Hudební časopis zdarma ke stažení

App Store Google Play

Editorial

Editorial

Novinky

Novinky

Zaostřeno

Lenka Dusilová

Mám zaseto na novou desku

Obrazem

Očičkem Nožičky

Zaostřeno

Cenová smršť

Zaostřeno

Cena Apollo

Jak se lovil Kapr

Zaostřeno

Ceny Anděl

Kryštof, kam se podíváš

Headparáda

Redakční tipy

Zaostřeno

Festival Metronome

Potká se Iggy s Ivanem Kralem?

Ve studiu

5 otázek pro … Michal Ambrož

Zaostřeno

Sdílení fanoušků

Můj soundtrack

Lukáš Pavlásek

Jak jsem textoval pro Stouny

Čerstvé (z)boží

The Atavists

Zlé časy přicházejí

Headliner 1/4

Vinylmánie

Headliner 2/4

Velký příběh jednoho labelu

Headliner 3/4

James Jagger

Poprvé jsem seděl s tátou u piana

Headliner 4/4

První dojmy

Smršť vyjetá jak Kolumbie

Téma 1/4

56 debutů tisíciletí

Téma 2/4

56 debutů tisíciletí

 •  

  56–11

  info

  info

  info

   

  Za dekádu se vyskytne jen pár zpěvaček, které si dokážou kolem prstu obmotat hudební svět. V té minulé to byla především Amy Winehouse. Název prvotiny odkazuje na nestrojený projev i idola Franka Sinatru. Po jejím vydání všichni začali tušit, že se zrodila hvězda.

   

  White Lies jsou jednou z posledních formací, které se svezly na vlně postpunkového revivalu. Jejich první počin pojednává o smrti detailně a poeticky jako málo co v té době. Debut zaznamenal smíšené reakce, po letech zní ale ještě aktuálněji.

  Amy Winehouse

  Frank (2003)

  56

  White Lies

  To Lose My Life (2009)

  55

  Rudimental

  Home (2013)

  54

   

  Anglánům Rudimental se povedlo dostat drum‘n‘bass do záře reflektorů. Pecky Feel the Love nebo Not Giving In hrála rádia ve všech koutech světa. Ačkoli má formace i mnoho odpůrců, první deska se skutečně vyvedla.

  info

  info

  info

  Supercrooo

  Toxic Funk (2004)

  53

  Bruno Mars

  Doo-Wops & Hooligans (2010)

  52

  Die Antwoord

  $O$ (2010)

  51

   

  James Cole a Hugo Toxxx. Dvojka týpků, která se stala kultem tuzemské hiphopové scény. Debut Supercrooo si nebral servítky… vlastně si je bral asi nejmíň ze všeho, co u nás kdy vzniklo. Verbální sadu schytaly místní „celebrity“ nebo zhovadilost Česko hledá SuperStar. A poprvé tu také zazněl čistě syntetický zvuk.

   

  Zpěvák původem z Havaje se stal oživením světového mainstreamu, na které mnozí čekali. I když jsou některé jeho songy až nesnesitelně oposlouchané ze všech supermarketů, rádií a vesnických diskoték, Bruno Mars prostě ví, jak nahrát megahit. A už na první desce se mu to povedlo rovnou několikrát.

   

  Ať už jsou tihle zvrhlíci kdokoli, jejich zvuk je unikátní. Asi takhle se tvářil svět na prvotinu jihoafrických ZEF freaků Die Antwoord. Dnes už všichni vědí, s kým mají tu čest. Trio v popředí s mačo Ninjou sloučilo neslučitelné – rave s rapem a afrikánštinu s masovým publikem. Boom!

  info

  PSH

  Repertoár (2001)

  50

  info

  info

  Evanescence

  Fallen (2003)

  49

  Tame Impala

  Innerspeaker (2010)

  48

   

