Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Editorial

Editorial

Novinky

Novinky

Ve studiu

5 otázek pro… J.A.R.

Pohled

Smích skrz slzy

Zaostřeno

čistý festival

Zaostřeno

Johnny The Horse

KŘIVÁK JE MÁ DRUHÁ KŮŽE

Zaostřeno

Lenny

Ukázat démonům fakáče

Zaostřeno

Lucie

Lucie v kinech

Obrazem

Očičkem Nožičky

Headparáda

Headparáda

Můj soundtrack

Daniela Drtinová

Z chlapů mě nejvíc přitahuje Gilmour

Čerstvé (z)boží

Places

S hlavou v oblacích a nohama na zemi

Rozhovor

Heymoonshaker

CÍTÍME SE SEXY

Headliner

Red Hot Chili Peppers

Všechno je jinak

TOP

Nej klipy Red Hot Chili Peppers

Velký progres, stejná divočina

Hlášky

Red Hot Chili Peppers

Holky nám skákaly do postele!

TOP

Robert Plant

Vnímavý šlechtic

Téma

10 bizarních skandálů z hudebního světa

Insider

Vojta Lindaur

První počítač mi koupil Phil Collins

Enface

Bat For Lashes

Pozvánka na pochmurné líbánky

Rozhovor

Jack Garrat

CHCI ŠÍŘIT KREATIVITU

Reportáž

Primavera

Koupím lístek! Zn. Zoufale prosím!

Rozhovor

Aurora

Domov je zásadní

TOP

8 knih pro dovolenou plnou muziky

Televize

Videorama

Story

The Strokes

Revolucionáři z New Yorku

Indsider

Vojtěch Woody Troják

Drsný holky, inkoust a rokenrol

TOP

Červencoví headlineři. Aneb 9 + 1 festivalových ozdob

Rozhovor

The Vaccines

Psát songy je věda

Enface

Metronomy

Čas na manikúru

Rozhovor

Monika Načeva

Album jsem dostala jako dárek

Vizuál

Stanley Donwood

Podivín mezi duhami

Retro

Neil Young

Turné, které změnilo rock'n'roll

Kvíz

Headliner test

Reportáž

Prago Union

Síla otcovství, prospěšnost drog a kult krále…

Track by Track

Prago Union

píseň po písni

Rozhovor

Ho99o9

Nehádáme se, nejsme pár

Rozhovor

Biffy Clyro

Žádné kompromisy, žádné vy*ebávání!

Průvodce

Hard Rock Cafe

Ten, kterému složil hit Lennon

Rozhovor

Yaksha

Mít dobrý vliv

Reportáž

Sweden Rock Festival

Čtyři dny v rockovém ráji

Ženský element

Låpsley

Nikoliv zpěvačka, ale elektronická umělkyně

TOP

Republic of Two

Klenoty vylovené z jezera

Heavy

Natvrdo

Hip Hop

Elementy ulice

Folk

Bez cancáku

Klasika

Teď vážně

Indie

Ty kytary!

 •  

  text Kay Buriánek

  Kytary útočí. Temně, teskně, naštvaně, radostně i hlasitě.
  Značka: vážně a nezávisle.

  | Kovadlina | Optional Body | Show me the Body |
  | Frank Carter and the Rattlesnakes | Role |

  Ty kytary!

  indie

 •  
   

  Nepůjdu tak daleko v superlativech jako kdosi v recenzi na webu rádia Wave, že Kovadlina je kapela, která by někomu mohla změnit život. I když vlastně proč ne, byť to je v kontextu doby dost málo pravděpodobné. Devadesátky byly jiné, i venku, natož pak u nás. Hardcore punk scéna byla silná, odhodlaná a dedikovaná. Vášeň pro věci spojené s hudbou a scénou kolem ní byla spalující, až dogmatická. A dneska? Vydrželi jen ti nejvěrnější a mladé punk a hardcore kids zajímají povrchnější věci. Přesto má první deska staronové kapely kolem Banána atributy sjednocování a její textový i ideologický obsah je možná důležitější než hudba samotná. Ta, stejně jako u předchozí Hanby, vychází z poměrně jednoduché formule devadesátkového hardcore. Možná místy překvapí až nečekaná melodičnost a „hooks“ skoro popového charakteru.

