Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Editorial

Editorial

Novinky

Co se děje

Ve studiu

5 otázek pro … Prago Union

Zaostřeno

Glastonbury

Největší festival vzbuzuje kontroverzi

Zaostřeno

Žánrové ceny Anděl

Důstojnější, ale haproval zvuk

Obrazem

Očičkem Nožičky

Headparáda

Redakční tipy

Zaostřeno

Čistý festival

Zaostřeno

Deftones

Už to bude...

Můj soundtrack

Michaela Doubravová

Anojsem řekla u Eda Sheerana

Čerstvé (z)boží

Cocaine Party

Bordel za všech okolností

Headliner

Bára Poláková

Fakt jsem vyjukaná?

Fenomén

Jednou a dost

TOP

Máš na to!

Rozhovor

The Offspring

Už nikam nespěcháme

TOP

WTF

9+1 klip, které vypadají jako apríl

Enface

Kygo

Od fotbalisty k dýdžejské superstar

Rozhovor

Indy

Ideální míra druhé puberty

Fenomén

Dancehall Queen

Jak se vrtí zadkem na reggae

Hlášky

Zakk Wylde

Hlavně nesmí dojít pivo

Story

Last Shadow Puppets

Vedlejšák nejlepších kámošů

Téma

14 andělských objevů

Rozhovor

Years  & Years

Oslavujeme skutečnou sexualitu

Headliner

Gwen Stefani

To album mi zachráilo život

Televize

Videorama

Rozhovor

Beata Hlavenková

Story

Travis

Z hospody na Glastonbury

Rozhovor

The Lumineers

První deska byla jako první rande

Songstory

Tata Bojs

Virtuální duet

Enface

Klyne

Ať lidí tančí

Rozhovor

Radimo

Rap naživo a lesní školka

Jackie Crash

Pop punkový trip na ostrovy

Rozhovor

Toy Dolls

Považovali nás za vtip

TOP

12 vzrušujících bokovek

Insider

Pavel Fuksa

Jak předat pocit z hudby

Kvíz

Headliner test

Retro

Brian Eno

Nejlépe placená práce pro zbabělce

Vizuál

David LaChapelle

Zkáza s krásou

Průvodce

Hard Rock Cafe

Jak Dylan spustil revoluci

Rozhovor

King Charles

Enface

Patrick Wolf

Divočení všežravého vlka

Ženský element

Kesha

Bláznivý a krásný život?

Heavy 1/2

Natvrdo

Heavy 2/2

Crossfaith

Hip Hop

Elementy ulice

Folk

Bez cancáku

Klasika

Teď vážně

Indie

Ty kytary!

 •  

  text Kay Buriánek

  Ty kytary!

  | Jim Ward / At The Drive-In | Dead Cross |
  | Girlfriends and Boyfriends | Jesus Fucking Christ | Červen |

  Kytary útočí. Temně, teskně, naštvaně, radostně i hlasitě.
  Značka: vážně a nezávisle.

   
   

  6

  indie

  1

 •  
   

  Fail nebo ne? Těžko soudit. At the Drive-In, jedna ze zásadních kapel, které nastolily ten jiný, vkusnější crossover žánrů, se rozpadla po vydání svojí přelomové desky Relationship of Command nějak kolem roku 2000. Dodnes jsou obě komodity – album i kapela – považovány za to lepší, co nám přelom tisíciletí v hudbě přinesl. A není to jen cena útěchy. Ta deska je fakt geniální a dlouho se volalo po návratu At the Drive-In samotných. Jednou to zkusili, ale jejich reunion v roce 2012 byl slušně řečeno rozpačitý a netřeba se šťourat v tom proč. Po všech možných vztahových peripetiích letos kapela ohlásila plnohodnotný návrat, začala dokonce mluvit o nové desce a aby pochybovačům zavřela ústa, vyprodala americké i evropské turné jako nic. Jenže velmi těsně před jeho startem dala na sociální sítě lakonickou zprávu, že jeden ze zakládajících členů, kytarista Jim Ward, není a ani v budoucnosti nebude členem kapely.

