Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Novinky

Co se děje

Redakční tipy

Headparáda

5 otázek pro...

Nano

Můj soundtrack

Veronika Arichteva

Čerstvé (z)boží

Saved by the Fortune

Headliner 1/4

David Bowie

Headliner 2/4

Tvůrčí vrchol ve stínu Berlínské zdi

Headliner 3/4

9+1 podoba ikonického Davida

Headliner 4/4

Plný šatník převleků

Headliner

Marpo

Art

7 nej politických obalů

Hlášky

Slipknot

Rozhovor

Bloc Party

Téma

Móda v hudbě

Ženský element

Sia

Rozhovor

Everything Everything

Rozhovor

Michal Pavlíček

Story

Imagine Dragons

TOP

10 nejmastnějších klipů

Téma 1/3

Best of 2015

Téma 2/3

Songy roku

Téma 3/3

Best of 2016

RIP

Vzpomínáme

RIP

Lemmy Kilmister

Obrazem 1/12

109 fotek roku

Obrazem 2/12

Jan Nožička

Obrazem 3/12

Petr Klapper

Obrazem 4/12

Adam Henze

Obrazem 5/12

Andrea Sovová (Andy Owl)

Obrazem 6/12

Jakub Macháček

Obrazem 7/12

Magdaléna Lindaurová

Obrazem 8/12

Michal Havlíček

Obrazem 9/12

Rusty Shepherd

Obrazem 10/11

Vojta Florian

Obrazem 11/11

Kryštof Kalina

Obrazem 12/12

Ivan Prokop

Rozhovor

Suede

Enface

Savages

Poradna

Jarda, sex a něžnosti

Insider

Rikk Scholvinck

Retro

Elton John

Televize

Videorama

Dialog

Jarda Svoboda vs. Nèro Scartch

Jackie Crash

Limp Bizkit

Songstory

Red Hot Chilli Peppers

Test

Headliner test

Kalendárium

Památné dny

Hip Hop 1/2

Elementy ulice

Hip Hop 2/2

DJ Friky

Heavy

Natvrdo

Folk

Bez cancáku

Mluvené slovo

Vyprávěj

Jazz a blues

Bluesbar

Indie

Ty kytary!

Klasika

Teď vážně

Alternativa 1/2

Kroky podzem

Alternativa 2/2

Slnko Records - Máme jen naprosté nadšení

EDM

MDMA

Recenze měsíce

Bloc Party

Recenze měsíce

David Bowie

Recenze

Recenze 7. 1. 2016

Recenze

Recenze 21. 1. 2016

Duel

The Chancers

Recenze

SMS Recenze

Naživo

Jelen

Naživo

Kabát

 • Už u východu z metra mě praštila přes nos vůně připálených klobás a zvětralého kelímkového piva. Dav fanoušků mě unášel směrem ke vchodu do O areny. Vzduch jiskřil bigbítem. Vánoční koncert skupiny Kabát mohl začít.

  text Vojta Libich

  foto Bestsport

   

  Rocková euforie
  bez vycpávek

  Kabát

   
   

  4

  naživo

  1

 • Snad nejrozporuplněji vnímaná kapela v republice se rozhodla, že na svém vánočním vystoupení prakticky dramaturgicky zopakuje svoje úspěšné letní turné k nové desce. Myslím, že se ale ve vyprodané O areně toho prosincového večera nenašel jediný hlas, který by jim kvůli tomu vyčítal repetitivnost. Repetitivnost je ostatně jedna z věcí, na kterých právě tvorba Kabátů staví svoji sílu. A to bez jakéhokoli pejorativního zabarvení.

  Koncertní set tak samozřejmě stál na atmosféricky vzestupném sledu největších hitovek narušeném jenom ještě stále čerstvými songy z nové desky Do Pekla / Do Nebe, z nichž některé ozvláštnili hosté jako kontrabasista Rafan v písni Myslivecký ples nebo violoncel­listka Alice Kodýtková v temné Valkýře. Jak praví klasik – all killer-no filler –, po vycpávkách skutečně nebylo v hodinu a půl dlouhém setu Kabátů ani stopy. Tepličáci drtili publikum energicky zahraným materiálem, jehož razance nedovolila člověku téměř ani skočit si na chodbu pro pivo – když už se tedy jedná o ten pivní bigbít.

  Ostré kytarové riffy, které si ještě pamatují na svou metalovou minulost, bubeník Hurvajz drtící nekompromisně bicí v tričku Motörhead, hláškující Pepa Vojtek, ohlušující, ale precizní zvuk – i kdybych se snažil sebevíc, na tomhle mixu bych prostě nenašel vadu. A to nejen v rámci žánru, ale v rámci celkového dojmu. Málokterá kapela umí vytvořit tak monumentální rockový patos bez použití přehnané pódiové show víceméně za pomoci vlastních sil a potu. Ok, pyrotechnika místy šlehala vysoko, ale oheň už jenom dokreslil atmosféru, kterou si prostě Kabáti vybojovali sami, ať se to někomu líbí, nebo ne.

  Co působilo trochu rušivě, možná místy až infantilně, byla masivní a především bizarní videoprojekce, jejíž smysl zůstal utajen naprosto všem, možná byl její autor na cracku, možná to prostě jenom odfláknul, jedno z toho to ale každopádně bude. Ani to nikoho ale nemohlo vyvést z míry.

  Podpora publika byla neuvěřitelná. Tihle lidé jsou skutečně oddaní. V první

  naživo

   
   

  4

  2

 •  

  O arena, Praha,
  15. 12. 2015

  chvíli jsem si připadal trochu nepatřičně, že netleskám do rytmu (sem tam spíš mimo rytmus) s celým sektorem a taky jsem si za to vysloužil pár zkoumavých pohledů od slečen vedle mě. Po chvíli nepohodlný pocit zmizel a po pár písních jsem se přistihl, že divoce házím hlavou a refrény zpívám sborově se zbytkem natřískané arény. Ano, častá kritika může mít pravdu. Kabáti možná staví úspěch své tvorby na poměrně jednoduchém, místy přízemním vkusu velké části své fanouškovské základny. Nedělají to však primitivně. Hudba i texty se sice tváří přímočaře a jednoduše, ale oboje má svou zakouřenou a lehce špinavou severočeskou poetiku. Jestli posluchač nahlédne pod její slupku, už je jeho věc. Výsledek

  nicméně funguje v obou případech. A naživo to platí dvojnásob. Když jsem se nechal euforickým davem vynášet ven z haly, napadla mě ještě jedna věc, ať už sebevíc poznamenaná dnešním zeitgeistem. A sice, že zvlášť poslední dobou si zaslouží respekt každá kapela, která dokáže v lidech vyvolat tak pozitivní pocit sounáležitosti, a to bez použití strachu, nenávisti nebo xenofobie. Zjednodušeně řečeno – pro české pivaře míň Ortelu a Landy, víc Kabátů! Koneckonců intelektuální vtípky o buranském bigbítu můžeme vést donekonečna, ale těžko se dá po zážitku, jakým byl Vánoční koncert v O areně, popřít dojem, že kdyby lidi poslouchali víc Kabáty, možná by bylo na světě hned líp.

  naživo

   
   

  4

  3

 •  
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

  naživo

   
   

  4

  4

 
×
Čtete:
2016/1
Kabát

Naživo

Vypsaná Fixa

Naživo

Michal Prokop & Framus Five

Naživo

Ennio Morricone

Naživo

Imagine Dragons

Tipy

Kam vyrazit?

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.