Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

5 otázek pro...

Tata Bojs

Co poslouchá...

TOMÁŠ HANÁK

Čerstvé (z)boží

Dalekko

Headliner 1/2

Muse

Headliner 2/2

Muse

Téma

Alkohol ne, raději knihu

Rozhovor

Ivo Pospíšil

Legenda

B. B. King

Headliner 1/2

Kryštof

Headliner 2/2

Kryštof

Enface

Thom Artway

Rozhovor

Radůza

Fenomén

Jiří Černý

Rozhovor

Sick of it All

Rozhovor

Refew

Průvodce

Píseň po písni

Pohled

KURTOVA NESNESITELNÁ TÍHA BYTÍ

Retro

Ian Curtis

TOP

10 kapel, které se vrátily k hard rocku

Festival

Barbora Šubrtová

Enface

Peter Pan Complex

Rozhovor

Lukáš Krol

Čerstvé (z)boží

Electric Lady

Legenda

Keith Morris

Rozhovor

Fanánek

TOP

Kolik máš jmen, tolikrát jsi Snoop Doggem

Song Story

Mötorhead

Festival

20 let Brutal Assault

Rozhovor

Holywood Undead

Fakta

Muzika a věda

Čerstvé (z)boží

Artvox

Story

Caro Emerald

TOP

5 hvězd YouTube

Insider

Michal Šamánek

Story

Neil Young

Reportáž

Tomáš Klus

Rozhovor

Lake Malawi

TOP

Lake Malawi

Story

Tori Kelly

Story 1/2

Nile Rodgers

Story 2/2

Nile Rodgers

Reportáž

Coachella

Festival

Okoř článek

Story

Blur

Peníze

Kiss

Ženský element

Joss Stone

Test

H-D kvíz

Televize

Videorama

Hip Hop

Elementy ulice

Klasika 1/2

Teď vážně

Klasika 2/2

James Horner

Folk 1/2

Bez cancáku

Folk 2/2

Justin Lavash

Mluvené slovo

Nechte si vyprávět

Hard & heavy

Ocelové srdce

Jazz & Blues 1/2

Bluesbar

Jazz & Blues 2/2

Petr Ostrouchov

Indie

Ty kytary!

Alternativa 1/2

Kroky podzem

Alternativa 2/2

Květy

EMD

MDMA

Odjinud

Mimochodem

Recenze měsíce

Kryštof

Recenze

Recenze 18. 6. 2015

Recenze

Recenze 4. 6. 2015

Duel

Kabát

 • Group

  duel

  Nebylo nic jednoduššího, než zvolit pro tento duel novou desku teplického Kabátu Do pekla/Do nebe. Tahle kapela má řadu odpůrců a řadu příznivců, tak je to i v redakci Headlineru. Vyplývá to ostatně z pohledu Jardy Špuláka a Kaye Buriánka.

  Kabát

  Do pekla/Do nebe

  GraphicLineGraphicLine

  Po bezmála pěti letech bylo na místě očekávat kolekci lepší než předešlou Banditi di Praga (2010). Na novince je méně písniček než na předchozím počinu a minimálně tohle určilo, že jsou vybrané a výraznější. Tři z nich mají hitový potenciál na první poslech (Western Boogie, Valkýra a Houby magický), další ho v intencích tvorby Kabátu mají na druhý a další poslech. Očekávání bylo naplněno. Předpokládám, že nikdo nečekal elektronickou, disko nebo jazzovou desku.

  Kabát pro mě ztělesňuje všechno, co má v hudebním kontextu předsunuté anti. Poměrně nevkusná tancovačková kapela původně z Teplic, která se ze snesitelně legrační thrashmetalové party vyvinula v obludné megamonstrum. Jak se její hudba stala prostředkem k nadpozemským ziskům a popularitě, je mi dodnes záhadou. To, jakým způsobem funguje, skládá, jak si z kapely udělali velmi výnosný byznys a jak se prezentují, to všechno je pro mě dostatečný důvod říkat s každou jejich další deskou slovy Vladimira 518 „nemám zájem“. Očekávání tedy nula.