  S kým jiným zahájit padesátku nej než s Penery strýčka Homeboye? První společná nahrávka Oriona, Vladimira 518 a tehdy ještě DJ Richarda dokázala pod producentskou taktovkou DJ Wiche změnit tuzemský hip hop jednou provždy. Repertoár je výpovědí mladých lidí z Jižního Města, kteří se v devadesátkách pohybovali nejen kolem graffiti a hip hopu. Po všech stránkách nezávislá nahrávka na počátku milénia dokázala, že skvělá muzika může vznikat i bez pomoci velkých labelů. „Repertoár je považovanej za první regulérní desku českýho hip hopu, desku vzešlou z undergroundu, ale s overgroundovým dopadem. Asi to tak bude,“ vzpomínal Vladimir, když album slavilo deset let od vydání.

   

  Banda v čele s půvabnou Amy Lee obohatila v roce 2003 nu-metal o nový goticky laděný rozměr. Díky desce s megahity Bring Me to Life a My Immortal získala například cenu Grammy a obsadila hitparády po celém světě.

   

  Pokud dnes někdo obstojně propojuje šedesátkovou psychedelii s aktuálním indie, jsou to Tame Impala. Originální zvuk zajistil debutu několik ocenění. Tehdy ještě ovšem frontman Kevin Parker ani zdaleka nepředstavil svůj veškerý talent.

  info

  info

  info

  Xavier Baumaxa

  Fenkám (2003)

  47

  Norah Jones

  Come Away with Me (2002)

  46

  Charlie Straight

  She‘s a Good Swimmer (2009)

  45

   

  Zcela nenápadně a po svém se v roce 2003 zrodil možná jediný ryzí z nových tuzemských písničkářů. Milovaný a nenáviděný buránek Xavier Baumaxa vždycky kašlal na to, co lidi říkají. Hudbu dělal tak, jak chtěl. Nejen Fenkám nahrál skladby plné pichlavého humoru, hořkosti i kontroverze. A za celou svou kariéru z vytyčeného směru neuhnul.

   

  Přes 10 milionů prodaných kusů za první tři roky. Takový úspěch zaznamenala jednička zpěvačky Norah Jones. Romantické, sexy, a přesto velice chytré album vydala v pouhých dvaadvaceti letech. A pak že už country a blues netáhnou!

   

  Ať už si o Albertu Černém myslíte cokoli, jedno se mu nedá upřít. Na přelomu desetiletí, kdy indie rock zažíval další boom, ho v Česku dokázal skvěle prodat. She’s a Good Swimmer je dodnes milá kytarovka se světovým přesahem.

  info

  info

  info

  Adele

  19 (2008)

  44

  Bon Iver

  For Emma, Forever Ago (2008)

  43

  Prago Union

  HDP (2005)

  42

   

  Ačkoli gigantickou slávu zažila až s druhým albem, už na své prvotině Adele poodkrývá svůj nebeský hlas. Nevídaný talent (a hrstka hitů) vysloužil zpěvačce nominace na několik prestižních cen i budující se armádu fanoušků. 19 je čirý soul, který nestárne. Naopak.

   

  Poetická a emotivní tvorba v kombinaci s falsettem Justina Vernona dělala divy. Bon Iver a jejich hit Skinny Love se stali synonymem pro upřímné písničkářství a zásadním momentem folku nultých let.

   

  Máte sklep? A mohla bych ho vidět? Katova sólová dráha odstartovala se silnými rýmy, beaty i hláškami. Hrubej domácí produkt je verbální atentát pro všechny flinky a floutky. Navazuje na kultovní Chaozz a v mnoha ohledech ho posouvá dál. Kato tu dokázal, že je na čase začít ho brát vážně.

  info

  info

  info

  Linkin Park

  Hybrid Theory (2000)

  41

  Foals

  Antidotes (2008)

  40

  Dizzee Rascal

  Boy in da Corner (2003)

  39

   

  Důležitou položku povinné sbírky každého fandy nu-metalu mají na svědomí Linkin Park. Debut Hybrid Theory se mohl pyšnit nazlobenou, až destruktivní atmosférou, ale přesto si udržel melodičnost i hitovost. Klasika.

