Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Editorial

Editorial

Novinky

Novinky

Headparáda

Headparáda

Zaostřeno

Prokopat se ven

Pražské devadesátky ožijí ve filmu

Ve studiu

5 otázek pro… Oceán

Zaostřeno

Abendband

Tak trochu na severozápad

Festival

Metronome Festival

Zahájení bude ve velkém stylu

Obrazem

Mačkátkem Macháčka

Pohled

Nejúspěšnější hudební pořad

Zaostřeno

Čistý festival

Na Rec. Stage bude recyklovaná show i striptýz

Můj soundtrack

Petr Kopfstein

Na U2 se nedá zapomenout

Čerstvé (z)boží

Ivana Mer

Mezi námi vílami

Zaostřeno

Festival Respect

Co se hraje ve světě

Headliner

James Cole

Sestup do hlubin

Téma

Hudba vs. Politika

Mohou zpěváci mluvit?

TOP

Dobrý den, kozy ven

12 klipů nevhodných k práci

Rozhovor

Muse

Jsme jako loutky na šňůrkách

TOP

20 songů na zlomené srdce

aneb jak zvládnout rozchod

Albumstory

Prince

Purple Rain

Rozhovor

Royal Republic

My hrajeme Chuck Norris rock

 • text Iva Boková

  foto Supraphon

  ROYAL REPUBLIC

  My hrajeme Chuck Norris rock

   

  6

   

  rozhovor

  1

 • Royal Republic u nás mají početnou fanouškovskou základnu, stejně jako například v sousedním Německu. Koncem letošního února vydali nové studiové album Weekend Man, které v červenci naživo představí na festivalu Rock for People. Povídali jsme si s bubeníkem Perem Andreassonem.

   

  Přiznávají sice, že doma ve Švédsku jejich muzika tolik nefunguje, i tak se jim tam ale relativně daří.


  V čem je vaše nové album odlišné od těch předchozích?

  Snažíme se, aby každá naše deska byla nějak jiná. Nevím, jestli je odlišná to správné slovo. Spíš než abychom udělali odlišnou nahrávku, je naším cílem dosáhnout toho, aby byla každá naše další deska lepší. Tentokrát jsme například strávili opravdu hodně času psaním i následným nahráváním. Chtěli jsme zkrátka nabídnout kvalitní produkt. Myslím, že máme všichni radost z toho, že se to povedlo.

  Jak dlouho tedy práce na Weekend Man trvaly?

  Začali jsme s nimi hned poté, co jsme se vrátili z turné. Samozřejmě jsme nejdřív potřebovali pár měsíců na odpočinek. První práce odstartovaly někdy před dvěma lety. Skládání nám zabralo opravdu hodně času, protože jsme byli velmi sebekritičtí. Pak jsme se setkali s Christianem Neanderem, producentem a kytaristou z německé grungeové kapely Selig, která je jakousi tamní verzí Nirvany, a s Michaelem Tibesem, jenž se zase postaral o technické záležitosti. Strávili jsme s nimi celé léto v Německu v berlínském studiu Fuzz Factory.

   
   

  6

  rozhovor

  2

 • Royal Republic vystoupí jako jedna z hvězd letošního ročníku festivalu Rock for People.

  Proč jste nahrávali v Německu? Ve Švédsku jsou přece vyhlášená studia a skvělí producenti.

  Jednoduše proto, že známe v Německu spoustu lidí. Tedy ve Švédsku také, ale cítili jsme, že Německo je správná volba, tak jsme se rozhodli pro něj. Odpadl problém s tím, co by nastalo ve Švédsku. Že by nám neustále volali přátelé nebo rodiny, chtěli po nás, ať se s nimi sejdeme nebo se vrátíme domů. To všechno by nás pokaždé vytrhlo ze soustředění na práci. Vybrali jsme si ke spolupráci skvělé profesionály, kteří dotáhli k dokonalosti to, s čím jsme přišli. Chválili si naše skladatelské schopnosti a všichni jsme se shodli na tom, že právě jen my

  sami víme, jak napsat ty správné songy pro Royal Republic.


  Přímo ve studiu jste tedy neskládali?

  Ne, to ne. Dorazili jsme tam s hotovými písněmi, dovezli jsme konkrétní nápady.


  Jak se práce na nové desce lišila od postupů při nahrávání těch předchozích?

  První deska byla první pokus. Takové hození do vody a zkoušení, co a jak bude fungovat. Na tu druhou jsme měli málo času. Museli jsme se pohnout, protože se od nás očekávalo, že přijdeme s novým materiálem

   
   

  6

  rozhovor

  3

 • Jsme čistá a vymydlená garážová kapela, která může klidně hrát pro královskou rodinu

  Teď je to poprvé, co jsme kompletně celé album sami ovládli a zvládli

  Album předznamenal singl When I See You Dance with Another. Mimochodem, právě teď je na prvním místě v hitparádě našeho spřízněného rádia RockZone 105.9.

  To jsem vůbec netušil. To je skvělá zpráva, úžasné! Mám radost.


  Proč jste zvolili jako první ukázku právě tento song? Evidentně jste udělali dobře.

