Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Editorial

Editorial

Novinky

Co se děje

Zaostřeno

EOST

Návrat (do) Extáze

Obrazem

Očičkem Nožičky

Zaostřeno

Lukemo

Zpěvák Clou má novou kapelu

Zaostřeno

Red Bull

Headparáda

Redakční tipy

Ve studiu

5 otázek pro... James Cole

Můj soundtrack

Martin Škoda

Při nákupech myslím na Kapitána Dema

Čerstvé (z)boží

Jet 8

Headliner

Imagine Dragons

V Praze jsme objevili absint

TOP

12 skvělých zpěváků, kteří neumí zpívat

Téma

Komu svědčí doba nezávislosti?

Televize

Videorama

Headliner

Emma Smetana

Hluchoněmá ve studiu

Rozhovor

Three days Grace

Hlášky

Kurt Cobain

Enface

Tindersticks

Všechno na svém místě

Móda

Hudba a boty

Walking In My Shoes

Enface

The 1975

Přidrzlí zachránci popu

Art

7 nej britpopových obalů

Insider

Prokop Holoubek

České kapely jezdí ven jen na návštěvu

Story

Guns N' Roses

Splněné přání nebo touha po penězích?

TOP

11 hudebních hvězd, které nikdy neexistovaly

Story

Simple Plan

Úspěch v nepřízni kritiky

Fenomén

Jazzová sekce

Připomínka historické důležitosti

Rozhovor

Alice

Hudba je převlečený čas

TOP

9+1 na kost promrzlý klip

Enface

Jack Garratt

Budoucí hvězda roku

Nominace

Kdo dostane Apollo

Rozhovor

Greg Dulli

Dobu počítám podle alb

Story

Smack

Ten, který prý kurví rap

Story

Parov Stelar

Muž co míchá čokoládu a chilli

TOP

Klub výjimečných

Výročí

Cpt. Beefheart

Muž, který rozkopl dveře

Songstory

Vltava

Marx, Engels, Beatles

Enface

Wolfmother

Z hvězd zase na start

Story

David Rodigan

Pouštět reggae

 • text Jakub Reindl

  foto S.E.G Music

  David Rodigan

  Pouštět reggae

   

  6

   

  story

  1

 • Neskutečná přehlídka vyjevených, vyděšených nebo odmítavých pohledů. Připomínky o neblahých důsledcích drog nebo o osobní hygieně. To všechno může následovat, když doma řeknete, že se chcete živit jako reggae dýdžej. Erudovanější rodič vám možná nabídne alternativy jako hrát drum and bass nebo se přidat k metalové kapele. Naštěstí je tu příběh Davida Rodigana, který za pouštění reggae dostal i vyznamenání od vládce Velké Británie.

   

  Ten příběh nezačíná slavně. Velká Británie byla v padesátých letech ve srabu, asi tak jako celý zbytek světa, jenž se ještě vzpamatovával z druhé světové války. Aby opět rozeběhla svou ekonomiku, začala podporovat imigraci ze svých kolonií na Britské ostrovy. Tím se úplně proměnila skladba obyvatelstva a s ní i veškerý život v kdysi největší říši světa. A přesně v této překotné době se narodil David Rodigan, patrně nejslavnější reggae dýdžej historie, který u nás poprvé vystoupí 17. března v pražském klubu Storm.

  Příliv nových pracovních sil, které si ze své domoviny přivážely vlastní kulturu, nejenže nevídaným způsobem nakopl ekonomiku, ale

  zásadně přispěl i k vývoji britských subkultur. Vůbec poprvé v historii začalo být tak dobře, že i mládež si ze svých platů mohla dovolit podporovat životní styl, o jakém se rodičům mohlo jen zdát. To samozřejmě obnášelo i utrácení peněz za hudební nosiče. A právě v tom se mladý David našel. Proč jeho volba padla zrovna na jamajskou hudbu, nikdo neví. Svoje první setkání s ní kaž­dopádně sir Rodigan datuje k songu Millie Small se jménem My Boy Lollipop.

  Ale byl to až rok 1967, od kdy můžeme počítat začátek Rodiganovy kariéry. Upřímně, je to trošku silné slovo. Sám říká, že tehdy začal pouštět svoji sbírku desek po školních

   
   

  6

  story

  2

 •  

  První celosvětový jamajský hit mnozí z vás znají ve verzi Yvonne Přenosilové jako Mně se líbí Bob.

