Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

5 otázek pro...

Kipper Eldridge

Co poslouchá...

Tomáš Dvořák

Čerstvé (z)boží

Lo/Ve, Define Me, Y?

Headliner 1/2

Jan Haubert

Headliner 2/2

Visací zámek

Téma 1/4

Tři ztracené generace

Téma 2/4

Honza Peterka

Téma 3/4

Unholy Preachers

Téma 4/4

Just for Being

TOP

Abeceda

Story

Sex Pistols

Rozhovor

Kmeny

Rozhovor

Gallows

Headliner 1/2

Madonna

Headliner 2/2

Madonna

Rozhovor

Kiesza

Rozhovor

Ektor

Story

Archive

Insider

Anthony Jouet

TOP

Největší turné

Rozhovor

Dandy Warhols

Rozhovor

Metronomy

Vítěz Apollo

Adrian T. Bell

 • GroupGraphicLine

  text Kay buriánek

  foto arCHIV ADRIAN t. bell

  GraphicLine

  adrian t. bell

  Polygon
   

  5

  GraphicLine
   

  vítěz apollo

  1

 • Jak známo, Adrian T. Bell, frontman kytarové úderky reklamkářů The Prostitutes, jede paralelně už nějaký ten měsíc po sólové ose. Už předloni natočil desku Different World a letos s ní vyhrál cenu kritiků Apollo. Nesnáší, když se ho někdo ptá na jeho kariéru u námořnictva. Takže první otázka byla jasná.

  GraphicLineGraphicLine

  Jako jeden z mála nominovaných nenazpíval desku v češtině. Stejně jako Skleník či Dva (možná?) zpívá anglicky, což je v případě jeho britského původu logické. U Borise Carloffa těžko říct, zdali se jedná o angličtinu, kníkání zapomenutých bohů, či kódované poselství delfínů, takže to se dá počítat jen napůl.


  Zjevný trend upřednostňovat v duchu oblíbených českých tradic divno-produkce někde mezi Slunce, seno jahody a normalizačním undergroundem tentokrát u poroty Apolla nepřevládl. Vyhrála deska, která by mohla být v pohodě natočena kdekoli a kýmkoli na

  světě. Čímž jí rozhodně neubírám na kvalitě, spíš mám radost, že pro jednou zvítězil zdravý rozum nad vykroucenou a vycukanou pózou i snahou nadržovat venkovu. Koneckonců, alternativní ceny Vinyla nám asi budou stačit v Čechách jedny, ne?


  Adrian není zrovna velký mluvka, nesnáší, když se ho někdo ptá na jeho námořnickou kariéru, ale je to veskrze veselý chlapík. Sedli jsme si na kafe v našem společném ‚hůdu‘ na pražských Vinohradech a tady je pár Adrianových mouder a něco informací o tom, jaké má do budoucna plány.

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  vítěz apollo

  2

 • GraphicLineGraphicLine

  Při vyhlašovaní Apolla jsem zrovna pil někde vzadu drinky

  že je hudební ceny nezajímají, ale když ji máš potom doma, samozřejmě jsi rád.


  Jak dlouho žiješ vlastně v Čechách?

  Už přes dvacet let.


  A myslíš, že je fér, když vyhraje deska někoho, kdo vlastně není ani Čech, jen tu žije?

  Myslím, že to je naprosto v pořádku. Pochop, byla by to podle mého diskriminace, kdyby někdo tvrdil opak. Já jsem ty písničky složil tady, napsal texty tady a nahrál jsem je tady. Sice s producentem z Anglie, ale to dneska dělá kdejaká česká kapela, že si platí producenty mimo Čechy, protože má pocit, že tím její zvuk automaticky dosáhne světovosti, což je samozřejmě blbost. Takže je to česká deska, nebo není? Podle mého je a má právo být posuzovaná, recenzovaná i má mít právo soutěžit a vyhrát jakoukoli českou hudební cenu. Navíc je to bezpředmětná diskuze, protože byla kritiky nominovaná. Tak proč by nemohla i vyhrát? A to že nezpívám česky? To je přece legrační argument, takových kapel je u nás ještě pořád dost.


  Já s tím vším souhlasím, jen jsem chtěl vědět, jak to vnímáš ty. Myslíš si, že hudební ceny obecně mají ještě nějaký význam?

  Asi ano. Minimálně ta publicita kolem způsobí, že volá víc lidí kvůli koncertům. Můžeš si říct o víc peněz za hraní. Ne o moc, ale o něco málo ano.


  Co peníze od OSA? Je to jenom milý bonus, nebo se ti na něco budou hodit?

  Peníze se vždycky hodí. Chtěli jsme vydávat

  Dobře, tak ta druhá oblíbená. Jak se ti povedlo vyhrát Apollo?

  Řekněme, velmi diplomaticky, že porota asi byla na mé straně.


  No a teď už vážně. Čekal jsi, že bys mohl vyhrát mezi samým intelektuálním, striktně českým venkovem a neposlouchatelnou, byť z nějakého důvodu kritiky oblíbenou elektronikou?

  Vůbec mě to nenapadlo. Navíc jsem si říkal, že anglicky zpívaná deska nebude mít šanci. Ani jsem nedával pozor při vyhlašování, pil někde vzadu drinky a někdo na mě volá, že mám jít, že jsem to vyhrál. Nebudu zastírat, že z toho mám radost. Muzikanti často říkají,

  Pověz mi něco o tom, jak jsi býval námořníkem?

