Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Editorial

Editorial

Novinky

Co se děje

Zaostřeno

EOST

Návrat (do) Extáze

Obrazem

Očičkem Nožičky

Zaostřeno

Lukemo

Zpěvák Clou má novou kapelu

Zaostřeno

Red Bull

Headparáda

Redakční tipy

Ve studiu

5 otázek pro... James Cole

Můj soundtrack

Martin Škoda

Při nákupech myslím na Kapitána Dema

Čerstvé (z)boží

Jet 8

Headliner

Imagine Dragons

V Praze jsme objevili absint

TOP

12 skvělých zpěváků, kteří neumí zpívat

Téma

Komu svědčí doba nezávislosti?

Televize

Videorama

Headliner

Emma Smetana

Hluchoněmá ve studiu

Rozhovor

Three days Grace

Hlášky

Kurt Cobain

Enface

Tindersticks

Všechno na svém místě

Móda

Hudba a boty

Walking In My Shoes

Enface

The 1975

Přidrzlí zachránci popu

Art

7 nej britpopových obalů

Insider

Prokop Holoubek

České kapely jezdí ven jen na návštěvu

Story

Guns N' Roses

Splněné přání nebo touha po penězích?

TOP

11 hudebních hvězd, které nikdy neexistovaly

 • text Jarda Konáš

  foto profimedia

  které nikdy neexistovaly

  11
  hudebních hvězd,

   

  12

   

  top

  1

 •  

  Smolařský písničkář od Coenů

  Kinofily zbožňovaní bratři Coenové se v posledních letech párkrát odklonili od své typické komediální poetiky k serióznějším tématům. To je i případ tři roky starého snímku o folkaři, který se v šedesátých letech plácá z města do města, z klubu do klubu, bez sebemenšího zájmu okolí, přátel a především lidí z branže. Film zároveň citlivě a chytře vykresluje situaci, jaká v USA v hudebním průmyslu před více než padesáti lety panovala. Smolařského písničkáře hraje Oscar Isaac, který teď pár let stráví v roli pilotního esa Poe Damerona v nové trilogii Star Wars a kdo ví, jestli se jí někdy zbaví. Outsider Llewyn Davis je ale v jeho podání dylanovější než Dylan. Přiložené video sledujte pozorně, kromě Justina Timberlakea se v něm objeví i Adam Driver, který si s Isaacem střihl několik společných scén (jako jeho protivník) i v nových Star Wars. Svět je malý a Hollywood ještě menší.

  Llewyn Davis

  V nitru Llewyna Davise, 2013

  11

   
   

  12

   

  top

  2

 •  

  Revival, co měl být spíš comeback

  I český film má své hrdiny. Kapela Smoke z filmu Revival od Alice Nellis působila nejen sympaticky jako tahoun příběhu, ale fungovala dobře i v rámci propagace. Z rozhovorů s herci bylo cítit, jak je myšlenka společné kapely bavila. Snímek o „českých Stounech“, kteří se před čtyřiceti lety rozpadli a teď k sobě hledají cestu, aby si ještě jednou zahráli, patřil v roce 2013 jednoznačně k tomu lepšímu, co šlo z české produkce do kin – jedenáct nominací na Českého lva to potvrzuje. Překvapivě ani jednu z nich Revival neproměnil ve vítězství. Smoke se však ve filmu dali znovu dohromady, a dokonce na ně i po letech létaly kalhotky, což je pro každou kapelu přece ta nejlepší cena.

