Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

Ve studiu

5 otázek pro... KLARA

Co poslouchá...

Erik Tabery

Čerstvé (z)boží

Mirka Miškechová

Headliner 1/3

Meky Žbirka

Headliner 2/3

Procházka Abbey Road

Headliner 3/3

Pete Brown

Fenomén 1/4

Pár jsou dva

Fenomén 2/4

Pár jsou dva

Fenomén 3/4

Pár jsou dva

Fenomén 4/4

Pár jsou dva

TOP

Zapojte se

Rozhovor

Sto zvířat

Fenomén

Hacienda

Enface

CocoRosie

TOP

7 nejlepších komiksových obalu

Téma

Vypsaná FiXa vs. Wohnout II

Rozhovor

Eagles of Death Metal

Story

Duran Duran

TOP

Genius loci

Headliner

Foals

Rozhovor

Patrik Rytmus Vrbovský

Pohled

Ako sa žije sídliskový sen

Story

Please the Trees

 • RectangleGraphicLine

  text Antonín Kocábek

  foto Jůlie Hrnčířová

  GraphicLine

  Please The Trees

  Chtěli jsme to extrémní

  Polygon
   

  4

  GraphicLine
   

  story

  1

 • Václav Havelka patří mezi nejpracovitější tuzemské nezávislé muzikanty. Rád dělá věci jinak. Třeba se svou kapelou Please The Trees natočil desku během dvou dnů pauzy na turné ve Spojených státech.

  GraphicLineGraphicLine
   

  Dva dny před astronomickým koncem léta vychází na značce Starcastic už čtvrté album tria Please The Trees nazvané Carp. „Přesně jsme věděli, jak to chceme,“ říká o něm přesvědčeně Václav Havelka.

  V kuloárech se šušká, že album, které kapela opět nahrála v USA, už delší dobu leželo „v šuplíku“. Please The Trees totiž mimo pódium nejsou nikterak hektickou jednotkou, letos koncertovali spíš sporadicky (předskakovali ale například Robertu Plantovi při jeho brněnském koncertu) a přednost měly jiné projekty.

  „Nebylo kam spěchat. Ve studiu v Detroitu, kde jsme nahrávali s Chrisem Koltayem, jsme se ocitli náhodou, na nahrávání jsme měli necelé dva dny. Natáčení desky jsme totiž neplánovali,“ upřesňuje to Havelka. „To

  vyplynulo až později. Že vychází rok od nahrání, je jasně dané. Navazuje na nahrávky, které jsem vydal minulý rok.“ Řeč je o projektu Tvrdý / Havelka U nás v garáži, v rámci nějž došlo k novém zpracování letitých skladeb undergroundových legend a frontman Please The Trees na něm spolupracoval s Martinem Tvrdým, dříve známým třeba jako Bonus. Dalším studiovým výstupem byla kazeta sólového elektronického projektu Vac da Hawk.

  Teď už ale zpátky k Please The Trees. „Deska je nahraná naživo ve studiu High Bias v Detroitu, v jedné místnosti a bez sluchátek. V triu já, Honza Svačina na bicí a Míra Syrný na basu. V téhle sestavě hrajeme asi dva roky. Dřív takhle pracovat nešlo,“ říká o ní zpěvák a kytarista. „Co jsme v triu, nezkoušíme.

  Polygon
   
   

  4

  GraphicLine

  story

  2

 • GraphicLineGraphicLine

  Jde nám o to nikdy neustrnout na místě

   
  GraphicLine

  tip

  Jednou z bokovek Václava Havelky je projekt Sun+Dead, ve kterém s ním hraje jeho syn na bicí. K vidění bude 15. září na Pontonu Headlineru v Praze, který pro vás chystáme.

   

  Jak bude nová deska Please The Trees znít, napovídá trailer, který k ní kapela připravila.

  Group
   
   

  Kdo v posledních letech Please The Trees viděl naživo, tak ví, že původně melancholická a něžná kapela podstatně zdivočela a její vystoupení mají občas až apokalyptický průběh, se silnou porcí rockové psychedelie. To odráží i nové album: „Myslím, že se nám podařilo na nahrávce zachytit živelnost a atmosféru koncertu,“ říká Havelka spokojeně.

  kde působili třeba The Stooges a MC5, a ve studiu, ve kterém nahrávají naše oblíbené kapely, s chlápkem, který dělal třeba s Akron/Family, Liars, Swans, Deerhunter, A Place To Bury Stranger nebo Father John Misty. Byla to výzva. Přesně jsme věděli, jak to chceme. Že to chceme extrémní. Lepší místo a podmínky jsme si v danou chvíli neuměli představit. Nahrávání s Jonathanem se naproti tomu dlouho dopředu plánovalo, připravené písničky jsme rozebrali a hledali jejich potenciál, rok se míchalo... Teď nám do toho nikdo nemluvil, nahráli jsme to, jak to bylo,“ vysvětluje frontman.

