Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

5 otázek pro...

Kipper Eldridge

Co poslouchá...

Tomáš Dvořák

Čerstvé (z)boží

Lo/Ve, Define Me, Y?

Headliner 1/2

Jan Haubert

Headliner 2/2

Visací zámek

Téma 1/4

Tři ztracené generace

Téma 2/4

Honza Peterka

Téma 3/4

Unholy Preachers

Téma 4/4

Just for Being

TOP

Abeceda

Story

Sex Pistols

Rozhovor

Kmeny

Rozhovor

Gallows

Headliner 1/2

Madonna

Headliner 2/2

Madonna

Rozhovor

Kiesza

Rozhovor

Ektor

Story

Archive

Insider

Anthony Jouet

TOP

Největší turné

Rozhovor

Dandy Warhols

 • GroupGraphicLine

  text Alena Bílková

  foto universal music

  GraphicLine

  The Dandy Warhols

  Pořád se dějou blbiny

  Polygon
   

  5

  GraphicLine
   

  rozhovor

  1

 • „Když to není zábava, tak ji z toho vykřešeme,“ to je heslo The Dandy Warhols. Rebelů, kteří jsou na rockové scéně už dvacet let a 4. dubna zakončí svou evropskou tour v pražském Lucerna Music Baru. K telefonu nám půjčili kytaristu Petera Holmströma.

  GraphicLineGraphicLine

  The Dandy Warhols známe pro inspiraci Andym Warholem a undergroundovou syrovost. Jak je to s jejich touhou šokovat, jaké bylo setkání s Davidem Bowiem, ale třeba i které písně už je nebaví hrát, Holmström prozradil s humorem sobě vlastním.


  Petere, upřímně, o vaši skupinu jsem se začala zajímat jenom kvůli jejímu názvu.

  To je naprosto v pořádku, proto jsme takové jméno vybrali. Říkali jsme si, že jestli se lidem bude líbit název, tak si oblíbí i styl hudby. Je to chytlavý a docela chytrý název. Navíc vystihuje náš přístup k věci.


  Jaký přístup?

  Když založíte kapelu, nikdy přesně nevíte, o co v ní půjde. Stavíte hudbu po cihlách

  jako jakýkoli jiný kus umění. Tu se vám líbí nějaký rytmus, pak určitá harmonie hlasů, tak si řeknete, že to zachováte. Je to skutečně stejný přístup, jaký měl Andy Warhol. Povýšil běžné předměty každodenní potřeby na umělecké dílo. My sbíráme obyčejné a staré věci a dáváme je dohromady novým způsobem jako on.


  Inspirovali jste se Andym podobně jako Velvet Underground?

  Jasně. My jsme také původně byli něco mezi Velvet Underground a T-Rex. Poslouchal jsem tyhle kapely hodně, hlavně než jsme začali hrát, ale vlastně o nich moc nevím. To je docela vtipné.

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  rozhovor

  2

 • GraphicLineGraphicLine

  Písničku We Used To Be Friends hrajem snad vždycky a už je to nuda

  Tak tohle byla upřímnost! Bohemian Like You byla použita v různých seriálech i reklamách. Co je podle vás dobrá reklama?

  To vlastně nevím. Ani proč zrovna naši písničku použilo pro své účely tolik lidí. Ale my jsme rádi. Je to jen jedna z mnoha písní, která vznikla v malém studiu. Tahle však obletěla svět.


  Určitě pomohla i nahota ve videoklipu, která v době vzniku nebyla tak běžná jako dnes. Jak byste dnes šokoval vy, kdybyste chtěl?

  Nemůžu říct, že jsme se snažili šokovat. Byla to sranda – nahý kluk, nahá holka, svým způsobem rovnoprávnost. Kdybych chtěl cíleně šokovat, ani bych nevěděl, jak na to, nejsem ten typ. Nedělám nic proto, abych zanechal nějaký dojem.


  Ve vaší tvorbě je spíš smysl pro humor.

  To ano! Ne že by mě třeba bavilo si utahovat z ostatních, spíš se prostě snažím být vtipný. To se ale ne vždycky povede. Máme ve skupině takové motto: „If It’s not fun, it’s funny“. Pořád se dějou nějaký blbiny. Třeba když přijdete do hotelu a nemají pro vás pokoj, nebo vás čapne policie. Musíte si z toho udělat legraci. Je to lepší než reagovat přehnaně a být na lidi nepříjemný.


  Je s vámi pořád stejná zábava i v šatně?

  Před nebo po koncertě?

  Jaký je váš vztah k vašemu největšímu hitu Bohemian Like You?

  Tahle písnička je pro nás pořád zábava. Myslím, že za celou naši éru byl jen jeden koncert, na němž jsme ji nehráli. My ji prostě musíme hrát, je to naše povinnost. Ale nenudí mě. Jsou jiné písničky, který mě už nebaví.


  Jaké třeba?

  Konkrétně Not If You Were The Last Junkie On Earth. Je zajímavá pěvecky, ale ne instrumentálně. Pak We Used To Be Friends, hrajem ji snad vždycky a už je to nuda.

  A od úplné nuly jste se dostali až k tomu, že jste se osobně setkali s Davidem Bowiem. Jak se to stalo?

  To byl přirozený vývoj. Když jsme dospěli do momentu, že by to setkání mohlo přijít, náhle se to stalo. Byla to pro nás velká událost, zároveň jsme neměli pocit, že bychom si to nezasloužili. Když zjistíte, že David Bowie má rád vaši nahrávku, automaticky to vaší hudbě dá značku určité hodnoty.

