Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

Headliner

Vojtěch Dyk

Rozhovor

Elis

Start

Čerstvé (z)boží

Portrét

Enter Shikari

Headliner

Eminem

Enface

Korben Dallas

Rozhovor

Živé kvety

Anketa

Nominace na čtenářskou desku roku 2014

Anketa

Nominace na čtenářskou desku roku 2014

Story

Mark Ronson

Vzpomínáme

Zůstala po nich muzika

Rozloučení

Joe Cocker

TOP

10 vět, které by muzikanti neměli říkat

Story

Scott Stapp

Story

Moby

Portrét

Charli XCX

Výročí

Tom Waits

Po stopách

Kdo je Mirek Tabák?

Odhalení

Petr Ostrouchov

Výročí

Tina Turner

Nominace

Cena Apollo

Rozhovor

Josef Sedloň

TOP 50

50 nejzásadnějších singlů roku 2014

TOP 50

50 nejzásadnějších singlů roku 2014

TOP 50

50 nejzásadnějších singlů roku 2014

TOP 50

50 nejzásadnějších singlů roku 2014

Objektivem

2014 Objektivem

Objektivem

Jan Nožička

Objektivem

Ivan Prokop

Objektivem

Martin Semenysin

Objektivem

Tomáš Třeštík

Objektivem

Andrea Sovová

Objektivem

Vojta Florian

Objektivem

Kryštof Kalina

Objektivem

Jakub Macháček

Insider

Michal Thomes

Test

HD kvíz

Ženský element

Macy Gray

Co poslouchá

Ondřej Kobza

Tip

Wounds

Televize

Videorama

Rozhovor

Voxel

Hip Hop

Elementy ulice

Klasika

Teď vážně

 •  
  Group

  text veronika kratochvílová

  Pravidelně ze světa vážné hudby v podobě honosné i obyčejné

  Pavel Šporcl | Vítězslava Kaprálová | Quentin Sirjacq Beata Hlavenková | PKF | Tiburtina

  Teď vážně

  klasika

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  1

 •  

  Ačkoli hlavní parketou jednoho z nejznámějších českých houslových sólistů je samozřejmě vážná hudba, jeho slabostí jsou úskoky k jiným žánrům. Ze všech forem je jeho největší srdcovkou cikánská hudba, a proto loni neodolal a postavil se do čela vlastní cimbálovky, se kterou absolvoval turné napříč Českou republikou. Šňůru ke stejnojmenné desce Gipsy Fire, která vyšla loni v září, zakončil v Teplicích. „Stát se primášem cikánské kapely byl můj dávný sen. Už v rámci staršího projektu Gipsy Way jsem byl jakýmsi kapelníkem, tedy primášem. Ale teď je to oficiální post,“ usmívá se houslista, který se na novém projektu podílel také autorsky. „Možná to byla určitá troufalost postavit se vedle takových jmen jako jsou Jerry Bock, Astor Piazzolly nebo Johannes Brahms, ale jsem v období, kdy si zkrátka plním své sny. Na desce Gipsy Fire se podílelo devět autorů včetně mě,“ říká hlavní protagonista úspěšné nahrávky, která má tu zvláštnost, že se ve studiu nahrávala živě před publikem. „Cikánská hudba musí být živelná, a proto jsem chtěl, aby taková byla i nahrávka. I když byly některé skladby velice náročné pro mě i kapelu a museli jsme hodně zkoušet, myslím, že se to povedlo,“ dodává Šporcl, který je přesvědčený, že některé skladby by si svou náročností nezadaly se skladbami Paganiniho. Po cimbálové nahrávce se chce Pavel Šporcl znovu vrátit do vod vážné hudby, a příští deska by tudíž měla být opět klasická.

  Populární houslista si splnil sen a stal se primášem cikánské cimbálovky. Pavel Šporcl absolvoval s kapelou Gipsy Way Ensamble úspěšnou šňůru napříč republikou.

  Osobnost měsíce

  GraphicLineGraphicLine
   
   
   
   

  Pavel Šporcl

  Group

  klasika

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  2

 •  

  Vítězslava Kaprálová

  V říši bájí se skvělou skladatelkou a dirigentkou.

  Výročí měsíce

  GraphicLineGraphicLine
   
   
   
   
   

  V lednu uplyne sto let od narození vynikající české skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové, jejíž talent byl patrný již v útlém dětství. Svou první skladbu V říši bájí zkomponovala v devíti letech a roku 1935, kdy absolvovala brněnskou konzervatoř, na sebe strhla nebývalou pozornost tím, že si svou skladbu na absolventském koncertě také sama dirigovala. Na mistrovské škole pražské konzervatoře pokračovala pod vedením profesorů Vítězslava Nováka a Václava Talicha a graduovala svou nejznámější orchestrální skladbou Vojenská symfonieta, kterou osobně provedla s Českou filharmonií. Díky francouzskému státnímu stipendiu odjela studovat v roce 1937 na Ecole Normale de Musique do Paříže, kde se zapsala do třídy dirigenta Charlese Muncha.

