Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

Ve studiu

The Prostitutes

Můj soundtrack

Masker

Čerstvé (z)boží

Max Bazowski

Headliner 1/3

Jelen

Headliner 2/3

Jelen

Headliner 3/3

Jelen v říjnu

Enface

Sima Martausová

TOP

8 posmrtných alb

Rozhovor

Zebra Katz

Enface

Myles Kennedy

Reportáž

Fenomén Liberec

Rozhovor

Paulie Garand

Čerstvé (z)boží

Červen

Headliner 1/2

Ellie Goulding

Headliner 2/2

Ellie Goulding

Rozhovor

Support Lesbiens

Art

7 nelepších architektonických obalů

Story

Story Acey Slade

Výslech

Mortal Cabinet

Rozhovor

Health

Téma 1/2

Producenti

Téma 2/2

6 dalších vyhledávaných producentů

Rozhovor

St. Germain

TOP

Madonna

Story

Jackie Crash

Jackie Crash

Papa Roach

Rozhovor

Five finger Death Punch

Retro

Kraftwerk

TOP

Bez šance

Návrat

Bez ladu a skladu

 • text honza vedral

  foto Smart Communication

  Bez ladu a skladu

  Pořád se hádáme

   

  4

   

  návrat

  1

 • Zásadní kapela slovenské alternativní scény se k výročí třiceti let od založení probrala k činnosti. Po koncertu 6. listopadu v pražském Paláci Akropolis se rozjede hrát na Slovensko... a pak zase zesne. „Myslím, že jinak už je to neobnovitelné,“ říká o podivuhodné existenci Bez ladu a skladu frontman Michal Kaščák.

   

  Mladší generace jeho jméno znají hlavně v souvislosti s pořádáním vyhlášeného letního festivalu Pohoda, kde si letos Bez ladu a skladu po pěti letech nečinnosti zahráli k třicetinám poprvé. Své první hudební zkušenosti ale Kaščák sbíral právě v kapele, která patřila k těm, jež se podílely na pádu železné opony. „To, co nám zůstalo ze starých časů, je fakt, že se spolu hodně hádáme,“ říká ale Kaščák na adresu Bez ladu a skladu s až odzbrojující upřímností.

  „Jsme takový spolek absurdity, ani nevím, proč to tak je. Umíme se pohádat úplně

  o všem, včetně této šňůry, přestože ji všichni chceme, všechno je dohodnuté, všechno je schválené a lístky se prodávají dobře. Ale kdyby si někdo četl naši e-mailovou komunikaci, bude mít pocit, že se bavíme minimálně o jaderné katastrofě,“ říká pobaveně a přitom se chytá za hlavu. I proto je zřejmé, že program koncertů bude očekávaný: zazní jenom staré písničky. Nové kapela nezkouší ani nechystá. Přibudou ale světla a speciální projekce pro každou skladbu. „Jednou jsme dělali takový pokus. Jeli jsme na chatu. Řekli jsme si, že tam budeme tři dny, vezmeme si nástroje

   
   

  4

  návrat

  2

 •  

  Bez ladu a skladu –
  Píšte všetci modrým perom

   
   

  Bez ladu a skladu –
  Génoví inžinier

   

  Co ale vlastně pořadatele festivalu, jenž je známý svou progresivní a citlivou dramaturgií, vede k tomu, aby se stále dokola vracel k muzice, která už k dnešnímu datu není, řekněme, příliš relevantní? „Zjistil jsem, že zbožňuju naše koncerty. Uvědomil jsem si to právě posledně na Pohodě. Když jsme odehráli třetí písničku, šel jsem za svým bratrem a řekl mu: Už jsem na to přišel.
  Proto my máme tak rádi koncerty, protože když jsme na pódiu, je to ta jediná chvíle, kdy se nehádáme,“ vrací se Kaščák pobaveně k tématu, které je evidentně pro kapelu zásadní. „Když začneme hrát, neplatí pro mě skoro nic. Uvědomuji si, že ty písničky vznikaly v nějaké době, že mají nějaký

  a budeme jen hrát. Skončilo to tak, že jsme v pátek začali pít, hádat se, bavit se, těšit se, do neděle jsme neudělali nic. Ale zjistili jsme, že nás spolu baví všechny ty ostatní věci, než vymýšlení nových písniček,“ říká se sympatickou otevřeností Kaščák.

  „Výjimečné pro mě bylo třeba to, že jsem byl vždycky výrazně menší než ostatní, takže mě do té doby moje okolí příliš nebralo. Ale co jsem začal hrát s kapelou, cítil jsem se naopak velký,“ vzpomíná dnes Kaščák na

  zvuk, mají něco charakteristického a zároveň u nich mám stejný zážitek jako poprvé,“ odpovídá už vážněji.

