Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Editorial

Editorial

Novinky

Novinky

Ve studiu

David Koller

Mucha i Hentai to vzali po svém

Headparáda

Headparáda

Zaostřeno

Čistý festival

Buskingem k recyklaci

Zaostřeno

Die Antwoord

Šílenství pokračuje

Ve studiu

5 otázek pro … Lazer Viking

Můj soundtrack

Jana Kománková

Devadesátkovej spirit byl nejvíc

Zaostřeno

Vypsaná fixa

Tlít se bude na Střeláku

Čerstvé (z)boží

Pandoo

Žádné druhé housle

Očima

Festivaly pod obraz

Zaostřeno

Brutal Assault- ekofestival

Headliner

Skrillex

Šťastlivec

Rozhovor

Foals

Na vrcholu pyramidy

TOP

Nudapláž aneb 10 nahatých obalů

Rozhovor

Moimir Papalescu

Robot s duší

Téma

Rock proti rasismu

Kladivem na nácky

TOP

11 trestanců Aneb z výsluní do chládku

Speciál

Festivaly

Na vlastní kůži

Zápisky

Rock For People

Mimo hlavní pódia

Rozhovor

Suuns

Nejlíp hrajeme po setmění

Rozhovor

Turbowolf

Bez špuntů na nás nechoďte

TOP

Pohoda

6 nálepek pro trenčínský fenomén

Pohled

Colours of Ostrava

Mezi osmi očima

5 minut s

Tame Impala

Na koncertě se chci nechat smést

Trip

Mighty Sounds

Kašlat na kapely

TOP

Srpnové hvězdy Aneb 7+1 festivalová ozdoba

Headliner

Stypka

Ten jeden co nejuchá

Story

Steven Tyler

Country je nový rock'n'roll

Hlášky

Steven Tyler

Sex je nejmocnější síla ve vesmíru

Téma

Vzestup a pád pop punku

Story

Blink-182

Jak přišla krize identity

Televize

Videorama

Rozhovor

Jake Bugg

Sám za sebe

Retro

Pezinok 1976 a 1977

Zapomenutá historie slovenského Woodstocku

Comeback

minus123minut

Na chvíli se sobě vzdálit

Insider

Jaroslav Beck

Další Hans Zimmer vzejde z videohry

Enface

Živé Kvety

Veselé písničky nám nejdou

Dotazník

Caravan Palace

Elektroswing přetrvá

Ženský element

Tarja

žhavé srdce ledové královny

Art

7 nej kosmických obalů

Průvodce

Hard Rock Cafe

Elvisovy černé šaty

Rozhovor

Fat White Family

KAŽDÝ V SOBĚ MÁ KOUSEK HITLERA

Songstory

Xavier Baumaxa

Nazijazz

Enface

Teepee

NECHÁVÁME SE UNÉST

TOP

Barbra Streisand

Vysmívaná i inspirující

 • text Jarda Konáš

  FOTO Profimedia

  Barbra Streissand

  Barbra Streisand není jen jméno. Je to značka. Za ty roky v šoubyznysu si ji zamilovala spousta Američanů, ale taky kdekomu lezla krkem. Barbře Streisand se prostě nedalo a nedá vyhnout, takže si to s ní kolegové z branže vyřizují po svém. Někdy k nelibosti zpěvačky, jindy za její roztomilé asistence. A protože se blíží vydání její nové desky, pojďme si připomenout ty nejvýraznější mimovolné zásahy Barbry do zábavního průmyslu.

  Mike Myers na samém začátku kariéry působil jako televizní komik. A i když se mu později rozjela kariéra v Hollywoodu, na své kořeny nezapomněl dodnes. Jedna z jeho nejčastěji vzpomínaných televizních prací je Coffee Talk, seriál skečů pro pořad Saturday Night Live, ve kterých se Myers stylizoval do role Lindy Richman, středostavovské židovky glosující aktuální dění. Richman okatě Barbře fandila, teatrálně ji označovala za nejlepší herečku a zpěvačku historie a často ji z obrazovky zdravila. V oblíbené scénce s hostujícími Madonnou a Roseanne Streisand, která náhodou nahrávala ve vedlejší budově, překvapila herce i štáb, když vběhla do závěru skeče. Dodnes je tato epizoda řazena mezi deset nejoblíbenějších v historii pořadu Saturday Night Live.

  Psal se 18. únor 1998, když seriál South Park odvysílal svou první skutečně provokatérsky kultovní epizodu. Šlo o dvanáctý díl pilotní řady, jehož zápletka byla jednoduchá jako facka, prakticky jde o hold japonským „kaiju“ filmům, kde obří příšery likvidují města. Barbra Streisand je zde vykreslena jako sobecká ambiciózní mrcha s dobyvatelskými ambicemi, která ústřední čtveřici chlapců spoutá řetězy a mučí je zpěvem. Když od nich získá vytoužený artefakt, změní se v gigantického ocelového dinosaura a začne zadupávat seriálové městečko do země. Záchrana přijde v podobě Roberta Smithe z The Cure, který v podobě obří můry monstrum jménem Mecha-Streisand porazí. Zpěvačka seriál ostře kritizovala a své zobrazení odsoudila. Kdyby jen tušila, že bude hůř...

