-
Jak se vrtí zadkem na reggae
text Jakub Reindl
foto Jiří Grussman
Dancehall Queen
8
Fenomén
1
-
Nechte mě, abych vás vzal na jeden kouzelný ostrov uprostřed Karibiku. Ostrov, který, ač malý, tak světu dodává spoustu vjemů a talentů. Tak například King Tubby se jednoho dne rozhodl, že zvukové inženýrství posune na stejnou úroveň jako hudební skladatelství nebo muzikantství. A povedlo se. Bob Marley si řekl, že se stane největší světovou hudební hvězdou. A splnil to. Usain Bolt si usmyslel, že předběhne blesk. Nepodařilo se, ale jen asi o dvě desetiny sekundy. A co holky z ghetta, které umí tančit, tak jako nikdo jiný? Ty to také zvládly. Jak?
Že vám úvod článku nic neřekl a spíš vás zmátl? To se dalo čekat. Jestli se chceme k něčemu dobrat, musíme se vrátit na úplný začátek. Musíme se dostat k prapůvodnímu a nejsprávnějšímu významu slova dancehall, které dnes rezonuje světovou hudbou od diskotéky s Major Lazer až po hitparádové úspěchy nové desky Rihanny. Jenže ve skutečnosti to prostě není nic jiného než místo, kde se tančí. Tam, kde se tančí, hraje hudba. Ta se tedy neobejde bez přehrávače,
reprobeden a někoho, kdo ji pouští. Pokud jsou tyto komponenty na svém místě, to místo se pak jmenuje dancehall. A může jím být kdeco. Sál, dvorek, jakákoli místnost.
Co bylo první
Takže zapomeňte na to, že dancehall je hudební nebo taneční styl. Není! A přesto tímto slovem musíme jedno i druhé pojmenovávat. První používání tohoto slova se datuje do
8
Fenomén
2
-
Takhle se na Jamajce soutěží tanci. Sex je u toho až na prvním místě.
Dancehall queen stacey
Ska byl nejprve název tanečního kroku a až následně se začal používat i jako označení celého hudebního stylu
padesátých let na Jamajce. Tehdy si majitelé prodejen alkoholu plně uvědomili, že jim byznys bude lépe prosperovat, pokud nalákají zákazníky i na něco navíc. V tomto případě to byla právě hudba. To už zbýval jen krůček k organizaci vlastních mejdanů, kde se dal alkohol dál prodávat.
Čili tu máme majitele obchodu s lihovinami, který vlastní zvukový aparát a buď sám, nebo někým zastoupen, pouští lidem hudbu, kterou jen těžko uslyší v rádiu (v té tobě šlo o americké rhytm and blues a jeho vedlejší větev shuffle). To nemohlo skončit jinak než úspěchem. A taky že ano. Pro většinu populace se tyto první soundsystemy staly plnohodnotnou náhradou rádií a koncertů. Fanoušci je věrně následovali a klidně protančili celou noc, i když je druhý den čekala práce. To se na Jamajce v podstatě děje dosud, ač je situace už úplně jiná. Jak bylo výše řečeno, z reprobeden se linulo r’n’b a k němu již byly taneční kroky vymyšlené.
Jamajčané ovšem patří k nejinvenčnějším národům na světě, a tak netrvalo dlouho a přišli s něčím vlastním. Kdo se trochu orientuje, ví, že šlo o ska. Ska je jamajská odpověď právě na rythm and blues. Hrané hudebníky, kteří využili i své zkušenosti s hraním jazzu a karibských stylů jako mento nebo kalypso.
8
Fenomén
3
-
Na Jamajku dorazila největší hudební revoluce od založení prvních lokálních hudebních studií
Co se ovšem málo ví, je, že ska byl nejprve název tanečního kroku a až následně se začal používat i jako označení celého hudebního stylu, který v počátcích nesl i názvy jako bluebeat nebo jamaican shuffle. A tak to bylo i s rocksteady, které je mostem mezi ska a reggae. A opět… Jestliže Toots z kapely The Maytals zpíval Do the Reggay, nevyzýval tak k uchopení nástrojů a založení kapely, ale k tanci nového kroku. Na Jamajce jsou prostě hudba a tanec naprosto svázané, propojené a závislé jeden na druhém. Přirozeně.
Koloběh tanečních kroků
Ovšem toto je článek o Dancehall Queen, a ne historie jamajské hudby. Ač se to dá těžko oddělit, tak to zkusím. Tedy… Máme tu nepřetržitý koloběh nových tanečních kroků od časů ska až do dnešních dnů. Ale první soutěže Dancehall Queen se objevily až v roce 1992. Co se dělo do té doby? Tančilo se. Co jiného? V osmdesátých letech začalo docházet k zásadní změně. Rytmy s těžkou basou a údernými bicími ideální pro párové tance začaly být
8
Fenomén
4
-
Pokud šlo o to obléci se správně na večírek, hesla byla jasná: vyzývavost, sexualita, šperky a dokonalá paruka
v polovině dekády nahrazovány digitalizovanými instrumentálkami. Na Jamajku dorazila největší hudební revoluce od založení prvních lokálních hudebních studií.
