Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Editorial

Editorial

Novinky

Co se děje

Ve studiu

5 otázek pro … Prago Union

Zaostřeno

Glastonbury

Největší festival vzbuzuje kontroverzi

Zaostřeno

Žánrové ceny Anděl

Důstojnější, ale haproval zvuk

Obrazem

Očičkem Nožičky

Headparáda

Redakční tipy

Zaostřeno

Čistý festival

Zaostřeno

Deftones

Už to bude...

Můj soundtrack

Michaela Doubravová

Anojsem řekla u Eda Sheerana

Čerstvé (z)boží

Cocaine Party

Bordel za všech okolností

Headliner

Bára Poláková

Fakt jsem vyjukaná?

Fenomén

Jednou a dost

TOP

Máš na to!

Rozhovor

The Offspring

Už nikam nespěcháme

TOP

WTF

9+1 klip, které vypadají jako apríl

Enface

Kygo

Od fotbalisty k dýdžejské superstar

Rozhovor

Indy

Ideální míra druhé puberty

Fenomén

Dancehall Queen

Jak se vrtí zadkem na reggae

Hlášky

Zakk Wylde

Hlavně nesmí dojít pivo

Story

Last Shadow Puppets

Vedlejšák nejlepších kámošů

Téma

14 andělských objevů

Rozhovor

Years  & Years

Oslavujeme skutečnou sexualitu

Headliner

Gwen Stefani

To album mi zachráilo život

Televize

Videorama

Rozhovor

Beata Hlavenková

Story

Travis

Z hospody na Glastonbury

Rozhovor

The Lumineers

První deska byla jako první rande

Songstory

Tata Bojs

Virtuální duet

Enface

Klyne

Ať lidí tančí

Rozhovor

Radimo

Rap naživo a lesní školka

Jackie Crash

Pop punkový trip na ostrovy

Rozhovor

Toy Dolls

Považovali nás za vtip

TOP

12 vzrušujících bokovek

Insider

Pavel Fuksa

Jak předat pocit z hudby

Kvíz

Headliner test

Retro

Brian Eno

Nejlépe placená práce pro zbabělce

Vizuál

David LaChapelle

Zkáza s krásou

Průvodce

Hard Rock Cafe

Jak Dylan spustil revoluci

Rozhovor

King Charles

Enface

Patrick Wolf

Divočení všežravého vlka

 • text Antonín Kocábek

  foto archiv patricka wolfa

  Patrick Wolf

  Divočení všežravého vlka

   
   

  5

  enface

  1

 • Po třinácti letech od debutu zůstává britský multiinstrumentalista stále řazen mezi to progresivní, inovativní a zábavně svěží ze světa popu. Jedni ho mají za génia, jiní za velmistra hudebního kýče. Akustický písničkář i ikona elektronické scény, kterou si přizvala na pomoc i legendární Patti Smith, míří 12. dubna do Prahy s inovovanou a početnou kapelou.

  „Když jsem se setkal s Patti Smith, bylo to zrovna v komickém období mého života,“ vyprávěl Wolf před pěti lety redaktorovi The Independent. „Odehrál jsem koncert na festivalu Dylan Thomas ve Walesu a narazil na ni v hotelu, kde jsme všichni bydleli. Neznal jsem její hudbu, ale je velká fanynka dechových nástrojů, a když viděla moji sbírku, navrhla mi: Pojďme dnes udělat společnou show! Bylo to pěkně potrhlé udělat koncert takhle spontánně.“ Zpěvačka pak mladého všeuměla, který by snadno mohl být jejím

  synem, přizvala nárazově na několik ojedinělých koncertů a beneficí, spřátelili se a došlo k tomu, že v roce 2013 absolvoval po jejím boku celé turné k albu Banga. Jako hráč na violu a keltskou harfu.

  Dnes dvaatřicetiletého muzikanta uchvátily zvukové možnosti už v dětských letech. Jako jedenáctiletý si prý začal vyrábět vlastní hudební instrumenty z různé veteše. A v době, kdy jiní teprve začínají, už byl respektovaným producentem oceňovaným za to, jak dovedně dokáže skloubit zvuk klasických

   
   

  5

  enface

  2

 • Stejně jako nevím, zda moje další album bude death metal nebo dětský pop, nevím ani, zda je mým osudem prožít život s koněm, ženou nebo mužem

  nástrojů s elektronikou. Na pódium se prý poprvé dostal ve čtrnácti, když art-rockové kapele Minty sebevědomě nabídl, že s ní bude hrát na theremin. Tehdy si také zvolil svůj „vlčí“ pseudonym. Dnes zvládá stejně tak dobře ukulele, klávesové i smyčcové nástroje jako kytaru či baskytaru.

