Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Editorial

Editorial

Novinky

Co se děje

Zaostřeno

EOST

Návrat (do) Extáze

Obrazem

Očičkem Nožičky

Zaostřeno

Lukemo

Zpěvák Clou má novou kapelu

Zaostřeno

Red Bull

Headparáda

Redakční tipy

Ve studiu

5 otázek pro... James Cole

Můj soundtrack

Martin Škoda

Při nákupech myslím na Kapitána Dema

Čerstvé (z)boží

Jet 8

Headliner

Imagine Dragons

V Praze jsme objevili absint

TOP

12 skvělých zpěváků, kteří neumí zpívat

Téma

Komu svědčí doba nezávislosti?

Televize

Videorama

Headliner

Emma Smetana

Hluchoněmá ve studiu

Rozhovor

Three days Grace

Hlášky

Kurt Cobain

Enface

Tindersticks

Všechno na svém místě

Móda

Hudba a boty

Walking In My Shoes

Enface

The 1975

Přidrzlí zachránci popu

Art

7 nej britpopových obalů

Insider

Prokop Holoubek

České kapely jezdí ven jen na návštěvu

Story

Guns N' Roses

Splněné přání nebo touha po penězích?

TOP

11 hudebních hvězd, které nikdy neexistovaly

Story

Simple Plan

Úspěch v nepřízni kritiky

Fenomén

Jazzová sekce

Připomínka historické důležitosti

Rozhovor

Alice

Hudba je převlečený čas

TOP

9+1 na kost promrzlý klip

Enface

Jack Garratt

Budoucí hvězda roku

Nominace

Kdo dostane Apollo

Rozhovor

Greg Dulli

Dobu počítám podle alb

Story

Smack

Ten, který prý kurví rap

Story

Parov Stelar

Muž co míchá čokoládu a chilli

TOP

Klub výjimečných

Výročí

Cpt. Beefheart

Muž, který rozkopl dveře

Songstory

Vltava

Marx, Engels, Beatles

Enface

Wolfmother

Z hvězd zase na start

Story

David Rodigan

Pouštět reggae

Rozhovor

Adam Ďurica

Pop je odkázaný na lásku

 • text ŠÁRKA HELLEROVÁ

  foto mária švarbová

  Adam Ďurica

  Pop je odkázaný na lásku

   

  7

   

  rozhovor

  1

 • Slovenský zpěvák Adam Ďurica doma v těchto dnech slaví úspěch se svým loňským albem Mandolína. Kvůli dobrým ohlasům se rozhodl vyrazit i za hranice, a tak zahraje také
  15. února v Lucerna Music Baru. Rozhovor pro Headliner vznikal v den, kdy se svět dozvěděl o úmrtí Davida Bowieho.

   

  „Přiznám se, že jsem k Bowiemu neměl žádný zvláštní vztah,“ začal překvapivě upřímnou odpovědí jeden ze současných talentů slovenského popu.


  Bowie vás minul?

  Ať mě za to třeba ukamenují, ale jeho tvorba mě nějak obešla. Samozřejmě se nesmazatelným způsobem zapsal do světové hudby, ale já si jeho písničky nikdy moc nepouštěl. Znal jsem od něj samozřejmě The Man Who Sold The World, kterou zpívala Nirvana, ale není to žádná má srdcovka.

  Debutové album Cukor a soľ jste vydal před deseti lety. Ovšem zdá se, že opravdu pořádně se vaše kariéra rozjela předloni díky úspěšným singlům z alba Mandolína. Je to tak?

  Přesně tak. Své sólové tvorbě se věnuji jedenáct let a minulý rok se to všechno zlomilo. Singly Neľutujem a Mandolína už jsou dva roky staré, ale celé album Mandolína je z loňska. Díky těm hitům mám teď úspěch a snažím se ho co nejvíc využít. Pracuji na tom, aby přetrval. Aby to nebylo jen tak, že zazářím a zhasnu.


  Proč myslíte, že jste zazářil právě teď? Děláte něco jinak?

