Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

5 otázek pro...

Kipper Eldridge

Co poslouchá...

Tomáš Dvořák

Čerstvé (z)boží

Lo/Ve, Define Me, Y?

Headliner 1/2

Jan Haubert

Headliner 2/2

Visací zámek

Téma 1/4

Tři ztracené generace

Téma 2/4

Honza Peterka

Téma 3/4

Unholy Preachers

Téma 4/4

Just for Being

TOP

Abeceda

Story

Sex Pistols

Rozhovor

Kmeny

Rozhovor

Gallows

Headliner 1/2

Madonna

Headliner 2/2

Madonna

Rozhovor

Kiesza

Rozhovor

Ektor

Story

Archive

Insider

Anthony Jouet

TOP

Největší turné

Rozhovor

Dandy Warhols

Rozhovor

Metronomy

Vítěz Apollo

Adrian T. Bell

Portrét

Noel Gallagher

Slova

Noel Gallagher

Rozhovor

Yarda Helešic

Rozhovor

Miroslav Wanek

Story

MikkiM

Film

Kurt Cobain

Televize

Videorama

Ženský element

Vivienne Westwood

Pohled

Ochránce umění Kanye West Beckovo album neslyšel

Hip Hop 1/2

Elementy ulice

Hip Hop 2/2

Pio Squad

Klasika 1/2

Teď vážně

Klasika 2/2

Dagmar Pecková

Folk

Bez cancáku

Hard & heavy 1/2

Ocelové srdce

 •  
  RectangleRectangle
   
   

  text JAROSLAV ŠPULÁK (PRÁVO)

  Vše podstatné z tvrdé hudby na jednom místě

  | Black Sabbath | Cannibal Corpse | Apocalyptica | | Legend of the Seagullmen | Korn/Slipknot | Enslaved | Nightwish |

  Ocelové srdce

  hard and heavy 1/2

  Polygon
   
   

  8

  GraphicLine

  1

 •  

  Na téma geneze heavy metalu se už napsala spousta článků i dizertačních prací. Všichni se v nich shodují v tom, že kdyby nebylo prvního alba britských Black Sabbath z února 1970, nebylo by asi dnes o čem psát. Před pětačtyřiceti lety se rodil nový rockový tvar. Heavy metal.

  Birminghamská čtvrť Aston, jedna z několika průmyslových ve městě, byla na počátku sedmdesátých let proslulá jen díky fotbalovému klubu Aston Villa. V dírách po bombardování z druhé světové války si hrály děti a bylo jasné, že z toho kusu země nemohla přijít jiná hudba, než s jakou vyrukovali tamní Black Sabbath.

  „Přišli jsme s koncem hnutí hippies, ale neměli jsme chuť pokračovat v jeho stylu. Psali jsme o tom, co jsme cítili, a nebylo

  Black Sabbath plodili metal z blues

  VZPOMÍNKA MĚSÍCE

  GraphicLineGraphicLine
   
   
  Group

  hard and heavy 1/2

  Polygon
   
   

  8

  GraphicLine

  2

 •  

  to sladké ani barevné. Byli jsme prostě moc naštvaní na to, abychom mohli být idealisty,“ vzpomíná Ozzy Osbourne.

  V šedesátých letech dominovali relativně veselí Beatles. Kormidlo směrem k tvrdší hudbě posunuli Rolling Stones, The Who, Cream, Led Zeppelin, Jimi Hendrix a Deep Purple. Narodil se hard rock. Ale teprve debutové album Black Sabbath přineslo cosi fascinujícího a neobvyklého. Bluesové stopy, z nichž muzika kapely vycházela, ustoupily náruživé hře kytarového černokněžníka Tonyho Iommiho a jeho elektrizujícím riffům. Zrodil se heavy metal.

  „Byli jsme první kapela, která přinesla hudbu, jíž nikdo nerozuměl,“ tvrdí Tony Iommi. Přitom není žádným tajemstvím, že styl jeho hry mu přihrál osud. Pár let předtím měl nehodu, při které mu stroj na řezání plechů zkrátil dva prsty na pravé ruce. Dodnes používá speciální překryvy.