   

  Pod nátlakem hypu vydala oxfordská hříbata svůj debut a většinu kritiků přesvědčili, že je poprask okolo nich zasloužený. Hravý a osobitý indie rock vynikal charakteristickým kytarovým funky soundem a vokálem nakrknutého Yannise Philippakise. „Nejde nám o prodej desek jako mnoha jiným kapelám. Chceme jen tvořit nová alba, vyvíjet se a dělat hudbu tak, jak to cítíme,“ řekl zpěvák v roce 2008. Album podpořilo sílící ostrovní scénu a předpovědělo, že o Foals ještě rozhodně uslyšíme. Dnes patří k nejuznávanějším kytarovým kapelám na světě a svou kreativitu dokázali sloučit i s hutným prodejem desek.

   

  Ve své době jedna z nejvíc invenčních hiphopových nahrávek na světě. Dizeeho naléhavý styl rapování spolu s texty o aktuální situaci v Británii stvořily něco výjimečného. Média o osmnáctiletém umělci psala jako o MC, kterému se vyrovná málokdo.

  info

  info

  info

  Kryštof

  Magnetické pole (2001)

  38

  Sum 41

  All Killer, No Filler (2001)

  37

  Wolf Alice

  My Love Is Cool (2015)

  36

   

  No jasně, Kryštof se za ta léta hodně změnil. V případě prvotiny šlo ale jednoznačně o příjemný pop se zvukomalebnými texty. Superhit Lolita nebo Cosmoshop, v němž Richarda Krajča doplňuje Milan Cais, patří dodnes k nejlepším momentům skupiny.

   

  Pamatujete si na zlatou éru pop-punku? Velkou zásluhu na ní měli kanadští Sum 41. Debutová dlouhohrající deska se stala povinnou záležitostí a útěkem před rádiovým mainstreamem pro mnohé teenagery nultých let.

   

  Je brzo zařazovat tak mladé jméno? Nemyslíme si. Strhující debut Wolf Alice, který na sebe nechal dlouho čekat, přeskakuje mezi žánry s vervou LeBrona Jamese. Indie folk, grunge i shoegaze zde zní nenuceně a o talentu téhle vlčí smečky už nikdo nepochybuje.

  info

  info

  info

  Lady Gaga

  The Fame (2009)

  35

  Drake

  Thank Me Later (2010)

  33

  Monkey Business

  Why Be In When You
  Could Be Out (2000)

  34

   

  Tak schválně, která zpěvačka se před lety stala synonymem pro kontroverzi? Lady Gaga buď nenávidíte, nebo milujete. Stejně jako její prvotinu, na níž vynalézavá zpěvačka vydala hity Poker Face a Paparazzi.

   

  Dnes už můžeme říct, že šlo o klíčový moment českého funku. Sexy basová linka a chytlavé písně Monkey Business fungovaly na první dobrou a Roman Holý s Matějem Ruppertem se jevili jako skvělá dvojka. My Friends a Piece of My Life jsou stále největšími hity formace.

   

  Jeden z nejrespektovanějších současných rapperů zasáhl scénu ve velkém stylu. Ačkoli tehdy nepřesvědčil, že je další Kanye nebo Jay-Z, nastínil, jak výraznou osobností se za několik let stane. Chytré texty, perfektní produkce a hype dokážou hodně.

  info

  info

  info

  Mumfor & Sons

  Sigh No More (2010)

  32

  Editors

  The Back Room (2005)

  31

  Gorillaz

  Gorillaz (2001)

  30

   

  Gang Marcuse Mumforda dokázal dostat banjo zpátky do hlavního proudu. Pecky z jeho debutu disponují dynamikou, kterou by mohli závidět i Pixies. Ukázka toho, jak hlasitě může znít akustická muzika, si získala miliony příznivců napříč žánry. A taky stovky neúspěšných napodobitelů.