  Náhoda to asi nebude, ale vždy jsem hudbu dělal nejlépe, jak jsem uměl. Vždycky jsem do toho dával všechno, a to jsem udělal i tentokrát. Ale něco se přece jen změnilo. Začal jsem co nejvíc využívat producenty. Dosud jsem si docela dost věcí dělal sám,

   
   

  7

  rozhovor

  2

 • protože mám své studio a chtěl jsem v něm pracovat. Využil jsem ho i nyní a velká část toho, co jsem sám nahrál, se dostala na desku. Ale těch třicet nejdůležitějších procent dodělali producenti, na které jsem se v minulosti obracel méně. Na Mandolíně je jich dokonce několik.


  Proč jste spolupracoval s více producenty?

  Chtěl jsem dosáhnout pestrosti a svěžesti alba. Všechny písničky patří pod společný jmenovatel, a tím je pop. To je doufám cítit. Chtěl jsem ale, aby byly různorodé, aby se lišily náladou. To se povedlo, když porovnáte třeba Mandolínu a Trest smrti, je to úplně něco jiného. Jsou to největší protipóly desky. Mám ohlasy, že někteří lidé dokonce album poslouchají tak, že přeskakují písničky známé z rádia a nacházejí na něm raději nové věci.


  Který z producentů byl nejbližší vašemu hudebnímu cítění?

  To se nedá říct. Každý je úplně jiný. Nejvíc písniček jsem udělal společně se zpěvákem ze skupiny Hex Ďuďom (Petr Dudák, pozn. red.). S ním jsme vytvořili kouzelnou dvojici. Znám ho dlouho, ale nikdy předtím jsem s ním nedělal. Zkusili jsme to spolu a sedlo nám to. Právě ty největší pecky jsme udělali dohromady. A to mám na desce i producenta ze Švédska. Ten nahrával právě písničku Trest smrti. Od začátku jsem o ní věděl, že nepůjde do rádia, přece jen je to trochu jiný typ skladby. Ale je skvěle udělaná. Myslím, že je opravdu na evropské úrovni, producent

   

  Dělám hudbu pro obyčejné lidi

   
   

  7

   

  rozhovor

  3

 •  
   

  Adam Ďurica je zmožený láskou a jeden život mu nestačí.

  Adam Ďurica – Mandolína

   
   

  Maurits Carlsson ji udělal skvěle. Nicméně s Ďuďom, kterého mám kousek od sebe v Bratislavě, jsme vytvořili tým, který sedne slovenskému posluchači.


  Další v týmu je váš textař Vlado Krausz. Otextoval jste některou z písniček na albu Mandolína sám?

  Ano, jednu. Jmenuje se Víla. S Vladem jsem spolupracoval už na první a druhé desce, pokaždé napsal asi dva texty. Teď kromě Víly otextoval všechno.


  U oněch dvou předloňských hitů jste Krauszovi zadal, že chcete vyznání lásky pro svou přítelkyni Kiku. Vždy mu navrhujete témata?

  Album Mandolína vzniklo dvěma způsoby.

  U poloviny písniček jsem napsal hudbu a na ni se složil text, u druhé naopak existoval text jako první. K písním, u nichž byla první hudba, jsem vždy přidal třeba dvě slova, kterými jsem určil téma. Vlado to pak dokončil. Druhá část byly jeho volné texty, které jsem zhudebnil. Dá se říct, že nám to jde z obou stran.

   
   

  7

  rozhovor

  4

 •  

  Duet Miesta nazpíval Ďurica se Zuzanou Smatanovou.

  Zuzana Smatanová a Adam Ďurica – Miesta

   
   
   

  To, co jsem si vysnil, dnes prožívám a tím si dobíjím baterky.


  Loni jste se stal zpěvákem roku v televizní anketě OTO, Osobnost televizní obrazovky. Co to pro vás znamená?

  Že si obyčejní lidé myslí, že jsem zpěvák číslo jedna. A já dělám hudbu pro obyčejné lidi, takže pro mě to je úspěch. Ale vážil bych si každé ceny, i od hudební akademie. Populární hudba neexistuje bez popularity, a já dělám populární hudbu.