  Slavná zpěvačka se dostala i na mušku Terryho Gilliama. Ve filmu Strach a hnus v Las Vegas je totiž postava Lucy, naivní fanynky, která se vydá do Vegas, aby se s Barbrou mohla setkat. Skončí úplně jinak – na tripu izolovaná v hotelovém pokoji, kde vykrmovaná drogami kreslí na velká plátna nepovedené portréty svého idolu. Ačkoli v době promítání filmu působila scéna s vyskládanými bizarními nosatými portréty zpěvačky komicky, je nutno podotknout, že trochu mrazivá postava Lucy fanaticky obdivující Barbru, je už v knižní předloze od Huntera S. Thompsona z roku 1971.

  Ostrá kritika z úst Streisandové vtáhla zpěvačku do nevypsané televizní války. Tvůrci South Parku Matt Stone a Trey Parker prohlásili: „Hodně fanoušků se nás ptá, jestli fakt nenávidíme celebrity, ze kterých si v seriálu utahujeme. Na to odpovídáme: Jasně že ne, je to všechno jenom legrace. S jedinou výjimkou – když přijde na Barbru Streisand. Tu fakt nenávidíme.“ A lze jim to věřit, neboť se zpěvačka objevila v South Parku ještě několikrát napříč roky i sériemi. Dvakrát si zopakovala svou roli přerostlé obludy, v halloweenské epizodě Spookyfish se její tvář objevila ve všech čtyřech rozích obrazovky coby vize nepopsatelného děsu, čtvrt roku po 11. září se zase do kresleného seriálu vrátila jako objekt touhy a posedlosti Usámy bin Ládina.

  Barbra Streisand a stand-up comedy, to je kapitola sama pro sebe. Na YouTube dnes můžete najít desítky scének, kde se zkušení komici i amatéři snaží bodovat víceméně s nepovedenými vtipy na Streisandinu adresu, ale ona k tomu holt zpěvaččina popularita i známá tvář pobízí. Existují však i vyložené klenoty. Například stand-up v podání populární komičky Kathy Griffin, který vychází ze zpěvaččina hostování ve slavném pořadu Oprah Winfrey z roku 2003. Scénka, kde dostává Barbra na frak pro svou netečnost a sebestřednost, se svého času těšila takové popularitě, že ji Griffin opakovala několik let, a později se dočkala i vydání na jednom z jejích živých DVD.

  Kanadsko-americké elektronické duo Duck Sauce se dnes etablovalo jako houseová špička, za což může především předloňská debutová deska Quack. Když ale v roce 2010 přišli tito dva dýdžejové se singlem Barbra Streisand, nikdo moc nevěděl, jak se na to tvářit. Vtíravá melodie parodující oldschool diskošku (doslova, samplovala totiž Boney-M) jako kdyby mířila do tanečních hitparád a zároveň se jim posmívala. Korunu tomu nasazoval obal singlu, na kterém má Barbra Streisand nasazený kachní zobák. Píseň se dodnes hraje jak na parketech, tak často o přestávkách sportovních utkání.

  Buyer & Cellar, toť název komediálního mono­dramatu, které se nyní hraje po celém světě, byť překladu do češtiny se ještě nedočkalo. Dramatik Jonathan Tolins napsal komedii, která se odehrává v bohatě zásobeném obchodě s podivnými hadry, krásnými šaty i roztodivnými cetkami. Začínající herec a zároveň jediná postava hry z nouze vezme práci v tmavém sklepním butiku. Jaké je ale jeho překvapení po zjištění, že obchod se ve skutečnosti nachází ve sklepě vily Barbry Streisandové. Herecké ambice prodavače chytnou druhý dech a začne vtipně i lehce bulvárně na příkladech zboží reflektovat svůj i zpěvaččin život. Z původně nárazové záležitosti pro Broadway se stal hit, který se tři roky od premiéry hrál po celých USA, v Británii i v Austrálii.

  Špion, který se mi posmíval (1992)

  Monstrum Barbra (1998)

  Co se stane ve Vegas... (1998)

  A zase ten South Park (1998–2010)

  Na mušce Kathy (2005)

  Drž zobák (2010)

  Co schovává ve sklepě? (2013)

  Coffee Talk: Barbara Streisand
  Stops By

  Fear and Loathing
  in Las Vegas (1998) – Lucy

  South Park – Mecha-Streisand

  Kathy Griffin – Barbra
  Streisand on Oprah

  Duck Sauce – Barbra Streisand

  Michael Urie, Buyer & Cellar

   
   
   
   
   
   

  1

  1

  top

 
×
Čtete:
2016/8
Barbra Streisand: Vysmívaná i inspirující

Kvíz

Headliner test

Heavy

Natvrdo

Hip Hop

Elementy ulice

Folk

Bez cancáku

Indie

Ty kytary!

Jazz a blues

Bluesbar

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Mluvené slovo

Vyprávěj

Recenze měsíce

Biffy Clyro

Ellipsis

Recenze měsíce

Prago Union

Smrt Žije

Recenze

Recenze

Duel

Blink-182

California

Recenze

SMS recenze

Naživo

Black Sabbath

V posledním tažení

Naživo

Iron Maiden

Chtělo to jen lepší zvuk

Naživo

Headliner pontony

Kotel i piánko

Naživo

Rodriquez

Nostalgie, pokora i rozpačitost

Naživo

Fingers Up

Naživo

Tyler The Creator

Když je rap víc punk

Naživo

Rihanna

Jak odzpívat koncert zadkem

Naživo

The Dead Daisies

Rockový večer v nóbl prostředí

Naživo

Republic of Two

Melancholie mezi stromy

Kalendárium

Památné dny

Tipy

Kam vyrazit?

Festivaly 2016 úvod

Festivaly 2016

Festivaly 2016

Festivaly 2016

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.