  Millie Small – My Boy Lollipop

   
   

  Všude, kde jsme zastavili, zněl náš večerní pořad. Lidi si ho hned nahrávali na kazety a pak se to po Jamajce šířilo jak požár

  Každopádně ještě stále jsme teprve na konci šedesátých let a na začátku těch sedmdesátých. V té době se David věnoval především studiu a hledání práce. Dokonce chvíli zkoušel i herectví, ale jeho největší vášní zůstala muzika, takže jste ho mohli najít v několika obchodech s vinyly. Až přišel rok 1978 a Radio London mu nabídlo, aby spoluuváděl pořad Roots Rockers. A tak doopravdy začala cesta jedné z nejvýznamnějších postav reggae kultury. Pořad měl úspěch a po roce se na dalších jedenáct let přesunul na

  besídkách, domácích oslavách a tak podobně. Ovšem tohle je právě to období, které je u každého selektora naprosto zásadní a formativní. David Rodigan dodnes na tuto dobu nezapomíná a na potkání vám dokáže zazpívat, co hrál tehdy za songy. A upřímně, kdo dnes zná jména jako King Stitt nebo Lord Comic? No je jasné, že davy to nebudou.

  komerčnější Capital Radio. Za tu dobu tak mohli britští posluchači slyšet rozhovory s nejvýznamnějšími reggae umělci včetně Boba Marleyho.

  A právě tento pořad přilákal pozornost jamajských reggae osobností. Jednou z největších z nich byl a je Barry Gordon aka Barry G, který pro změnu vysílal v největším jamajském rádiu, ale vedle toho měl i svůj soundsystem, takže ho stále brala i ulice. Barry G si Rodigana pozval v roce 1983 do svého pořadu, aby Jamajčanům ukázal, jak je jejich kultura rozšířená po celé planetě. David „Ram Jam“ tuto návštěvu popisuje následovně:

  „Chvíli po začátku rozhovoru, když jsme se dostali přes klasické představování, se ke mně Barry naklonil a říká mi – připrav se, budeme clashovat.“ Clash je formát, kdy spolu dva a více soundsystemů soupeří, který z nich má lepší songy a dokáže více bavit publikum. Ovšem tentokrát to bylo vůbec poprvé, kdy se něco takového odehrálo na rádiových vlnách. A to po dobu šesti hodin!

   
   

  6

  story

  3

 •  

  I po třiceti letech od jejich největšího clashe dokážou David Rodigan a Barry G naplnit kluby po celém světě.

  David Rodigan vs. Barry G

   
   

  Pro tohoto chlápka natočili speciální tracky všichni od Boba Marleyho po jeho syna Damiana.

  Jen si to představte. Dva jednotlivci se střídají šest hodin v tom, kdo hraje lépe. V době, kdy nejobvyklejší hudební formát byl sedmipalcový vinyl! To, co tento pořad spustil, nejspíš nikdo z organizátorů nečekal. Rodigan opět vypráví: „Na zítří jsme jeli na druhou stranu ostrova, kde jsme měli večer hrát. Po cestě, všude, kde jsme zastavili, odevšad zněl ten večerní pořad. Lidi si ho hned nahrávali na kazety a pak se to po ostrově šířilo jak požár.“ A to byl také začátek šňůry clashů mezi dvěma největšími rádiovými osobnostmi reggae světa. V éteru nebo přímo na mejdanu se tyhle souboje odehrávaly až do roku 1989.

   
   

  6

  story

  4

 •  

  Menší dokument o all star týmu Rebel Sound, který vyhrál RedBull soundclash 2014.

  Rebel Sound Documentary

   
   
   

  David Rodigan, SuperCat & Protoje

  Rodigan je taková persona, že mu na show přijdou zahostovat i největší jména reggae hudby, jako Supercat.

   
   

  Vedle rádia jsou právě clashe to, čím si Rodigan vybudoval svou slávu v reggae světě, ale i mimo něj. Ve své době byl jediným bělochem, který se dokázal a chtěl postavit největším jamajským i britským soundsystemům. A věřte tomu, že to není nic běžného. Až do konce devadesátých let byla právě tato scéna naprosto homogenní a jen málokdo to dokázal nabourat. A on to dělal tak suverénně, že se mnozí jeho oponenti uchylovali k taktikám, které... nebyly úplně džentlmenské. Jako například v roce 1997, kdy se v New Yorku odehrál souboj Killamanjaro versus David Rodigan. Killamanjaro je jedním z nejdůležitějších soundů v historii a jen málokdy se stává, že by ho někdo válcoval. Ale tentokrát se i jeho členové museli snížit k úskokům, kdy apelovali na publikum (téměř stoprocentně afroamerické), že oni jsou černoši, kteří se nebudou klanět bílému Ježíšovi. Což byl, upřímně řečeno, naprosto irelevantní komentář, vždyť

  soundclash je především v kvalitě selekce a s rasou nemá nic společného. Ten příběh ale dobře ukazuje, kam až David Rodigan dokáže soupeře zahnat svými schopnostmi.

  Přes jeho nesporné úspěchy na bojišti ale David Rodigan zůstává především moderátorem a velkým propagátorem reggae. Po svém působení na Capitol Radio se po změně vedení a profilace stanice se svým pořadem přesunul na Kiss FM, což ve své době byla první legalizovaná pirátská stanice s celodenním vysíláním taneční hudby. Ovšem i s tímto rádiem se v roce 2012 nakonec rozloučil, protože z jeho pohledu přestávala dávat dostatek prostoru reggae hudbě. Právě v tom roce za svou činnost obdržel od britské panovnice titul MBE (Most Excellent Order of the British Empire) a tím pádem si může nárokovat oslovení „sir“. Následně našel své útočiště na vlnách BBC Radio 1Xtra, kde vysílá dodnes.