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  rozhovor

  3

 • Rectangle

  Myslím, že po něm bude větší zábava.

  Po koncertě jde o svačinu. Třeba o tequilu, o hodně vypitých piv. Není to tak divoké jako v našich začátcích, ale zase o tolik se to nezměnilo. I když už rozhodně nejsme na plech pokaždé, to ne.


  Jako kytaristy se vás musím zeptat na trend posledních dní, kdy se mnoho kapel staví do role samozvaných spasitelů kytarové muziky. Také se tak cítíte?

  Podle mě na nástroji nezáleží. Kytary byly, jsou a budou. Záleží jenom na tom, jestli děláte dobrou muziku, protože hudba je jen

  jedna. Pokud máte rádi jiný styl hudby, neznamená to nutně, že je špatná. Je prostě jen jiná.


  Pamatujete si vaši poslední návštěvu v Praze?

  Zdá se mi to být už dávno. Hráli jsme s Nine Inch Nails, což stálo za to.


  Rozhodně bychom neměli opomenout zmínit váš čerstvý singl Chauncey P vs. All the Girls in London, který provází ilustrace chlápka s monoklem.

  Jste vlastně první, kdo se mě na to ptá. Ten obrázek dělala nějaká slečna z Argentiny.

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  rozhovor

  4

 • GraphicLineGraphicLine

  Já mám ženu i auto i barák, ale pořád cestuju po světě a cítím se svobodný

   
  GraphicLineGraphicLine

  The Dandy Warhols

  The Dandy Warhols o sobě mluví jako o kamarádech z malého města, konkrétně z Portlandu v Oregonu. Jsou čtyři, z toho jedna holka, která se nebála ukázat prsa. Do garážového rocku míchají psychedelii i humor a jejich zdravě ironický a hravý přístup je drží pohromadě už dvacet let. Průlomem pro ně byl hit Bohemian Like You napsaný podle skutečného příběhu neznámé rebelující slečny spatřené zpěvákem Courtneym Taylorem. The Dandy Warhols se inspirovali u symbolů, aby se sami symbolem stali. Jejich řádění už zabralo devět alb.

  A co pro vás vlastně znamená bohéma?

  Je to následování svého srdce, užívání si okamžiku. Jde o to nebát se, kde budete žít, kde budete za deset let. Vykašlat se na stresy z toho, abyste měli dobře placenou práci a drahé auto a tak. Je to ten život, který žijete těsně po vysoké, než se usadíte. Nebo samozřejmě můžete rovnou přeskočit školu, to se také počítá. Anebo se vůbec nemusíte usadit, jestli nechcete! Jaké si to uděláte, takové to máte. Já mám ženu, auto i barák, ale pořád cestuju po světě a cítím se svobodný.

  Název a písnička jsou v tomhle případě dvě odlišné věci. Myslím, že Courtney to ve skutečnosti nenapsal o Chanceym. Vím jen, že Chancey je kamarád Courtneyho, milý chlápek. O jeho osobním životě toho moc nevím, ale možná měl problémy s randěním.


  Nemáme si tedy píseň vyložit vy smyslu, že dívky z Londýna jsou agresivní…

  Je to spíš o trablech jednoho konkrétního kluka a jeho neschopnosti sbalit holku.

  Na BBC jste si před pár dny postěžovali, že je Anglie příliš svázána pravidly. Do jaké země byste tedy utekli za svobodou?

  Každá země má svá pravidla, jen někde je o něco víc přehlíží. Srí Lanka je krásná země, ale bylo by složité tam žít. Mám rád i Londýn, mám tam hodně kamarádů a pořád se tam něco děje. Také hlasuju pro Melbourne. Dřív jsem měl strašně rád Amsterdam, i když nekouřím trávu. V řadě měst jsem strávil míň času, než bych si přál. Stále žiju v Portlandu, kde to celé začalo.

  Polygon
   
   

  5

  GraphicLine

  rozhovor

  5

 
×
Čtete:
2015/3
Dandy Warhols

Rozhovor

Metronomy

Vítěz Apollo

Adrian T. Bell

Portrét

Noel Gallagher

Slova

Noel Gallagher

Rozhovor

Yarda Helešic

Rozhovor

Miroslav Wanek

Story

MikkiM

Film

Kurt Cobain

Televize

Videorama

Ženský element

Vivienne Westwood

Pohled

Ochránce umění Kanye West Beckovo album neslyšel

Hip Hop 1/2

Elementy ulice

Hip Hop 2/2

Pio Squad

Klasika 1/2

Teď vážně

Klasika 2/2

Dagmar Pecková

Folk

Bez cancáku

Hard & heavy 1/2

Ocelové srdce

Hard & heavy 2/2

Nightwish

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary!

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Odjinud

Mimochodem

Test

HD Kvíz

Deska měsíce

Kid Rock

Recenze

Recenze 19. března

Recenze

Recenze 9. března

SMS/REC

SMS Recenze

Duel

Madonna

Naživo

José González

Naživo

The Preatures

Naživo

Death From Above 1979

Naživo

The Subways

Naživo

Metronomy

Naživo

Red Bull Music Academy Bass Camp

Naživo

Ennio Morricone

Naživo

Fink

Naživo

Jelen a Nebe

Naživo

Hitchcook Live, Psycho

Naživo

Mark Lanegan Band

Naživo

LA4

Naživo

Katy Perry

Naživo

Looptroop

Naživo

Macy Gray

Tipy

Kam vyrazit

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.