Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Editorial

Editorial

Novinky

Co se děje

Ve studiu

5 otázek pro … Prago Union

Zaostřeno

Glastonbury

Největší festival vzbuzuje kontroverzi

Zaostřeno

Žánrové ceny Anděl

Důstojnější, ale haproval zvuk

Obrazem

Očičkem Nožičky

Headparáda

Redakční tipy

Zaostřeno

Čistý festival

Zaostřeno

Deftones

Už to bude...

Můj soundtrack

Michaela Doubravová

Anojsem řekla u Eda Sheerana

Čerstvé (z)boží

Cocaine Party

Bordel za všech okolností

Headliner

Bára Poláková

Fakt jsem vyjukaná?

Fenomén

Jednou a dost

TOP

Máš na to!

Rozhovor

The Offspring

Už nikam nespěcháme

TOP

WTF

9+1 klip, které vypadají jako apríl

Enface

Kygo

Od fotbalisty k dýdžejské superstar

Rozhovor

Indy

Ideální míra druhé puberty

Fenomén

Dancehall Queen

Jak se vrtí zadkem na reggae

Hlášky

Zakk Wylde

Hlavně nesmí dojít pivo

Story

Last Shadow Puppets

Vedlejšák nejlepších kámošů

Téma

14 andělských objevů

Rozhovor

Years  & Years

Oslavujeme skutečnou sexualitu

Headliner

Gwen Stefani

To album mi zachráilo život

Televize

Videorama

Rozhovor

Beata Hlavenková

Story

Travis

Z hospody na Glastonbury

 • text Jarda Konáš

  foto archiv kapely

  Travis

   

  6

   

  Story

  1

 • Skotská čtveřice Travis vydává osmou studiovku Everything at Once. Jaký je vlastně příběh kapely, která existuje přes čtvrt století a ovlivnila celou generaci britských kytarovek s Coldplay v čele?

  V samotných začátcích bychom Travis nepoznali, protože prakticky šlo o jinou skupinu. Nejen že dodnes zůstal z původních členů pouze kytarista Andy Dunlop, ale zároveň tehdy pod jménem The Glass Onion hráli jako kvintet se zpěvačkou Catherine Maxwell v čele. Teprve na jaře roku 1991 se za mikrofon postavil charismatický Fran Healy a do dvou let se kapele povedlo vydat první čtyřskladbové EP nazvané The Glass Onion EP. Dnes jde o sběratelskou raritu, cena za cédéčko se podle internetových bazarů a portálu eBay pohybuje mezi pěti sty až tisícem liber.


  Stáli jsme za…

  Debutový demáč se chytil. Na Travis se začalo chodit do klubů a pár skladeb točila i britská rádia. Do profesionální podoby

  i formy měli ale stále daleko a čekal je pořádný kus práce. První skutečnou lekci jim dal Niko Bolas, americký producent spolupracující třeba s Kiss nebo Neilem Youngem. Healy na setkání vzpomínal po letech následovně: „Řekl nám, že stojíme za hovno. Vzal nás na čtyři dny do studia, kde nás učil jenom hrát, abychom zněli jako normální kapela. Byl rázný, hrubý a měl ostré lokty Newyorčana. Nelíbily se mu moje texty, řekl mi, ať přestanu psát bludy a soustředím se na to, čemu věřím. Byl jako Marry Poppins, dal nás do latě.“

  Bolasova kúra zafungovala. Natočili s ním další pětiskladbové demo, které obsahovalo i píseň All I Want To Do Is Rock. Marně s nahrávkou obcházeli britské labely, až si jich všiml Charlie Pinter ze Sony Music Publishing. Vydavatelství nabídlo skupině vysněný kontrakt, ale jeho součástí byl, jak už to tak občas chodí, i nekompromisní zásah do

   
   

  6

  Story

  2

 •  

  Tímhle singlem o sobě Travis dali konečně vědět.

  Travis – All I Want To Do Is Rock

   
   

  Stačila jedna zpackaná dovolená a Travis měli celosvětový hit.

  Travis – Why Does It Always Rain on Me?

   

  Tuto pověst totiž potvrdili s promptně vydanou druhou deskou The Man Who. Ta se vyhoupla na špici britské prodejnosti, ale hlavně obsahovala singl Why Does It Always Rain On Me, který Travis proslavil po celém světě. Píseň se hrála v rádiích od USA po Japonsko a výrazně kapele pomohla k triumfu v Brit Awards, kde dostali dvě ocenění za

  personálních věcí. Label nařídil hudebníkům, aby se zbavili klávesáka, a také aby si našli nového baskytaristu, kterým se stal Healyho kamarád Dougie Payne. V nové sestavě pak dotáhli do konce debutové elpíčko Good Feeling a první skutečně velký úspěch byl na světě. Singl All I Want To Do Is Rock se dostal na druhé místo v britské hitparádě a skupina ochutnala úspěch. Vyrazila na velké turné jako předskokan Oasis, album Good Feeling se dostalo do desítky nejoblíbenějších desek v Británii a Evropa objevila nové hvězdy kytarového popu.