   

  Skladby, které přetrvávají doposud, a kapela je stále zařazuje do koncertních setlistů. První ukázka nadpozemského hlasu Toma Smithe a zatemněné post-punkové naděje Editors. Černobílý debut pro všechny, kteří to mají rádi spíš ponuré.

   

  Už v devadesátých letech se vědělo, že je Damon Albarn inovátor. Na přelomu milénia ukázal, že si zaslouží i přídomek hudebního chameleona. První studiovka animované sebranky Gorillaz zazářila v domovské Británii, ale i v Evropě a za oceánem ve Spojených státech. Skvělý koncept dotvářel hravý, hip hopem říznutý indie pop se svébytnou atmosférou. „Gorillaz jsem založil i proto, že jsem měl hodně nápadů a melodií, které se nikdy nehodily k Blur. U nového projektu nemám žádný plán, všechno je velmi chaotické,“ objasňoval Albarn v roce 2001. Tehdy netušil, jakého úspěchu se s kreslenými excentriky dočká. Hity jako Clint Eastwood přece jenom nevznikají každý den.

  info

  info

  info

  Beyonce

  Dangerously in Love (2003)

  29

  M.I.A.

  Arular (2005)

  28

  Royal Blood

  Royal Blood (2014)

  27

   

  První sólový počin členky formace Destiny’s Child dopadl nad očekávání dobře. Beyoncé potvrdila, že je nejen krásnou ženou, ale i výbornou zpěvačkou s obrovským rozsahem. Album nabízí plno hitů včetně Crazy in Love s budoucím manželem a hiphopovým velikánem Jay Z.

   

  Tahle deska se charismatické zpěvačce postarala o rychlý a nepřeslechnutelný start kariéry. Eklektický producent Arular zmixoval hip hop, pop a etnické prvky do politicky orientované nahrávky, při jejímž poslechu ani chlapi neodolali a vrtěli zadkem.

  info

  info

  info

  Ed Sheeran

  + (2011)

  26

  Kaiser Chiefs

  Employment (2005)

  25

  Young Fathers

  Dead (2014)

  24

   

  Z ulic a koncertování za pár šušňů se zrzek Ed Sheeran vypracoval na celosvětovou superstar. Na svém debutu označeném znamínkem plus nabízí posluchačům čerstvý pohled na popem políbené akustické písničkářství. Vše ve velmi ryzím a upřímném provedení.

   

  V roce, kdy v Británii frčely spíš temné kytarové písně, přišli Kaiser Chiefs s veselou a hopsavou plackou. Už úvodní minuty stopáže napovídají, že tentokrát vás místo pláče čeká spíš úsměv. Album se pyšní humorem i chytlavými popěvky, které nedostanete z hlavy.

   

  Mezinárodní spojení tří výrazných osobností, které je neuchopitelné asi po všech stránkách. Úderný hiphopový hybrid, který formace předvádí na svém oficiálním, cenami ověnčeném debutu, si podmanil nezávislou scénu nejen ve Velké Británii.

  info

  info

  info

  alt-J

  An Awesome Wave (2012)

  23

  MGMT

  Oracular Spectacular (2007)

  22

  Crystal Castles

  Crystal Castles (2008)

  21

   

  O posunutí hranic kreativity se postarali i angličtí alt-J. Originální setkání kytar s decentními syntezátory a pěveckými trojhlasy zní od první do poslední sekundy vyspěle. Silným debutem si kvarteto zajistilo Mercury Prize i početnou fanouškovskou základnu.

   

  První a stále nepřekonaná studiovka novodobých hipíků sílí každým rokem. Když si dnes pustíte pecku Time to Pretend nebo notoricky známé Kids, dojde vám, že MGMT předběhli dobu a současně zabrousili do minulosti. Děkujeme ti, LSD.

