-
text Jarda Konáš
foto Brantley Gutierrez
Paul McCartney
neznámých tváří Brouka
5
V rámci aktuálního turné One On One odehraje sir Paul McCartney po celé Evropě jen deset koncertů. Jednou z jeho zastávek bude 16. června také pražská O
arena, a protože o jeho hudbě už byly napsány stohy papíru, rozhodli jsme se raději vybrat ty méně profláklé zajímavosti z jeho života. Varujeme předem, kdybyste se s Paulem setkali, dejte si bacha, co za odér ucítí, protože vás může klidně zatknout!
1 | Za bubny jako doma
2 | Nejrychleji získaný Oscar
3 | Co dál? Malovat!
4 | Světový rekordman
5 | Kávu, detektive?
Všichni jej znají s jeho ikonickou baskytarou, případně s kytarou na krku, ale Paul McCartney je také slušný bubeník. Hru na bicí zvládá dokonce tak dokonale, že se objevil na několika nahrávkách. V případě The Beatles odbubnoval písně The Ballad of John and Yoko, známou Back in The U.S.S.R. nebo Dear Prudence. Později se do tohoto nástroje ponořil tak intenzivně, že když jeho kapela Wings pracovala na desce Band on The Run, bicí nahrál kompletně sám. Jako bubeník hostuje i na desce Brave New World od Steve Miller Band.
Live and Let Die je jeden z nejznámějších bondovských hitů. Jeho autorem jsou Paul a Linda McCartneyovi, kteří skladbu pro film nahráli s jejich kapelou Wings. Původně ale měla znít úplně jinak, protože filmový producent Harry Saltzmann chtěl, aby skladbu nazpívala tradiční bondovská diva Shirley Bassey. ExBeatle si ale dupnul a trval na tom, že píseň buď nahraje on s Wings, nebo si můžou najít jiného skladatele. Filmaři nakonec ustoupili a Paul McCartney si mohl pomalu kráčet pro jednoho z nejrychleji získaných Oscarů (za filmovou píseň) v dějinách, neboť, jak přiznal, Live and Let Die s manželkou složili během jednoho odpoledne.
„Když jsme s Johnem byli mladí, chodili jsme často do Walker Art Gallery, kde jsme strávili spoustu příjemných dnů. Takže návrat na toto místo, tentokrát s mými obrazy, je pro mě uzavření jednoho velkého kruhu, z čehož jsem velice nadšený,“ okomentoval v roce 2002 svou první výstavu Paul McCartney. Nejde jen o koníček stárnoucího muzikanta, jak to známe z našich luhů a hájů. McCartneyho dílo je odbornou veřejností vnímáno velice vážně. Dodnes namaloval přes sedmdesát pláten, která domácí liverpoolské Walker Art Gallery dlouhodobě zvedají návštěvnost. McCartney se dokonce dočkal i své první velké malířské monografie nazvané Paintings.
Kdyby někomu nestačilo, že hrál v The Beatles, může se Paul McCartney pochlubit i jedním velmi zajímavým zápisem do Guinessovy knihy rekordů. 20. dubna 1990 totiž dokázal vyprodat stadion Maracaná v Rio de Janeiru s celkovou kapacitou přes 182 000 lidí. Jde o největší koncert sólového interpreta v dějinách. A teď pozor, hned následujího dne McCartney vyprodal Maracaná znovu, čímž se celkový počet návštěvníků přehoupl přes 350 000. To je cifra, kterou už bude horko těžko někdo překonávat. Perlička na závěr – před McCartneym byla držitelkou rekordu Tina Turner, která na tom samém místě zpívala téměř stejně velkému davu v lednu roku 1988.
Slavní hudebníci se můžou pochlubit různými poctami, ale schválně, znáte někoho, kdo by mohl říct: „Jsem detektiv newyorské policie?“ Sir Paul McCartney může. V roce 2002 byl totiž honorován čestným titulem detektiva NYPD krátce poté, co odehrál koncert pro oběti teroristického útoku 11. září 2001. V zákulisí se také setkal s příslušníky policejních, hasičských a záchranářských sborů. Nešlo o žádné prázdné gesto, zpěvák byl přímým svědkem útoků a na vlastní oči viděl jedno z letadel narazit do Dvojčat. „Musel jsem si tehdy jít rychle dát do baru panáka a ptal jsem se s drinkem v ruce, co můžu udělat,“ vysvětloval svou aktivitu na podporu záchranných složek. Když přebíral čestný titul detektiva, byl už ve veselejší náladě, neboť situaci před novináři okomentoval: „Hele, pamatujte, že jakmile z někoho z vás teď ucítím trávu, tak vás můžu zatknout!“
1
1
Portrét

Předchozí článek:
Suzanne Vega: Věřím na osudové okamžiky

Další článek:
Druhé housle: 10 zpěváků, kteří začínali jako křoví