  Očekávání

  GraphicLineGraphicLinePolygonPolygonPolygonPolygonPolygon

  Měnit cokoli na rukopisu by pro Kabát bylo kontraproduktivní. Jednak na to nikdo z fanoušků není zvědavý, jednak není třeba měnit to, co kapela dokonale umí. Snad jen v maličkostech, v dokonalejším zvuku, což se stalo. Rock, boogie, country, blues, to jsou základní styly, z nichž pětice vychází. A k tomu samozřejmě silné, leckdy až stadiónové melodie (Western Boogie, Do Bolívie na banány, Myslivecký ples, Pakliže).

  Bylo by naivní domnívat se, že po bezmála třiceti letech existence a deseti předchozích studiových albech by něco mohlo řemeslně skřípat. Neskřípe, ale opici také naučíte různé kejkle, které bude bez invence otrocky dokonale opakovat, když na to bude mít náladu a dostane za odměnu pamlsek. Riffových vykrádaček je tolik, že je nestačíte počítat. Budu-li fanouškem ostřejšího oldschool rocku, nevidím jediný důvod, proč sáhnout po derivátu DP/DN, když jsou tu ještě pořád třeba AC/DC.

  Hudba

  GraphicLineGraphicLine
   

  Jarda

  Kay

  vs.

  Polygon
   
   

  Kabát servíruje písničky, které se od něho očekávají. Vzhledem k velké konkurenci těch starších ale bude úspěch, když v koncertním setlistu zůstanou v budoucnu tak čtyři. Celé album nicméně patří mezi ty lepší, které Kabát v diskografii má.

  Duel je duel a proč jsem v něm já, je nabíledni. Fabrika na lidové rokenroly pojede dál a bude dál fungovat jako zrcadlo vkusu majority našeho kulturně lehce zadrhávajícího národa. Potřebujeme hospodu, odrhovačky, lehce zapamatovatelné texty o zahradním nářadí, sekyrách, křovinořezech a pouťových artefaktech. Budeme jednou za rok jezdit na kryplkárách na velkolepá šou těch pěti, co už také budou na kryplkárách. Jako do Velehradu. Jsme k tomu předurčeni a oni také. A ani sloky v Bang!, co zní jako chtěná ozvěna Marilyna Mansona, na tom nic nezmění.

  PolygonPolygon

  Potenciál

  GraphicLineGraphicLinePolygon

  Každý z Kabátu ovládá své řemeslo. Josef Vojtek zpívá s jistotou, přičemž je majitelem rockového hlasu, nakřáplého a provokativního. Zdatně mu na albu sekunduje Milan Špalek, funkční baskytarista a majitel zajímavého hlubokého hlasu, který na tomto albu „promlouvá“ více než v minulosti. Tomáš Krulich a Ota Váňa sázejí (a hlavně vymýšlejí) jeden vkusný riff vedle druhého a bubeník Radek Hurčík to všechno pevně rytmicky koučuje. Mile překvapí cello ve Valkýře a kontrabas v Mysliveckým plese. Každý prostě odvedl potřebné penzum práce. U Kabátu se nejvíce cení melodické nápady a riffy.

  Jaké by měly být nároky na hudební výkony kapely, na kterou přijde na koncert v Praze 75 tisíc lidí, patří mezi nejprodávanější tuzemské interprety a je na scéně tři desetiletí? Tady je asi všechno v pořádku. V rámci očekávání. Čtvrt bodu za jasnou rozpoznatelnost hlavně kvůli limitovanému hlasu Josefa Vojtka. Recitativy Milana Špalka jsou srandovní. Slap baskytary v Do pekla do nebe je ještě srandovnější. Jako ano, my víme, že na tu basu umíte, pane Špalek. Hostování Rafana na kontrabas v retardovaném country Myslivecký ples je z kategorie nevysvětlitelných záhad. Další čtvrtbod za ucházející zvuk, víc ani omylem. Mimochodem, Valkýra i Pirates zní jako Kritická situace v roce 1995. Kdyby tohle četl Robert Vlček, dostal by okamžitě masivní infarkt.