  Smoke

  Revival, 2013

  10

   
   

  12

   

  top

  3

 •  

  Oskarové pochlastávání na dně

  Zpátky k americkým písničkářům. Otis Blake, kdysi hvězda country a folku, už je za zenitem. Potlouká se po malých barech, šedesátka na krku a touha (minimálně) ještě jednou si zahrát na velkém pódiu se pomalu mění v nesplnitelný sen. Fenomenální Jeff Bridges za svůj výkon dostal Oscara, čemuž se nelze divit. Jeho pochlastávající zpěvák na dně kopce jménem sláva vzbuzuje lítost i posměch, zájem i odmávnutí rukou. Kritici i část diváků tvrdí, že oblíbený herec je jediným důvodem, proč se na film dívat, což není tak úplně pravda. Minimálně pro fanoušky muziky. Každý, kdo uvidí scénu se zvukařem, co to má na háku, si hned řekne: „To je přesný!“ A takových momentů je Crazy Heart plný.

  Otis Bad“ Blake

  Crazy Heart, 2009

  9

   
   

  12

   

  top

  4

 •  

  Zasvěcení mladého novináře

  Kdo by nemiloval tuto partu mániček, která ve filmu Na pokraji slávy uváděla mladého hudebního novináře do života? Nutno přiznat, že film je částečně biografický. Režisér a autor scénáře Cameron Crowe se v mládí skutečně živil hudební publicistikou a jako reportér jezdil s Led Zeppelin, Lynyrd Skynyrd nebo Eagles. A právě koktejl historek se všemi možnými interprety dal vzniknout fiktivní kapele Stillwater, která zosobňuje jak ducha powoodstockové scény, tak je zdrojem téměř archetypálních fórů točících se okolo hudebníků. Jeden příklad za všechny. Otázka v rozhovoru: „Larry, co ty jako basák přinášíš do Stillwater? V čem doplňuješ tu chemii?“ „No… hraju na basu!“ Dodejme ještě, že v USA v sedmdesátých letech skutečně kapela Stillwater existovala, nebyla však předobrazem pro film.

   

  Stillwater

  Na pokraji slávy, 2000

  8

   

  12

   

  top

  5

 •  

  Historky ze soulového snění

  Jedna z nejlepších rolí Eddie Murphyho, která mu dokonce vynesla Zlatý glóbus a nominaci na Oscara. Zatímco zbytek filmu Dreamgirls vychází ze skutečných hudebníků, Jimmy Early je jedinou od základů smyšlenou postavou příběhu, byť v sobě míchá leccos z Jamese Browna či Marvina Gaye. Pro herce netradičně jde o postavu tragickou, zpěvák je svědkem konce zlaté éry R&B a soulu a nemůže se vyrovnat s tím, že by měl po zbytek kariéry zpívat táhlé popové balady. Proto se rozhodne do toho ještě jednou pořádně šlápnout a jeho vystoupení v televizním přenosu a smutná zákulisní dohra patří mezi vrcholy celého snímku.

   

  Jimmy Early

  Dreamgirls, 2006

  7

   

  12

   

  top

  6

 •  

  Pohřební muzikant

  Další český zástupce v silné konkurenci zahraničních (byť fiktivních) hvězd. Je vidět, že Zdeněk Svěrák si Františka Louku psal na tělo. Je to starý mládenec, který se znelíbil dřívějšímu režimu, byl vyhozen z filharmonie a teď musí malovat náhrobní desky a přivydělávat si hraním na svatbách a pohřbech. Stále ví, jak na ženy, a neustále něco mírně rezignovaně, mírně cynicky komentuje. Scéna, kdy malému ruskému chlapečkovi, který mu zůstal po fingovaném sňatku, vypráví: „No vidíš, ještě dva tři výslechy, a budeš umět česky,“ musela rozesmát i toho největšího bručouna. Kolja bohužel neobsahuje žádnou hudební vložku jak ve filmu, tak v rámci propagace, jeho autoři však vysekli Oscaru při jeho získání roztomilou děkovnou řeč. Pojďme si ji připomenout.