  Vím, že to není první úspěch, dřív jste byl například nominovaný na Slávika. Přesto, cítíte teď výraznou změnu?

  Rozhodně. Máme plný kalendář, hodně koncertujeme. Vyprodali jsme turné, mohli přidat na únor koncerty a rozhodli jsme se udělat koncert v Praze. To je to, co jsem si vždy přál. Vlastní koncerty, na které přijdou fanoušci kvůli mně. Žádný festival, ale vlastní koncert. Za celým turné budou jako tečka speciální koncerty v Bratislavě a v Košicích.


  Vaše druhé album se jmenovalo Dávno zomrel Rock ‘n’ Roll. To si myslíte?

  Ano i ne. Určité věci odešly. Myslím, že u některých velkých hvězd, které žily tvrdý rock‘n‘roll, se životní styl značně změnil, ale rock‘n‘rollová muzika určitě nezemřela. A žije s těmi lidmi, kteří to dřív opravdu prožívali, jen dnes nežijí tak divoce jako kdysi. Kdyby tak žili dál, tak by tu třeba takový Keith Richards už nebyl.

  Když jste před deseti lety vydával debut, jaké jste měl ambice?

  Neměl jsem velké představy. Bylo mi sedmnáct a všechno pro mě bylo nové. Moc jsem nad tím nepřemýšlel. Prostě jsem byl mladý kluk, který má svůj sen. A prakticky si ho od té doby nějakým způsobem žiju. Změnilo se hodně věcí, ale to, že si plním sen a ten se stává realitou, je pro mě velmi podstatné.

  Co vaše přítelkyně Kristýna na vaše hudební vyznání lásky říkala?

  Hned si ty písničky zamilovala. Jí se líbí všechny mé skladby.


  Zmínil jste, že máte své vlastní nahrávací studio. Produkujete i cizí hudbu?

  Teď už ne. Dřív jsme s bratrem nějakým kapelám pomáhali, ale už to neděláme a využíváme studio jen pro vlastní účely. Bratr s námi nyní jezdí jako zvukař.

   
   

  7

  rozhovor

  5

 •  
   

  Můj dnešní úspěch stojí na mém vlastním hitu, ne na písničce z talentové soutěže

   

  Co je vaše srdcová hudba? Mluvíme o rock‘n‘rollu, ale sám se hlásíte spíš k popu.

  Zajímá mě vlastně všechno, co nějak ovlivňuje pop music. Na ní mě baví právě to, jak se do ní dostávají prvky ze všech žánrů. Tu z jazzu, tu z něčeho jiného. Když se z nějakého žánru vzešlého z klubů stane velmi populární věc, jako třeba z dubstepu, brzy to pronikne do popu. Jsem posluchač jako každý jiný. Dnes už není moc takových těch skalních fanoušků, kteří by měli celou diskografii jednoho interpreta. Spíš si všichni vybíráme. Člověk si dá do playlistu The Weeknd, za něj si dá Taylor Swift a za ně třeba Chinaski. I já funguju na singlech, dnes je taková doba.

  Které z žánrů tedy necháváte pronikat do své hudby?

  Všechno, co se do ní hodí. Třeba písnička Tak to vidím ja ze seriálu Zoo je jasně popová. Má ale folkový základ, kytary a moc pěkný dubstepový spodek.


  Většina vašich písniček je o lásce...

  No to je jasné. Láska je věčné téma a do popu patří. Ten žánr je už roky odkázaný na lásku. A to jinak nebude. Zpívali o ní už Beatles a všem se to líbilo. I dnes jsou největší hity o lásce. To asi nikdy nezměníme a mně to vůbec nevadí.

   
   

  7

  rozhovor

  6

 • Máte interprety, které jste si oblíbil právě pro jejich texty?

  V Čechách a na Slovensku se mi líbí třeba texty Michala Horáčka a Richarda Müllera. Samozřejmě mám rád Vlada Krausze, který píše i pro další zpěváky. A zvenku Leonarda Cohena, to je jasné. Někteří zpěváci mají některé texty povedené a jiné slabší, takový je podle mě třeba Ed Sheeran.