To začalo přinášet obrovskou nadprodukci riddimů. Do té doby nebylo tak snadné skládat hudbu. Poté již nebylo zapotřebí velkého studia a celé kapely. Už stačil jen jeden producent. Tato nadprodukce měla za následek také to, že se začaly vymýšlet nové a nové taneční kroky. A na parketu se čím dál tím více vytvářely oddělené pánské a dámské skupiny. Někdy v té době začali někteří tanečníci a tanečnice vyčnívat, přinášet více vlastní invence. Někteří z nich získali téměř stejný status jako zpěváci a zpěvačky. Tehdy konečně je začali brát vážně i ostatní.
Hudebně již bylo završeno jakési rozštěpení reggae. Zjednodušeně: té pomalé tradičnější tváři se stále říká reggae, ale ta modernější,
taneční se označuje jako dancehall. Což vytváří menší zmatek. Někteří puristé na veškerou jamajskou hudbu od sedmdesátých let hledí jen a pouze jako na reggae, jiní striktně oddělují hudbu reggae a hudbu dancehallovou. No, nikdy nikdo neřekl, že to bude jednoduché. Každopádně, tehdy někdy vznikl tanec, kterému se také říká taneční sál… pardon, dancehall. Za jeho kmotra je označován tanečník Mr. Wacky, který tak zpopularizoval jeden taneční krok, až mu jeho jméno zůstalo. Řeč je o kroku jménem Bogle. Ten v terminologii patří do oldschool steps. Což je vcelku sranda, když si člověk uvědomí, že Jamajka v té době už za sebou měla tři dekády narvané originálními kreacemi jako Water Pumping, Shadow Move, Cool & Deadly nebo Della Move. Ale ještě stále jsem se pořádně nedostal k Dancehall Queen.
8
Fenomén
5
-
Podívejte se, jaká atmosféra jiskří vzduchem na soutěži Dancehall Queen.
Dancehall Queen Aga Bialon – Dancehall Challenge
Ač ti, kdo vymýšleli nové kroky, byli převážně muži, v machistickém prostředí dancehallu se zraky více stáčí na tančící ženy. K dancehallové módě vždy patřil u žen styl oblékání, který zakrýval jen to nepodstatnější. Pokud šlo o to obléci se správně na večírek, hesla byla jasná: vyzývavost, sexualita, šperky a dokonalá paruka. Je nutné připomenout, že právě jamajské dámy mimo jiné mají na svědomí návrat náušnic v nose nebo legín do moderní doby. A už nechybělo mnoho k tomu, aby se našla výmluva, proč postavit na pódium skupinku tanečnic a očekávat od nich ty nejkrkolomnější a zároveň nejsexuálnější taneční kreace.
Některé prvky obnášejí stojky na hlavě, výskoky zakončené provazem nebo naznačování sexuálního styku v oblíbené pozici „na koníčka“ či prachsprosté vrtění zadkem (to víte, twerk se neobjevil jen tak zčistajasna). Tak nějak vznikla taneční soutěž Dancehall Queen. Její první ročník v létě 1992 vyhrála legenda Carlene. A tato soutěž jede nepřetržitě dál do dnešních dnů.
8
Fenomén
6
-
Co je to?
Pum pum – v jamajském patois se jedná o jedno ze slangových označení pro ženský genitál.
Riddim – instrumentální verze songu. V reggae je již dlouho zažité, že na jeden hudební podklad nazpívá svoji verzi nepřeberné množství umělců. Vznikají tak celé riddimové řady a mnohé se recyklují již od šedesátých let.
Ještě nikdy ji nevyhrála žádná Evropanka, zato Japonka Junko má titul z roku 2002. Od devadesátých let se také tanec dancehall rozšířil po celém světě a dorazil i do České republiky. Od úsměvných začátků, kde nějaká lektorka hip hopu v televizi tvrdila, že se jedná o styl pocházející z Nizozemska, sice už uplynula nějaká voda, ale situace se mění jen pomalu.
Většina lektorek má znalosti omezené jen po Boglovy časy, pokud vůbec. Hodně slečen tento styl považuje za atraktivnější alternativu aerobicu. Ovšem nemalujme čerta na zeď. Zároveň mnoho jich pro styl dýchá a dychtí po dalších informacích. Díky tomu se po letech menších undergroundových soutěží poprvé v tomto roce v České republice uskuteční oficiální Dancehall Queen Contest, otevřená soutěž pro tanečnice ze všech koutů světa.
Vítězka klání, které se bude skládat z několika specializovaných kol, získává přímý postup na oficiální jamajské finále International Dancehall Queen. Je nutné vypichovat, že taková příležitost se tu doposud nikdy
neobjevila? Poprvé tedy 20. 5. 2016 v pražském Rock Café. Očekávejte večer nabitý dancehall atmosférou, plný neskutečných tanečních kreací, a jednu z vítězek International Dacehall Queen v porotě. To vše ošperkované živým vystoupením jamajského hudebního talentu jménem Gage.
8
Fenomén
7
-
ZÁKLADNÍ KROKY
8
Fenomén
8

Předchozí článek:
Indy: Ideální míra druhé puberty

Další článek:
Zakk Wylde: Hlavně nesmí dojít pivo