   

  František Louka

  Kolja, 1996

  6

   

  12

   

  top

  7

 •  

  Hugh Grant za klávesami

  Když se v minulé dekádě vrátilo do módy osmdesátkové retro, bylo jen otázkou času, kdy se o tom začnou točit filmy a vyprávět vtipy. Romantická komedie Hudbu složil, slova napsal, zvládla oboje a Hugh Grant si střihl roli někdejšího frontmana skupiny PoP!, nyní stárnoucí hvězdičky odsouzené k věčnému zpívání jednoho hitu na večírcích pro paničky. Minimálně první polovina filmu si skvěle střílí z mainstreamu a popularity tehdejších novoromantických kapel jako byli Spandau Ballet nebo ABC, ve druhé půlce už je to zamilovaný film podle šablony. Pravdou ovšem zůstává, že retro videoklip fiktivní kapely PoP! s Hughem Grantem za klávesami i dodnes spolehlivě pobaví.

   

  Alex Fletcher

  Hudbu složil, slova napsal, 2007

  5

   

  12

   

  top

  8

 •  

  Poslední velký koncert

  Pokud jste tento film neviděli, měli byste chybu co nejdřív napravit. Stojí totiž na postavě prostopášného rockera Aldouse Snowa, který se poprvé mihl v komedii Kopačky. Nyní je z něj unuděná rocková hvězda, jejíž poslední deska byla totální propadák. Dostane poslední šanci, velký comebackový koncert v Los Angeles. Problém je, že Aldous totálně zevlí v Londýně a o cestu přes oceán se tak musí postarat asistent jeho manažera a lehký nekňuba. Komediálních zápletek si na této road movie užijete dost, fantastický je ovšem soundtrack. Tvůrci si utahují jak z amerického popu v podobě lascivní zpěvačky Jackie Q, tak z přežitého britrocku Aldouse a jeho projektu Infant Child. Gagů a narážek na současné hudební trendy najdete ve filmu nepočítaně, jako bonus tvůrčí tým připravil hned několik videoklipů obou fiktivních hvězd. A Rusell Brand se v roli Aldouse Snowa vyloženě rochní.

   

  Aldous Snow

  Dostaň ho tam!, 2010

  4

   

  12

   

  top

  9

 •  

  Dekadentní zrcadla Kraftwerk

  Bratři Coeni mají v našem žebříčku druhý zářez. Skupina Autobahn z filmu Big Lebowski se sice nedočkala žádného svého klipu ani krátkého hudebního vstupu, ale v kultovním filmu hraje tak zásadní roli, že si ji fanoušci brzy zamilovali a dnes můžete sehnat nejen trička, ale i dětské dupačky se zobrazením kapely. Autobahn, jejíž členy si zahráli Peter Stormare, Torsten Voges a Flea z Red Hot Chili Peppers, je německá dekadentní skupina, která natočila jednu desku a pak se její členové živili všelijak, pornem i zločinem. V době setkání s hlavním hrdinou už je z nich trojice nihilistů na hranici kriminálu, komických i děsivých zároveň. Předobrazem skupiny Autobahn byli němečtí Kraftwerk, na což jasně odkazuje režisérská dvojice záběrem na obal desky.

   

  Autobahn

  Big Lebowski, 1996

  3

   

  12

   

  top

  10

 •  

  U nebeskýho báru

  Ano, došlo i na mimozemšťany. A druhé místo si zasloužili z důvodu, že jejich hudba to dotáhla jednoznačně nejdál. Melodie jejich skladby původně univerzálně nazvané Cantina Song se totiž stala jednou z nejcoverovanějších filmových skladeb všech dob – portál YouTube je plný dalších hudebníků, kteří s motivem pracují, hned několik muzikantů s Ash v čele dokonce na melodii postavilo studiové nahrávky a sem tam je hrají na koncertech. A protože George Lucas je puntičkář, který dotahuje každý detail, tak i tato skupina má svůj vlastní příběh. Ačkoli ani jedno ve filmu nezazní, slavná skladba se jmenuje Mad About Me a plný název kapely zní Figrin D‘an and the Modal Nodes. Ještě dodejme, že autorem chytlavé melodie mísící v sobě ragtime s barovým swingem je John Williams.