   

  Jestli se dá nějaká formace nového tisíciletí onálepkovat jako elektropunk, tak Crystal Castles. Torontské duo na první desce páchá elektronické atentáty plné zvuků z herních konzolí. Textům zuřivé Alice Grass asi neporozumíte, zběsilé beaty to ale obstojně kompenzují!

  info

  info

  info

  LCD Soundsystem

  LCD Soundsystem (2005)

  19

  Yeah Yeah Yeahs

  Fever to Tell (2003)

  18

  20

  Interpol

  Turn on the Bright Lights (2002)

   

  První význačnou kapelou, u níž se mluvilo o reinkarnování Divize rozkoše, byli newyorští Interpol. Zjevili se jako zázrak, na který milovníci post-punku čekali náramně dlouho. Hned s kultovním debutem Turn on the Bright Lights ovšem předvedli, že můžou nabídnout mnohem víc než jen odkaz Iana Curtise. „Chápu, že naše tvorba někomu připomíná Joy Division, hlavně kvůli Paulovu zpěvu. Textově i nádechem se ale písně vydávají úplně jinou cestou,“ vysvětloval v roce vydání alba kytarista Daniel Kessler. A měl pravdu. Všech deset skladeb desky včele s Obstacle 1 disponuje pochmurnou atmosférou, ale dostanou vás i energickou kytarou a nezaměnitelnou naléhavostí.

   

  Stylová a dodnes opěvovaná dvoudisková kolekce, která znuděný New York vyslala zpět na parkety. Prvotina Jamese Murphyho a jeho LCD Soundsystem je drzá, hopsavá, delikátní a roztancuje vás i po jedenácti letech.

   

  Dr. Jekyll a Mr. Hyde indierockové scény. Zpěvačka Karen O na debutu svých Yeah Yeah Yeahs vypouští ďábla, který působí strašně sexy. Syrová garážová deska bez zbytečných keců nebo synťáků. Zato plná překvapení.

  info

  info

  info

  Vampire Weekend

  Vampire Weekend (2008)

  16

  Vladimir 518

  Gorila vs. Architekt (2008)

  17

  The Prostitutes

  Get Me Out of Here (2006)

  15

   

  Jedna z nejlepších hip­hopových desek v dějinách České republiky? Dost možná. Vladimir 518 na sólovém debutu nastolil novou éru plnou špičkového soundu, světových trendů i žánrového přesahu. Pražský rapper dal architektonické základy svému království. A to s mocí rozzuřené gorily.

   

  Partě kámošů z Columbia University se povedlo roztancovat otrávené hipstery. Minimalistická prvotina Vampire Weekend nabízí nevyčerpatelné množství veselých melodií, u kterých se budete tetelit a pohopsávat do rytmu.

   

  Kapela se světovým zvukem, nezaměnitelnými kytarami a skvělým zpěvákem. S těmito indikátory se v roce 2006 zjevila česko-britská parta The Prostitutes. Debutová nahrávka překypovala syrovým soundem a písněmi, které dodnes patří k tuzemskému „best of“.

  info

  info

  info

  Justice

  † (2007)

  14

  Franz Ferdinand

  Franz Ferdinand (2004)

  13

  Bloc Party

  Silent Alarm (2005)

  12

   

  Málokteré taneční dílo způsobilo poprask jako † (Cross) od francouzské dvojice Justice. Housová jízda je nedílnou součástí jakéhokoli nulkového mixu elektroniky a zásadním pilířem ostrovního fenoménu jménem new rave.

   

  V roce 2004 se zrodili noví miláčci kytarové muziky. Chytlavé skladby Skotů Franz Ferdinand zněly neobyčejně cool a svěže. Při poslechu téhle inteligentní indie klasiky se budete cítit, jako byste ve svém nejlepším obleku vyrazili do zakouřeného baru a propařili celou noc.

   

  Říká se, že Bloc Party byli anglickou odpovědí na skotské Franz Ferdinand. V mnoha ohledech je ale debutem předčili. Jeho atmosféra vás rozpláče a dříve, než si utřete slzy, vás požene na taneční parket rockového klubu. Emo našlo s vášnivým vokálem Keleho novou definici.

