo

Trutnoff 2015

Naživo

Okoř 2015

Naživo

Adrian T. Bell, Tony Key, Ira Mimosa, Dead Sailor

Tipy

Kam vyrazit?

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.