  Zabodoval už svým debutem Lycanthropy, který postupně vznikal osm let, až vyšel v létě roku 2003. „První album jsem natočil vlastně s čímkoli, co jsem tenkrát kolem sebe měl, se spoustou vášně, s koulema

  a laptopem. O zvuku a nahrávání jsem toho věděl strašně málo,“ svěřil se o mnoho let později v průvodním slově bilanční nahrávky Sundark and Riverlight. Kritika si u debutu pochvalovala vynalézavost, přesvědčivost, ale i opojnou náladovost a melodie. Ještě před vydáním Patrick Wolf rok studoval skladbu na Trinity College of Music. Nahrávka, v jejíchž textech se to hemží vlky a vlkodlaky, mladému muzikantovi otevřela dveře do hudebního světa. S druhým albem už byl považován za zavedené jméno a kromě vlastní

   
   

  5

  enface

  3

 •  

  Patrick Wolf – House

   
   

  Patrick Wolf – The City

   

  a nejvíce kreativní britská pop star.“

  Naživo jeho emotivní písně doprovází vyhlášená show; Patrick je známý svou zálibou v divokých kostýmech a výtvarných kreacích. Ruku v ruce s tím jdou i mnoholeté spekulace o jeho sexuální orientaci. Sám vzpomínal, jak bylo jeho vlastní váhání v pubertě zdrojem šikany a jak neměl jistotu ani po několika letech kontaktů s oběma pohlavími. V rozhovoru v roce 2007 dokonce se zjevným sarkasmem prohlásil: „Stejně jako nevím, zda moje šesté album bude death metal nebo dětský pop, nevím ani, zda je mým osudem prožít život s koněm, ženou nebo mužem. Což činí můj život snazším.“ V roce 2008 ale médii prošla kauza, že byl zpěvák surově a do krve zmlácen ochrankou za to, že se s přítelem veřejně líbali na Madonnině koncertu ve Wembley. A v prosinci 2010 se na Wolfově Twitteru objevila zpráva, že vstoupil do registrovaného partnerství s Williamem Pollockem, se kterým se seznámil na večírku BBC.

  Zatímco při minulé pražské návštěvě byl celý koncert postaven na důrazu na akustické nástroje a emotivní podání, při kterém zpěváka doprovázela jen trojice spoluhráčů a některé skladby zazněly i bez doprovodu, aktuálně je už zas všechno jinak. Namísto excelentního vypravěčství a něžného vtahování do vlastního podivuhodného světa, tentokrát Wolf před koncertem v klubu Roxy slibuje „nekompromisní multi-pop a porci osmdesátkové tanečnosti“ za doprovodu inovované kapely s bohatou rytmikou.

  „Dnes jsem přiložil svoje ucho k zemi získává na síle. Je dobré si to připomínat.

  Ve skutečnosti se jmenuje Patrick Denis Apps, ale zvolený umělecký pseudonym jako by charakterizoval to, čím je výjimečný. Je uhrančivý, originální a nespoutaný. A málokterý text o něm neopomene uvést dnes již mnohokrát opakovanou charakteristiku, která se o něm objevila v The Observer. Patrick Wolf je podle něj „Nejradikálnější, nejvíce novátorská získává na síle. Je dobré si to připomínat.

  tvorby ho jako hosta přizvali a řadu koncertů odehrál i s Chicks on Speed, Arcade Fire, CocoRosie nebo Owenem Pallettem. Následující čtyři alba vydával v pravidelném dvouletém intervalu.

   
   

  5

  enface

  4

 •  

  Patrick Wolf – Wind in the Wires

   

  a slyšel dusot tančících medvědů i řev ze
  stísněného davu. Ty pochmurné příběhy nás matou, ale já chci jen zdivočet, probudit získává na síle. Je dobré si to připomínat.

  ten divoký zvuk,“ komentoval v únoru nový materiál s narážkou na plánovaný název desky i prvního singlu na svém webu. Server DIY Magazine následně přišel s informací, že novinka Wildawake vyjde už v květnu na značce Bloody Chamber Music. Obratem se ale ukázalo, že šlo o falešný poplach a že na albu se sice pracuje, ale termín jeho vydání (v polovině března, kdy vzniká tento článek) ještě jasný není.

  Ve světě prefabrikovaných a vykalkulovaných hudebních hvězdiček, které od zaměnitelnosti zachraňují jen skandály nehudebního charakteru, je Patrick Wolf stále výraznou ikonou, jejíž význam neuvadá, ale naopak získává na síle. Je dobré si to připomínat.

   
   

  5

  enface

  5

 
×
Čtete:
2016/4
Patrick Wolf: Divočení všežravého vlka

Ženský element

Kesha

Bláznivý a krásný život?

Heavy 1/2

Natvrdo

Heavy 2/2

Crossfaith

Hip Hop

Elementy ulice

Folk

Bez cancáku

Klasika

Teď vážně

Indie

Ty kytary!

Jazz a blues

Bluesbar

Alternativa 1/2

Kroky podzem

Alternativa 2/2

Josef Jindrák (Polí 5)

Ztraceno v překladu

EDM

MDMA

Mluvené slovo

Vyprávěj

Recenze měsíce

Pet Shop Boys

Super

Recenze

21. 4. 2016

Recenze

7. 4. 2016

Duel

Lucie Bílá

Hana

SMS REC

SMS Recenze

Naživo

Narozeniny Radia RockZone

Naživo

Lenka Dusilová

Naživo

Skepta

Naživo

Charles Aznavour

Naživo

Emma Smetana

Naživo

Mass

Božský Dyk a střípky hvězdného světa

Naživo

Trikot

Blízké setkání třetího druhu

Naživo

Mandrage

Diskopříběh z Plzně

Naživo

Adrian T. Bell

Koncert s nádechem luxusu

Kalendárium

Památné dny

Tipy

Kam vyrazit?

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.