  Dramatický přerod

  Travis učinili během několika let obrovský progres. Ještě v roce 1996 drtili repertoár v malé zkušebně nad hospodou Horseshoe Bar v Glasgow a v roce 2000 už byli headlinery festivalu Glastonbury. Navíc v témže roce vyrazili na světové turné čítající

  nejlepší album a nejlepšího nováčka. V rozhovoru ke koncertu Live 8 Healy vysvětlil pozadí písně následovně: „V Glasgow celou zimu pršelo a já chtěl někam za sluníčkem, tak jsem odletěl na krátkou dovolenou do Izraele. V Ejlatu je celý rok krásně (v prosinci přesahuje průměrná denní teplota 22 °C, pozn. aut.), ale sotva jsem přicestoval, spustil se déšť trvající až do mého odletu.“ Není divu, že Healy v singlu zpívá zrovna o dešti. Na druhou stranu tím refrén opřel o tak silný slogan, že se dodnes dává za příklad při výuce textařiny.

   
   

  6

  Story

  3

 • Bubeník skočil po hlavě do mělkého bazénu a poranil si krční páteř tak fatálně, že ještě v bazénu ztratil cit v končetinách

  zranění se ale podařilo Primroseovi úplně vyléčit a Travis se zavřeli na skotském venkově, aby připravili materiál pro novou desku.

  Výsledkem byla změněná kapela. Deska 12 Memories z roku 2003 už nebyla tak snadno skousnutelný pop. Pracovala více s emocemi, temnější polohou a pouštěla se do politických témat, což dřív pro kapelu bylo nemyslitelné. Už vynikající první singl Re-Offender naznačoval proměnu, dřívější veselá hudba vzala za své a píseň doprovází Corbijnův videoklip mapující ponorkovou nemoc a postupný rozklad kapely. Následující singl The Beautiful Occupation už byl nepokrytě aktivistický, což vedlo k tomu, že se část původních fanoušků obrátila ke kapele zády.


  Ve stínu Coldplay

  Ačkoli Travis dodnes drží svou laťku obsahově vysoko, právě od desky 12 Memories ustoupili na scéně trochu do pozadí. Může za to vzestup Coldplay, kteří jsou posledních deset let jedničkou britského kytarového popu (dodejme však, že jejich zpěvák Chris Martin Travis miluje a sám sebe v jednom rozhovoru označil za „Frana Healyho pro chudé“), a také fakt, že hudebně Travis už neměli žádný další hit, který by zopakoval úspěch starších singlů. Co na tom, že pátou desku The Boy With No Name s nimi nahrával Brian Eno? Po celém světě jí prodali necelých 440 000 kusů, což je ve srovnání s albem The Man Who, který si jen v Británii koupilo 2 700 000 lidí, skutečně citelná ztráta.

  Travis se etablovali jako lodivodové britského kytarového popu. Jejich hudba byla sladká, zapamatovatelná, mírně melancholická, přesto však citelně uhlazená a ideální pro rádia. V roce 2002 však došlo k proměně, která nasměrovala kapelu trochu jinam. Může za to nehoda bubeníka Neila Primrose, který po koncertě na francouzském festivalu Eurockéennes skočil po hlavě do mělkého bazénu a poranil si krční páteř tak fatálně, že ještě v bazénu ztratil cit v končetinách a nebýt přítomných bedňáků, hrozilo by mu utonutí. Pro kapelu to byla obrovská rána a okamžitě pozastavila činnost. Výběr nového člena nepřicházel v úvahu. I přes těžké

  neuvěřitelných 237 zastávek, a ještě během něj stihli pracovat na třetí desce The Invisible Band. Tu vydali již následujícího roku a pilotní singl Sing dokonce překonal v několika zemích, převážně na starém kontinentě, úspěch Why Does It Always Rain on Me.

   
   

  6

  Story

  4

 •  

  Travis jsou známi také díky vtipným předělávkám. Takto si například poradili s hitem Britney Spears.

  Travis – Baby One More Time

   
   

  K Travis vždy patřil smysl pro humor. I v novém klipu jím nešetří a parodují pořady typu Pošta pro tebe.