  Ke kompaktnosti zvuku kapely samozřejmě přispěli jak baskytarista Geezer Butler, který miloval hudbu Cream, tak i jazzem odkojený bubeník Bill Ward. O charismatu, který byl a je v hlasu Ozzyho Osbourna, netřeba diskutovat. To všechno dohromady stálo za mocným soundem alba, které se stalo legendou.

   
  Group

  hard and heavy 1/2

  Polygon
   
   

  8

  GraphicLine

  3

 •  

  „Největší problém byl přesvědčit lidi, že máme vlastní zvuk. Nevznikal náhodou. Má kytara a baskytara Geezera musí při hraní maximálně spolupracovat. Kdyby se naše linky rozpadly, rozpadl by se i zvuk Black Sabbath. Většina lidí si myslí, že baskytara je nástroj do počtu. U nás to tak není. Geezerova hra je hrubší a těžší. Prodlužuje a zvýrazňuje linky, které hraju na kytaru,“ vysvětluje Iommi.

  První zveřejněnou skladbou z tohoto alba Black Sabbath byla Evil Woman, která vyšla v lednu 1970. Bluesový spodek a funky zvuk na pozadí neměly ještě zjevně nic společného s heavy metalem, vypovídaly spíše o kreativitě kapely. Navíc písnička byla předělávkou od bluesrockových Crow a na albu se objevila proto, že si ji vydupal manažer Black Sabbath Jim Simpson, jenž chtěl mít na desce i něco „komerčního“. Pravou tvář kapely odkrylo až vydání celého alba. Alba, které bylo nahráno za dva dny v londýnském Regent Studiu.

  „Studio nebylo větší než průměrný obývací pokoj. Všichni jsme nahrávali společně, Bill bubnoval za přepážkou, Ozzy zpíval v malé budce a my hráli vedle. Nahrávali jsme živě,“ vzpomíná Iommi.

  Výrazný podíl na vyznění skladeb měly i temné texty Geezera Butlera. Vyrůstal sice v katolické rodině, ale umělecky se inspiroval především u okultisty Aleistera Crowleyho a básníka a spisovatele H. P. Lovecrafta. Upřímně tehdy věřil v existenci ďábla, stejně jako ve smysl poslání, které Black Sabbath pro historii hudby měli mít.

  Black Sabbath: The Wizard

  GraphicLineGraphicLine
   
   
   
   
  Group

  hard and heavy 1/2

  Polygon
   
   

  8

  GraphicLine

  4

 •  

  Cannibal Corpse prodali nejvíce alb

  REKORD MĚSÍCE

  GraphicLineGraphicLine
   
   
   

  Americká formace Cannibal Corpse je nejpopulárnější v ranku death metalu. Alespoň pokud jde o prodeje alb. Na začátku února obdržela od zástupců vydavatelské společnosti Metal Blade, které je dlouhodobě věrná, speciální pamětní desky za dva miliony prodaných třinácti studiových alb. Pro death metal je to rekord všech dob.

  „Je to opravdu milé, ale poděkování náleží našim fanouškům,“ uvedl po převzetí ceny kytarista Rob Barrett III. „Nebudeme ve své těžké práci na hudbě, za kterou těžko vyděláváme na živobytí, polevovat. Těší náš skvělé prodeje, ale prioritou pro nás zůstává kvalita naší tvorby.“

  V tabulce nejlépe se prodávajících deathmetalových alb jsou za Cannibal Corpse aktuálně Deicide, Morbid Angel, Obituary nebo Entombed. Mocně se na ně dotahují

   
  Group

  hard and heavy 1/2

  Polygon
   
   

  8

  GraphicLine

  5

 •  

  Napalm Death, Carcass nebo Six Feet Under. Posledně jmenovanou kapelu založil po svém odchodu právě z Cannibal Corpse zpěvák Chris Barnes.