  Kovadlina:

  Životy těch druhých

   
   
   

  | Domácí album měsíce |

  foto: Andrea Petrovičová

   
   
   
   

  Životy těch druhých

  Abychom si rozuměli, popem pochopitelně myslím jen aranžérské postupy, které vedou k zapamatování některých melodií a pasáží, ne pachuť nějaké laciné podbízivosti. Banán není kdovíjaký zpěvák a nepatří ani k těm, jejichž hlas poznáte během první vteřiny. Ale má ‚drive‘ a obrovskou výhodu v tom, že se v téhle scéně pohybuje dlouho. Textově jsou Životy těch druhých metaforicky dál než přímočařejší album předchozí Hanby. Doporučuju textům fakt věnovat pozornost, jsou skvěle napsané, a i když se sporadicky nevyhnou lehkému patosu, jejich tenze a hloubka je podezřele často na husí kůži. Kovadlina není ‚trendy‘ kapela pro mlaďochy, kteří objevili retro kouzlo skutečného

  hardcore punku z dob, kdy strahovská Sedmička zažívala svůj největší boom. Kovadlina je sama o sobě statement, který urgentně doručuje nekompromisní hudba. Buďte připraveni, mějte otevřené oči a poslouchejte. Jsme rádi, že Kovadlina svoje debutové album pokřtila na Headliner pontonu 21. června.

  indie

 •  
   

  ‚Surviving Avalanches‘ b​/​w ‚Inelastic‘ 7“

   
   

  Optional Body

  | Throwback měsíce |

  Sonny Kay patří ke generaci vlivných osobností nejenom americké hardcore scény konce devadesátých let. Jeho hudební historie sahá až do Boulderu v Coloradu, odkud vzešla jeho první zásadnější kapela Angel Hair. Po přesunu do klimaticky příznivější Kalifornie se velmi rychle aklimatizoval na rozjeté San Diego scéně a jeho label Gold Standard Laboratories dost zásadně ovlivnil její směřování. Katalog dnes již neexistujícího labelu je zlatým fondem moderní alternativní hudby, která se nevymezovala jen na jednu žánrovou kategorii. Výčet jmen vydaných kapel je dlouhý a impresivní. Dávno předtím, než se celosvětově etablovaly, měly u GSL svůj domov kapely jako Rapture, The Mars Volta nebo třeba The Locust. Včetně českých Sunshine. Sonny Kay založil také dodnes velmi kultovní kapelu The VSS, která ve své době působila jako totálně nadžánrové zjevení. Žel jak to tak chodí, její činnost ukončily

  interní války, což je dodnes považováno za obrovskou škodu, a neustále se volá po reunionu (ke kterému možná i někdy dojde, jak naznačují jisté signály). Sonny se pokusil reinventovat svoji vášeň ještě dvakrát. Poprvé to byla kapela Year Future, která vydala album taktéž na GSL. Druhý, méně známý a prozatím poslední zářez byla superskupina Optional Body, která se nikdy nedokopala k tolik důležitému koncertování a zůstal po ní jen jeden skvělý singl. Za dva dolary si můžete oba songy koupit níže, nebo alespoň poslechnout.

  indie

 •  
   

  Show Me the Body mám v hledáčku už třeba rok. Nejdřív jsem se vyděsil při představě banja, které mi dostatečně zošklivil Ivan Mládek, a asi v životě by mě nenapadlo, že budu kdy poslouchat, ba co víc – mít rád kapelu, kde je tenhle ohavný nástroj dominantní. New York je jako tyglík žhavých trendů a skoro všechno, co z tak neklidného, neustále pulzujícího města inspirace vzejde, je divoké, nespoutané a bez předsudků. Show Me the Body se po dvou vydaných EP Yellow Kidney a S M T B a nespočtu divokých punkových koncertů stali velmi rychle newyorskou senzací, o které se mluví.

  Show Me the Body: Body War

   
   
   

  | Album měsíce |

  foto: facebook kapely

   
   
   
   

  Download / Listen

  Download / Listen

  Přesně v duchu téhle etiky vydali bez upozornění celé album s názvem Body War a dali ho volně ke stažení. Tak to má být. Co na něm najdete? Velmi osobitou a předsudky absolutně nezatíženou směs blues, hip hopu, hardcore
  a post-punku. Asi tak nějak, i když to není úplně přesné, protože popisovat sound Show Me the Body je dost náročné pro jejich neuchopitelnost a žánrovou prostituci. Sami se pošklebují škatulce, která pro ně byla vymyšlena – sludge punk.