   

  info

  The Killers

  Hot Fuss (2004)

  11

   

  Srdcaři s morbidním názvem naservírovali hned napoprvé desku plnou hitů. Každá ze skladeb mohla obstát v rádiu, a přesto se kvalitativně rovnat tehdejší britské nezávislé scéně. Hit Mr. Brightside vás i dnes teleportuje zpět do Las Vegas 04.

   
   

  Málokdo za poslední pětiletí debutoval s tak rázným zvukem. Duo Royal Blood se v záchvatu surových riffů přibližuje raným The White Stripes a prokazuje, že v dnešní době může i prostá kombinace baskytara-bicí znít aktuálně.

  téma 2/4

   
   

  1

  1

 
×
Čtete:
2016/3
56 debutů tisíciletí

Téma 3/4

56 debutů tisíciletí

Téma 4/4

56 debutů tisíciletí

Headliner

Adrian T. Bell

Nenapadlo mě, že budu muzikant

Rozhovor

Mike Trafik

Proč se tu drží huba

TOP

9 ranařů

Muzikanti, kteří zmlátili své fanoušky

Enface

Sarah Hartman

Mám motýly v břiše

Intro

Iggy Pop

Ikona

Portrét

Iggy Pop

Poezie šílenství

Diskografie

Od punku k šansonům a zpět

Recenze

Iggy Pop

Post Pop Depression

Hlášky

Dívala se na mě penetračně

Anketa

Obdiv, nezájem a společný sex

Rozhovor

Václav Havelka

Zásadní je dávat maximum

Reportáž

Prague Conspiracy

Kážeme víno a pijeme víno

TOP

10 klipů, které pobouřily

Jackie Crash

Twenty One Pilots

Všechny ručníky jsou po nás špinavý

Dotazník

The Bloody Beetroots

V taneční hudbě je příliš spekulací

česká stopa

Underworld

Na zasněženém poli

Story

Primal Scream

Spolek nezničitelných

Průvodce

Hard Rock Cafe

Jak to bylo s podprsenkou Blondie

Rozhovor

Simple Plan

Kritici nás nemají rádi

TOP

Muzikant + muzikant = VSL

Retro

Charles Aznavour

Když Básník zpívá

Rozhovor

Vladimír Merta

I starý křápy se dneska sbíraj

Insider

Jimmy Jam

Narodil jsem se, abych pomáhal hvězdám

Televize

Videorama

Enface

Aurora

Alenka z říše severu

Songstory

Gorillaz

Clint Eastwood

Vzpomínky

Wohnout

Sladkých dvacet

Moje deska

Elton John

Chtěl jsem nahrát radost

Ženský element

Birdy

Ptáčátko, kterému přejí hvězdy

Kvíz

Headliner test

Heavy

Natvrdo

Hip Hop

Elementy ulice

Folk

Bez cancáku

Klasika

Teď vážně

Indie

Ty kytary!

Jazz a blues

Bluesbar

Alternativa

Kroky podzem

EDM

MDMA

Mluvené slovo

Vyprávěj

Recenze měsíce

Adrian T. Bell

Night and Day

Recenze

17. března 2016

Recenze

3. února 2016

Duel

Ektor

Recenze

SMS

Naživo

Tricky

Naživo

Marina & Diamonds

Naživo

The Libertines

Naživo

Bára Poláková

Naživo

Simple Plan

Naživo

The Neighboorhood

Naživo

Brian May

Naživo

Headliner narozeniny

Naživo

Years & Years

Naživo

SBCR

Naživo

Michal Pavlíček

Rychlá sóla a zaprášená saka

Naživo

Greg Dulli

Pohoda se zpěvem a přáteli

Naživo

Kodaline

Naživo, ale srdcervoucí

Naživo

Hurts

Méně romance, více diskotéky

Naživo

Scorpions

Stále plni síly

Obrazem

Hory, hudba, mejdany

Kalendárium

Památné dny

Tipy

Kam vyrazit?

Tiráž

Tiráž

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.