  Nutno podotknout, že oficiální prodeje nezahrnují počet desek, které se prodaly před rokem 1991. Společnost Nielsen SoundScan se totiž sledováním prodejů začala zabývat až poté. Odborníci tvrdí, že kdyby byly ve výsledcích zahrnuty i prodeje z osmdesátých let, jistě by do pořadí na nejvyšších místech promluvila i formace Death.

  Nejlépe prodávanými alby Cannibal Corpse jsou The Bleeding z roku 1994 a Vile z roku 1996. Druhá jmenovaná byla první, kterou po odchodu Barnese nazpíval nynější zpěvák Goerge „Corpsegrinder“ Fisher.

  Cannibal Corpse pocházejí z Buffala, kde vznikli už v roce 1988. Jejich první album Eaten Back to Life vyšlo v roce 1990. Zatím poslední deska A Skeletal Domain potěšila jejich fanoušky loni.

  Rectangle

  Cannibal Corpse: Kill or Become

  GraphicLineGraphicLine
   
   
   
  Group

  hard and heavy 1/2

  Polygon
   
   

  8

  GraphicLine

  6

 •  

  Apocalyptica

  Ocelový déšť

  GraphicLineGraphicLine
   
   
   

  Finská skupina nedávno zveřejnila skladbu Cold Blood. Jde o druhý singl z chystaného alba Shadowmaker, které vyjde 3. dubna. Na jeho produkci se podílel slovutný Nick Raskulinecz, jenž už pracoval s Mastodon, Foo Fighters nebo Deftones. Kolekce vznikala v americkém Nashvillu

  Cold Blood

  GraphicLineGraphicLineGroup

  Legend of the Seagullmen

  Tak se jmenuje nová americká superskupina, ve které se sešli členové formací Tool a Mastodon. Tu druhou zastupují frontman Brent Hinds, první bubeník Danny Carey. Dimitry Coats je z kapely OFF! a čtvrtým členem je filmový režisér Jimmy Hayward, který také plní roli producenta. Společně vydali jedinou skladbu The Deap-Sea Diver a možná to tak i zůstane. Není totiž nic známo o tom, že by nahrávali album.

  The Deep-Sea Diver

  GraphicLineGraphicLine
   
   
   
  Group

  hard and heavy 1/2

  Polygon
   
   

  8

  GraphicLine

  7

 •  

  Enslaved

  Norští vikingmetaloví Enslaved vydávají 6. března album In Times. Je na něm opět pořádná dávka metalové agresivity i symfonické melancholie, které se v muzikantech nashromáždily od předešlého alba RIITIIR z roku 2012. Jako upozornění poslali do světa skladbu Thurisaz Dreaming, kterou ve videoklipu opatřili i textem.

  Thurisaz Dreaming

  GraphicLineGraphicLine
   
   
   

  Sabotage

  GraphicLineGraphicLine
   
   
   

  Korn/Slipknot

  Před pár týdny vystoupila v Londýně ve Wembley Areně v rámci turné Prepare for Hell americká numetalová kapela Korn. Na koncertě se k ní přidali členové formace Slipknot a společně odehráli vlastní verzi Sabotage od Beastie Boys. Klip, kterým ji opatřili, vznikl během vystoupení a kapely jej považují za oficiální.

  GroupGroup
   

  hard and heavy 1/2

  Polygon
   
   

  8

  GraphicLine

  8

 
×
Čtete:
2015/3
Ocelové srdce

Hard & heavy 2/2

Nightwish

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary!

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Odjinud

Mimochodem

Test

HD Kvíz

Deska měsíce

Kid Rock

Recenze

Recenze 19. března

Recenze

Recenze 9. března

SMS/REC

SMS Recenze

Duel

Madonna

Naživo

José González

Naživo

The Preatures

Naživo

Death From Above 1979

Naživo

The Subways

Naživo

Metronomy

Naživo

Red Bull Music Academy Bass Camp

Naživo

Ennio Morricone

Naživo

Fink

Naživo

Jelen a Nebe

Naživo

Hitchcook Live, Psycho

Naživo

Mark Lanegan Band

Naživo

LA4

Naživo

Katy Perry

Naživo

Looptroop

Naživo

Macy Gray

Tipy

Kam vyrazit

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.