  Prý na to kašlou a jsou v procesu rendrování svojí vlastní kategorie. Všechno je žert, všechno je v pohybu, všechno je bordel. Na nic se nemůžete spolehnout. Stáhněte si Body War, a i když v srpnu bude v Café V lese prý tak maximálně padesát lidí, vy byste tam rozhodně chybět neměli. Show Me the Body je jedna z momentálně nejčerstvějších kapel, kterou můžete mít, navíc skoro pod nosem, díky D Smack U a Davidu Urbanovi. Tak 23. srpna v Café V lese, jo?

  indie

 •  
   

  Frank Carter & The Rattlesnakes: Snake Eyes

   
   
   

  Frank Carter &
  The Rattlesnakes: Snake Eyes

  | Video měsíce |

  foto: facebook kapely

  Jo, Frank je potížista. Možná proto jsme měli rádi Gallows. Spratek, co generuje vždycky nějaký problém. Když se trhnul, bylo to rozčarování. Když udělal Pure Love, byl to smutek a nepochopení. Pak naštěstí i on trochu procitl a polevil ve svojí snaze být pop-rocková hvězda a přišel s The Rattlesnakes. Blossom je skvělá deska a zase mu to jeho vztekání věříme. Snake Eyes je nový singl, který jen tak dali fanouškům k dobru, zadarmo, za pár vteřin pozornosti a e-mail, fair enough. Klip k němu je jednoduchý s vtipným nápadem, kte

  rý nebudu prozrazovat, mrkněte se na něj raději sami. Jo, a Frank Carter se svými The Rattlesnakes letos na Mighty Sounds festivalu, jasný?!

  indie

 •  
   

  Role: Nevadí

   
   

  Role

  | Tuzemák měsíce |

  Česká hudební tvorba je nový fenomén. Ještě tak před pěti lety se češtiny všichni štítili jako lepry, angličtina byla vstupenka do světa (kam stejně skoro nikdo nejel, ale to je jedno) a přiznávat se k českým hudebním vzorům se rovnalo fatálnímu faux pas. Doba se změnila, možná k tomu přispěl i megaúspěch resuscitovaných rockových titánů Lucie, ale prostě něco se zlomilo a najednou jsou všichni bývalí fanoušci Wanastových Wjecí, chtějí frázovat jako Robert Kodym a psát retardované texty o ničem s pražským akcentem. Může být, ono to zase přejde a většina těch ambiciózních chytrolínů v tichosti zapadne do průměru české festivalové šedi a provinčnosti. Ale přesto – jedna kapela mi udělala v poslední době radost, byť by se na první poslech mohlo zdát, že patří do výše zmíněné kategorie. ROLE jsou tři mladíčci s inklinací k devadesátkovému retru, absentují basu a jejich produkce je na hraně snesitelného klišé. Občas

  trpí závratí z možnosti spadnout do totální falešnosti, ale vždycky to nějak kouzelně vybalancují a jejich rozostřený kytarový pop je přesně to, co tady chybí. Evokují trochu Cavea, trochu Jesus and Mary Chain, The Smiths i českou geniální a nedoceněnou kapelu Soubor tradičního popu a leccos jiného. Ale především mají to ležérní charisma, kterého se většině mladých pražských kapel zoufale nedostává. Hráli na Headliner pontonu a hráli nenápadně a dobře. Těším se, kam tahle parta poroste dál.

  indie

 
×
Čtete:
2016/7
Ty kytary!

Jazz a blues

Bluesbar

Alternativa 1/2

Kroky podzem

Alternativa 2/2

Veena

EDM

MDMA

Mluvené slovo

Vyprávěj

Recenze měsíce

Red Hot Chili Peppers – The Getaway

Recenze

Recenze

Duel

James Cole – Orfeus

SMS REC

SMS recenze

Naživo

Muse

Čistá dokonalost

Naživo

Biffy Clyro

Nejlepší koncertní kapela planety?

Naživo

Role, Dalekko

Czeching na Vltavě

Naživo

Boy

Královsky sametové stopy

Naživo

Pentatonix

Jen hlasy stačí

Naživo

Aerodrome Festival

Zachraňte svět!

Naživo

Paul McCartney

Esence kvalitních písní

Naživo

Moderat

Fenomenální završení trilogie

Naživo

Lucie

Stejně jako zamlada

Naživo

Kovadlina

Paluba zůstala mastná

Naživo

Destroyer

Zábava s dlouhotrvajícím účinkem

Naživo

United Islands

Stále je kam růst 

Naživo

Metronome

9 největších momentů prvního ročníku

Kalendárium

Památné dny

Tipy

Kam vyrazit?

Festivaly

Festivaly 2016 úvod

Festivaly

Festivaly 2016

Festivaly

Festivaly 2016

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.