  A tak je tu stará dobrá nostalgie, jíž se Bez ladu a skladu v době svého krátkodechého návratu rozhodli nebránit. Podle toho, co říká Kaščák, by to ostatně ani nešlo. „Pro mě je ta kapela nejzásadnější věc, která se mi v životě stala. Díky ní dělám, co dělám, díky ní pořádám Pohodu, znamenala pro mě nejlepší životní období vůbec. Formovala všechno od mého pracovního života až po osobní názory a postoje,“ vysvětluje a přidává vzpomínku na vůbec první koncert, který Bez ladu a skladu odehráli na svatbě jeho bratra v roce 1985, ještě než vyjeli na svůj první Rockfest.

   
   

  4

  návrat

  3

 •  

  Bez ladu

  a skladu

  Kapela vznikla v roce 1985 na trenčínském gymnáziu. O rok později zahrála na pražském Rockfestu a takřka přes noc se stala hvězdou československé nezávislé scény. Ke kapele patřily černé obleky s bílými košilemi, úzké černé kravaty a bílé ponožky. Hudebně pak údernost, minimalismus a vlivy punku a nové vlny. Úspěšně koncertovala i ve Francii či Polsku. Bez ladu a skladu vydali tři desky: Xmetov, Horúce hlavy a Iba raz. Činnost ukončili v roce 1997, od té doby koncertují nárazově a sporadicky.

   
   

  Termíny turné

  5. 11. – Ostrava, Garage club

  6. 11. – Praha, Palác Akropolis

  10. 11. – Nitra, Klub Tatra

  11. 11. – Poprad, Rock Fabrik

  12. 11. – Košice, Tabačka

  13. 11. – Žilina, Synagóga

  14. 11. – Piešťany, Elektrárňa

  19. 11. – Zvolen, Vad

  20. 11. – Trenčín, Piano klub

  25. 11. – Zrnava, Art klub

  26. 11. – Banská Bystrica, Záhrada CNK

  28. 11. – Bratislava, Stará Tržnica

  Pronikal jsem do tajemného světa se zvláštní atmosférou, s podivuhodnými lidmi, často vlasatými, světa cigaret a alkoholu

  Byl to pro mě úžasný pocit, že pronikám do tajemného světa se zvláštní atmosférou, s podivuhodnými lidmi, často vlasatými, světa cigaret a alkoholu. Všechno to fungovalo. Cítili jsme se tam ohromně dobře a přijímaní. Zažívali jsme takové velké setkání se světem, který se do té doby zdál neproniknutelný,“ popisuje atmosféru začátků své kapely, která se rozpadla z toho důvodu, že se do ní její členové nikdy neopřeli naplno, a místo toho chodili do práce.

  I proto si ostatně Kaščák s částí někdejších spoluhráčů později založil svůj na elektronice založený projekt Neurópa, který by se po turné Bez ladu a skladu mohl dočkat svého vzkříšení. „Je fakt, že tam se hádáme o dost méně,“ říká k tomu Kaščák optimisticky.

  to, co pro něj tehdejší angažmá na alternativní scéně znamenalo. „Také mě fascinovalo, že když jsme přišli do klubu třeba v Brně nebo Praze, ostatní nás brali bez problémů.

   
   

  4

  návrat

  4

 
×
Čtete:
2015/11
Bez ladu a skladu

Anketa

Hudebnická knihovna

Rozhovor

Xindl X

Vizuál

Nabil

Rozhovor

Chelsea Wolfe

Výslech

TroubleGang

Rozhovor

The Dead Daisies

Song Story

Mňága a Žďorp

Rozhovor

Hrdinové nové fronty

Ženský element

Janet Jackson

Rozhovor

Mikoláš Růžička

Test

H-D Kvíz

Rozhovor

Tonya Graves

Insider

Martin Červinka

Televize

Videorama

Turné

Ben Cristovao

Kalendárium

Památné dny

Hip Hop 1/2

Elementy ulice

Hip Hop 2/2

Honza Pentifull

Klasika

Teď vážně

Folk 1/2

Bez cancáku

Folk 2/2

Kings of Convenience

Hard & heavy

Ocelové srdce

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary!

Alternativa 1/2

Kroky podzem

Alternativa 2/2

Čankišou

EDM 1/2

MDMA

Mluvené slovo

Vyprávěj

Odjinud

Mimochodem

Tip

Struny podzimu

Recenze měsíce

Dave Gahan & Soulsavers

Recenze

19. 11. 2015

Recenze

5. 11. 2015 1/2

Recenze

5. 11. 2015 2/2

Duel

Richard Müller

SMS REC

SMS/RECenze

Naživo

Young Fathers

Naživo

Converse workshop

Naživo

Nouvelle Prague

Naživo

Madonna

Naživo

Jaga Jazzist

Naživo

Tata Bojs

Naživo

Róisín Murphy

Naživo

Prodigy

Naživo

Joe Satriani

Naživo

Health

Naživo

Sto zvířat

Naživo

Troublegang

Naživo

Kryštof

Naživo

Simply Red

Naživo

Anti-Flag

Tipy

Kam vyrazit?

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.