  Kytarista Jim Ward opouští At the Drive-In těsně před turné

   
   
   

  | Fail měsíce |

  foto: web kapely

   
   
   
   

  Co to rozpoutalo, je nasnadě. Jim nebyl kdovíjaký kytarový mág a lumen, ale jeho osobní vklad byl nepopiratelný. Ten, kdo křičí, že deklarovaný reunion je podfuk, má do jisté míry pravdu. Jak to ovlivní koncertní prezentaci, je otázka. Vy budete mít možnost posoudit z chystaného reportu jejich nadcházející vídeňské zastávky a abyste si mohli udělat alespoň trochu obrázek už teď, mrkněte na video z prvního koncertu v kalifornské Santa Anně.

  At the Drive In, 22. 3. 2016
  Santa Anna, CA

   
   

  6

  indie

  2

 •  
   

  Dead Cross je all stars band a také dalším příkladem toho, že žánry nejsou důležité, pokud jde o primární vášeň dělat dobrou hudbu. Nebo v jejich případě dobrou, a ještě řádně „naprdlou“. Členové existujících nebo už zaniklých formací The Locust, Retox a Slayer se znají dlouho, ale až ke konci loňského roku je napadlo spojit síly a vdechnout život monstru. Dead Cross je Justin Pearson na basu, kytarista Michael Crain, zpívá jinak většinou bubnující Gabe Serbian a motorem toho všeho je legenda legend Dave Lombardo.

  Dead Cross: We‘ll Sleep When They‘re Dead

   
   
   

  | Song měsíce |

  foto: facebook kapely

   
   
   
   

  Dead Cross: We‘ll Sleep
  When They‘re Dead

  ostrou hudbu, o tom snad nemůže být ani pochyb. Zatím není jasné, kdy přesně a pod jakým labelem album vyjde, ale obrázek si můžete udělat z první zveřejněné věci s lakonickým názvem We’ll Sleep When They’re Dead.

  Jakkoli by se mohlo zdát, že se jedná o metalový outfit, pravdou je, že všechny spojuje spíš punková nasranost a intenzita. Rychle a organicky vzniklá kapela se s tím nemazala, okamžitě začala skládat a jala se okupovat studio producenta Rosse Robinsona (The Blood
  Brothers, Korn, Deftones, Sepultura, Limp Bizkit, Amen a mnoho dalších), aby společně se starým kamarádem, který má smysl pro velký rámus, dala vzniknout desce, jež bude rozhodně stát za to. Že stav mysli všech zúčastněných, Robinsona nevyjímaje, je beze strachu nechat naplno explodovat frustrace, vztek a agresivitu skrz pěkně

   
   

  6

  indie

  3

 •  
   

  Často se vnitřně peru s tím, jestli je hudební retro jen blbý kýč, nebo má nějaký přesah a výpovědní hodnotu. Jestli znít v roce 2016 jako pozdně osmdesátkové a devadesátkové kapely a myslet to vážně je výsledek absence vkusu i smyslu pro humor, podivínské staromilství nebo naopak známka toho, že jsou dotyční v obraze a ultracool. Asi je to na hraně. Nicméně kapela z kanadského Vancouveru s vintage názvem Girlfriends and Boyfriends to má dotažené. Dvacet deka čerstvých The Smiths, patnáct deka basy Petera Hooka přímo z chovatelské farmy, čtvrt kila uzených The Cure, tak tři plátky pěkně prorostlých Modern English a vůbec... dejte mi od všeho, co vám přijde pod ruku, trochu.

  Girlfriends and Boyfriends:
  Our Garden

   
   
   

  | Album měsíce |

  foto: facebook kapely

   
   
   
   

  BandCamp

  BandCamp

  druhou stranu je nesporným faktem, že se jedná o kvalitní songy i produkci. Skvělá, nostalgická deska plná hitů, které jako byste znali, ale vlastně jste je nikdy neslyšeli. Obal s růží na černém saténovém čemsi je velmi stylový a já se bavím.