   
   

  6

  story

  5

 •  

  slovníček

  Sound/soundsystem

  Mobilní hudební aparát a celá parta lidí, která se o něj stará a hraje na něm. V současné době už neplatí rovnítko, že „sound“ musí svoji aparaturu doopravdy mít. David Rodigan je ostatně jedním z prvních, který si – ač neměl vlastní aparát – udržel mezi fanoušky reggae i konkurenty jasnou relevanci.


  Soundclash

  Hudební souboj dvou a více soundsystemů nebo selektorů. V průběhu večera, který může být rozdělený na několik kol, tito mezi sebou bojují za pomoci speciálně nahraných písní, tzv. dubplatů. O vítězi souboje publikum rozhoduje nejčastěji hlasováním nebo důrazným vypískáním slabšího soundu.


  Dubplate

  Speciální verze songu, kde umělec pozmění text songu tak, aby vyzdvihl a oslavil daný sound nebo selektora a zesměšil všechny oponenty. Právě v soundclashích jsou dubplaty používány jako ta nejsilnější munice.


  Selektor

  V reggae názvosloví je to ekvivalent pro osobu, kterou nejčastěji označíte jako DJ. DJ je však v reggae hantýrce synonymem pro rappera.

  Jeho přesah se potvrdil i tím, když firma Red Bull ve Velké Británii uspořádala svoji verzi jamajské speciality, soundclashe, stal se součástí týmu Rebel Sound, kde jeho kolegy byli Chase and Status, Shy FX a MC Rage. I v konkurenci jamajské instituce Stone Love, britských miláčků Boys Better Know a amerického fenoménu A$AP Mob tuto soutěž vyhráli. Není náhodou, že právě sir Rodigan byl u Rebel Soundu tou hlavní postavou u mikrofonu, stejně jako není náhoda, že hned několik festivalů včetně Glastonbury má v programu svou Ram Jam stage, o jejíž dramaturgii se Rodigan pečlivě stará.

  Čeští fanoušci reggae budou moci do světa sira Davida „Jam Jam“ Rodigana nahlédnout 17. března, kdy vůbec poprvé navštíví Českou republiku a zahraje v pražském klubu Storm. Můžete si být jisti, že v jeho selekci nás čeká mnoho překvapení. A také ikonická hláška: Gimme some signal, kterou Rodigan své sety plné hutných basů a valivých rytmů s velkým gustem prokládá.

   

  Malá ukázka z toho, jak vypadá Rodiganova Ram Jam stage.

  Rodigan‘s Ram Jam at Lovebox 2013

   
   
   

  Pokud se o Davidu Rodiganovi chcete dozvědět ještě víc, pusťte si všechny části tohoto skvělého rozhovoru.

   
   
   
   

  6

  story

  6

 
×
Čtete:
2016/2
David Rodigan: Pouštět reggae

Rozhovor

Adam Ďurica

Pop je odkázaný na lásku

Vizuál

Leif Podhajský

Digitální spiritualista

Retro

The Supremes

Velká soulová mašina

TOP

Nejlepší hudební seriály

Rozhovor

Therapy?

O slávě, koksu a vytrvalosti

Ženský element

Halsey

Hudba pro mladé dospělé

Kvíz

Headliner test

Hip Hop 1/2

Elementy ulice

Hip Hop 2/2

J5

Je to hra a každý má specifickou roli

Heavy 1/2

Natvrdo

Heavy 2/2

Todd Kerns

Klasika

Teď vážně

Indie

Ty kytary!

Folk

Bez cancáku

Jazz a blues

Bluesbar

EDM

MDMA

Alternativa 1/2

Kroky podzem

Alternativa 2/2

Čtvrtstoletí písniček na přání

Mluvené slovo

Vyprávěj

Recenze měsíce

Rihanna

Recenze měsíce

Sia

Recenze

18. února 2016

Recenze úvod

4. února 2016

Duel

Emma Smetana

What I've Done

Recenze

SMS Recenze

Naživo

Vinyla 2015

Tvrdohlavě a bez kompromisů

Naživo

Mutemath

Černé plíce nedoceněných jedničkářů

Naživo

The Ecstasy of Saint Theresa

Dojemný návrat

Naživo

TWENTY ONE PILOTS

PARTY NA 110 procent

Naživo

Peter Hook

Jen tak se dotýkat z povzdálí

Naživo

Matěj Benko

Amatérismus hvězdných planet

Naživo

Vložte kočku

S malou pomocí přátel

Naživo

Therapy?

Zas a znova

Naživo

Three Days Grace

Mílý rock a děsná zima

Naživo

Slipknot

Totální smršť do lidí

Naživo

Ellie Goulding

Zábava až na konci

Kalendárium

Památné dny

Tipy

Kam vyrazit?

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.