  Do Česka se poté vrátila jen na dva roky, protože se musela vrátit de exilu v Paříži, kde v pouhých pětadvaceti letech zemřela na tuberkulózu. V roce 1946 udělila Česká akademie věd Kaprálové členství in memoriam. V té době se členstvím této instituce mohlo vykázat pouhých deset žen z celkových 648 členů Akademie. I přesto, jak krátký čas byl této geniální hudebnici na tomto světě vymezen, stačila složit desítky mimořádně hodnotných skladeb a dodnes patří k našim nejhranějším skladatelkám.

  Ve středu 21. ledna se v pražském Rudolfinu uskuteční koncert ke 100. výročí narození skladatelky.

  Vystoupí Irena Herajnová – housle, Roman Janál – baryton a Markéta Janáčková – klavír

   
  Group

  klasika

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  3

 •  

  Festival Spectaculare 2015 ozdobí Quentin Sirjacq a Beata Hlavenková

  23. 1. 2015

  Události měsíce

  GraphicLineGraphicLine
   
   
   
   

  Unikátní prostory evangelického chrámu U Salvátora na pražském Starém Městě rozezní v rámci Festivalu Spectaculare tvorba pařížského skladatele Quentina Sirjacqa. Jeho delikátní klavírní improvizace spojují komorní hudbu a avantgardu s náladovým ambientem či postupy filmové hudby. Pařížan, který se hudbě věnuje od útlého mládí, si kromě klasických skladatelů jako jsou Satie či Ravel zamiloval i hudbu jazzových velikánů Johna Coltranea nebo Charlese Minguse, kteří ho ze svých nahrávek naučili, že vrcholem tvorby je ve skutečnosti improvizace. Domácím zástupcem večera bude cenami ověnčená jazzová pianistka a skladatelka Beata Hlavenková, známá například z projektu Eternal Seekers.

   

  klasika

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  4

  Group
 •  

  Krása dneška – Cyklus moderní a soudobé hudby přiblíží americkou avantgardu

  Nádech gotiky v podání

  ženského vokálního souboru

  20. 1. 2015

  20. 1. 2015

   
   
   
   
   

  Experimentální prostor NoD v Praze bude hostit unikátní cyklus koncertů PKF – Prague Philharmonia! Tak jako v minulých sezonách bude v rámci těchto koncertů kladen důraz především na jejich monotematičnost a výběr zajímavých hostů napříč jednotlivými tématy. Lednový večer se bude držet ve stylu americké meziválečné avantgardy, která v některých případech stále zůstává mimo pozornost světové hudební veřejnosti, ač jde o hudbu vysoce svéráznou, jejíž ráz vetkla do amerického hudebního prostředí zejména osobnost Charlese Ivese.

  Kostel svatého Šimona a Judy v Praze se stane časovou smyčkou v návratu do románských a gotických chrámů 10.–12. století, do kterého posluchače přenese ženský vokální soubor Tiburtina.

  Sbor, který byl založen v roce 2008 z bývalých členek souboru Schola Benedicta, navazuje na jeho tradici a dále se věnuje interpretaci gregoriánského chorálu, středověkého vícehlasu a soudobé hudby. Uměleckou vedoucí souboru je Barbora Sojková a jeho hlavním interpretačním zájmem je správná deklamace jazyka ve spojení s hudební složkou a vokální technikou, na základě znalosti dobové hudební praxe a teorie. V programu mapujícím vznik vícehlasu, jak se odráží ve významných evropských pramenech, lze zažít vymanění liturgické hudby z nadvlády gregoriánského chorálu a fascinaci tehdejších tvůrců souzvukem. Provedení vyžaduje stylově čistý chrámový prostor, kterým koncertní síň kostela sv. Šimona a Judy bezesporu je.

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  klasika

  5

 
×
Čtete:
2015/1
Teď vážně

Folk

Bez cancáku

Hard & Heavy

Ocelové srdce

Jazz Blues

Bluesbar

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Pohled

Slabý rok 2014

Deska měsíce

Vojtěch Dyk

Recenze

Recenze 15. ledna 2015

Recenze

Recenze 1. ledna 2015

SMS/REC

SMS/RECenze

Duel

Wu Tang Clan

Naživo

Lamb

Naživo

Taking Back Sunday

Naživo

Selah Sue

Naživo

Vypsaná fixa

Tipy

Kam vyrazit?

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.