  Travis – Everything at Once

   

  Ke cti kapele je třeba přiznat, že čtveřice pokles zájmu nijak nelámala přes koleno. Vydala koncepční desku Ode to J. Smith, ke které odjela dvanáct koncertů, a dala si tvůrčí pauzu. Fran Healy nějaký čas pracoval na sólové desce Wreckorder, ke které jej přivedla zdánlivá maličkost. „Vystupoval jsem sólově v Rakousku pro jedno rádio,“ vysvětlil deníku The Telegraph, „když mi promotér oznámil, že čeká hodinu a půl dlouhý set. Měl jsem připraveno jen pár písniček od Travis a uvědomil si, že hodinu a půl bez kapely nezvládnu.“ Přidal tedy nějaké své vlastní skladby a výsledek dopadl nad jeho očekávání, publikum v sále odměnilo Healyho ovacemi vestoje.

  Trvalo pět let, než se Travis vrátili s dalším albem. Where You Stand ale pro kapelu znamenalo velký úspěch, protože se umístilo vysoko v žebříčcích prodejnosti a dočkalo se hned několika luxusních edic a reedic.

  Úspěch desky Travis motivoval k tomu, aby další studiovku natočili ve velkém stylu.

  Everything at Once, jak se bude novinka jmenovat, tak vznikla v berlínském studiu Hansa Tonstudio. Jde bez přehánění o legendární místo. Sál z éry Výmarské republiky, kde David Bowie nahrál Heroes, Iggy Pop The Idiot nebo U2 Achtung Baby. Proti pompéznosti prostředí jde trochu koncept desky, která se bude skládat z krátkých, leckdy méně než tříminutových skladeb. Při představování nahrávky Healy doslova řekl, že se deska nebude s ničím zdržovat. „Naučili jsme se v naší tvorbě skromnosti. Můžete říct úplně všechno, co chcete. A nepotřebujete k tomu čtyři minuty.“ Everything at Once bude obsahovat deset skladeb a vyjde 29. dubna. Tou dobou už bude kapela na evropském turné, ale Česko Travis opět mine. Nejblíže si je můžete poslechnout 23. května v berlínském klubu Huxley’s Neue Welt.

   
   

  6

  Story

  5

 •  

  Travis

  Skotská čtveřice vznikla roku 1990 v Glasgow. Od té doby vydala osm studiových desek (včetně novinky Everything at Once), z nichž dvě získaly cenu Brit Awards za album roku. Kromě toho má na kontě i tři DVD, jednu bestofku a knihu dokumentující vzestup kapely mezi lety 1996 až 2002. Hudba Travis se objevila v mnoha seriálech a filmech. Inspirovali celou jednu generaci britských hudebníků, k jejich odkazu se hlásí Coldplay nebo Keane.

   
   
   

  6

  Story

  6

 
×
Čtete:
2016/4
Travis: Z hospody na Glastonbury

Rozhovor

The Lumineers

První deska byla jako první rande

Songstory

Tata Bojs

Virtuální duet

Enface

Klyne

Ať lidí tančí

Rozhovor

Radimo

Rap naživo a lesní školka

Jackie Crash

Pop punkový trip na ostrovy

Rozhovor

Toy Dolls

Považovali nás za vtip

TOP

12 vzrušujících bokovek

Insider

Pavel Fuksa

Jak předat pocit z hudby

Kvíz

Headliner test

Retro

Brian Eno

Nejlépe placená práce pro zbabělce

Vizuál

David LaChapelle

Zkáza s krásou

Průvodce

Hard Rock Cafe

Jak Dylan spustil revoluci

Rozhovor

King Charles

Enface

Patrick Wolf

Divočení všežravého vlka

Ženský element

Kesha

Bláznivý a krásný život?

Heavy 1/2

Natvrdo

Heavy 2/2

Crossfaith

Hip Hop

Elementy ulice

Folk

Bez cancáku

Klasika

Teď vážně

Indie

Ty kytary!

Jazz a blues

Bluesbar

Alternativa 1/2

Kroky podzem

Alternativa 2/2

Josef Jindrák (Polí 5)

Ztraceno v překladu

EDM

MDMA

Mluvené slovo

Vyprávěj

Recenze měsíce

Pet Shop Boys

Super

Recenze

21. 4. 2016

Recenze

7. 4. 2016

Duel

Lucie Bílá

Hana

SMS REC

SMS Recenze

Naživo

Narozeniny Radia RockZone

Naživo

Lenka Dusilová

Naživo

Skepta

Naživo

Charles Aznavour

Naživo

Emma Smetana

Naživo

Mass

Božský Dyk a střípky hvězdného světa

Naživo

Trikot

Blízké setkání třetího druhu

Naživo

Mandrage

Diskopříběh z Plzně

Naživo

Adrian T. Bell

Koncert s nádechem luxusu

Kalendárium

Památné dny

Tipy

Kam vyrazit?

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.