  V Americe vznikalo o tři roky dříve i předchozí album A Forest Affair, které produkoval zkušený Jonathan Burnside. Nabízí se tak otázka, v čem to bylo tentokrát jiné a jak celou zkušenost skupina s odstupem vnímá. „Jiné prostředí, jiný přístup, jiné souvislosti. Nahrávali jsme ve městě, kde vznikl Motown,

  Věci děláme na cestě. Na nahrávce je vše první nebo druhý náběr. Vokály jsem natočil na konci turné stejným způsobem – během jednoho odpoledne ve studiu Rivington66 v New Yorku s Philem Weinrobem. Na desce není jediný střih, občas jsem dohrál tu a tam nějakou kytaru. A Chris nahrál kytaru ve skladbě Consider Death a syn­ťák v Missing Feeling Nothing,“ popisuje netradiční vznik nahrávky Havelka.

  Polygon
   
   

  4

  GraphicLine

  story

  3

 • GraphicLineGraphicLine

  Chceme se vzepřít obecně vžitým postupům v tom, jak správně má fungovat kapela

  Rectangle
   
  GraphicLineGraphicLine

  koncert

  Vedle toho, že Please The Trees zkoušejí nové skladby, občas vystupují se sborem seniorů Elpida. Těsně před vydáním novinky se bude 18. a 19. září za účasti Please The Trees konat už čtvrtý Koncert pro Šumavskou divočinu, přímo v srdci hraničních hor, v autocampu Horní Vltavice. Kapela zve o den dříve, tedy 17. září, na celodenní poznávací pochod národním parkem.

   

  o narušení procesu ‚kariéry‘ určováním si vlastních pravidel. Bez frustrací a potřeby se vykřičet ze křivd. Jasný názor, vize, postoje. Jde nám o to nikdy neustrnout na místě, neustále se vyvíjet, hledat a posouvat vlastní hranice,“ napsali Please The Trees.

  Už jen kvůli tomu si jejich novinka zaslouží alespoň jeden pozorný poslech.

  Své záměry Please The Trees vysvětlili ve speciálním prohlášení: „Chceme se vzepřít obecně vžitým postupům v tom, jak správně má fungovat kapela, její management a servis nahrávací společnosti v souvislosti s propagací nového alba. Prakticky nám nejde o nic jiného než o naplnění potřeby tvořit bez ambic někomu se líbit. Měřítkem úspěchu nám bude pocit sounáležitosti s lidmi, které bude naše vystoupení či nahrávka zajímat, pocit sdílení, komunikace, komunitního soužití, či dokonce, dejme tomu, jakési spiklenectví. Jde nám o to vrátit rock‘n‘roll tam, kde vznikl, to znamená ven, do ulic. Jde nám

  Také koncerty k vydání alba se ponesou v poměrně nezvyklém duchu: hrát se bude na nečekaných místech, z putovního pódia umístěného na valníku nebo tour-trucku, chceme-li použít vznešenou formulaci. V plánu jsou dva koncerty denně, po dobu osmi dní. První vždy kolem poledne naprosto spontánně, ideálně před školou, gymnáziem, univerzitou nebo jiným vzdělávacím zařízením. Druhé, večerní vystoupení pak bude oznámeno a pořádáno ve spolupráci s místní promotérskou skupinou.

  Polygon
   
   

  4

  GraphicLine

  story

  4

 
×
Čtete:
2015/9
Please the Trees

Hlášky

Keith Richards

Rozhovor

War on Drugs

Song Story

Kate Bush

Vzpomínka

Romek Hanzlík

Anketa

Stalo se 3

Rozhovor

Joe Bonamassa

Story

Twisted Sister

Enface

Mucha

Čerstvé (z)boží

Inheritance

Insider

Veronika Douglas

Story

Kurt Cobain

Rozhovor

Lavagance

Enface

Shinedown

Test

H-D Kvíz

Rozhovor

Derrick Morgan

Story

David Gilmour

Ženský element

Lauren Mayberry

Televize

Videorama

Výročí

Kalendárium

Hip Hop

Elementy ulice

Klasika 1/2

Teď vážně

Klasika 2/2

Jarmila Novotná

Folk

Bez cancáku

Hard & heavy

Ocelové srdce

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary!

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Mluvené slovo

Nechte si vyprávět

Odjinud

Mimochodem

Recenze

Recenze měsíce

Recenze

Recenze 17. 9. 2015

Recenze

Recenze 3. 9. 2015

Duel

Voxel

Naživo

Maella, eFeM, Kuba Alexa

Naživo

Jim Adkins

Naživo

Zebra Katz

Naživo

Eurotrialog

Naživo

Brutal Assault Festival

Naživo

INTERPOL

Naživo

Kings of Leon

Naživo

HALESTORM

Naživo

Grape festival 2015

Naživo

Cocotte Minute

Naživo

Trutnoff 2015

Naživo

Okoř 2015

Naživo

Adrian T. Bell, Tony Key, Ira Mimosa, Dead Sailor

Tipy

Kam vyrazit?

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.