   

  Cantina Band

  Hvězdné války: Nová naděje, 1977

  2

   

  12

   

  top

  11

 •  

  Vánoce jsou všude kolem

  Tady není co řešit. Absolutní vítěz jedné vánoční hitparády, všech filmových žebříčků a hlavně našich srdcí. Richardu Curtisovi, scenáristovi i režisérovi filmu Láska nebeská, se podařilo napsat postavu tak dokonale, že některé scény zlidověly a jeho hlášky jako „Nekupujte si drogy, staňte se hvězdou a budete je mít zadarmo“, si dnes lidí citují podobně jako Cimrmany. Billy Mack má všechno. Charisma, hlas, sexappeal, šikovného tlustého manažera (na něj nezapomínejte!) a vánoční hit, se kterým natrhl pozadí o generaci mladším konkurentům Blue, o kterých si navíc myslí, že mají malá… Však vy si tu scénu pamatujete.

   

  Billy Mack

  Láska nebeská, 2003

  1

   
   
   

  12

  top

  12

 
×
Čtete:
2016/2
11 hudebních hvězd, které nikdy neexistovaly

Story

Simple Plan

Úspěch v nepřízni kritiky

Fenomén

Jazzová sekce

Připomínka historické důležitosti

Rozhovor

Alice

Hudba je převlečený čas

TOP

9+1 na kost promrzlý klip

Enface

Jack Garratt

Budoucí hvězda roku

Nominace

Kdo dostane Apollo

Rozhovor

Greg Dulli

Dobu počítám podle alb

Story

Smack

Ten, který prý kurví rap

Story

Parov Stelar

Muž co míchá čokoládu a chilli

TOP

Klub výjimečných

Výročí

Cpt. Beefheart

Muž, který rozkopl dveře

Songstory

Vltava

Marx, Engels, Beatles

Enface

Wolfmother

Z hvězd zase na start

Story

David Rodigan

Pouštět reggae

Rozhovor

Adam Ďurica

Pop je odkázaný na lásku

Vizuál

Leif Podhajský

Digitální spiritualista

Retro

The Supremes

Velká soulová mašina

TOP

Nejlepší hudební seriály

Rozhovor

Therapy?

O slávě, koksu a vytrvalosti

Ženský element

Halsey

Hudba pro mladé dospělé

Kvíz

Headliner test

Hip Hop 1/2

Elementy ulice

Hip Hop 2/2

J5

Je to hra a každý má specifickou roli

Heavy 1/2

Natvrdo

Heavy 2/2

Todd Kerns

Klasika

Teď vážně

Indie

Ty kytary!

Folk

Bez cancáku

Jazz a blues

Bluesbar

EDM

MDMA

Alternativa 1/2

Kroky podzem

Alternativa 2/2

Čtvrtstoletí písniček na přání

Mluvené slovo

Vyprávěj

Recenze měsíce

Rihanna

Recenze měsíce

Sia

Recenze

18. února 2016

Recenze úvod

4. února 2016

Duel

Emma Smetana

What I've Done

Recenze

SMS Recenze

Naživo

Vinyla 2015

Tvrdohlavě a bez kompromisů

Naživo

Mutemath

Černé plíce nedoceněných jedničkářů

Naživo

The Ecstasy of Saint Theresa

Dojemný návrat

Naživo

TWENTY ONE PILOTS

PARTY NA 110 procent

Naživo

Peter Hook

Jen tak se dotýkat z povzdálí

Naživo

Matěj Benko

Amatérismus hvězdných planet

Naživo

Vložte kočku

S malou pomocí přátel

Naživo

Therapy?

Zas a znova

Naživo

Three Days Grace

Mílý rock a děsná zima

Naživo

Slipknot

Totální smršť do lidí

Naživo

Ellie Goulding

Zábava až na konci

Kalendárium

Památné dny

Tipy

Kam vyrazit?

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.