  Výkony

  GraphicLineGraphicLinePolygonPolygonPolygonPolygonPolygon

  Milan Špalek, autor drtivé většiny textů na albu, byl už před časem trefně označen za talentovaného lidového básníka. Na textech sedí celé roky a není divu, že ve srozumitelnosti, humoru a vážnějších tématech (Valkýra, Houby magický) jsou profesně kvalitní. Špalek si také pohrál s „buranskou mluvou“ (Do pekla do nebe, Brousíme nože), to ke Kabátu patří. Jeden text (Pirates) napsal Matěj Homola a podařilo se mu vkusně trefit do mluvy Kabátu.

  Ne, nejsem cílovka a podobný druh tuzemské rockové poezie považuji za komerčně úspěšný brak s nulovou výpovědní hodnotou. Ano, samozřejmě zohledňuji žánr a fakt, že tady z principu nemůže jít o jakkoli sofistikovaný obsah. Nicméně – neúnavně do mrtva vnucovaná témata o zlých chlapcích, kérkách, chlastu, lebkách a rvačkách jsou fakt ubíjející. Houby magický zavání odkazem na Muchomůrky bílé. Místy mám pocit, že by si Kabát měl otevřít Železářství u Kabáta, protože těch nožů, sekyr a jiných sečných zbraní už je nějak moc a celkově je to balast a klišé. Sice pro lid, ale to nic nemění na faktu, že bych panu Špalkovi zabavil kopírák, beztak už se přes něj skoro nedá psát. Je vtipné, že jeden text napsal Matěj Homola. Přitom Do Bolívie na banány začíná riffem Anguse Younga a téma jsou banány a hulení, což je Wohnoutí doména. Těch skrytých, nebo víc okatých „inspirací“ by se dalo najít při dokonalejší pitvě jistě mnohem víc. „Kryštof nedorazili, ale máme tu Kabáty“ (Myslivecký ples) je za plný počet trestných bodů.

  GraphicLine

  Texty

  GraphicLine
   

  4 inline Polygon

  verdikt

  :

  1 inline Polygon

  GraphicLinePolygon
   
   

  1

  1

  GraphicLineRectangleRectangle
   

  Do pekla do nebe

  Kabát

  Do pekla/Do nebe

  PolygonPolygon
   
   
   
   
   
  PolygonPolygonPolygonPolygon
  audio

  1. Bang!

  2. Do pekla / do nebe

  3. Western Boogie

  4. Pirates

  5. Proti proudu

  6. Valkýra

  7. Myslivecký ples

  8. Do Bolívie na banány

  9. Restaurace pana Kalvody

  10. Houby magický

  11. Brousíme nože

  12. Pakliže

  GroupGroup
 
×
Čtete:
2015/6
Kabát

SMS/REC

SMS/RECenze

Naživo

David Koller

Naživo

Trail of Dead

Naživo

Bobby McFerrin

Naživo

David Guetta

Naživo

Kiss

Naživo

Rise Against

Naživo

Karin Park

Naživo

Our Last Night

Naživo

Stick To Your Guns, Deez Nuts, Trash Talk, Being As An Ocean

Naživo

Roxette

Naživo

Monkey Business

Naživo

Def Leppard

Naživo

Kabát

Naživo

Budějovický Majáles

Naživo

Converse WorKshop

Naživo

Beatsteaks

Tipy

Kam vyrazit?

Festivalový speciál 1/4

FESTIVALY 2015

Festivalový speciál 2/4

FESTIVALY 2015 - červen

Festivalový speciál 3/4

FESTIVALY 2015 - červenec

Festivalový speciál 4/4

FESTIVALY 2015 - srpen/září

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.