  Ano, zjevně jsme měli „dobré ucho“. Byla to první píseň, u níž jsme se všichni shodli, že chceme, aby takhle nějak zněla celá deska. Všichni jsme si ten song zamilovali, všem se líbil. Říkali jsme si: jasně, tohle jsme my, takhle se chceme lidem prezentovat. Proto je to první singl.

  a že bude ještě lepší než to, co jsme nabídli na našem debutu. Teď je to poprvé, co jsme kompletně celé album sami ovládli a zvládli. Tím chci říct, že jsme si do ničeho nenechali nikým mluvit a zasahovat, jsme to zkrátka jen a jen my. Je to opravdu poprvé, kdy ta deska zní jako opravdoví Roayl Republic, tahle muzika, to jsme my.

  Do jaké žánrové škatulky se vy sami jako Royal Republic řadíte?

  Tohle nějak neřešíme, je nám to celkem fuk. Lidé nás můžou označovat, jak sami chtějí. Nemáme potřebu sami sebe někam zařazovat nebo se nějak definovat. Pokud lidé chtějí říkat, že hrajeme garage rock, fajn, ať si nás řadí, kam sami uznají za vhodné. Neřešíme to. Mně osobně se hodně líbí škatulka, která někde zazněla, Chuck Norris rock, ta je fakt dobrá. Naším původním záměrem bylo dělat garage rock,

  Kolik písniček z nové desky zařadíte do koncertního setlistu na festivalech?

  Teď jste mě zaskočila. Opravdu zatím nevím, ještě jsme o tom nemluvili. Samozřejmě zařadíme, respektive budeme muset zařadit, všechny singly, protože jinak by to nedávalo smysl. Proč bychom z těch skladeb dělali singly, kdybychom je pak nechtěli hrát naživo, že?! Stoprocentně zařadíme When I See You Dance, protože určitě naživo skvěle zafunguje. Obecně bych to viděl tak na šest nebo sedm nových skladeb. Ale mluvím jen za sebe.

   
   

  6

  rozhovor

  4

 •  

  Royal Republic

   
   

  Švédská kapela vznikla v roce 2007 ve městě Malmö. Hraje chytlavý, skočný a veselý garage rock s vtipnými texty. Od samého začátku funguje v nepozměněné čtyřčlenné sestavě, kterou tvoří kytarista a zpěvák Adam Grahn, kytarista Hannes Irengård, baskytarista Jonas Almén a bubeník Per Andreasson. Royal Republic v rodné zemi vyhráli řadu hudebních soutěží včetně Emergenzy. Dosud vydali tři studiová alba. To zatím poslední je venku od 26. února letošního roku.

  ale takový hezký, čistý, a aby fungoval ve velkých halách. Prostě čistá a vymydlená garážová kapela, která může klidně hrát pro královskou rodinu.


  Často se o vás píše, že jste kapela pro motorkáře. Souhlasíte s tím?

  Na jednu stranu ano, na druhou ne. Na našich koncertech jsou často v prvních řadách hodně mladí lidé a v těch dalších řadách pak vidíme starší lidi, různé ty vousáče a podobně. Mezi našimi fanoušky jsou patnáctiletí nebo dvacetiletí lidé, ale taky třicátníci, padesátníci, nebo dokonce šedesátníci. Jsou to muži i ženy. Jsem na to opravdu hrdý. Je úžasné vědět, že oslovujeme tak širokou skupinu lidí, že všichni poslouchají stejnou, naši muziku a kupují si lístky na naše koncerty.


  Jak si vysvětlujete fakt, že vaše muzika funguje třeba u nás v České republice a v Německu líp než u vás doma ve Švédsku? Pokoušeli jste se prorazit v USA?

  Ve Švédsku moc nefungují nové věci. Nevím, čím to je. Možná že fanoušci ve Švédsku nejsou moc pro objevování. Pokud nějakou kapelu neznají, zkrátka na ni nejdou. Možná je to, protože jsme Švédové. Lidi si řeknou, ti jsou ze Švédska, to mě nezajímá. V České republice vždycky zažíváme úžasné chvíle, fanoušci jsou u vás opravdu velmi příjmení a přátelští. Vždycky se k vám moc těšíme. Naprosto upřímně se těším, až si v létě zahrajeme na Rock for People. Kdykoli se objevíme v Praze, zažíváme něco

  nepopsatelného. V Německu se nám také daří výborně. Ameriku jsme zatím ještě nijak zvlášť nezkoušeli, ale myslím, že bychom tam taky mohli zafungovat.


  Jaké kapely nebo interpreti vás nejvíc inspirovali v hudební tvorbě?

  Ze začátku toho byla spousta. Různé žánry, různé kapely. Rozhodně musím zmínit Danko Jones, Hives, Gluecifer a podobné kapely. V současnosti je to spíš tak, že inspirujeme sami sebe. Inspirují nás knihy nebo třeba 2 Unlimited… Nevím, jestli znáte tuhle diskotékovou formaci. Inspirace může přijít odkudkoli. A my se jí nebráníme. Taky máme rádi třeba Queens of the Stone Age a jim podobné kapely. S některými se jistě ovlivňujeme i navzájem.