  Nová vlna se starým obsahem, nebo stará vlna s novým obsahem? Kytarové efekty, zvuk, dikce, frázování, melodie, harmonie i rytmika, všechno je tak precizně dokonalé, jako když si někdo hraje na první světovou válku a všechny potřebné dobové artefakty má vychytané do posledního knoflíku uniformy. Nejsou oni už tak trochu cover band? Ne, nejsou a mě to dost baví. Ten duch doby je velmi autentický, na

   
   

  6

  indie

  4

 •  
   

  The Kills: Doing It To Death

   
   

  The Kills: Doing It To Death

  | Video měsíce |

  Dlouhých pět let u ledu. Jamie Hince si užíval života ženáče a opakovaných operací ruky (těžko říct, co je větší záhul, když máte za manželku Kate Moss), zatímco Alison Mosshart se věnovala The Dead Weather, barvila si vlasy na černo, pak na cikánskou blond a tak pořád dokola. Stýskalo se nám. The Kills, byť jen ve dvou, měli vždycky skoro všechno, co od rokenrolu potřebujeme. Tribální rytmy, špičaté boty, špinavou kytaru, sex a „heroin chic look“. Z čista jasna jsou zpátky, jako by těch pět let ani neuběhlo. Nové album se bude jmenovat Ash & Ice a vyjde v červnu. V srpnu je máme poprvé v Praze. Někdy mezi tím si na mě snad udělá čas

  Alison, takže bude i rozhovor. A video k Doing It To Death je tak boží, jako by těch pět let prostě neexistovalo. Skoro jsem zapomněl, jak jsou The Kills zásadní kapela a teď se trochu stydím. A Alison... Alison jsem miloval vždycky a milovat budu. Ámen.

   
   

  6

  indie

  5

 •  
   

  BandCamp

  BandCamp

   
   

  Červen doplují i na náš ponton

  | Tuzemák měsíce |

  foto: archiv kapely

  Červen je dvojice hudebníků, kterou tvoří Štěpán Drbohlav a Pavel Ryska. Vystačí si sami a nic moc neřeší. Patří k těm, na které je dobré chodit pro demonstraci dobrého vkusu a jisté antagonie vůči hudebnímu establishmentu. To v případě, že vás muzika vlastně ani tak moc nezajímá, jenom chcete v partě sympatizantů rádia Wave a Fulmoonu vypadat dobře. Pokud vás muzika ale skutečně zajímá, Červen je vynalézavá math-rocková lo-fi dvojice, která je schopná artové hudební poluce světové

  úrovně i z domku kdesi ve Vráži u Berouna. Kéž by těch polucí bylo obecně povícero. K vidění i slyšení budou na jednom z letošních Headliner pontonů společně s kapelou India a nic na tom nemění fakt, že už je jednou za čerstvé boží zboží pro Headliner označila Veronika Ondečková. I když... ta holka má fakt rajcovní vkus, to se musí nechat!

   
   

  6

  indie

  6

 
×
Čtete:
2016/4
Ty kytary!

Jazz a blues

Bluesbar

Alternativa 1/2

Kroky podzem

Alternativa 2/2

Josef Jindrák (Polí 5)

Ztraceno v překladu

EDM

MDMA

Mluvené slovo

Vyprávěj

Recenze měsíce

Pet Shop Boys

Super

Recenze

21. 4. 2016

Recenze

7. 4. 2016

Duel

Lucie Bílá

Hana

SMS REC

SMS Recenze

Naživo

Narozeniny Radia RockZone

Naživo

Lenka Dusilová

Naživo

Skepta

Naživo

Charles Aznavour

Naživo

Emma Smetana

Naživo

Mass

Božský Dyk a střípky hvězdného světa

Naživo

Trikot

Blízké setkání třetího druhu

Naživo

Mandrage

Diskopříběh z Plzně

Naživo

Adrian T. Bell

Koncert s nádechem luxusu

Kalendárium

Památné dny

Tipy

Kam vyrazit?

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.