-
„Uvidíme a uslyšíme muzikanty, kteří směle a s nadhledem sobě vlastním kombinují hudbu rozličných stylů, epoch, národů i regionů. Takoví jsou třeba nakažlivě zábavní alpští punkeři Attwenger nebo zakladatelé brazilectra Zuco 103, kteří se k nám vrací po delším čase,“ představuje program letošního ročníku festivalu Respect jeho zakladatel Borek Holeček.
Hudební přehlídka zaměřená na world music a všechny, kteří se v hudebním pátrání nenechávají svazovat jen angloamerickým pohledem na muziku, se bude konat mezi 11. a 12. červnem v již vyzkoušeném areálu na louce pod Bruselskou cestou na pražském Výstavišti.
Láká například na spojení africké a bretaňské hudby v projektu N’Diale, ve kterém spolupracuje vynikající zpěvačka z Mali Foune Diarra s houslistou Jacky Molardem a jeho Quartetem. Kvintesencí tradiční egyptské muzikality s takřka tanečními groovy zaujmou ve Francii žijící Egypťan a inovátor arabské loutny oudu Tarek Abdallah s o generaci starším mistrem tamburíny riqq Adel Shams El-Dinem.
Pro lepší představu jsme pro vás společně s pořadateli připravili pět tipů z letošního ročníku, který doplní bohatý dětský program, včetně artistického workshopu, jenž připravují členové Cirku La Putyka. Respect navíc tentokrát doplňují dva samostatné koncerty, nejprve pod hlavičkou festivalu vystoupí 21. června v Paláci Akropolis Iva Bittová se sardinským kytarovým mágem Paolem Angelim, 29. června pak na pražské Nákladové nádraží Žižkov přijede i africká legenda Orchestre Les Mangelepa.
Vstupenky na festival stojí 450 korun na oba dny. Na samostatné koncerty potom 350 korun na stání a 450 korun k sezení.
text Honza Vedral
foto Respect festival
Festival Respect
Jeden z nejzajímavějších tuzemských festivalů opět představí hudbu z celého světa, která stojí mimo hlavní proud. Na letošní ročník míří zakladatel brazilectra i pankáči z Alp.
Co se hraje ve světě
5 tipů z festivalu Respect
Když před osmi lety získal Mahmoud Ahmed jako nejlepší africký umělec cenu BBC, předával mu ji Robert Plant: „Jeho hudba se podobá blues Roberta Johnsona, dlouho byla zahalena tajemstvím,“ komentoval událost bývalý zpěvák Led Zeppelin.
Nizozemští Zuco 103 se do hudební historie zapsali jako zakladatelé takzvaného brazilectra – jako první zkombinovali sambu se samplovanou taneční hudbou a dodnes předčí v této oblasti všechny rutinní fúze.
Dvacet let hráli na venkovských svatbách, světové publikum je objevilo před pěti lety na slavném festivalu Szigét. V době protestů koncertovali na policií obklíčeném kyjevském náměstí Maidan.
Spirituální trance s hebrejskobeduínskými kořeny. Sestava z Galileje hraje hudbu stejně barvitou, jako je etnické složení Blízkého východu.
Punkrocková odpověď na komerci a kýč německých šlágrů: akordeon a elektronika, rakouský dialekt v pankáčském vydání, hudební revolta v nejlepších tradicích německých rockových avantgardistů.
Mahmoud Ahmed
Zuco 103
Hudaki Village Band
Diwan Saz
Attwenger
Zaostřeno
1
1

Předchozí článek:
Ivana Mer: Mezi námi vílami

Další článek:
James Cole: Sestup do hlubin