   
   

  6

  rozhovor

  5

 • Kdykoli se objevíme v Praze, zažíváme něco nepopsatelného

   
   
   
   

  Royal Republic – When I See You
  Dance with Another

  Royal Republic –
  Tommy-Gun

  Royal Republic –
  Addictive

  Royal Republic –
  Underwear

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

  poznali a vytvořili si takové rodinné vztahy. Naučili jsme se vzájemně respektovat slabiny ostatních, jsou z nás skvělí přátelé a výborně si rozumíme. Samozřejmě, když pracujeme na desce, hodně mezi sebou bojujeme, ale to je asi přirozené a vsadím se, že to zná a zažívá každá kapela. Nikdy nejde o peníze, ale o to, že každý z nás chce udělat tu nejlepší desku, jaká se dá natočit, a každý své názory prosazuje jiným způsobem, proto nastávají ty boje a proto se pak taky snadno usmiřujeme. Plamenným diskusím se ale nedá vyhnout.


  A jaké jsou nejbližší plány Royal Republic?

  Ty jsou nasnadě. Určitě máme spoustu práce. Hlavně koncertování, skládání nových písniček, natáčení videoklipů. Chceme zaujmout co nejvíc lidí a zařídit, aby z nás šíleli. Znovu bych rád zopakoval, že se moc těšíme do České republiky a že mám radost, že jsme u vás v rádiu na prvním místě. To je absolutně cool.

  Jen jsme později chodili na stejnou školu a založili kapelu. V začátcích jsme spolu nedokázali stoprocentně vycházet, zažili jsme spoustu vzájemných bojů a hádek. Samozřejmě to bylo kvůli hloupostem, kvůli kterým opravdu není nutné se hádat. Postupně jsme se vzájemně důkladně

  Royal Republic fungují od samého začátku ve stejné sestavě. Hádáte se někdy?

  Myslím, že se máme rádi. Tedy, teď už se máme rádi. V dětství jsme nebyli kamarádi.

   
   

  6

  rozhovor

  6

 
×
Čtete:
2016/5
Royal Republic: My hrajeme Chuck Norris rock

Story

Skyline

Pořád stejně jako v osmnácti

Hlášky

Rob Zombie

Nejlepší věci přijdou, když máte hlad

Rozhovor

Hooverphonic

Žádný stres, jenom spousta zábavy

TOP

Bob Dylan

Jako solnej sloup aneb 10 Bobů po Česku

Ženský element

Rihanna

Ženu ani květinou neuhodíš

Příběh

Dj Derek

Záhadná smrt nejstaršího dýdžeje světa

Dotazník

Atmo Music

Nikdy jsme nekalkulovali

Rozhovor

Slowdive

Líbánky po dvaceti letech

Rozhovor

Caro Emerald

Jsem jen holandská holka

TOP

Hvězdy z ulice

aneb 9 bezdomovců mezi hudebníky

Story

Mumford & Sons

Jak se zrodil fenomén

Téma

Slavní a neznámí

Enface

Catfish and the Bottlemen

Chceme naplnit stadiony

Průvodce

Hard Rock Cafe

Jak prase obletělo Londýn

Retro

AC/DC

Drolící se monument

Televize

Videorama

Rozhovor

Of Monster And Men

Island nás vytvaroval

Rozhovor

Nano

Nové začátky i naděje

Jackie Crash

Angels & Airwaves

Po stopách Blink-182

Story

Richard Ashcroft

Mainstream sežral naši kulturu

Trip

At The Drive-In

Bolest, slast a husí kůže

Rozhovor

Gage

Bavte se. Beng!

Fakta

Eric Clapton

Jak se sklář stal kytaristou

Rozhovor

The Neighboorhood

Image je stejně důležitá jako hudba

Story

PJ Harvey

Koho bolí realita

Kvíz

Headliner test

Heavy

Natvrdo

Hip Hop

Elementy ulice

Folk 1/2

Bez cancáku

Folk 2/2

Martina Trchová

Bráním se označení písničkářka

Klasika

Teď vážně

Indie

Ty kytary!

Jazz a blues

Bluesbar

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Mluvené slovo

Vyprávěj

Recenze měsíce

Radiohead

A Moon Shaped Pool

Recenze měsíce

Beyoncé

Lemonade

Recenze

19. 5. 2016

Recenze

5. 5. 2016

Duel

Atmo Music

Sen

SMS REC

SMS Recenze

Naživo

Headliner Ponton

Ponurý nářez

Naživo

Hans Zimmer

Surové pohlazení geniálního šílence

Naživo

CocoRosie

Přehlídka individuality

Naživo

Marpo

Největší show českého rapu

Naživo

Motown muzikál

Příběh soulu stojí za vidění

Naživo

KLARA.

Divoký křest podomácku

Naživo

Prague Conspiracy

Falešná hra na rock'n'roll

Naživo

Protomartyr

Spalující emoce

Památné dny

Stalo se...

Tipy

Kam vyrazit?

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.