Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

5 otázek pro...

Kipper Eldridge

Co poslouchá...

Tomáš Dvořák

Čerstvé (z)boží

Lo/Ve, Define Me, Y?

 • RectangleRectangle
   
  RectangleGroup

  Y?

  Pražská kytarovka dokazuje, že i s popem se dá dobře koketovat.

  Možná to nebude fér vůči ostatním členům, ale středobodem Y? je bezpochyby zpěvačka Hannah Melcrová. A není to jen kvůli tomu, že na hezkou blondýnku se na pódiu každý rád podívá. Tahle hyperaktivní slečna se totiž stará i o booking a management kapely, merchandise, skládá texty i hudbu...

  Na první pohled překvapí, že Y? ve svých textech kombinují češtinu i angličtinu. Hannah to okomentovala následovně: „Když jsem začala skládat, tak mi bylo jedno, v jakém jazyce písně budou. Prostě jsem je napsala tak, jak mě to v tu chvíli napadlo. A tak se snažím skládat doteď. Jak to momentálně cítím.“

  Tvůrčí spontaneita může působit zvláštně, ale minimálně umožňuje kapele vyjít vstříc domácímu klubovému publiku, které tradičně na češtinu slyší víc, a zároveň mají Y? co nabídnout zahraničním posluchačům. Loni si zahráli v Kanadě, letos se rýsují vystoupení v USA. Momentálně se ale soustředí na jaro v českých klubech. Před pár týdny totiž pokřtili novou desku Tajemství. „Připravili jsme si pro křest speciální koncertní set, který bychom v rámci turné rádi zopakovali ještě v několika městech. Na léto teď domlouváme festivaly, protože si je s kapelou hrozně užíváme. Milujeme jejich atmosféru. A pak už nás čeká to zámoří,“ říká zpěvačka.

  Škarohlídové možná budou namítat, že na kytarovku jsou v tvorbě kapely místy okaté popové postupy, někdo zase občas uslyší výraznou inspiraci Guano Apes a bude namítat, že takových kapel je u nás dvanáct do tuctu, v čemž má jistě pravdu. Ale i takovým můžou Y? rozdávat lekce v jedné samostatné kapitole, a tou je práce s fanoušky a merchem. „Snažíme se fanouškům vyjít vstříc co nejvíc. Můžou si vybrat barvy, střih, máme celkem dobrý výběr sortimentu. Vše osobně zabalím, připíšu krátký vzkaz a odnesu na poštu,“ dodává Hannah. A příznivci kapely tuto vstřícnost rádi oplácejí, alespoň soudě podle srdečných příspěvků na Facebooku kapely.


  v rychlosti

  kdo | vyhraná formace s hyperaktivní zpěvačkou

  styl | rock, co občas sáhne po popu

  vydali | desku Tajemství

  web | www.ymusic.cz

  Group
   
   
   
   
   

  Lo/ve

  Nebrat se vážně a nebát se vykročit z davu je stále platný způsob, jak zaujmout.

  Pokud sledujete, co se děje na poli české nezávislé scény, tím spíš v kuchyni kulturní platformy A.M.180 collective, nejspíš vám neuniklo jméno Lo/ve. Hudební těleso, které tvoří herečka Markéta Dvořáková (bicí) s muzikantem a výtvarníkem Pavlem Ptáčníkem (kytara, zpěv), zaujalo především nekonvenčním přístupem k muzice.

  Mladý pár produkuje syrový art-punk, který by se dal popsat hordou klišé jako znepokojující, špinavý nebo rovnou satanistický. „Nejdřív jsme používali označení antikshop-suicidepop, ale později se ujalo country-punk. I když dokonale nezapadáme ani do jednoho, nějak se tomu, co hrajeme, říkat musí,“ říkají. Půvab Lo/ve zkrátka spočívá v jejich neuchopitelnosti, a tak nejlépe udělá ten, kdo si vytvoří vlastní názor.

  Ačkoli prý Lo/ve mají snahu dodat svým skladbám schéma, které by je více přiblížilo klasické „písničce“, a dodržují pravidla kompozice osvojená studiem hudební teorie, tvůrčí proces je nakonec stejně zavádí ke svérázným výsledkům, které tradiční postupy příliš nevykazují. Ostatně i díky tomu se o dvojici začíná pomalu proslýchat také mimo underground.

  „Lo/ve vzniklo bez vážných ambic. Jsem

  muzikant a zároveň výtvarník. Nikdy jsem nebyl schopný přesně definovat rozdíl mezi výtvarným uměním a hudbou, tak to nějak bastlim a šudlám, ať už jedno, nebo druhé,“ skromně vysvětluje Pavel, jak vnímá svůj projekt. Markéta má podobný nadhled. „Je to pro mě naprosto skvělá a zásadní věc. Zatímco divadlo, které je mou profesí, mívám spojené s pochybnostmi a kritikou, v Lo/ve si užívám pocit svobody a energii ze společného hraní. Vlastně ani necvičím na bicí,“ dodává.

