-
text Antonín Kocábek
foto Shutterstock/Adam Filipowicz
Opravdu dobrý festival poznáte snadno: vstupenky se na něj prodávají masivně ještě dříve, než zveřejní program. V Česku ale pořád ještě většinou platí, že za festival se namyšleně považují i přehlídky na jedno odpoledne, které navíc v soupisce nemají žádné zahraniční jméno. Není tak divu, že mnohde bez hvězd nejsou ani návštěvníci. Která jména letos na plakátech najdeme mezi největšími fonty?
10
9
8
7
6
5
3
2
1
4
Jedinou držitelku dvou Mercury Prize se žádnému českému festivalu ulovit nepodařilo, takže za ní příznivci musí vyrazit do Trenčína. PJ letos vydala své deváté, politicko-sociálně laděné album The Hope Six Demolition Project, ze kterého hraje skladby za doprovodu nové a početné doprovodné sestavy, kde sama obsluhuje jeden ze tří saxofonů. Vedle islandských Sigur Rós letos bude jednoznačně největším lákadlem největšího slovenského festivalu.
Černým koněm mezi červencovými festivaly je mohelnický Fingers Up, festival, který už loni přišel s odvážným konceptem ignorovat na českých pódiích omílaná jména. Loni tak měl v programu třeba norskou zpěvačku MØ, letos vedle PSH, Tata Bojs či Klary zahraje i britská indierocková parta Swim Deep. Ta se přijede pochlubit s loňským druhým albem plným zasněných melodií.
Londýnské elektronické duo se vrací po letech zas rozhýbat skelety českých dancerů – tentokrát na milovické letiště. Saul Milton (Chase) a Will Kennard (Status) tentokrát vystoupí v DJském setu za doprovodu jejich dvorního MC Rage. Originální crossover duo, chrlící nejen drum & bass, ale i dubstep, hip hop, house a další žánry bassmusic, prý bude avizovat své čtvrté album Control, které vyjde ještě letos.
Červencový sjezd rodičů a přátel metalu ve Vizovicích na páteční noc do programu zařadil legendární americké trashmetalisty. Ti přijedou s loňským albem Repentless, které je jejich prvním bez kytaristy Jeffa Hannemana, jenž před časem tragicky
zemřel, a také po letech prvním pro značku Nuclear Blast. Doba se mění, ale Slayer zůstávají.Liberecký festival, který se vyznačuje velkým množstvím zábavových kapel a interpretů třetí a vyšší ligy v programu, se letos ozdobil velšským Tygrem, který i ve svém pokročilém věku zůstává strůjcem zábavných a až překvapivě energických koncertů. Držitel titulu sir a čerstvý vdovec v minulosti dvakrát vystoupil v Praze a jednou v Brně, ale na festivalovém pódiu ho bude u nás možné vidět poprvé.
Po pódiích skáčou už 23 let, i u nás zahráli už mnohokrát, ale přesto to pořád funguje. Letos svůj rap, dancehall, dubové basové linky, punkové kytary i junglové rytmy rozpálí poprvé mezi punkery a skáčkaři v Táboře. Londýnská parta je známá svými otevřeně antirasistickými texty a na loňském albu More Signal More Noise přivítala v sestavě znovu dávnou trojku členů Dr. Das, Ghetto Priest, Rocky Singh.
Skotské synthpopové trio postupně ztratilo původní nálepku „indie“, protože dnes už patří ke komerčně úspěšným hvězdám, a pravidelně boduje v hitparádách. Ještě v roce 2013 byli označováni za „vycházející talent“, ale od té doby už stihli vydat tři EP a dvě alba a také odehrát přes 400 koncertů. Praktický důkaz, že i pop může být občerstvující.
Space rocková pětka z australského Perthu je typickým příkladem kapely, která je u nás stále považována za méně známou, zatímco všude jinde už patří i díky nominacím na Grammy a Brit Awards k hlavním hvězdám, na plakátech festivalů uvedených největšími písmeny, a se sledovaností videí na YouTube v milionech. Víc než psychedelické jsou jejich písničky zasněně nadoblačné, omotávající posluchače vstřícnými melodiemi. U nás se navíc koncertně objeví úplně poprvé.
Colours of Ostrava hlásí letos Underworld a RFP mají Massive Attack. A je nám líto, ale Hradečtí v tomhle pomyslném souboji vítězí jedna nula na body. Triphopová legenda má prostě pořád auru. Parťáci „3D“ a „Daddy G“ v lednu vydali EP Ritual Spirit, na kterém se s nimi poprvé od roku 1994 objevil i Tricky, a přizváni byli i Young Fathers. A není prý nereálné, že na hradeckém letišti zazní i něco z chystaného šestého alba, které má vyjít na konci roku.
Někdejší Antony Hegarty vystupující jako Antony and the Johnsons je dnes ženou a jeho debutové album Hopelessness, vydané pod novou identitou, elektronickou událostí letošního roku, kterou svou účastí ozdobili i producenti Oneohtrix Point Never a Hudson Mohawke. Projekt je oceňován především pro nezvyklý přístup, ve kterém popové melodie a procítěný zpěv doplňují přímočaré politické texty.
top
1
1

Předchozí článek:
Vojtěch Woody Troják: Drsný holky, inkoust a rokenrol

Další článek:
The Vaccines: Psát songy je věda