  Ty vole! Už je to tady.


  Proč ti tak vadí, že se tě na to lidé ptají?

  Nevadí, ale už se mě na to ptají deset let, chápeš? Deset let novináře hlavně zajímá to, že jsem kdysi byl námořník. To už je trochu tristní, nemyslíš? Udělám sólovou desku a oni se ptají na dobu, kdy jsem nosil modře pruhované tričko. Skandál!

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  vítěz apollo

  3

 • vinyl, ale neměli jsme na to, teď se to rázem vyřešilo. Už je zadaná výroba. A koupíme něco do zkušebny.


  Jak vnímáš současnou hudební scénu?

  Já si hlavně myslím, že žádná scéna dneska není, neexistuje. Je roztříštěná na spoustu malých separovaných žánrových scén. A lidi nad rámec té jejich scény nic víc nezajímá. Nemají přehled, nepodporují nezávislé umění, nezávislou hudbu. U nás je hodně dobrých kapel, které by v klidu mohly obstát třeba v Anglii. Ale tady zajímají jenom hrstku lidí. Třeba Wild Tides, Gerda Blank a další. Když začínal punk, to bylo hnutí, šlo to celými městy jako požár, sjednocovalo lidi. Nic takového dneska nefunguje, ani lokálně v malém. Mladí lidé jsou apatičtí.


  Co připravuješ dál?

  Nějaké drobné personální změny v kapele. Někdo odchází, mám trochu problém sehnat dobré vokalistky. Asi začne zpívat i bubeník, a tak nás bude moct být v kapele i méně. To je vždycky lepší, mnohočlenná kapela znamená vždycky víc problémů.


  Koncerty budou?

  Jo, něco máme, jak jsem říkal, i díky ceně Apollo. Nějaké Majálesy jsou potvrzené, Mezi ploty, už i pár letních festivalů. Začíná to přibývat. Na podzim chystáme souvislejší turné v Německu.


  A nová deska?

  Dělám na ní. Už mám napsaných asi deset věcí. Měla by vyjít na začátku příštího roku.

  GroupGraphicLineGraphicLine

  Punk šel celými městy jako požár, sjednocoval lidi. Nic takového dneska nefunguje

  Polygon
   

  5

  GraphicLine
   

  vítěz apollo

  4

 •  
  RectangleGroup

  Adrianova deska porazila díky hlasům úzké poroty cen českých hudebních kritiků Apollo dalších šest nominovaných. Album Different World vniklo už v roce 2013 spojením sil svébytného písničkáře Adriana T. Bella s britským producentem Michaelem Rendallem. Ten je často asociován s nahrávkami britské postpunkové legendy Killing Joke a spolupracoval i s Adrianovou domovskou kapelou The Prostitutes. Na Different World je devět skladeb. Veskrze civilní poctivé písničkářství si velmi dobře rozumí jak s rockovým mainstreamem, tak i s intimnějšími polohami a sporadickými výlety ke country. Nejde o nic, co by ultimátně zvedlo ze židle, na druhou stranu je to vzácně vyvážená tuzemská deska, která by hravě obstála v konkurenci kdekoli v civilizovaném hudebním světě. Navíc Adrianova barva hlasu i dikce jsou nezaměnitelné, což je deviza obecně povyšující každou studiovou i koncertní produkci. Na rozdíl od zmiňovaných The Prostitutes, tady je Adrian doma a může si diktovat podmínky dle libosti, což beze zbytku naplňuje jak výrazným autorským rukopisem, tak i mile civilním, ale přesto pevným projevem.

  Vítěz Apolla

  Different World

  Celé album si poslechněte zde:

   
  GraphicLineGraphicLinePolygon
   
   

  5

  GraphicLine

  vítěz apollo

  5

 
×
Čtete:
2015/3
Adrian T. Bell

Portrét

Noel Gallagher

Slova

Noel Gallagher

Rozhovor

Yarda Helešic

Rozhovor

Miroslav Wanek

Story

MikkiM

Film

Kurt Cobain

Televize

Videorama

Ženský element

Vivienne Westwood

Pohled

Ochránce umění Kanye West Beckovo album neslyšel

Hip Hop 1/2

Elementy ulice

Hip Hop 2/2

Pio Squad

Klasika 1/2

Teď vážně

Klasika 2/2

Dagmar Pecková

Folk

Bez cancáku

Hard & heavy 1/2

Ocelové srdce

Hard & heavy 2/2

Nightwish

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary!

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Odjinud

Mimochodem

Test

HD Kvíz

Deska měsíce

Kid Rock

Recenze

Recenze 19. března

Recenze

Recenze 9. března

SMS/REC

SMS Recenze

Duel

Madonna

Naživo

José González

Naživo

The Preatures

Naživo

Death From Above 1979

Naživo

The Subways

Naživo

Metronomy

Naživo

Red Bull Music Academy Bass Camp

Naživo

Ennio Morricone

Naživo

Fink

Naživo

Jelen a Nebe

Naživo

Hitchcook Live, Psycho

Naživo

Mark Lanegan Band

Naživo

LA4

Naživo

Katy Perry

Naživo

Looptroop

Naživo

Macy Gray

Tipy

Kam vyrazit

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.