  Do povědomí jste se Slovákům poprvé dostal díky účasti v Superstar.

  Já na to nevzpomínám nerad. Byl jsem v úplně první slovenské sérii a na základě toho, že jsem se tam ukázal, si mě všiml Universal a nabídl mi, abych natočil album. A to jsem v soutěži ani neměl žádný velký úspěch. Například Karel Gott dodnes vzpomíná, že vystoupil v soutěži Hledáme mladé talenty. I já jsem začal v talentové soutěži. Hodně lidí o tom nechce mluvit, ale proč ne? Je to součást šoubyznysu.


  Ty první série Superstar také měly větší dopad než dnes.

  Měly, já byl hodně populární. Ale časem to upadalo, nemohl jsem jet na vlastní turné. Dneska je to reálnější. Můj dnešní úspěch stojí na mém vlastním hitu, v té soutěži zpíváte cizí písničky. Nyní zpívám originál, moje písničky nikdo nezazpívá líp než já. Nemusím zpívat ani tak dobře, ale zpívám to já. To mají lidé rádi.

   

  Adam Ďurica

  Osmadvacetiletý zpěvák ze slovenského Hlohovce má na kontě tři alba. Debutoval před deseti lety deskou Cukr a soľ, kterou nahrál u Universal Music poté, co si ho tato vydavatelská společnost vyhlédla na základě vystoupení v první řadě slovenské Superstar. Druhé album Dávno zomrel Rock ‘n’ Roll z roku 2011 si celé produkoval sám. Loni vydal desku Mandolína. Singly Neľutujem a Mandolína se chytly v rádiích a píseň Tak to vidím ja je titulní skladbou nového slovenského seriálu Zoo.

   

  Takto to vidí Adam Ďurica, když se nechá lehounce ovlivnit dubstepem.

  Adam Ďurica – Tak to vidím ja

   
   
   
   

  7

  rozhovor

  7

 
×
Čtete:
2016/2
Adam Ďurica: Pop je odkázaný na lásku

Vizuál

Leif Podhajský

Digitální spiritualista

Retro

The Supremes

Velká soulová mašina

TOP

Nejlepší hudební seriály

Rozhovor

Therapy?

O slávě, koksu a vytrvalosti

Ženský element

Halsey

Hudba pro mladé dospělé

Kvíz

Headliner test

Hip Hop 1/2

Elementy ulice

Hip Hop 2/2

J5

Je to hra a každý má specifickou roli

Heavy 1/2

Natvrdo

Heavy 2/2

Todd Kerns

Klasika

Teď vážně

Indie

Ty kytary!

Folk

Bez cancáku

Jazz a blues

Bluesbar

EDM

MDMA

Alternativa 1/2

Kroky podzem

Alternativa 2/2

Čtvrtstoletí písniček na přání

Mluvené slovo

Vyprávěj

Recenze měsíce

Rihanna

Recenze měsíce

Sia

Recenze

18. února 2016

Recenze úvod

4. února 2016

Duel

Emma Smetana

What I've Done

Recenze

SMS Recenze

Naživo

Vinyla 2015

Tvrdohlavě a bez kompromisů

Naživo

Mutemath

Černé plíce nedoceněných jedničkářů

Naživo

The Ecstasy of Saint Theresa

Dojemný návrat

Naživo

TWENTY ONE PILOTS

PARTY NA 110 procent

Naživo

Peter Hook

Jen tak se dotýkat z povzdálí

Naživo

Matěj Benko

Amatérismus hvězdných planet

Naživo

Vložte kočku

S malou pomocí přátel

Naživo

Therapy?

Zas a znova

Naživo

Three Days Grace

Mílý rock a děsná zima

Naživo

Slipknot

Totální smršť do lidí

Naživo

Ellie Goulding

Zábava až na konci

Kalendárium

Památné dny

Tipy

Kam vyrazit?

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.