-
1
1
v rychlosti
kdo | Songwriter s kytarou i laptopem
styl | Pop, indie, electronic
vydal | Split CD These Days / Urban Foxes
čerstvé (z)boží
Blacksheepboy
text Antonín Kocábek
FOTO Kryštof Kalina
Písničkář, co vlastně není písničkářem? Zdeněk Lichnovský je kytaristou stále viditelnějších kapel Apollinaire a Peter Pan Complex, ale zároveň si jako Blacksheepboy plní sen, jak se spolehnout jen sám na sebe.
She
Dělat si svoje
(v rouše beránčím)
Blacksheepboy – She
Zasněně romantická skladba She zazněla ve vysílání Radia 1 a v říjnu 2015 se k ní objevil i klip. I přes okouzlení hrátkami s formou ale pořád na prvním místě zůstávalo spojení konceptu a podoby písničky, což vyústilo v rozhodnutí nahrát „podomácku udělanou desku o domově a městě“. Pak se ovšem ukázalo, že Eliška Míkovcová, bývalá kolegyně z jeho někdejší kapely Dgsbds, která si nyní říká Pale & Coy, pracuje na nahrávce svých písniček podobným způsobem. Rozhodl se tak na ni počkat a své debuty letos nakonec vydali společně jako split album. Od té doby spolu i koncertují a oba projekty se propojily i stejnou sestavou doprovodných muzikantů.
Koncerty považují za velmi důležité, chtějí udržet jejich intimní formu. „Klávesy, kytara, baskytara a elektronické bicí. Tišší, ale písničkovější. Chceme to mít nenáročné na převoz a techniku, abychom si mohli zahrát i na zajímavých místech. Třeba na srpen máme domluvenou benefici v kostele ve Štolmíři, a to je přesně ono. Čeká nás Klubová noc United Islands v Jazzdocku, chceme si zahrát po barech, bytech, kostelech, v parku... prostě dotáhnout tu netypickou písničkařinu na neobvyklá místa.“
Mnozí sólové alterego Zdeňka Lichnovského pořádně zaregistrovali až v souvislosti s jeho jarním debutem These Days, který s přáteli a spoluhráči pokřtil 14. dubna před zaplněným Palácem Akropolis. Jak ale zpívající kytarista přiznává, ten nápad nosil v hlavě poměrně dlouho. „Strašně dlouho jsem si přál – a sbíral odvahu – na to vydat něco úplně sám. Úplné začátky sahají tak dva roky zpátky, kdy jsem postupně dával do kupy písničky na lo-fi folkové ípíčko.“
Coby Blacksheepboy svou vlastní tvář hledal mezi angažmá v kapelách Peter Pan Complex a Apollinaire. Jen s akustickou kytarou vystoupil jako písničkář na několika akcích, mimo jiné i v rámci série Večery jiného folku. K textům ho prý hodně inspirovaly sny. „Pořád jsem si ale nebyl jistý formou. Jenže pak se to zvrtlo s pořízením nového počítače. Nerad bych té firmě s jablkem dělal nějaké extra promo, ale najednou to šlo mnohem líp. Byla to zábava koukat se na tutoriály ohledně míchání bicích, efektování synťáků a tak. Tak jsem vykuchal ty folkové písničky, vzal jsem z nich jenom text a melodii, a začal je vrstvit do syntetických ploch a beatů.“

Předchozí článek:
Charlotte (Subways): A6 umřu, všichni budou Kylie

Další článek:
Aerodrome: Metalová i punková vichřice pod střechou