-
Headliner pravidelně vypráví ty nejzajímavější story o exponátech v pražské pobočce legendární sítě Hard Rock Cafe. Tentokrát si připomeneme, jak to bylo s létajícím prasetem na obalu desky Pink Floyd.
text Oliver McGillick
foto Jan Nožička
Hard Rock Cafe
Jak prase obletělo Londýn
To prase vyletělo dvacet tisíc stop vysoko, přímo do provozu nad letištěm Heathrow!
O seriálu
Když se v roce 1971 v Londýně otevřelo první Hard Rock Cafe, nikdo ještě netušil, že za několik desítek let bude právě tahle síť vlastnit největší sbírku hudebních memorabilií na světě. Za pětačtyřicet let své existence nasbíral americký řetězec přes 75 tisíc unikátních předmětů vzdávajících hold historii i současnosti světa rock’n’rollu. V Headlineru pravidelně připomínáme jejich zajímavé příběhy.
Zpráva o létajícím praseti zahltila téměř celou Anglii. V novinách se na předních stránkách psalo, že prasata umějí létat. Honily se za ním policejní helikoptéry i královské letectvo.
Všechny lety z letiště Heathrow musely být zrušeny a nakonec londýnská policie fotografa Audreyho Powella dokonce zatkla.
Místní rádio následně nechalo na popud Powella vyhlásit, že se pohřešuje dvanáctimetrové nafukovací prase. Na výzvu poněkud vtipně reagoval jistý farmář z Kentu. „Haló? To jste vy, kdo hledá to prase? Vystrašilo mi to krávy k smrti!“ volal pobaveně do rádia.
V pražském Hard Rock Cafe najdete kromě kapelou podepsané desky Animals i další ikonické obaly: například Springsteenovo Born to Run či originální kreslenou předlohu k desce Ballbreaker od AC/DC.
Existuje řada ikonických obalů desek – některé z nich jsou ale o něco legendárnější než ty ostatní. Ať už to jsou Velvet Underground a Warholův banán, Beatles přecházející Abbey Road, či Joy Division a jejich černobílé elektromagnetické vlny. Jednou takovou ikonou je slavný snímek nafukovacího prasete poletujícího nad londýnskou elektrárnou Battersea, který zdobí obal desky Animals kapely Pink Floyd z roku 1977.
Když měli Pink Floyd pro Animals vymyslet přebal, baskytaristu a zpěváka Rogera Waterse napadlo využít nafukovací prasata, která měla kapela připravená pro nadcházející turné. Chtěl jedno vzít a prostě ho vyvěsit mezi komíny legendární elektrárny. Jenže jejich photoshoot se neobešel bez problémů. Fotograf Aubrey Powell ho popsal v rozhovoru pro londýnský Time Out následovně: „Všechno bylo připravené, a v tu chvíli se utrhl řetěz a to prase vyletělo dvacet tisíc stop vysoko, přímo do provozu nad letištěm Heathrow.“
Průvodce
1
1

Předchozí článek:
Catfish and the Bottlemen: Chceme naplnit stadiony

Další článek:
AC/DC: Drolící se monument