  S ohledem na filozofii dvojice lze očekávat, že Lo/ve se budou i nadále držet party spřízněných kapel jako Schwarzprior nebo Marius Konvoj a pohybovat se v zázemí A.M. kolektivu. Proč ne, líp ani udělat nemohou – underground jim sluší.


  v rychlosti

  kdo | dvojice umělců, která v roce 2013 k divadlu a výtvarnému umění přidala hudební projekt

  styl | art-punk

  vydali | kazeta It’s Fucking Amazing That You Are Here

  web | lovethecrew.bandcamp.com

  GraphicLineGraphicLineGraphicLineGraphicLineGraphicLineGraphicLine
   

  Hey mother

   
   
   
   
   
   

  Byl jsi úžasný

   

  Let‘s Burn Down Thy Sky

   
   
   
  audio
  audio
  audio

  Že kapela promýšlela své kroky dopředu, dokazuje, s čím se představila světu. Na začátku letošního roku totiž vydala první singl Let’s Burn Down The Sky, který nejen že šlape sám o sobě, ale stojí na pečlivé produkci a solidním klipu, což u debutových věcí vůbec není zvykem.

  „Živě nás bude možné vidět poprvé na jaře. Nejdřív v Praze, koncerty na jiných místech po celé republice jsou v jednání. Naše cesta začíná vydáváním singlů a klipů,“ dodává Pavel. „Chystáme i desku, která vyjde ve fyzické formě na CD i speciálním vinylu, a další chuťovky,“ vysvětluje. To jsou silná slova, je vidět, že muzikanti mají ambice i vůli se do toho opřít. Těžit nejspíš budou z kontaktů a zkušeností, které si přinesli z bývalých kapel, situaci jim naopak může ztížit fakt, že česká (a především ta tvrdší) kytarová scéna není nafukovací a aby začínající kapela prorazila, nestačí jen umět hrát.


  v rychlosti

  kdo | pražská pětka s patkami a přísně sevřenými rty

  styl | trochu hardcore, trochu MTV

  vydali | singl Let’s Burn Down The Sky, pracují na desce

  web | www.defineme.net

  Define Me

  Když hudebníci bouchnou do stolu a řeknou: „Tak znovu a pořádně!“

  O pražské pětici se dá říct, že stojí na samém začátku kariéry. Ale rozhodně ji netvoří žádní holobrádci, jednotliví členové se pohybovali na hudební scéně už dlouho, například basák Lantis a kytarista Kuba předtím hráli v poměrně zavedené hardcoreové kapele Shiro Ame. Jak vlastně Define Me vznikli a jaké mají plány? O tom se pro nás rozpovídal druhý kytarista Pavel Hošek.

  „Rok 2014 byl rokem změn a my se rozhodli opustit všechny své stávající kapely. Chtěli jsme začít znovu a pořádně. Koncept Define Me nadchnul další kluky, kteří se k nám přidali. Naštěstí jsou to dobří muzikanti se stejnou vizí.“

 
×
Čtete:
2015/3
Lo/Ve, Define Me, Y?

Headliner 1/2

Jan Haubert

Headliner 2/2

Visací zámek

Téma 1/4

Tři ztracené generace

Téma 2/4

Honza Peterka

Téma 3/4

Unholy Preachers

Téma 4/4

Just for Being

TOP

Abeceda

Story

Sex Pistols

Rozhovor

Kmeny

Rozhovor

Gallows

Headliner 1/2

Madonna

Headliner 2/2

Madonna

Rozhovor

Kiesza

Rozhovor

Ektor

Story

Archive

Insider

Anthony Jouet

TOP

Největší turné

Rozhovor

Dandy Warhols

Rozhovor

Metronomy

Vítěz Apollo

Adrian T. Bell

Portrét

Noel Gallagher

Slova

Noel Gallagher

Rozhovor

Yarda Helešic

Rozhovor

Miroslav Wanek

Story

MikkiM

Film

Kurt Cobain

Televize

Videorama

Ženský element

Vivienne Westwood

Pohled

Ochránce umění Kanye West Beckovo album neslyšel

Hip Hop 1/2

Elementy ulice

Hip Hop 2/2

Pio Squad

Klasika 1/2

Teď vážně

Klasika 2/2

Dagmar Pecková

Folk

Bez cancáku

Hard & heavy 1/2

Ocelové srdce

Hard & heavy 2/2

Nightwish

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary!

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Odjinud

Mimochodem

Test

HD Kvíz

Deska měsíce

Kid Rock

Recenze

Recenze 19. března

Recenze

Recenze 9. března

SMS/REC

SMS Recenze

Duel

Madonna

Naživo

José González

Naživo

The Preatures

Naživo

Death From Above 1979

Naživo

The Subways

Naživo

Metronomy

Naživo

Red Bull Music Academy Bass Camp

Naživo

Ennio Morricone

Naživo

Fink

Naživo

Jelen a Nebe

Naživo

Hitchcook Live, Psycho

Naživo

Mark Lanegan Band

Naživo

LA4

Naživo

Katy Perry

Naživo

Looptroop

Naživo

Macy Gray

Tipy

Kam vyrazit

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.